Πολωνία Αποριες για κρακοβια

Stef@nos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σου!
πηγα στην Κρακοβια τον Μαιο και μπορω να σου δωσω καποιες πληροφοριες!Πηγα με τρενο απο την Βαρσοβια οποτε για πτησεις απο Αθηνα δεν ξερω τι παιζει!Κοιταξε η πολη ειναι παρα πολυ μικρη μπορεις να τη δεις ολη με τα ποδια,ειδικα το ιστορικο κεντρο!Ειναι πανεμορφη,και πιστευω σαν τουριστικος προορισμος ειναι αρκετα υποτιμημενος στην Ελλαδα,παρολο που εκει ειναι γεματο τουριστες το μερος!Απο εστιατορια δεν ξερω πολλα αλλα απο οτι θυμαμαι ειχα φαει μια πιτσα king size σε ενα κυριλε τυπου Pizza Hut και ειχα δωσει 3.5 (ολογραφως τρια και μισο) ευρω!!!!Μιλαμε για φτηνια οχι μ*λ*κ*ες!!!!!
Γενικα μου φανηκε πολυ φτηνη πολη!Απο ξενοδοχεια επισης δεν ξερω μιας και μειναμε σε hostel (το οποιο ειχε 4 ευρω τη μερα, επισης παμφτηνο,και κομπλε οχι τπτ δευτεραντζες :p)Φανταζομαι μια ματια στο bookings.com και θα σου λυθει η απορια!
Αυτα!Αμα θες κατι αλλο ρωτα!Ελπιζω να βοηθησα!

Η πολη πανεμορφη παντως,ειδικα το παλιο κεντρο!Πραγματικο στολιδι!

P.S.:Ξεχασα να πω οτι μπορεις να πας εκδρομη στο Auswitch απο εκει,εχει γραφεια που πανε εκδρομες ή μπορεις να πας μονος με το τρενο!Εγω δυστυχως δεν πηγα και ειναι το μονο πραγμα που μετανοιωνω!

P.S. 2:Βαρσοβια αξιζει πολυ για την παλια πολη και εχει και ενα ομορφο κτηριο δωρακι του Σταλιν,ιδιο με τα μεγαλα στη Μοσχα!Γενικα μια μερα στη Βαρσοβια ειναι αρκετη!Σε δυο τα χεις δει ολα!Το τρενο ειναι 18 ευρα one-way και κανει 3 ωριτσες!Αν θες μονοημερη παρε το πρωτο και φυγε με το τελευταιο και εισαι κομπλε ή μεινε μια νυχτα Βαρσοβια!
varis81 μηπως μπορεις να μου πεις πιο ηταν αυτο το χοστελ?
Σκεφτομαι να παω κρακοβια τον Ιανουαριο και ισως με ενδιαφερει!
Σ'ευχαριστω!!
 

ThemisKrakow

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια χαρά και από μένα.

Μένω Κρακοβία πλέον και δουλεύω στον τουρισμό, κάνω ξεναγήσεις στην πόλη με ηλεκτρικό αυτοκίνητο και ηχητικό οδηγό. Οι ξεναγήσεις είναι περίπου μισή ώρα, ίσως και λίγο περισσότερο και πάμε στην Παλιά Πόλη, την Εβραϊκή Συνοικία και το Γκέτο. Αν έρχεστε και σας ενδιαφέρει να δείτε την Κρακοβία επικοινωνήστε μαζί μου ;)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γεια χαρά και από μένα.

Μένω Κρακοβία πλέον και δουλεύω στον τουρισμό, κάνω ξεναγήσεις στην πόλη με ηλεκτρικό αυτοκίνητο και ηχητικό οδηγό. Οι ξεναγήσεις είναι περίπου μισή ώρα, ίσως και λίγο περισσότερο και πάμε στην Παλιά Πόλη, την Εβραϊκή Συνοικία και το Γκέτο. Αν έρχεστε και σας ενδιαφέρει να δείτε την Κρακοβία επικοινωνήστε μαζί μου ;)
και όποιος θέλει το κινητό του, να επικοινωνήσει μαζί μου ;Ρ :Ρ
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπερα..σε λιγες μερες ταξιδευω για Κρακοβια και θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το Αουσβιτς να κλεισω οργανωμενη ξεναγηση;; Επισης προλαβαινω να δω Αουσβιτς και Αλατορυχεια την ιδια μερα;;
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά εξαντλητικό να πας και στα 2 την ίδια μέρα. Για μένα καλύτερα να πας σε ξεχωριστές μέρες, ειδικά η επίσκεψη στα στρατόπεδα είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα λοιπά αξιοθέατα και πιστεύω ότι θα ήταν καλό να αφιερώσεις μια μέρα ξεχωριστά εκεί. Όσον αφορά την οργανωμένη ξενάγηση, εγώ που την έκανα ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη, μαθαίνεις αρκετές λεπτομέρειες, αλλά διάβασα ότι αν πάρεις τον οδηγό που έχει εκεί στα ελληνικά είναι πολύ κατατοπιστικός.
 

mariadas

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλησπερα..σε λιγες μερες ταξιδευω για Κρακοβια και θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το Αουσβιτς να κλεισω οργανωμενη ξεναγηση;; Επισης προλαβαινω να δω Αουσβιτς και Αλατορυχεια την ιδια μερα;;
Χθες βράδυ γύρισα από Βαρσοβία-Κρακοβία οπότε έχω να σου δώσω φρέσκιες infos. Είχαμε στην διάθεσή μας 4 μέρες στην Κρακοβία οπότε κλείσαμε οργανωμένη εκδρομή για Άουσβιτς-Μπιρκενάου (είναι 2 στρατόπεδα) και Αλατορυχεία την ίδια μέρα, ώστε να μας μείνουν 3 μέρες στην Κρακοβία για μουσεία, αξιοθέατα, βόλτες κλπ. Η οργανωμένη επίσκεψη στο Άουσβιτς-Μπιρκενάου αξίζει σίγουρα! Μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία... Η επίσκεψη στο Αλατορυχείο δεν με ενθουσίασε. Αν γύριζα τον χρόνο πίσω και έχοντας την εμπειρία που έχω τώρα δεν θα πήγαινα... αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό!
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Χθες βράδυ γύρισα από Βαρσοβία-Κρακοβία οπότε έχω να σου δώσω φρέσκιες infos. Είχαμε στην διάθεσή μας 4 μέρες στην Κρακοβία οπότε κλείσαμε οργανωμένη εκδρομή για Άουσβιτς-Μπιρκενάου (είναι 2 στρατόπεδα) και Αλατορυχεία την ίδια μέρα, ώστε να μας μείνουν 3 μέρες στην Κρακοβία για μουσεία, αξιοθέατα, βόλτες κλπ. Η οργανωμένη επίσκεψη στο Άουσβιτς-Μπιρκενάου αξίζει σίγουρα! Μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία... Η επίσκεψη στο Αλατορυχείο δεν με ενθουσίασε. Αν γύριζα τον χρόνο πίσω και έχοντας την εμπειρία που έχω τώρα δεν θα πήγαινα... αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό!
Και εμεις το σκεφτομασταν για τα αλατορυχεια αλλα ειπαμε μιας που θα βρεθουμε στην Κρακοβια να τα επισκεφθουμε και μαλλον θα το κανουμε οραγνωμενα σε συνδυασμο με Αουσβιτς-Μπιρκεναου. Επισης θα εμεις θα ειμαστε για 3 μερες οποτε δε νομμιζω οτι εχουμε και τη δυνατοτητα να περασουμε δυο μερες εκτος πολης. Θα μπορουσα να σου κανω καποιες ερωτησεις;
Πόσο σας κοστισε η εκδρομη και με ποιο πρακτορειο; Για βολτες και φαγητο τι προτεινεις; Από το αεροδρομιο της Κρακοβιας μεχρι την πολη πως φτανεις; Από οσο εχω ψαξει δε μου εχει φανει ιδιαιτερα δυσκολο. Και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια εχεις σιγουρα θα μας φανει χρησιμη.
Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
 

mariadas

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Και εμεις το σκεφτομασταν για τα αλατορυχεια αλλα ειπαμε μιας που θα βρεθουμε στην Κρακοβια να τα επισκεφθουμε και μαλλον θα το κανουμε οραγνωμενα σε συνδυασμο με Αουσβιτς-Μπιρκεναου. Επισης θα εμεις θα ειμαστε για 3 μερες οποτε δε νομμιζω οτι εχουμε και τη δυνατοτητα να περασουμε δυο μερες εκτος πολης. Θα μπορουσα να σου κανω καποιες ερωτησεις;
Πόσο σας κοστισε η εκδρομη και με ποιο πρακτορειο; Για βολτες και φαγητο τι προτεινεις; Από το αεροδρομιο της Κρακοβιας μεχρι την πολη πως φτανεις; Από οσο εχω ψαξει δε μου εχει φανει ιδιαιτερα δυσκολο. Και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια εχεις σιγουρα θα μας φανει χρησιμη.
Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
Κλείσαμε μέσω του Getyourguide όπου βρίσκεις διάφορες εκδρομές με διάφορα πρακτορεία, διάφορες τιμές και διάφορες παροχές. Εμείς πληρώσαμε 75 ευρώ έκαστος (συμπεριλαμβανομένων ξεναγήσεων, pick up από το δωμάτιο, sandwiches, φρούτα κλπ-άξιζε!). Για βόλτες Παλιά Πόλη Κρακοβίας, Πλατεία Rynek, Εβραϊκή συνοικία, Kάστρο Wawel και βόλτες στις όχθες του Βιστούλα. Αν σας ενδιαφέρουν τα Μουσεία να πάτε στο Rynek underground και Schindler; Factory (το πρώτο με εντυπωσίασε περισσότερο). Να πιείτε τις βότκες σας στο Wodka και τις μπύρες σας στο Alchemia. Για καφεδάκι και brunch στο Charlotte. Για φαγητό πήγαμε στο Morskie Oko (τουριστικό αλλα πολύ ωραίο φαγητό-άλλωστε τουρίστες είμαστε!). Θα έλεγα τα υπόλοιπα να τα ανακαλύψετε μόνοι σας...υπάρχουν πολλά μαγαζιά στην Κρακοβία για φαγητό και ποτό συγκεντρωμένα στους δρόμους γύρω από την κεντρική πλατεία Rynek και την Εβραϊκή συνοικία, οπότε όπου σας αρέσει καθίστε και δεν θα απογοητευτείτε!!
Για το αεροδρόμιο δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς ταξιδέψαμε από την Βαρσοβία με τρένο.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κλείσαμε μέσω του Getyourguide όπου βρίσκεις διάφορες εκδρομές με διάφορα πρακτορεία, διάφορες τιμές και διάφορες παροχές. Εμείς πληρώσαμε 75 ευρώ έκαστος (συμπεριλαμβανομένων ξεναγήσεων, pick up από το δωμάτιο, sandwiches, φρούτα κλπ-άξιζε!). Για βόλτες Παλιά Πόλη Κρακοβίας, Πλατεία Rynek, Εβραϊκή συνοικία, Kάστρο Wawel και βόλτες στις όχθες του Βιστούλα. Αν σας ενδιαφέρουν τα Μουσεία να πάτε στο Rynek underground και Schindler; Factory (το πρώτο με εντυπωσίασε περισσότερο). Να πιείτε τις βότκες σας στο Wodka και τις μπύρες σας στο Alchemia. Για καφεδάκι και brunch στο Charlotte. Για φαγητό πήγαμε στο Morskie Oko (τουριστικό αλλα πολύ ωραίο φαγητό-άλλωστε τουρίστες είμαστε!). Θα έλεγα τα υπόλοιπα να τα ανακαλύψετε μόνοι σας...υπάρχουν πολλά μαγαζιά στην Κρακοβία για φαγητό και ποτό συγκεντρωμένα στους δρόμους γύρω από την κεντρική πλατεία Rynek και την Εβραϊκή συνοικία, οπότε όπου σας αρέσει καθίστε και δεν θα απογοητευτείτε!!
Για το αεροδρόμιο δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς ταξιδέψαμε από την Βαρσοβία με τρένο.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!

Να σε ρωτησω κατι τελευταιο..με το συναλλαγμα τι εκανες;;
 
Last edited by a moderator:

paolog4

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Γεια σας, εχω κλεισει για Κρακοβια 1-4 Μαρτιου και θα ηθελα να σας ρωτησω διαφορα σχετικα με την πολη.
Αρχικα για την διαμονη ποια περιοχη να αποφυγω και ποια προτεινετε !
Απο οσα διαβασα αξιζει το τουρ απο getyourguide,οποτε αν μπορειτε να μου πειτε ποιο πηρατε και αξιζε !
Εστιατορια και φαγητο και γενικοτερα τι να αποφυγω,street food ? ! Ευχαριστω !
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom