Πολωνία Αποριες για κρακοβια

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, πηγαίνουμε Κρακοβία στις 27 Ιανουαρίου. Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει η επίσκεψη στο Άουσβιτς χωρίς ξεναγό? Να νοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω με λεωφορείο? Απ΄΄ ότι διάβασα οι περισσότεροι [πήγατε με ξεναγό ή με οργανωμένα γκρουπ, εγώ προτιμώ να δω χωρίς ξεναγό.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Ή είσοδος στο μνημείο είναι δωρεάν, θα πρέπει όμως να μπεις στο επίσημο σάιτ κ να κλείσεις θέσεις, είναι πολύ λίγες κάθε μέρα. Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν πινακίδες επεξηγηματικές παντού καθώς κ βελάκια που σε κατευθύνουν. Δεν έχω πάει ακόμα, από την εδώ μελέτη οι πληροφορίες . Μαρτιο πάω εγώ. Ενημέρωσε μας!
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Γεια σας, εχω κλεισει για Κρακοβια 1-4 Μαρτιου και θα ηθελα να σας ρωτησω διαφορα σχετικα με την πολη.
Αρχικα για την διαμονη ποια περιοχη να αποφυγω και ποια προτεινετε !
Απο οσα διαβασα αξιζει το τουρ απο getyourguide,οποτε αν μπορειτε να μου πειτε ποιο πηρατε και αξιζε !
Εστιατορια και φαγητο και γενικοτερα τι να αποφυγω,street food ? ! Ευχαριστω !
Εβγαλες άκρη με τις περιοχές; Κ εγώ για μαρτη κοιταζω
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Ή είσοδος στο μνημείο είναι δωρεάν, θα πρέπει όμως να μπεις στο επίσημο σάιτ κ να κλείσεις θέσεις, είναι πολύ λίγες κάθε μέρα. Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν πινακίδες επεξηγηματικές παντού καθώς κ βελάκια που σε κατευθύνουν. Δεν έχω πάει ακόμα, από την εδώ μελέτη οι πληροφορίες . Μαρτιο πάω εγώ. Ενημέρωσε μας!
εννοείται πως θα ενημερώσω. Και οι δικές μου πληροφορίες είναι τις εδώ αφηγήσεις.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
516
Likes
856
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ή είσοδος στο μνημείο είναι δωρεάν, θα πρέπει όμως να μπεις στο επίσημο σάιτ κ να κλείσεις θέσεις, είναι πολύ λίγες κάθε μέρα. Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν πινακίδες επεξηγηματικές παντού καθώς κ βελάκια που σε κατευθύνουν. Δεν έχω πάει ακόμα, από την εδώ μελέτη οι πληροφορίες . Μαρτιο πάω εγώ. Ενημέρωσε μας!
καλημερα ταξιδευω απο 17 -24 Απριλιου Κρακοβια για να τρεξω τον μαραθωνιο εκει και θα με ενδιεφερε να αφιερωσω 1-2 μερες εκτος κρακοβιας μαλλον πριν τον αγωνα για οσον το δυνατο πιο ξεκουραστη χαλαρη ξεναγηση βόλτα εκει ...Αλαταρωχεια ή καποιο απο τα 2 στρατόπεδα!!!...με ποιον τροπο κλεινεις τα εισητηρια ειμεις ειμαστε ομαδα 10 φιλων ας πουμε που θελουμε να μπουμε μπορουμε να τα κλεισουμε απο καπου απο τωρα για μια ημερα μετα ας πουμε τον αγωνα ή να παμε με καποιο πρακτορειο?

Επίσης για την μετακινηση απο αεροδρομιο προς το κεντρο της πόλης και μεσα στη πόλη υπαρχει καποια καρτα ή με ποιο μεσο μετακινησης με μεγαλύτερη ευκολία ?

Θελω να μαθω αν καποιος απο εσας επισκεφτηκε το Ζακοπανε και για τι προσφερεται την Ανοιξη. επισης αν υπαρχει προτεινομενη διαμονη και δραστηριοτητα για 1-2 μερες οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη...ευχαριστω πολύ!
 

paolog4

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Εβγαλες άκρη με τις περιοχές; Κ εγώ για μαρτη κοιταζω
Εχω κλεισει περιμετρικα της παλιας πολης οσον αφορα τη διαμονη,τωρα για αουσβιτς θα κλεισω απο το getyourguide και για αλατορυχεια σκεφτομαι να μην παω...γιατι δε θα προλαβω να δω την πολη,προς το παρον ετσι λεω...
 

mariadas

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
καλημερα ταξιδευω απο 17 -24 Απριλιου Κρακοβια για να τρεξω τον μαραθωνιο εκει και θα με ενδιεφερε να αφιερωσω 1-2 μερες εκτος κρακοβιας μαλλον πριν τον αγωνα για οσον το δυνατο πιο ξεκουραστη χαλαρη ξεναγηση βόλτα εκει ...Αλαταρωχεια ή καποιο απο τα 2 στρατόπεδα!!!...με ποιον τροπο κλεινεις τα εισητηρια ειμεις ειμαστε ομαδα 10 φιλων ας πουμε που θελουμε να μπουμε μπορουμε να τα κλεισουμε απο καπου απο τωρα για μια ημερα μετα ας πουμε τον αγωνα ή να παμε με καποιο πρακτορειο?

Επίσης για την μετακινηση απο αεροδρομιο προς το κεντρο της πόλης και μεσα στη πόλη υπαρχει καποια καρτα ή με ποιο μεσο μετακινησης με μεγαλύτερη ευκολία ?

Θελω να μαθω αν καποιος απο εσας επισκεφτηκε το Ζακοπανε και για τι προσφερεται την Ανοιξη. επισης αν υπαρχει προτεινομενη διαμονη και δραστηριοτητα για 1-2 μερες οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη...ευχαριστω πολύ!
Τα δυο στρατόπεδα πάνε μαζί και να πάτε οπωσδήποτε. Προσωπικά η επίσκεψη στα αλατωρυχεία δεν "μου είπε κάτι". Καλύτερα με πρακτορείο (σε πάνε, σε φέρνουν, σου κλείνουν ξενάγηση, δεν έχεις κανένα άγχος). Αφού είστε 10 άτομα κάντε έρευνα στο διαδίκτυο και κλείστε , σίγουρα θα σας κάνουν πολύ καλύτερη τιμή λόγω των ατόμων (εμείς πήγαμε με το πρακτορείο ROYAL CRAKOW το οποίο κλείσαμε μέσω του GETY YOUR GUIDE). Η πόλη δεν είναι μεγάλη και περπατιέται -εμείς δεν μπήκαμε ποτέ σε συγκοινωνία. Για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο υπάρχουν ταξί, λεωφορεία, shuttle buses, ιδιωτική μεταφορά κλπ.. googlare στο διαδίκτυο δείτε τιμές και ανάλογα αποφασίζετε (ανάλογα τα χρήματα που διαθέτετε, το πόσο γρήγορα θέλετε να φτάσετε, το που μένετε κλπ). Είναι καθαρά υποκειμενικό.
Ζακοπάνε δεν πήγαμε. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι (κατά τη γνώμη μου) ότι 3 1/5 μέρες Κρακοβία (η μισή μέρα είναι ΑΟΥΣΒΙΤΣ) είναι μια χαρά. Εμείς "ξοδέψαμε" 7 μέρες ΚΡΑΚΟΒΙΑ (4)-ΒΑΡΣΟΒΙΑ(3).
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
καλημερα ταξιδευω απο 17 -24 Απριλιου Κρακοβια για να τρεξω τον μαραθωνιο εκει και θα με ενδιεφερε να αφιερωσω 1-2 μερες εκτος κρακοβιας μαλλον πριν τον αγωνα για οσον το δυνατο πιο ξεκουραστη χαλαρη ξεναγηση βόλτα εκει ...Αλαταρωχεια ή καποιο απο τα 2 στρατόπεδα!!!...με ποιον τροπο κλεινεις τα εισητηρια ειμεις ειμαστε ομαδα 10 φιλων ας πουμε που θελουμε να μπουμε μπορουμε να τα κλεισουμε απο καπου απο τωρα για μια ημερα μετα ας πουμε τον αγωνα ή να παμε με καποιο πρακτορειο?

Επίσης για την μετακινηση απο αεροδρομιο προς το κεντρο της πόλης και μεσα στη πόλη υπαρχει καποια καρτα ή με ποιο μεσο μετακινησης με μεγαλύτερη ευκολία ?

Θελω να μαθω αν καποιος απο εσας επισκεφτηκε το Ζακοπανε και για τι προσφερεται την Ανοιξη. επισης αν υπαρχει προτεινομενη διαμονη και δραστηριοτητα για 1-2 μερες οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη...ευχαριστω πολύ!
Για να πας στα αλατορυχεια ή κλεινεις με γκρουπ, που σε πηγαινοφερνει είναι όμως πιο ακριβό, ή πας με λεωφορείο ή τρένο με κόστος 4 ζλότι περίπου, δηλ γύρω στο 1€! Κ πληρώνεις σαφώς την εκει εισοδο, πάντως είναι πολύ εύκολο, εμείς με 3χρονο έτσι θα πάμε.
Στο αουσβιτσ έχεις επίσης τους δύο αυτούς τρόπους. Εξαρτάται πως θες να δεις το μνημείο, εγώ πχ δεν θέλω να είμαι υποχρεωμένη να ακολουθω γκρουπ πολλών ατόμων, θα χάσω την συγκέντρωση μου φοβάμαι. Προτιμώ να το δω μεμονωμένα, με έναν επεξηγηματικό οδηγό που σου δίνουν στην είσοδο. Έτσι, έχεις τη δυνατότητα να σταθείς όσο θες εσύ, κ αν θες, σε κάθε σημείο, να το μελετήσεις, να σκεφτείς. Καποιοι πχ δεν αντεξαν κ εκαναν ενα γρηγορο περασμα κ εφυγαν. Αυτό λοιπον είναι δωρεάν εντελώς. Άλλος τρόπος είναι να πας με αμαξι, τρένο, λεοφωρειο μόνος, κ να έχεις κλείσει εκεί ξενάγηση με γκρουπ, κοστίζει 50ζλοτι. Αλλιώς κλεινεις γκρουπ από κρακοβια, που είναι αισθητά πιο ακριβό. Για μένα σημασία έχει πώς θες να βιωσεις την επίσκεψη.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
@mariadas εσύ που έχεις ήδη ταξίδεψει μπορείς να μου πεις παλιά πόλη θεωρείται μόνο το rynek, stare miasto, ή κ εβραϊκη συνοικία, kazimierz δεν λέγεται; Είναι σε απόσταση που περπατιεται από τα άλλα μνημεία;
 

paolog4

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Παιδια αν καποιος κανει ενναλακτικο τουρ στο αουσβιτς και αλατορυχειο και μετακινηθει χωρις τουριστικο λεωφορειο να μας γραψει λεπτομερειες!
 

mariadas

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
@mariadas εσύ που έχεις ήδη ταξίδεψει μπορείς να μου πεις παλιά πόλη θεωρείται μόνο το rynek, stare miasto, ή κ εβραϊκη συνοικία, kazimierz δεν λέγεται; Είναι σε απόσταση που περπατιεται από τα άλλα μνημεία;
Άλλο παλιά πόλη και άλλο εβραϊκή συνοικία.. Επίσης τι θεωρείς μνημεία? Μουσεία και αν ναι, ποια μουσεία? Κάστρο Wawel? Κατά τη γνώμη μου όλη η πόλη περπατιέται (πήραμε συγκοινωνία μόνο για ΣΤΑΘΜΟ ΤΡΕΝΟΥ-ΚΕΝΤΡΟ και για να πάμε στο Schidler s Factory). Aπό κει και πέρα εξαρτάται πόσο θέλει να περπατήσει ο καθένας, τις καιρικές συνθήκες, την ηλικία, αν έχει μαζί του παιδιά κλπ (π.χ. για μένα όταν είμαι ταξίδι, 30λεπτά δεν θεωρώ ότι είναι πολύ περπάτημα). Δες στο google maps τις αποστάσεις, τα μνημεία/μουσεία που θες να επισκεφτείς και κρίνε. Βασικό επίσης είναι που θα μείνετε. Για μένα αξίζει να μείνεις STARE MIASTO αφού εκεί θα κινηθείς ως επί το πλείστον...
 

mariadas

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Για να πας στα αλατορυχεια ή κλεινεις με γκρουπ, που σε πηγαινοφερνει είναι όμως πιο ακριβό, ή πας με λεωφορείο ή τρένο με κόστος 4 ζλότι περίπου, δηλ γύρω στο 1€! Κ πληρώνεις σαφώς την εκει εισοδο, πάντως είναι πολύ εύκολο, εμείς με 3χρονο έτσι θα πάμε.
Στο αουσβιτσ έχεις επίσης τους δύο αυτούς τρόπους. Εξαρτάται πως θες να δεις το μνημείο, εγώ πχ δεν θέλω να είμαι υποχρεωμένη να ακολουθω γκρουπ πολλών ατόμων, θα χάσω την συγκέντρωση μου φοβάμαι. Προτιμώ να το δω μεμονωμένα, με έναν επεξηγηματικό οδηγό που σου δίνουν στην είσοδο. Έτσι, έχεις τη δυνατότητα να σταθείς όσο θες εσύ, κ αν θες, σε κάθε σημείο, να το μελετήσεις, να σκεφτείς. Καποιοι πχ δεν αντεξαν κ εκαναν ενα γρηγορο περασμα κ εφυγαν. Αυτό λοιπον είναι δωρεάν εντελώς. Άλλος τρόπος είναι να πας με αμαξι, τρένο, λεοφωρειο μόνος, κ να έχεις κλείσει εκεί ξενάγηση με γκρουπ, κοστίζει 50ζλοτι. Αλλιώς κλεινεις γκρουπ από κρακοβια, που είναι αισθητά πιο ακριβό. Για μένα σημασία έχει πώς θες να βιωσεις την επίσκεψη.
Επίσης με οργανωμένη εκδρομή γλιτώνεις πολύ ταλαιπωρία και χρόνο πίστεψε με!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom