Πολωνία Αποριες για κρακοβια

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κατεβαζεις την εφαρμογη και δινεις τα στοιχεια της καρτας σου. Μην φοβασαι, ειναι ασφαλες. Οταν ερθει η ωρα να καλεσεις οχημα, δινει την τοποθεσία στην οποία βρίσκεσαι, βάζεις που θες να πας και καλεί έναν οδηγό να σε παραλάβει από εκει που είσαι για να σε πάει εκει που ζήτησες. Η πληρωμή γίνεται από την αρχή της διαδρομής. Μπορείς να βλέπεις στον χάρτη της εφαρμογής την διαδρομή σου. Χρησιμοποιώ πάντα το Uber όταν υπάρχει σε μια χώρα, πόσο μάλλον στην Πολωνία που είναι πάμφθηνο!
Εμένα η πληρωμή έγινε στο τέλος πάντως στην Ρουμανία όσες φορές και αν το πήρα.
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Αυτό διάβασα στις οδηγίες του Site της uber. Ότι η πληρωμή γίνεται στο τέλος. Κάτι ακόμη που με άγχωσε είναι ότι επίσης αναφέρεται ότι η αρχική τιμή που σου βγάζει η εφαρμογή, ας πούμε 10 ευρώ, ενδέχεται να αλλάξει μέχρι να φτάσεις στον προορισμό απο διάφορους παράγοντες όπως αν σας κάτσει μεγάλη κίνηση στον δρόμο. Σε μια τέτοια περίπτωση πόσο μπορεί να ανέβει η ταρίφα δεν γράφουν πουθενά...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αυτό διάβασα στις οδηγίες του Site της uber. Ότι η πληρωμή γίνεται στο τέλος. Κάτι ακόμη που με άγχωσε είναι ότι επίσης αναφέρεται ότι η αρχική τιμή που σου βγάζει η εφαρμογή, ας πούμε 10 ευρώ, ενδέχεται να αλλάξει μέχρι να φτάσεις στον προορισμό απο διάφορους παράγοντες όπως αν σας κάτσει μεγάλη κίνηση στον δρόμο. Σε μια τέτοια περίπτωση πόσο μπορεί να ανέβει η ταρίφα δεν γράφουν πουθενά...
Εννοείται! Εμένα έτυχε να αλλάξει και μάλιστα κατά πολύ η τιμή! Μπορεί ακόμα και τα διπλά!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εμενα παλι δεν εχει αλλαξει ποτε η τιμη :confused: Γυρισα προχθες απο Πορτογαλια και χρησιμοποιησα αρκετα το Uber, σε μια διαδρομη ο οδηγος αναγκαστηκε να κανει ολοκληρο κυκλο και πληρωσα οσο ελεγε στην αρχη, 2,70 ευρω. o_O Ειναι θεμα τυχης μαλλον αλλα μην το φοβασαι.
 

Travelheart

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα !θα ηθελα να μου προτείνετε κάποια ταξιδιωτικά site για να κλείσουμε ξενάγηση ατο Auschwitz-Birkenau.Πηγαινουμε την Πρωτομαγιά και από το επίσημο site βλέπω πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.ευχαριστω εκ των προτέρων !
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Για το μουσείο Rynek Underground που βρίσκεται 4 μέτρα κάτω (απο τη γη) απο την κεντρική πλατεία δεν είδα κανέναν να εχει γράψει κάτι. Αξίζει;
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
κι εγώ θα προτεινω Uber. Παντού μετακινηθήκαμε πολύ γρήγορα κι οικονομικά.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Για το μουσείο Rynek Underground που βρίσκεται 4 μέτρα κάτω (απο τη γη) απο την κεντρική πλατεία δεν είδα κανέναν να εχει γράψει κάτι. Αξίζει;
Το αν αξίζει έχει να κάνει και με τα ενδιαφέροντα του καθενός. Εμένα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Έχει στοιχεία για την μορφή της πόλης της Κρακοβίας και την παλαιότερη ιστορία της, καθώς και αρκετά βίντεο. Συνολικά διαθέτει ωραία ατμόσφαιρα.
Υπολογίστε περίπου 1.5 με 2 ώρες. Επίσης, θα πρέπει να πάτε να κάνετε προκράτηση θέσης. Δωρεάν είσοδο έχει κάθε Τρίτη. Ωστόσο εμείς δεν βρήκαμε διαθέσιμες θέσεις.
Αν έχετε χρόνο και ενδιαφέρον για το θέμα, αξίζει η επίσκεψη!
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Το αν αξίζει έχει να κάνει και με τα ενδιαφέροντα του καθενός. Εμένα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Έχει στοιχεία για την μορφή της πόλης της Κρακοβίας και την παλαιότερη ιστορία της, καθώς και αρκετά βίντεο. Συνολικά διαθέτει ωραία ατμόσφαιρα.
Υπολογίστε περίπου 1.5 με 2 ώρες. Επίσης, θα πρέπει να πάτε να κάνετε προκράτηση θέσης. Δωρεάν είσοδο έχει κάθε Τρίτη. Ωστόσο εμείς δεν βρήκαμε διαθέσιμες θέσεις.
Αν έχετε χρόνο και ενδιαφέρον για το θέμα, αξίζει η επίσκεψη!
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Στο site για το εργοστάσιο του Schindler διαβάζω ότι πρέπει να κάνω κράτηση απο πριν. Στο booking όμως κάνουν κρατήσεις μόνο για groups και γενικότερα πακέτα. Δεν είδα κάπου να μπορείς να κάνεις απλή κράτηση μόνο για είσοδο. Άρα υποθέτω ότι το βγάζεις χωρίς πρόβλημα κατευθείαν εκει. Και επίσης οι Δευτέρες είναι δωρεάν.
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Λοιπόν η πόλη είναι ένα όνειρο. Ενα πρόβλημα ομως που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα είναι ότι δεν έχω βρει σούπερ μάρκετ πραγματικό, τουλάχιστον στην περιοχή της παλιάς πόλης που μένω, πάρα μόνο αυτα τα Carrefour express, αυτές τις μικρές τρύπες που πουλάνε μόνο τα απολύτως απαραιτητα όπως μακαρόνια, ρύζι, ζαχαρωδεις χυμούς και αλκοόλ για τους τουρίστες. Αν καποιος κάνει διατροφή πλούσια σε λαχανικά και φρουτα μάλλον την πατησε. Δεν έχω βρει ούτε για δείγμα. Μόνο κάτι λαχανα και μερικές μαύρες μπανάνες και μήλα. Αλλά και να βρείτε λαχανικά θα αναγκαστείτε να τα φάτε σκέτα αποτι φαίνεται αφού το ελαιόλαδο παίζει να είναι ότι πιο εξωτικο υπάρχει. Επειδή θα κάτσω πολλες μέρες ακόμη αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω φρούτα και λαχανικά αλλά και λάδι μου λέτε βρε παιδιά; Είμαι αθλητής και ήρθα για τον Μαραθώνιο και δε λέω, τρομερό το χοιρινό κότσι και τα λουκάνικα αλλά όχι για κάθε μέρα. Ευτυχώς που υπάρχουν τα εκπληκτικά πιεριογκι και οι σούπες!!! Αυτά τα έχω σκίσει κυριολεκτικά!!! Και κάτι ακόμη. Αν δεν ξέρετε να διαβάζετε πολωνικά και είσαστε διαβητικός ή αλλεργικός σε συγκεκριμένες τροφές παίζει να οδηγηθείτε στα επείγοντα μια και δεν υπάρχουν αγγλικά σε ετικέτα ούτε για πλάκα. Αγγλικά βέβαια δεν υπάρχουν πουθενά ούτε σε επιγραφες σε τουριστικά αξιοθέατα, αλλά ούτε και σε τοπικά events που διοργανωνονται και γεμίσουν τον τόπο με γιγαντιαίες αφίσες αποκλειστικά στα πολωνικά μέσα στο κέντρο της πόλης και δεν έχεις ιδέα τι παίζεται, τι γίνεται και γιατί τόσος ντόρος. Και μιλάμε οι τουρίστες να γυροφέρνουμε πάνω κάτω σε ορδές. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία, αυτό που με καίει προς το παρόν είναι το θέμα της διατροφής! Δεν μπορεί ολόκληρη φοιτητούπολη να μην έχει μια σουπερμαρκεταρα με τα όλα της!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom