Πολωνία Αποριες για κρακοβια

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Ναι Μάιο που λέμε να παΜε εμεις εχει στις 4...άραγε θα προλάβουμε?????
Έχω βρει κάτι ξενοδοχεία...με πάρκιν....
Τα σπίτια που βρίσκω είναι με 1 δωμάτιο...κ καναπέ....2 υπνοδωμάτια δεν βρίσκω....
Αν έχετε κάτι υπόψιν...
Επίσης γτ βρίσκω εισητηριο με 85 ευρώ....κοιτάω κάπου λάθος????
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ναι Μάιο που λέμε να παΜε εμεις εχει στις 4...άραγε θα προλάβουμε?????
Έχω βρει κάτι ξενοδοχεία...με πάρκιν....
Τα σπίτια που βρίσκω είναι με 1 δωμάτιο...κ καναπέ....2 υπνοδωμάτια δεν βρίσκω....
Αν έχετε κάτι υπόψιν...
και για τα δυο στρατοπεδα θες 3 ωρες.. στην Ελλαδα τον Μαιο αν δεν κανω λαθος , βραδιαζει στις 8-8.30 . αρα στην Πολωνια 7-7.30 , οποτε προλαβαινετε θεωρω!
ξενοδοχεία θα βρείτε αρκετα , και οικονομικα.. απο σπιτια-airbnb δεν γνωρίζω!

Επίσης γτ βρίσκω εισητηριο με 85 ευρώ....κοιτάω κάπου λάθος????
αν εννοεις για ΑΟΥΣΒΙΤΣ, ειναι σε ζλότι οι τιμες, οχι σε ευρω!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
και για τα δυο στρατοπεδα θες 3 ωρες.
Δύσκολο μου φαίνεται να προλάβει στο 3ώρο βάζοντας μέσα και την μετακίνηση από το ένα στρατόπεδο στο άλλο. Εμείς είχαμε μείνει συνολικά και στα 2 στρατόπεδα γύρω στις 4,5 ώρες και δεν περάσαμε από όλα τα εκθέματα. Εξαρτάται βέβαια από το ενδιαφέρον και τα κουράγια του καθενός.

στην Ελλαδα τον Μαιο αν δεν κανω λαθος , βραδιαζει στις 8-8.30 . αρα στην Πολωνια 7-7.30 , οποτε προλαβαινετε θεωρω!
Τον Μάη στην Κρακοβία ο ήλιος δύει από τις 8:00 και μετά.
Δες εδώ:
Sunrise and sunset times in Kraków, mai 2022
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Δύσκολο μου φαίνεται να προλάβει στο 3ώρο βάζοντας μέσα και την μετακίνηση από το ένα στρατόπεδο στο άλλο. Εμείς είχαμε μείνει συνολικά και στα 2 στρατόπεδα γύρω στις 4,5 ώρες και δεν περάσαμε από όλα τα εκθέματα. Εξαρτάται βέβαια από το ενδιαφέρον και τα κουράγια του καθενός.



Τον Μάη στην Κρακοβία ο ήλιος δύει από τις 8:00 και μετά.
Δες εδώ:
Sunrise and sunset times in Kraków, mai 2022
Εμεις σε 3 ωρες τα είδαμε όλα, αλλα ξεπεταξαμε η αληθεια ειναι στα γρηγορα το Μπιρκεναου (αν και το γυρισαμε ολο) .. βεβαια χιόνιζε και ειχε τρομερο κρύο ,οπότε πηγαιναμε και με γοργο βημα!!
ακόμα καλύτερα τότε για τον @dimistr !!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Εννοείται όταν είδα το 85....δεν σκέφτηκα καν ότι έχουν άλλο νόμισμα. .απλά έπαθα εγκεφαλικό χαχα!!!! Δεν νομίζω σε 3 ώρες να τα καταφέρουμε...καλύτερα να πληρώσω κάτι τις...κ να είμαστε χαλαρά κ όσο τραβήξει!!!!!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
857
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το λιγότερο μια μέρα για Άουσβιτς Birkenau
Τρία τέταρτα να πας ....
Εγώ πήγα με δημόσια συγκοινωνία το 2018 κάπου 4€.
Θες 3-5 ώρες να επισκεφτείς το κλειστό τύπου και μισή ώρα να μεταφερθείς στο Ανοιχτό χώρο. Εκεί δε θες ένα δίωρο στη χειρότερη;. Αν βάλεις και τα διαλείμματα να ξεκουραστεις να πιεις ένα νερό καφέ κάτι.....και βάλεις την επιστροφή άλλη μια ώρα.... Έφυγε ολόκληρη η μέρα.
Εννοείται ότι τα σημεία αυτά είναι χώροι που θα καθήσεις να διαβάσεις η ακούσεις πέντε πράγματα εκτός αν θες να πας για να βγεις φωτογραφία στις ράγες Κάι τα βαγόνια των τρένων η να φωτογραφιθεις στον τοίχο που εκτελούσαν το κόσμο και πίσω.
Εγώ είχα μπει 9:30 το πρωί και έφυγα από τις 8.30 και επέστρεψα στις 17:00 γεμάτος συγκίνηση προβληματισμό και μίσος για τους Ναζί....
Είχα γραφτεί δωρεάν απο την σελίδα του Μουσείου δίχως ξενάγηση αφού είχα διαβάσει προηγούμενως ένα βιβλίο που αφορούσε το χώρο αυτό.
7-9 ώρες είναι αρκετές για να αφιερώσει κάποιος στο μνημείο αυτό!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Το λιγότερο μια μέρα για Άουσβιτς Birkenau
Τρία τέταρτα να πας ....
Εγώ πήγα με δημόσια συγκοινωνία το 2018 κάπου 4€.
Θες 3-5 ώρες να επισκεφτείς το κλειστό τύπου και μισή ώρα να μεταφερθείς στο Ανοιχτό χώρο. Εκεί δε θες ένα δίωρο στη χειρότερη;. Αν βάλεις και τα διαλείμματα να ξεκουραστεις να πιεις ένα νερό καφέ κάτι.....και βάλεις την επιστροφή άλλη μια ώρα.... Έφυγε ολόκληρη η μέρα.
Εννοείται ότι τα σημεία αυτά είναι χώροι που θα καθήσεις να διαβάσεις η ακούσεις πέντε πράγματα εκτός αν θες να πας για να βγεις φωτογραφία στις ράγες Κάι τα βαγόνια των τρένων η να φωτογραφιθεις στον τοίχο που εκτελούσαν το κόσμο και πίσω.
Εγώ είχα μπει 9:30 το πρωί και έφυγα από τις 8.30 και επέστρεψα στις 17:00 γεμάτος συγκίνηση προβληματισμό και μίσος για τους Ναζί....
Είχα γραφτεί δωρεάν απο την σελίδα του Μουσείου δίχως ξενάγηση αφού είχα διαβάσει προηγούμενως ένα βιβλίο που αφορούσε το χώρο αυτό.
7-9 ώρες είναι αρκετές για να αφιερώσει κάποιος στο μνημείο αυτό!
συγνώμη που θα διαφωνήσω, αλλα για να μεταφερθείς στον ανοιχτό χώρο θες 5-10 λεπτα !! το
Μπιρκεναου το γυρνάς σε μια ωρα , μονο σε εναν χώρο μπορεις να μπεις.. ποση ωρα θα κοιτάς τα γκρεμισμένα κτίρια, και θα μαθαίνεις την ιστορία τους? οσον αφορά τον κλειστό χωρο, ακόμα και οι 4 ωρες που φαινονται υπερβολικές... βεβαία απόψεις είναι αυτές , δεν σε αμφισβητώ, απλά διαφωνώ!!! απλά σκέψου πως το συνολικό τουρ το επίσημο διαρκεί 4 ωρες ...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
857
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
συγνώμη που θα διαφωνήσω, αλλα για να μεταφερθείς στον ανοιχτό χώρο θες 5-10 λεπτα !! το
Μπιρκεναου το γυρνάς σε μια ωρα , μονο σε εναν χώρο μπορεις να μπεις.. ποση ωρα θα κοιτάς τα γκρεμισμένα κτίρια, και θα μαθαίνεις την ιστορία τους? οσον αφορά τον κλειστό χωρο, ακόμα και οι 4 ωρες που φαινονται υπερβολικές... βεβαία απόψεις είναι αυτές , δεν σε αμφισβητώ, απλά διαφωνώ!!! απλά σκέψου πως το συνολικό τουρ το επίσημο διαρκεί 4 ωρες ...
Εγώ ξέρω ανθρώπους που αφιέρωσαν και μισή ώρα....απλά πήγαν να βγάλουν φωτο στην είσοδο και φύγανε.
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Αν και πήγαμε Κρακοβία για 7βραδια από 26/12/21 έως 2/1/22 και θα έπρεπε να σας έχω βομβαρδίσει με νέες πληροφορίες και φωτογραφίες, λίγο η μνήμη μου που είναι χρυσόψαρου λίγο το ότι το laptop αποδήμησε, δυσκολεύομαι πολύ από το κινητό. Έψαξα λοιπόν στα μηνύματα που αντάλλαξα με τον κύριο Θανάση και συγκεκριμένα για το Άουσβιτς η ξενάγηση και στα δύο στρατόπεδα με ξεναγό στα ελληνικά, γκρουπ 8 ατόμων, με μεταφορά με βανακι από το ξενοδοχείο μπροστά είχε κόστος για δυο άτομα76 ευρώ, τα οποία πληρώσαμε στον οδηγό του βαν στο τέλος της ημέρας και διάρκεια μαζί με την μεταφορά περίπου 7 ώρες. Η ξενάγηση διαρκεί 3,5 ώρες περίπου και στα δύο στρατόπεδα.
Προσωπικά γνωρίζω αρκετά καλά αγγλικά αλλά ήθελα οπωσδήποτε ελληνική ξενάγηση και μικρό σχετικά γκρουπ και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Για το αλατορυχειο δυστυχώς τελευταία στιγμή ακύρωσαν τα υπόλοιπα άτομα του γκρουπ και δεν συμφερε να πάμε μόνο δυο άτομα με Έλληνα ξεναγό, οπότε πήγαμε μόνοι μας με το λεωφορείο και με ξενάγηση στα αγγλικά. Η διάρκεια είναι περίπου 2-3 ώρες. Το κόστος 200pln περίπου 44 ευρώ τα δύο άτομα. Εμείς τα κλείσαμε μέσω του επισημου site για να γλυτώσουμε την ουρά αναμονής. Φωτογραφίες βγάζεις πλέον χωρίς να πληρώσεις κάτι παραπάνω, χωρίς φλας φυσικά.
Μπορείς να μετακινηθεις πολύ εύκολα με μέσα μαζικής μεταφοράς. Έχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο και αν χρησιμοποιείς την εφαρμογή Google maps πραγματικά δεν χρειάζεται αυτοκίνητο η Κρακοβία. Σε συνδυασμό με τα πολύ οικονομικά και εξυπηρετικά Bolt δεν θα έχεις και το ψάξιμο για πάρκινγκ, αν επιτρέπεται κλπ.
Κάποια στιγμή ίσως καταφέρω να γράψω μια ολοκληρωμένη ιστορία για την λατρεμένη Κρακοβία, αν μέχρι τότε δεν έχω ξεχάσει και το όνομά μου!😁
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Τέλεια...το 76τα 2ατομα δεν είναι αποτρεπτικό...κ μάλιστα με μεταφορά... Θα το σκεφτώ!!!!!βέβαια λέω να κάνουμε κ τις 2εξω εκδρομές μαζί... Θα δω!!!!!!όλα θα εξαρτηθούν από το αν είμαστε 2ή4!!!!!! Μου προτείνεται να βάλω ξενοδοχείο με πρωινό???έχουμε πάει βρολτσαβ κ ήταν αρκετά φτηνά....στο ίδιο μήκος είναι κ η Κρακοβία????
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Προσωπικά δεν προτιμώ το πρωινό στο ξενοδοχείο, εκτός αν είναι στην Κωνσταντινούπολη που έχω βρει τα πιο ποικίλα, νόστιμα και πλούσια πρωινά!
Η Κρακοβία είναι γενικά ένας οικονομικός προορισμός, έχει όμως και μαγαζιά που οι τιμές είναι ίδιες με τον μέσο όρο της Ελλάδας.
Φούρνους όπως τους δικούς μας δεν θα βρεις. Υπάρχουν όμως πολλά μαγαζιά που σερβίρουν πρωινό σε καλές τιμές.
Ενδεικτικά οι φωτογραφία είναι από το
Pijalnia Czekolady E.Wedel στην Rynek Główny την κεντρική πλατεία της Κρακοβιας.
20211230_204104.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom