Πολωνία Αποριες για κρακοβια

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Δε το συζητώ, είναι καταπληκτική εμπειρία. Να πας, να κάνεις το τουρ, να φας στο εστιατόριο τους, να ψωνίσεις, γενικά να περάσεις ένα πολύ όμορφο και γεμάτο 5-6ωρο. Μη παραλείψεις τη συγκεκριμένη δραστηριότητα.
γνωριζεις πως βγαζω εισητηρια για εκει? γενικα πληροφοριες για εκει...
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
γνωριζεις πως βγαζω εισητηρια για εκει? γενικα πληροφοριες για εκει...
Ακριβώς όπως είπε ο @nasos_traveler από το επίσημο site.
Από κει και πέρα θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις νωρίς, με το λεωφορείο καλύτερα ή με uber/taxi θεώρησε δεδομένο οτι θα πετύχεις κίνηση και μπορεί να χάσεις την ώρα επίσκεψης και να σε βάλουν όπου έχει κενό (τη πάθαμε έτσι ακριβώς) οπότε πάνω από μιαμιση ώρα πριν την επίσκεψη να έχεις κινητοποιηθεί.
Επίσης θα πρότεινα να μη το συνδυάσεις με άλλο αξιοθέατο νωρίτερα, καθώς απαιτεί πολύ περπάτημα και κούραση.
Τέλος μη χάσεις την ευκαιρία να φας στο εστιατόριο των ορυχείων, αξίζει και το φαγητό και η ατμόσφαιρα.
 

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Δε το συζητώ, είναι καταπληκτική εμπειρία. Να πας, να κάνεις το τουρ, να φας στο εστιατόριο τους, να ψωνίσεις, γενικά να περάσεις ένα πολύ όμορφο και γεμάτο 5-6ωρο. Μη παραλείψεις τη συγκεκριμένη δραστηριότητα.
Εγω που έκλεισα για αλατωρυχεια αλλα για 4 το απογευμα πιστευεις ειναι λαθος επειδη θα σκοτεινιαζει εκεινη την ωρα?
Λεγαμε να το συνδυασουμε με καποιο αλλο μουσειο η το καστρο βαβελ νωριτερα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγω που έκλεισα για αλατωρυχεια αλλα για 4 το απογευμα πιστευεις ειναι λαθος επειδη θα σκοτεινιαζει εκεινη την ωρα?
Λεγαμε να το συνδυασουμε με καποιο αλλο μουσειο η το καστρο βαβελ νωριτερα.
Υπόγεια είναι τα αλατωρυχεία όπως και να 'χει.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν και δεν το περίμενα λόγω Δεκέμβρη ομολογώ, από το διάβασμα αυτού και παρόμοιων νημάτων κατάλαβα ότι θα πρέπει και αλατωρυχεία να κλείσουμε κάποιες μέρες πιο πριν :(

Η σκέψη γενικα ήταν πως αν τα συμπεριλάβουμε, θα έμπαιναν την πρώτη ημέρα ανάλογα το αν προλαβαίναμε/είχαμε όρεξη (αλλά αφού θέλει προκλείσιμο απορρίπτεται αυτό το σενάριο).
Τα δεδομένα λοιπόν είναι προγραμματισμένη άφιξη Katowice στις 11:00 και λεωφορείο για Κρακοβία στις 12:00, άρα χοντρικά έτοιμοι να φύγουμε από το διαμέρισμα προς αλατωρυχεία στις ~15:15 (τελευταίο γκρούπ εισόδου στις 17:00).
Αρχικά, μας βγαίνει χρονικά με τα μέσα έστω για είσοδο στις 17:00;
(αν κάποιος γνώστης το κρίνει αρκετά σφιχτό, ίσως να προτιμήσουμε και uber)
Αν ναι, μας παίρνει να κλείσουμε και στο timeslot των 16:30 μήπως;
(maps δίνει 50' με μέσα από διαμέρισμα,στην κίνηση είναι ο φόβος μου όμως)
 

kourou nik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μια μέρα για κρακοβια είναι αρκετή για να την δούμε ή θα χρειαστεί παραπάνω; Επίσης αξίζει να πάμε στο αουσβιτς;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μια μέρα για κρακοβια είναι αρκετή για να την δούμε ή θα χρειαστεί παραπάνω; Επίσης αξίζει να πάμε στο αουσβιτς;
Μια μέρα δεν φτάνει σε καμία περίπτωση. Εκτός αν σας φτάνει να δείτε μόνο την παλιά πόλη. Εγώ βρήκα πολύ πιο ενδιαφέρουσα την εβραϊκή συνοικία αλλά αν ήταν να είχα μια μέρα κι εγώ την παλιά πόλη θα επέλεγα. Αν η μέρα έχει μεγάλη διάρκεια, με λίγο τρέξιμο μπορείς να δεις παλιά πόλη και εβραϊκή συνοικία αλλά στο πολύ τρέξιμο. Ναι αξίζει να πας στο Άουσβιτς αλλά το θέμα δεν είναι αν αξίζει να πας ή αν πρέπει να πας. Ο καθένας το ξέρει μέσα του αν θέλει να δει με τα μάτια του ή να μάθει περισσότερα για το τι εστί Άουσβιτς! Αν δεν πήγαινα Άουσβιτς δεν θα μου έμενε τίποτα από την ίδια την Κρακοβία που την βρήκα μέτρια πόλη.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Καλημέρα σας! Θα πάμε ένα ταξίδι μέσα Μαρτίου Βαρσοβία και κρακοβία μαζί με την γυναίκα μου και το 5.5 ετών αγοράκι μας, θέλουμε να επισκεφθούμε και το Άουσβιτς πάρα πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν δυνατόν με το μικρό μας, ξέρετε αν επιτρέπεται η είσοδος σε 5 ετών παιδιά? Νομίζω στην ηλικία που είναι δεν θα καταλάβει και πολλά για να του κάνει κακό στον ψυχησμο του.. Υπαρχαν αλλά μικρά παιδιά όταν είχατε πάει εσείς? Θα ήθελα τις συμβουλες σας.. Ευχαριστώ πολύ..
Την ίδια εποχή πήγαμε με την 3 ετών κόρη μας. Όπως είπε κ άλλος φίλος , αν είσαι σωστά ντυμένος , τα αντιμετωπίζεις όλα. Ισοθερμικά, ντύσιμο κρεμμύδι, δηλαδή σε επίπεδα, ζεστές κάλτσες , κ συγκεκριμένα για το παιδί είχαμε πάρει τις μπότες κ το μπουφάν του σκι μαζί. Έκανε κρύο αλλά ειμασταν καλά. Να φανταστείς ότι μόνο δύο μέρες μόνο βάλαμε το νάυλον στο καρότσι.Τις δύο τελευταίες μέρες χιόνισε αλλα δεν μας εμπόδισε σε κάτι.
Όσον αφορά στο Άουσβιτς, το θέμα του παιδιού μας προβληματίζε κ εμάς. Τελικά , πήγαν όλα εξαιρετικα, είδαμε αρκετά παιδια στο Καμπ, αφού δεν απαγορεύεται η είσοδος, αλλά δεν συνιστάται. Μάλιστα, το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό, δεν μας άφησε να περιμένουμε στην ουρά για τσεκαρισμα των εισιτηρίων, κ για έλεγχο ( τύπου αεροδρομίου). Μας άφησαν εν αντιθέσει με άλλους να πάρουμε κ μια μεγάλη τσάντα πλάτης που είχαμε μέσα υποτίθεται πράγματα για το παιδί.
Ως πριν την ξενάγηση, κλείσαμε ατομικα εισιτήρια για να μην ακολουθουμε γκρουπ, λόγω παιδιού, κούραση , τουαλέτα , νερό , φαγητό κλπ.
Κ το βασικότερο , πηγαίνοντας ατομικα έμπαινε πρώτος ο σύζυγος σε κάθε χώρο , έκανε ένα γρήγορο τουρ κ μας έδινε το οκ αν θα μπαιναμε όλοι. Αν ήταν κάτι απλό, έμπαινε κ το παιδί, αλλιώς καθόταν εκείνος έξω για να μπω εγώ με τη σειρά μου. Πριν πάμε της είχαμε εξηγήσει τι θα πάμε να δούμε, όχι πολλές λεπτομέρειες, την θεωρία, περί ρατσισμού, πολέμου, κλπ τα λέγαμε κ εκεί κ θα έλεγα ότι παρότι ήταν πολύ μικρη , θυμάται τις έννοιες εκείνες κ τις αναφέρει όχι με τρόμο, ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι παραπάνω, πολύ ευχαρίστως
 

Attachments

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου-μαγια
Επέστρεψα από κρακοβία και θέλω να βοηθήσω σε κάποια πράγματα όπως μπορώ!
Συμβουλές:συνάλλαγμα από ανταλακτηριο στην πόλη μεσα, δεν συμφέρει αεροδρόμιο ούτε atm
Διαμονή:σίγουρα μέσα στην παλιά πόλη και κοντα στο σιδηρόδρομικο σταθμό αφού από εκεί είναι η αφετηρία για προς αεροδρόμιο Άουσβιτς και αλατωρυχείο εάν βεβαίως θέλετε οικονομία..
Άουσβιτς :από κρακοβία με λεωφορείο (G7 μικρο πουλμανακι 15 θέσεων κάθε 20 λεπτα, διάρκεια περίπου 1μιση ώρα)
G8 (μεγάλο πούλμαν κάθε 25 λεπτά express τιμή 1 ευρώ παραπάνω από το G7) εισητηρια βγάζετε εντός του σταθμού αλλιώς περιμένετε αν δεν γεμίσει να σας πάρει ο οδηγός οπότε δεν αξίζει το ρίσκο και αναμονή. Στο Άουσβιτς τώρα επιτρεπετε μια μικρή τσάντα 20χ30χ10 αλλιώς υπάρχει χώρος που το αφήνετε με χρεώσει 5 ζλοτι..
Αλατωρυχείο :
Λεωφορείο 304 εισητηρια εντός του λεωφορείου με κέρματα από το ειδικό μιχανημα.. Διάρκεια κανονικά 40 λεπτά αλλά επειδή έχει κίνηση πάντα υπολογίστε 1ωρα και 10 λεπτά και παραπάνω.. Κατεβείτε 3-4 στάσεις πριν το τερματισμό.. (ρωτήσετε οδηγό η επιβάτες)
ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΊΑ ΦΕΎΓΟΥΝ ΑΠΌ ΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΌ ΣΤΑΘΜΌ..
Έχω να προτείνω μπυραρία φαγητό την House of beer στην παλιά πολη.. Πολύ οικονομικό τέλειο φαγητό ειδικά οι φτερούγες! Έχει πολύ κόσμο!
Εγώ πήγα με παρέα και το κόστος για 4 μέρες ήταν 85 ευρώ εισιτήρια πήγαινε έλα με Ryanair.. 65 ευρώ το άτομο διαμονή στο selvet apartment με πρωινό σύνολο για 3 νύχτες. Ατομικά έξοδα μεταφοράς φαγητό ψώνια κλπ περίπου 80 ευρώ.. Γενικά πολύ οικονομική πόλη με σωστό πρόγραμμα τα βλέπεις όλα αλλά θέλει πολύ περπάτημα η πόλη αλλιώς δεν βλέπεις όσα θα μπορούσες..
 
Last edited:

PanagiwtaTs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω Κρακοβία τον Σεπτέμβρη αλλά οι μόνες πτήσεις που βρίσκω είναι με ανταπόκριση. Γνωρίζετε κάποια αεροπορική που να διαθέτει πτήσεις Αθήνα-Κρακοβία απευθείας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom