Πολωνία Αποριες για κρακοβια

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Επισης με μια καλη ομπρελα και μποτες δεν νομιζω να εχετε θεμα...η πολη αποσο θυμαμαι γιατι εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που εχω παει..... κατα κυριο λογω ειναι επιπεδη...δεν εχει πολλες ανηφορες κατηφορες...επισης εχει αρκετα μεγαλα πεζοδρομια στα περισσοτερα σημεια σε σχεση με την Αθηνα...οποτε νομιζω δεν θα εχετε μεγαλο προβλημα.
Η πόλη περπατιεται όντως πολύ εύκολα γιατι είναι επίπεδη για αυτό και έχει πολλά ποδήλατα που μπορείς να τα νοικιάσεις
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Επιστροφή από Κρακοβία μετά από ένα υπέροχο τριήμερο!
Γεμάτοι από αναμνήσεις και εμπειρίες που θα κουβαλάμε μαζί μας για όλη μας τη ζωή.
Πανέμορφη πόλη με ωραία κτίρια και εκκλησίες , καθαρή και με θετική ενέργεια.
Μας άρεσε πολύ και η εβραϊκή συνοικία, σφηζει από ζωή , με μπαράκια, εστιατόρια, καφέ, food markets.

Είναι βατή πολη , πολύ περπάτημα , με τραίνο από και προς το αεροδρόμιο.
Από φαγητό ξεχωρίσαμε το Morskie ok , παραδοσιακά πολωνικά πιάτα. Το Hamsa στη Εβραϊκή συνοικία με τέλεια εβραϊκή κουζίνα και fast food στο Bar Namaxa.
Για brunch ξεχωρίσαμε το Poranki πάλι στη εβραϊκή και το Charlotte στην ιστορική πόλη.
Αξιοθέατα τα αλατορυχεια είναι κάτι το μοναδικό και αξίζει με 1000 να το επισκεφθεί κανείς με αγγλική ξενάγηση.
Τι να πει κανείς για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, συγκλονιστική εμπειρία που αγγίζει την ψυχή σου.
Συστήνω ανεπιφύλακτα ελληνική ξενάγηση. Η ξεναγός μας η Άννα ήταν εξαιρετική, συμφωνώ με τους προηγούμενους συνταξιδιωτες που την αναφέρουν σε προηγούμενα post's.
Κλείσαμε ξενάγηση και μεταφορά με mini bus μέσω του γραφείου ToursinPoland , τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.
Αγαπημένη Πολωνία σίγουρα θα επιστρέψουμε!!!
 

jenny123

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας, εχουμε σκοπό να επισκεφτούμε το Αουσβιτσ τον Μάιο αλλά δεν βρίσκουμε διαθέσιμα δωρεαν εισιτηρια στο επισημο σαιτ ή έστω πιο φθηνά. Υπάρχει περίπτωση αν πάμε πριν τισ 9 ή μετα τις 3 που υποτίθεται ειναι δωρεάν η είσοδοσ να μπορέσουμε να βρούμε ή θα φαμε πόρτα? Επίσης αν γνωρίζετε που μπορώ να κλείσω έστω εισιτήρια σε λογική τιμή θα ήμουν ευγνώμων. (χωρίσ ξεναγό εννοείται) Ευχαριστώ πολύ!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σας, εχουμε σκοπό να επισκεφτούμε το Αουσβιτσ τον Μάιο αλλά δεν βρίσκουμε διαθέσιμα δωρεαν εισιτηρια στο επισημο σαιτ ή έστω πιο φθηνά. Υπάρχει περίπτωση αν πάμε πριν τισ 9 ή μετα τις 3 που υποτίθεται ειναι δωρεάν η είσοδοσ να μπορέσουμε να βρούμε ή θα φαμε πόρτα? Επίσης αν γνωρίζετε που μπορώ να κλείσω έστω εισιτήρια σε λογική τιμή θα ήμουν ευγνώμων. (χωρίσ ξεναγό εννοείται) Ευχαριστώ πολύ!
Σας έχω στείλει ένα προσωπικό μήνυμα. Ίσως βολεύει αν συμπίπτουν οι ημερομηνίες να πάμε ως γκρουπ
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπέρα σας, εχουμε σκοπό να επισκεφτούμε το Αουσβιτσ τον Μάιο αλλά δεν βρίσκουμε διαθέσιμα δωρεαν εισιτηρια στο επισημο σαιτ ή έστω πιο φθηνά. Υπάρχει περίπτωση αν πάμε πριν τισ 9 ή μετα τις 3 που υποτίθεται ειναι δωρεάν η είσοδοσ να μπορέσουμε να βρούμε ή θα φαμε πόρτα? Επίσης αν γνωρίζετε που μπορώ να κλείσω έστω εισιτήρια σε λογική τιμή θα ήμουν ευγνώμων. (χωρίσ ξεναγό εννοείται) Ευχαριστώ πολύ!
Σάς χαιρετώ
Άποψη μου είναι να μην πάτε χωρίς εισητηρία γιατί φέτος γίνεται χαμός με την επισκεψιμότητα, θα ξεπεράσει την προ Covid εποχή. Πήγαν φίλοι μας πριν από καμιά 10 μέρες και δεν μπόρεσαν να μπουν.
Αν δεν βρείτε online, δοκιμάστε μέσω γραφείου.
 

jenny123

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σάς χαιρετώ
Άποψη μου είναι να μην πάτε χωρίς εισητηρία γιατί φέτος γίνεται χαμός με την επισκεψιμότητα, θα ξεπεράσει την προ Covid εποχή. Πήγαν φίλοι μας πριν από καμιά 10 μέρες και δεν μπόρεσαν να μπουν.
Αν δεν βρείτε online, δοκιμάστε μέσω γραφείου.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
View attachment 451271
Καθόλου ανούσιο. Μια χαρά στα λέει ο έντυπος οδηγός! Αυτός που είχα πάρει εγώ πριν 5 χρόνια περίπου, είχε κάποια πράγματα για το Μπίρκεναου.
Πού τον βρήκατε τον οδηγό? Σκοπεύουμε κι εμείς να πάμε, αλλά ψαχνόμαστε ακόμη με ξεναγό, διότι δεν βολεύουν οι ώρες και θα ήθελα να έχω εναλλακτική. Ευχαριστώ
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα σας.... Μια ερώτηση.... Για να επισκεφθώ το Auschwitz έχω μπερδευτεί λίγο.... Κλείνω τα εισιτήρια από το επίσημο site. Θα μεταβώ εκεί με δικό μου όχημα. Σε ποιο σημείο ξεκινάει η ξενάγηση?
Εδώ :
Mémorial et Musée d'Auschwitz I · Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim, Pologne
Ή εδώ :
camp d'extermination de Birkenau · Ofiar Faszyzmu 12, 32-600 Brzezinka, Pologne
Και πως μεταβαίνουμε από το ένα σημείο στο άλλο?
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σας.... Μια ερώτηση.... Για να επισκεφθώ το Auschwitz έχω μπερδευτεί λίγο.... Κλείνω τα εισιτήρια από το επίσημο site. Θα μεταβώ εκεί με δικό μου όχημα. Σε ποιο σημείο ξεκινάει η ξενάγηση?
Εδώ :
Mémorial et Musée d'Auschwitz I · Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim, Pologne
Ή εδώ :
camp d'extermination de Birkenau · Ofiar Faszyzmu 12, 32-600 Brzezinka, Pologne
Και πως μεταβαίνουμε από το ένα σημείο στο άλλο?
Η ξενάγηση ξεκινάει στο 1ο σημείο που αναφέρεις. Υπάρχει κ parking εκει αλλά μάλλον είναι με πληρωμή. Καλό είναι να πατε λίγο νωρίτερα.
Στο δεύτερο στρατόπεδο που απέχει περίπου 3 Km υπάρχουν λεωφορεία που σας πηγαίνουν δωρεάν. Ειναι νομίζβ κάθε μιση ώρα. Θα έρθει μαζί σας κ ο ξεναγός
 

ΔΑΝΑΡ

Member
Μηνύματα
13
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Γνωρίζεις κάποιον που να πραγματοποιεί ελληνική ξενάγηση?
Την Άννα. Είναι ξεναγός του Κρατικού Μουσείου και μιλάει άπταιστα ελληνικά. Θα την βρείτε στο fb
Στο Άουσβιτς με ξεναγό
και θα σας δώσει οδηγίες πως να κάνετε την κράτηση από το σάιτ.
Επίσης στο ToursPoland.Com μπορείτε να κανονίσετε ελληνική ξενάγηση (Πάλι με την Άννα). Απαντούν άμεσα στο μέιλ και είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευέλικτοι σε μέρες και ώρες (ανάλογα πάντα με το πρόγραμμα). Το κόστος διαμορφώνεται από τον αριθμό συμμετεχόντων. Εμείς συγκεκριμένα κλείσαμε με μία τιμή η οποία μειώθηκε στο τέλος καθώς το πρακτορείο κατάφερε να οργανώσει ομαδική ξενάγηση.
Μοναδική εμπειρία. Εύχομαι καλό ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom