Πολωνία Αποριες για κρακοβια

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Παιδια καλησπερα και απο μενα !! Πρόκειται να επισκεφθουμε την κρακοβια τελος του μηνα . Η απορια μου ειναι για το Άουσβιτς. δωρεαν εισητηρια δεν υπαρχουν στο σαιτ . εμεις θελουμε να παμε χωρις ξεναγο. ποια ειναι η λυση ; μπορουμε να αγορασουμε απο κει χωρίς ξεναγο? και αν ναι ποσο? ευχαριστώ !!
Καλησπέρα!Απο όσο γνωρίζω εάν δεν έχεις κλείσει εισητηρια από το σάιτ δύσκολα να βρεις εκεί γιατί οι ώρες κοινού χωρίς ξεναγό είναι νωρις το πρωί και το μεσημέρι αργά.Ειχε παρά πολύ κόσμο και πολλά γκρουπ!!!!Και εμείς στην αρχή είπαμε να πάμε μόνες μας αλλά δεδομένου του γεγονότος ότι είναι μακρια(κάναμε περιπου μιάμιση ώρα) να πάμε,είναι χειμώνας (το κρύο δεν παλευόταν και πήγαμε τέλη Νοεμβρίου )και νυχτώνει και νωρις (στις 4)αποφασίσαμε να πάμε με πρακτορείο από την Κρακοβια.Μας στοίχισε 29€ το άτομο συνολικά,παραλαβή από το διαμέρισμα,επιστροφή στην πόλη,ξεναγηση και στα 2 στρατόπεδα με αγγλική ξεναγηση που έβλεπες τα κυριότερα (σε ελάχιστα μπλοκ δεν μπήκαμε) και το κυριότερο χωρίς ταλαιπωρία).Οτι άλλο χρειαστείς πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδια καλησπερα και απο μενα !! Πρόκειται να επισκεφθουμε την κρακοβια τελος του μηνα . Η απορια μου ειναι για το Άουσβιτς. δωρεαν εισητηρια δεν υπαρχουν στο σαιτ . εμεις θελουμε να παμε χωρις ξεναγο. ποια ειναι η λυση ; μπορουμε να αγορασουμε απο κει χωρίς ξεναγο? και αν ναι ποσο? ευχαριστώ !!
Δεν θα βρεις στο site δωρεάν εισιτήρια.
Οι ώρες δωρεάν επίσκεψης στο μνημείο, είναι πριν τις δέκα το πρωί και μετά τις 5 το απόγευμα.
Πρέπει να πας εκεί νωρίτερα και να δηλωθείς στη λίστα στην υποδοχή. Έχετε οπωσδήποτε ταυτότητες μαζί σας. Ως εκεί θα φτάσεις πολύ οικονομικά με το λεωφορείο από το κέντρο της Κρακοβίας.
Από τη προσωπική μου πρόσφατη εμπειρία πάντως αν αξίζει κάτι είναι η είσοδος με ξεναγό, γιατί αυτά που μαθαίνεις και όλα όσα σου εξηγεί κατά τη περιήγηση είναι συνταρακτικά. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό εξάλλου.
 

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπέρα!Απο όσο γνωρίζω εάν δεν έχεις κλείσει εισητηρια από το σάιτ δύσκολα να βρεις εκεί γιατί οι ώρες κοινού χωρίς ξεναγό είναι νωρις το πρωί και το μεσημέρι αργά.Ειχε παρά πολύ κόσμο και πολλά γκρουπ!!!!Και εμείς στην αρχή είπαμε να πάμε μόνες μας αλλά δεδομένου του γεγονότος ότι είναι μακρια(κάναμε περιπου μιάμιση ώρα) να πάμε,είναι χειμώνας (το κρύο δεν παλευόταν και πήγαμε τέλη Νοεμβρίου )και νυχτώνει και νωρις (στις 4)αποφασίσαμε να πάμε με πρακτορείο από την Κρακοβια.Μας στοίχισε 29€ το άτομο συνολικά,παραλαβή από το διαμέρισμα,επιστροφή στην πόλη,ξεναγηση και στα 2 στρατόπεδα με αγγλική ξεναγηση που έβλεπες τα κυριότερα (σε ελάχιστα μπλοκ δεν μπήκαμε) και το κυριότερο χωρίς ταλαιπωρία).Οτι άλλο χρειαστείς πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!
Καλησπέρα μπορεις να μου πεις ποιο πρακτορειο κλεισατε γιατι αυτη την τιμη δεν τη βρηκα πουθενα!!! Σευχαριστω!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπέρα μπορεις να μου πεις ποιο πρακτορειο κλεισατε γιατι αυτη την τιμη δεν τη βρηκα πουθενα!!! Σευχαριστω!!
Εμείς πήγαμε με αυτό το γραφείο http://www.cracowlocaltours.pl/ αλλά υπάρχουν πολλά με ξεναγήσεις στο Αουσβιτς. Τσέκαρε το και δες και αυτό https://www.tripadvisor.com/Attract...w_Old_Town-Krakow_Lesser_Pol.html?m=19905.Στο trip advisor έχει πολλές εταιρείες που αναλαμβάνουν ξεναγήσεις στο Αουσβιτς.Ψαξε για την καλύτερη τιμή.Ολοι λίγο πολύ τα ίδια παρέχουν.
 
  • Like
Reactions: m3p

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπερα εχει επισκεφτει καποιος το υπόγειο μουσείο Podziemia Rynku και αν ναι εχει παει Τριτη που εχει δωρεαν εισοδο?Δυστυχως στο site του δεν εχουν μεινει για τη συγκερκριμενη ημερομηνια που θελω,γνωριζει μηπως καποιος αν παω εκει θα μπορεσω να μπω ή ειναι αποκλειστικα με προκρατηση?
 

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Εμείς πήγαμε με αυτό το γραφείο http://www.cracowlocaltours.pl/ αλλά υπάρχουν πολλά με ξεναγήσεις στο Αουσβιτς. Τσέκαρε το και δες και αυτό https://www.tripadvisor.com/Attract...w_Old_Town-Krakow_Lesser_Pol.html?m=19905.Στο trip advisor έχει πολλές εταιρείες που αναλαμβάνουν ξεναγήσεις στο Αουσβιτς.Ψαξε για την καλύτερη τιμή.Ολοι λίγο πολύ τα ίδια παρέχουν.
το εχω δει αλλα μονο για αουσβιτς χωρις hotel pick up αλλα με pick up point, με live guide βγαινει στα 85 ευρω τα 2 ατομα, γιαυτο μου εκανε εντυπωση η τιμη που βρηκες!!!Και παλι ευχαριστω!!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
το εχω δει αλλα μονο για αουσβιτς χωρις hotel pick up αλλα με pick up point, με live guide βγαινει στα 85 ευρω τα 2 ατομα, γιαυτο μου εκανε εντυπωση η τιμη που βρηκες!!!Και παλι ευχαριστω!!!
Τόσο ακριβά;Εμείς είμασταν πέρυσι 4 άτομα και μας πήραν από το ξενοδοχείο και θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί τους πληρώσαμε σε ευρώ στο χέρι στην επιστροφή που μας άφησε στην εβραϊκή συνοικία και τους δώσαμε 30€ η καθεμία.Ανεβηκε τόσο πολύ η τιμή;Η Κρακοβια είναι φθηνή γενικά και μου κάνει εντύπωση.Μπορει να παίζει ρόλο και η περίοδος που θα πατε.Ψαχτο λίγο με άλλα Πρακτορεια.Αλλα από ότι κοίταξα έχει άλλη τιμή πάνω από 4 ατομα.Και εάν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες.Ευχαριστως να βοηθήσω!
 
  • Like
Reactions: m3p

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Καλησπερα εχει επισκεφτει καποιος το υπόγειο μουσείο Podziemia Rynku και αν ναι εχει παει Τριτη που εχει δωρεαν εισοδο?Δυστυχως στο site του δεν εχουν μεινει για τη συγκερκριμενη ημερομηνια που θελω,γνωριζει μηπως καποιος αν παω εκει θα μπορεσω να μπω ή ειναι αποκλειστικα με προκρατηση?
Τα δωρεάν εισιτήρια ανοίγουν 14 ημέρες πριν. Είναι σίγουρο ότι έχουν εξαντληθεί στην ημερομηνία που θες; Υπόψη, αν κάποιος κάνει ακύρωση, ξαναμπαίνουν τα εισιτήρια στο σύστημα, να ελέγχεις πού και πού. Αν δεν βρεις, επειδή η τοποθεσία είναι βολική (κεντρική πλατεία), κάνε μια επίσκεψη, μην τυχόν υπάρχουν ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής, ή στην περίπτωση που υπάρχουν ώρες που τα (δωρεάν) εισιτήρια διατίθενται μόνο στο ταμείο και όχι on line.
 
Last edited:

billysst

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
παιδια ευχαροσυω για τις απαντήσεις θα το ψαξω λιγακι ακομα ...
μια ερώτηση ακομα !!! Γυρω απο τα αλατορυχεια υπαρχει κατι να αξιζει για να τα συνδυάσεις σαν εκδρομή μαζι με τα ορυχεια ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
παιδια ευχαροσυω για τις απαντήσεις θα το ψαξω λιγακι ακομα ...
μια ερώτηση ακομα !!! Γυρω απο τα αλατορυχεια υπαρχει κατι να αξιζει για να τα συνδυάσεις σαν εκδρομή μαζι με τα ορυχεια ;
Είναι σχετικά κοντά το Wawel castle, λίγες στάσεις μόνο με το λεωφορείο, και μπορείς αν θέλεις να το επισκεφτείς στην επιστροφή σου.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
παιδια ευχαροσυω για τις απαντήσεις θα το ψαξω λιγακι ακομα ...
μια ερώτηση ακομα !!! Γυρω απο τα αλατορυχεια υπαρχει κατι να αξιζει για να τα συνδυάσεις σαν εκδρομή μαζι με τα ορυχεια ;
Καλημέρα!
Έχει μαγαζάκια έξω από τα αλατωρυχεια και μια μικρή πόλη αλλά εμείς επιλέξαμε να πάμε μεσημέρι προς απογευματακι για να μην χάσουμε κάτι που θα μπορούσαμε να δούμε στην πόλη όπως το Κάστρο με ήλιο,όποτε επιλέξαμε να πάμε όταν άρχισε να νυχτώνει και μόλις βγήκαμε ξανά πάνω στην επιφάνεια άρχισε να χιονίζει όποτε καλέσαμε Uber και φύγαμε.Οποτε θα σε συμβούλευα να κάνετε κάτι άλλο μέχρι το μεσημέρι και να πατε εκεί κατευθείαν το απογευματακι.
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Παιδια καλησπερα και απο μενα !! Πρόκειται να επισκεφθουμε την κρακοβια τελος του μηνα . Η απορια μου ειναι για το Άουσβιτς. δωρεαν εισητηρια δεν υπαρχουν στο σαιτ . εμεις θελουμε να παμε χωρις ξεναγο. ποια ειναι η λυση ; μπορουμε να αγορασουμε απο κει χωρίς ξεναγο? και αν ναι ποσο? ευχαριστώ !!
Εμείς όταν είχαμε επισκεφτεί τα στρατόπεδα συγκέντρωσης του Άουσβιτς κλείσαμε εισιτήρια από την σελίδα χωρίς ξεναγό δωρεάν . Αν δεν υπάρχουν τότε ίσως πρέπει να κλείσετε με ξεναγό αλλιώς επικοινωνήστε μαζί τους με email για να ρωτήσετε αν υπάρχουν διαθέσιμα από κοντά .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom