Πολωνία Αποριες για κρακοβια

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπέρα σας.. Υπάρχει μήπως για αουσβιτσ και αλατωρυχεια μετακίνηση κ ξενάγηση να είναι κάπως οικονομικά? Γτ ψάχνω μπας κ υπάρχει κάποιο πακέτο αλλά είτε θα περιλαμβάνει μετακίνηση είτε δεν θα περιλαμβάνει ξενάγηση και κάπως το αντίστροφο..
https://www.getyourguide.com/s/?q=K...vtsOpeaAAsF3_1wFqyjUeMLGlJgIrtHhoChswQAvD_BwE
 

noureief

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Με το εισιτήριο που θα βγάλεις για οποιοδήποτε από τα δυο περιλαμβάνει και την ξενάγηση.Μπορείς να βγάλεις για το Άουσβιτς από το επίσημο site και το ίδιο και για τα αλατορυχεια.Για τα αλατορυχεία έχει και πρακτορείο στην Παλιά Πόλη της Κρακοβίας.Όσο για μετακινήσεις υπάρχουν λεωφορεία που σε αφήνουν απέξω. Με πρακτορείο που περιλαμβάνει και μετακίνηση και λεωφορεία θα πληρώσεις τα διπλά χρήματα.
 

Marymp

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Άρα τι μου προτείνετε να κάνω? Να βγάλω εισητηρια από τα επίσημα ή από το get your guide?
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
526
Για τα ορυχεία βγάλε από τα επίσημα και θα μεταβείς με το λεωφορείο που αναχωρεί από την οδό Ogrodowa και σε αφήνει στα ορυχεία. Αλλιώς μπορείς να πας με uber με 8-9 ευρώ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έχει πάει κανείς στο μουσείο Nowa Huta Museum (πρώην "Μουσείο της Πολωνίας υπό το Κομμουνιστικό Καθεστώς");

Ποία μουσεία θα προτείνατε ως βασίκα; Από την παραπάνω συζήτηση έχω τσεκάρει το Rynek Underground.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπέρα σας.. Υπάρχει μήπως για αουσβιτσ και αλατωρυχεια μετακίνηση κ ξενάγηση να είναι κάπως οικονομικά? Γτ ψάχνω μπας κ υπάρχει κάποιο πακέτο αλλά είτε θα περιλαμβάνει μετακίνηση είτε δεν θα περιλαμβάνει ξενάγηση και κάπως το αντίστροφο..
Καλησπέρα!Εμεις στα αλατωρυχεια πήγαμε μόνες μας με Uber (κόστος 7€ περίπου) και εισητηρια βγάλαμε εκεί χωρίς αναμονή και κανένα πρόβλημα!Εχει συνέχεια ξεναγήσεις (ανα μισάωρο) σε διάφορες γλώσσες!Στο Αουσβιτς επειδή ήταν και χειμώνας (Τέλη Νοέμβρη )και έχει και αρκετή απόσταση από Κρακοβια (1 1/2 ώρα ) πήγαμε με πρακτορείο που περιλάμβανε και βαν πήγαινε έλα και ξεναγηση στα αγγλικά εκεί και στα δυο στρατόπεδα!Εμεις πήγαμε με αυτό http://www.cracowlocaltours.pl/ αλλά έχει διαφορά εάν ψάξεις!Και εννοείται όχι την ίδια μέρα και τα δυο!Ειναι πολύ κουραστικό,έχει περπάτημα πολύ!!!
Καλά να περασεις!!!
 

Marymp

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπέρα!Εμεις στα αλατωρυχεια πήγαμε μόνες μας με Uber (κόστος 7€ περίπου) και εισητηρια βγάλαμε εκεί χωρίς αναμονή και κανένα πρόβλημα!Εχει συνέχεια ξεναγήσεις (ανα μισάωρο) σε διάφορες γλώσσες!Στο Αουσβιτς επειδή ήταν και χειμώνας (Τέλη Νοέμβρη )και έχει και αρκετή απόσταση από Κρακοβια (1 1/2 ώρα ) πήγαμε με πρακτορείο που περιλάμβανε και βαν πήγαινε έλα και ξεναγηση στα αγγλικά εκεί και στα δυο στρατόπεδα!Εμεις πήγαμε με αυτό http://www.cracowlocaltours.pl/ αλλά έχει διαφορά εάν ψάξεις!Και εννοείται όχι την ίδια μέρα και τα δυο!Ειναι πολύ κουραστικό,έχει περπάτημα πολύ!!!
Καλά να περασεις!!!



Σε ευχαριστώ πάρα πολύ είσαι τέλεια
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Έχει πάει κανείς στο μουσείο Nowa Huta Museum (πρώην "Μουσείο της Πολωνίας υπό το Κομμουνιστικό Καθεστώς");

Ποία μουσεία θα προτείνατε ως βασίκα; Από την παραπάνω συζήτηση έχω τσεκάρει το Rynek Underground.
Σίγουρα προτείνω μια επίσκεψη στην περιοχή της Nowa Huta. Πρόκειται για μια περιοχή με τεράστια κτηριακά συγκροτήματα και ομοιομορφία, κατασκευασμένη ώστε να πληροί όλα τα κριτήρια της ιδανικής κομμουνιστικής πόλης (κάτι που μάλλον δεν επιτεύχθηκε). Μετάνιωσα πολύ που δεν διέθεσα περισσότερο χρόνο εκεί. Επισκέφθηκα ένα από τα δύο μουσεία της περιοχής λόγω πίεσης χρόνου και μου είχε φανεί εξαιρετικά ενδιαφέρον. Ήταν μικρό, είχε μαρτυρίες από ανθρώπους που έζησαν την περιοχή και σου έδινε μια καλή εικόνα. Αν θυμάμαι καλά με το εισιτήριο συμπεριλαμβανόταν και η είσοδος σε άλλο ένα, το οποίο δεν προλάβαμε.
Εάν σε ενδιαφέρει η ιστορία αξίζει η επίσκεψη στην περιοχή και στο μουσείο. Η πρόσβαση στην περιοχή γίνεται εύκολα με τραμ.
Επίσης, το Rynek Underground μου φάνηκε διαφωτιστικό και ενδιαφέρον. Αν θυμηθώ και αλλά θα επανέλθω με λεπτομέρειες!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ είσαι τέλεια
Δεν κάνει τίποτα!Και εμένα με βοήθησαν αλλά μέλη πριν πάω όποτε και εγώ με την σειρά εάν περνάει από το χέρι μου θέλω να βοηθάω!Και για φαγητό στο Chata και στο Μorskie Oko να πας!!!!Να περασεις καλά και να έχεις πολύ ζεστά ρούχα θα τα χρειαστείς!!!!Μιλαμε για πολύ κρύο!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας.. Υπάρχει μήπως για αουσβιτσ και αλατωρυχεια μετακίνηση κ ξενάγηση να είναι κάπως οικονομικά? Γτ ψάχνω μπας κ υπάρχει κάποιο πακέτο αλλά είτε θα περιλαμβάνει μετακίνηση είτε δεν θα περιλαμβάνει ξενάγηση και κάπως το αντίστροφο..
Οικονομικότερα απ' ότι να το κάνεις μόνη σου χωρίς να μεσολαβεί κάποιο πρακτορείο δε νομίζω να γίνεται.
Λεωφορείο από το τερματικό σταθμό δίπλα στα τρένα για Αοσβιτς, απέναντι στάση λεωφορείου 304 για αλατορυχεία, και σου βγαίνουν οι μετακινήσεις στα δύο αξιοθέατα κοντά 10€.
Κλείνεις και τις επισκέψεις μέσω ιντερνετ, τις μέρες και τις ώρες που σε βολεύει και είσαι μια χαρά.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Κι εμας μας ειχε αρεσει πολυ το Rynek Underground. Πιο πολυ απ'το εργοστασιο του Schindler.
Στη Κρακοβια δε χανετε με τιποτα τα free walking tours! Εμεις καναμε μονο της εβραικης συνοικιας, εξαιρετικα ενδιαφερον αλλα και τα υπολοιπα που εχει ειναι εξισου καλα. Αν το ειχαμε ανακαλυψει νωριτερα κατα τη παραμονη μας θα ειχαμε παει κ σε αλλα. https://freewalkingtour.com/krakow/
Η Κρακοβια μπηκε μεσα στη καρδια μου, θεωρω οτι εχει πολλα να δωσει στον επισκεπτη και εξαιρετικο value for money.
 

Marymp

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Δεν κάνει τίποτα!Και εμένα με βοήθησαν αλλά μέλη πριν πάω όποτε και εγώ με την σειρά εάν περνάει από το χέρι μου θέλω να βοηθάω!Και για φαγητό στο Chata και στο Μorskie Oko να πας!!!!Να περασεις καλά και να έχεις πολύ ζεστά ρούχα θα τα χρειαστείς!!!!Μιλαμε για πολύ κρύο!!!!


Σε ευχαριστώ παρα πολύ κ θα τα έχω στο μυαλό μου αυτά π είπες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom