Πολωνία Αποριες για κρακοβια

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Ryanair τον Σεπτέμβρη, 2 πτήσεις την εβδομάδα κάθε Τετάρτη κ Σάββατο απο Αθήνα
WizAir τον Σεπτέμβρη 2 πτήσεις την εβδομάδα κάθε Τρίτη κ Σάββατο απο Αθήνα για Κατοβίτσε (είναι κοντά στην Κρακοβία)
 

PanagiwtaTs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Φεύγω το διάστημα 13 Σεπτέμβρη που ειναι Δευτέρα με 21..αλλα θα το έχω υπόψιν σας ευχαριστώ πολύ!
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μήπως ξέρετε κανένα Έλληνα ξεναγό στην Κρακοβία;
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Μήπως ξέρετε κανένα Έλληνα ξεναγό στην Κρακοβία;
Είναι ο κύριος Θανάσης,φοβερά ευγενικός και εξυπηρετικος . Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του στο mail
[email protected]
Συνήθως απαντά το βράδυ, γιατί κατά τη διάρκεια της μέρας, οργανώνει τις ξεναγήσεις.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Καλησπέρα σας!!! Σκεφτόμαστε για 2.5 μερουλες Κρακοβία!!!! Θα πάμε 1 πρωινό αλατορυχεια...1 πρωινό Άουσβιτς... Κ τα απογεύματα πόλη... Πιστεύω κάτι θα δούμε ..να σας ρωτήσω ... Για τις 2 εκδρομές μας .. να βάλουμε ξεναγό???? Κ βασικά για το Άουσβιτς θα ήθελα πιο πολύ...ο κύριος που λέτε παραπάνω κάνει τέτοιες εκδρομές??? Κ περίπου πόσο κοστίζουν αν ξέρετε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύω κάτι θα δούμε
Άνετα, θα δείτε και τη πόλη και θα ευχαριστηθείτε.
Για τις 2 εκδρομές μας .. να βάλουμε ξεναγό?
Τι εννοείς; Με το εισιτήριο εισόδου και στα δύο αξιοθέατα υπάρχει και ξενάγηση στα Αγγλικά, πρέπει όμως να το κλείσεις νωρίτερα.
Μήπως μιλάς για πλήρες πακέτο μαζί με μεταφορά κτλ;
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Άνετα, θα δείτε και τη πόλη και θα ευχαριστηθείτε.

Τι εννοείς; Με το εισιτήριο εισόδου και στα δύο αξιοθέατα υπάρχει και ξενάγηση στα Αγγλικά, πρέπει όμως να το κλείσεις νωρίτερα.
Μήπως μιλάς για πλήρες πακέτο μαζί με μεταφορά κτλ;
Σκέφτηκα μήπως βάζαμε Έλληνα ξεναγό.... Μιας κ θα είμαστε 4 άτομα... Επειδή προτείνεται έναν κύριο που κάνει ξεναγήσεις!!!!!
Επίσης σκέφτομαι για αυτοκίνητο....μιας κ θα κάνουμε 2 πρωινές έξω εκδρομές... Κ την μεταφορά από κ προς το αεροδρόμιο!!!!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Σκέφτηκα μήπως βάζαμε Έλληνα ξεναγό.... Μιας κ θα είμαστε 4 άτομα... Επειδή προτείνεται έναν κύριο που κάνει ξεναγήσεις!!!!!
Επίσης σκέφτομαι για αυτοκίνητο....μιας κ θα κάνουμε 2 πρωινές έξω εκδρομές... Κ την μεταφορά από κ προς το αεροδρόμιο!!!!!
αν δεν ειστε καλοί στα Αγγλικα , εγω θα προτεινα να βρείτε εναν ξεναγο Ελληνα. (εγω πηγα Αουσβιτς με το individual tour-ειναι δωρεαν- , ειδα πραγματα , αλλα με ξεναγο σιγουρα θα μαθαινα επιπλεον γεγονοτα και λεπτομερειες) .. για τα αλατωρυχεια δεν χρειαζεσαι ξεναγό, εφοσον ξερετε τα βασικα στα Αγγλικα, μια χαρα θα καταλαβετε τα παντα απο την ξεναγο που συμπεριλαμβανεται στην τιμη του εισιτηριου !! εγω παντως θα σου προτεινα στα αλατωρυχεια να πάτε στο τελευταιο τουρ (το απογευμα) ωστε να δειτε την Κρακοβια και μερα..ουτως η αλλιως στα αλατωρυχεια σκοτεινά είναι οποτε κριμα να χαραμισετε την μερα!! για τις μετακινησεις εμεις χρησιμοποιησαμε λεωφορειο και για τα δυο, και ηταν μια χαρα βολικο!!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
αν δεν ειστε καλοί στα Αγγλικα , εγω θα προτεινα να βρείτε εναν ξεναγο Ελληνα. (εγω πηγα Αουσβιτς με το individual tour-ειναι δωρεαν- , ειδα πραγματα , αλλα με ξεναγο σιγουρα θα μαθαινα επιπλεον γεγονοτα και λεπτομερειες) .. για τα αλατωρυχεια δεν χρειαζεσαι ξεναγό, εφοσον ξερετε τα βασικα στα Αγγλικα, μια χαρα θα καταλαβετε τα παντα απο την ξεναγο που συμπεριλαμβανεται στην τιμη του εισιτηριου !! εγω παντως θα σου προτεινα στα αλατωρυχεια να πάτε στο τελευταιο τουρ (το απογευμα) ωστε να δειτε την Κρακοβια και μερα..ουτως η αλλιως στα αλατωρυχεια σκοτεινά είναι οποτε κριμα να χαραμισετε την μερα!! για τις μετακινησεις εμεις χρησιμοποιησαμε λεωφορειο και για τα δυο, και ηταν μια χαρα βολικο!!
Τι είναι το individual tour??????
Ναι κ εγώ για εκεί θα ήθελα πιο πολύ ξεναγό...τώρα για τα αλατωρυχεία δεν με νοιάζει... Πιο πολύ αξιοθέατο είναι δεν θέλω να μάθω κάτι....
Απόγευμα λες καλύτερα???
Αυτοκίνητο είναι γύρω στο 60 για 3 ημέρες.... Δεν τα λέω πολλά...κ θα έχουμε κ τις διαδρομές του αεροδρομίου... Κ όλα...παρκιν δεν ξέρω αν θα βρίσκουμε γύρω από την πόλη...
Φτάνουμε 12 το πρωί.... Άρα η μέρα φουλ πόλη... Επόμενη ημέρα Άουσβιτς...κ απόγευμα βόλτα στην πόλη... Κ επόμενη μέρα αλατωρυχεία κ βόλτα στην πόλη....(μπορεί κ Τούμπα όπως λες για να μην χάσουμε το πρωινό)... Κ ξημερώματα πτήση για πίσω.... Αυτό το πρόγραμμα σκέφτομαι...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
τώρα για τα αλατωρυχεία δεν με νοιάζει... Πιο πολύ αξιοθέατο είναι δεν θέλω να μάθω κάτι....
Ο ξεναγός είναι υποχρεωτικός στα αλατωρυχεία και σίγουρα είναι πολύ χρήσιμος για να καταλαβαίνεις τι βλέπεις. Ψάξτε λίγο τι ώρες έχει ξενάγηση στα αγγλικά για να μην περιμένετε πολύ ώρα για να μπείτε.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Τι είναι το individual tour??????
Ναι κ εγώ για εκεί θα ήθελα πιο πολύ ξεναγό...τώρα για τα αλατωρυχεία δεν με νοιάζει... Πιο πολύ αξιοθέατο είναι δεν θέλω να μάθω κάτι....
Απόγευμα λες καλύτερα???
Αυτοκίνητο είναι γύρω στο 60 για 3 ημέρες.... Δεν τα λέω πολλά...κ θα έχουμε κ τις διαδρομές του αεροδρομίου... Κ όλα...παρκιν δεν ξέρω αν θα βρίσκουμε γύρω από την πόλη...
Φτάνουμε 12 το πρωί.... Άρα η μέρα φουλ πόλη... Επόμενη ημέρα Άουσβιτς...κ απόγευμα βόλτα στην πόλη... Κ επόμενη μέρα αλατωρυχεία κ βόλτα στην πόλη....(μπορεί κ Τούμπα όπως λες για να μην χάσουμε το πρωινό)... Κ ξημερώματα πτήση για πίσω.... Αυτό το πρόγραμμα σκέφτομαι...
To individual tour περιλαμβάνει δωρεάν είσοδο στο Αουσβιτς, χωρις ξενάγηση , αλλά εχει συγκεκριμένες ωρες πχ. για Μαρτη εχει μετα τις 14.00 .. για Δεκεμβρη που πηγαμε εμεις (βραδιαζει νωριτερα βεβαια) ειχε στις 12.15, και προλαβαμε να επισκεφθουμε και τα δυο στρατοπεδα (Αουσβιτς-Μπιρκεναου).. για αλατωρυχεια θες δεν θες θα εχετε ξεναγο γιατι περιλαμβανεται στο εισιτηριο!! εγω θα προτεινα απογευμα αλατωρυχεια, και να ξερεις το τουρ ειναι περιπου 2-3 ωρες, και αλλα 45 λεπτα η διαδρομη απο Κρακοβια... για αυτοκίνητο δεν μπορω να εκφερω γνωμη, γιατι δεν ξερω τι γινεται εκει με παρκινγκ. Αν βρεις μεσω ξενοδοχειου-διαμερισματος τον χώρο στάθμευσης, τοτε τα 60 ευρω ειναι πολυ λιγα και σαφως θα διευκολυνθειτε! το προγραμμα που λες ειναι πολυ καλο, και θα προλαβετε να δειτε την Κρακοβια!!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
To individual tour περιλαμβάνει δωρεάν είσοδο στο Αουσβιτς, χωρις ξενάγηση , αλλά εχει συγκεκριμένες ωρες πχ. για Μαρτη εχει μετα τις 14.00 .. για Δεκεμβρη που πηγαμε εμεις (βραδιαζει νωριτερα βεβαια) ειχε στις 12.15, και προλαβαμε να επισκεφθουμε και τα δυο στρατοπεδα (Αουσβιτς-Μπιρκεναου).. για αλατωρυχεια θες δεν θες θα εχετε ξεναγο γιατι περιλαμβανεται στο εισιτηριο!! εγω θα προτεινα απογευμα αλατωρυχεια, και να ξερεις το τουρ ειναι περιπου 2-3 ωρες, και αλλα 45 λεπτα η διαδρομη απο Κρακοβια... για αυτοκίνητο δεν μπορω να εκφερω γνωμη, γιατι δεν ξερω τι γινεται εκει με παρκινγκ. Αν βρεις μεσω ξενοδοχειου-διαμερισματος τον χώρο στάθμευσης, τοτε τα 60 ευρω ειναι πολυ λιγα και σαφως θα διευκολυνθειτε! το προγραμμα που λες ειναι πολυ καλο, και θα προλαβετε να δειτε την Κρακοβια!!
Ναι Μάιο που λέμε να παΜε εμεις εχει στις 4...άραγε θα προλάβουμε?????
Έχω βρει κάτι ξενοδοχεία...με πάρκιν....
Τα σπίτια που βρίσκω είναι με 1 δωμάτιο...κ καναπέ....2 υπνοδωμάτια δεν βρίσκω....
Αν έχετε κάτι υπόψιν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom