Πολωνία Αποριες για κρακοβια

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.598
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ToursPoland (κ.Θαναση [email protected]),
παντως καλο θα ειναι να ψαχνετε και λιγο στην τεραστια πηγη πληροφοριων της ομαδας, γιατι προσφερουν πολλα στην καλυτερη οργανωση της εκδρομης σας

βλ και ΚΡΑΚΟΒΙΑ. Παρουσιαση-Αποτυπωση αξιοθεατων σε google map, κατά α/α.
Δυστυχώς λόγω κόβιντ οι πληροφορίες μας πάνε πια πολύ πίσω...Ούτε τα ίδια τουρ ισχύουν πια πολύ περισσότερο οι τιμές.
Ευχαριστώ για το τιπ -δεν είναι μια μένα εγώ πήγα τουρ το οποίο πλέον είναι απλησίαστο....είναι για φίλους η πληροφορία και θα ήθελαν αγγλόφωνο ξεναγό.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Δυστυχώς λόγω κόβιντ οι πληροφορίες μας πάνε πια πολύ πίσω...Ούτε τα ίδια τουρ ισχύουν πια πολύ περισσότερο οι τιμές.
Ευχαριστώ για το τιπ -δεν είναι μια μένα εγώ πήγα τουρ το οποίο πλέον είναι απλησίαστο....είναι για φίλους η πληροφορία και θα ήθελαν αγγλόφωνο ξεναγό.
Αυτο ειναι ακομη πιο φθηνο και μπορουν να σε παραλαβουν κι απο το καταλυμα σου
 

evik

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Γεια σας. Ενδιαφέρεται κανείς για ελληνόφωνη ξενάγηση στο Άουσβιτς για την Δευτέρα 17 Μαϊου ; (Για να φτιάξουμε γκρουπ). Ευχαριστώ πολύ!!!
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Γεια σας. Ενδιαφέρεται κανείς για ελληνόφωνη ξενάγηση στο Άουσβιτς για την Δευτέρα 17 Μαϊου ; (Για να φτιάξουμε γκρουπ). Ευχαριστώ πολύ!!!
Aν δεν βρεις Ελληνοφωνη ξεναγηση υπαρχει αμεσως μετα την εισοδο βιβλιαρακι στα Ελληνικα με αυτο ανα χειρας μια χαρα κανεις την δουλεια σου.10 ευρω κοστιζε πριν 5 χρονια.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Aν δεν βρεις Ελληνοφωνη ξεναγηση υπαρχει αμεσως μετα την εισοδο βιβλιαρακι στα Ελληνικα με αυτο ανα χειρας μια χαρα κανεις την δουλεια σου.10 ευρω κοστιζε πριν 5 χρονια.
Εγώ πάντως με αυτό το βιβλιαράκι ήμουν πλήρως ικανοποιημένη. Σου δείχνει και ποια διαδρομή να ακολουθήσει, ώστε κάθε φορά να είσαι μπροστά σε ένα έκθεμα ή αιθουσα και να διαβάσεις από το βιβλιαράκι περί τίνος πρόκειται.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Γεια σας.

Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί νωρίτερα (κατάφερα να διαβάσω τις 30 από τις 44 σελίδες).

Γνωρίζει κανείς αν η στάθμευση στο κέντρο της Κρακοβίας είναι επί πληρωμή; Και αν ναι, γνωρίζετε περίπου τιμές;

Επίσης προτάσεις για εστιατόρια / καφετέριες κλπ θα βοηθούσαν πολύ :D
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα

Κατάφερα και διάβασα σχεδον όλες τις δημοσιεύσεις και μπορώ να πω ήταν άκρως κατατοπιστικες και με πολλές πληροφορίες.
Θα επισκεφτώ την Πολωνία τον Σεπτέμβριο 4-8
Το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξης:
1η Μέρα Κρακοβια
2η μέρα Αουσβιτς(4:15 έχω κλείσει από site)
3η μέρα Αλατορυχεια
4η μέρα Βορτσλαβ
5η μέρα Κρακοβία καθώς έχουμε πτήση 19:15

Θα ήθελα κάποιες Πληροφορίες.
Να ρωτήσω σχετικά με δύο Μουσεία που έχει γίνει αναφορά. Ένα το shiedler factory και κάποιο άλλο underground τα οποία σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα τη Δευτέρα και το άλλο πρωινές ώρες πριν το Αουσβιτς. Είναι καλή ιδέα και αν ναι υπάρχει κάτι καλύτερο από θέμα μουσείων να δω;
Τέλος όσον αφορά τα αλατορυχεια μπορώ να τα δω και με ατομικό εισιτήριο χωρίς ξεναγό(και το σημαντικό να υπάρχει η δυνατότητα individual ξεναγησης) ή δεν έχει νόημα καθώς το κόστος είναι φθηνό; Κράτηση κάνω από το επίσημο site που έχει προαναφέρθει, σωστά;
Ευχαριστω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
πρωινές ώρες πριν το Αουσβιτς.
Έχε υπόψιν σου ότι για το Αοσβιτς χρειάζεται μιάμιση ώρα μέχρι να φτάσεις ως εκεί, οπότε φρόντισε να ξεκινήσεις από νωρίς το πρόγραμμα σου.
όσον αφορά τα αλατορυχεια μπορώ να τα δω και με ατομικό εισιτήριο χωρίς ξεναγό(και το σημαντικό να υπάρχει η δυνατότητα individual ξεναγησης) ή δεν έχει νόημα καθώς το κόστος είναι φθηνό;
Έτσι κι αλλιώς η ξενάγηση συμπεριλαμβάνεται στο εισιτήριο. Οι επισκέπτες χωρίζονται σε μικρά γκρουπ και δίνονται ακουστικά για φωνητική καθοδήγηση.
Κράτηση κάνω από το επίσημο site που έχει προαναφέρθει, σωστά;
Σωστά, από την επίσημη σελίδα. Να ξεκινήσεις πιο νωρίς γιατί το λεωφορείο μπορεί να πέσει σε κίνηση και να χάσεις την ώρα επίσκεψης που θα κλείσεις.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
1.Αουσβιτς ολη μερα και οπωσδηποτε με ξεναγο
2. underground της πλατειας,δεν το συνιστω, εκτος αν εισαι αρχαιολογος
3.αλατορυχεια,μπορεις να το περιηγηθεις και μονος σου ανετα, μεταχοντας σε τυχαιο γκρουπ
Για επιπλεον αξιοθεατρα,δες και στο
ΚΡΑΚΟΒΙΑ. Παρουσιαση-Αποτυπωση αξιοθεατων σε google map, κατά α/α,
αν και καθε ελευθερη ωρα μπορεις να περιηγηθεισαι στις οχθες του γραφικου Βιστουλα
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί ξανά, αλλά μόλις κατάλαβα ότι έχω κάνει βλακεία με τα αλατορυχεία (ή και όχι).

Έκλεισα το miner's route, χωρίς να έχω καταλάβει ότι πρόκειται για διαδραστική περιήγηση! :p

Το έχει κάνει κανένας άλλος; Έχει πλάκα; Αξίζει;

Θεωρείτε απαραίτητο να δούμε και το tourist route? Ίσως να κλείσουμε και για αυτό εισιτήρια ή υπερβολή;

Ευχαριστώ πολύ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έκλεισα το miner's route, χωρίς να έχω καταλάβει ότι πρόκειται για διαδραστική περιήγηση! :p
Αν δε με απατά η μνήμη μου είναι σε κάποια σημεία μόνο κοινό με το tourist route. Κατά τα άλλα αφορά διαφορετική διαδρομή, με μεγάλο σίγουρα ενδιαφέρον (ειδικά αν έχεις να κάνεις με συναφείς επιστήμες) και σου δίνουν ειδικό εξοπλισμό, κράνος, φακό κτλ. Ψαξτο λίγο καλύτερα κι αν δεν είναι αυτό που θέλεις ζήτα αλλαγή.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Αν δε με απατά η μνήμη μου είναι σε κάποια σημεία μόνο κοινό με το tourist route. Κατά τα άλλα αφορά διαφορετική διαδρομή, με μεγάλο σίγουρα ενδιαφέρον (ειδικά αν έχεις να κάνεις με συναφείς επιστήμες) και σου δίνουν ειδικό εξοπλισμό, κράνος, φακό κτλ. Ψαξτο λίγο καλύτερα κι αν δεν είναι αυτό που θέλεις ζήτα αλλαγή.
Μου φαίνεται πολύ fan και διαφορετικό! Οπότε σίγουρα δεν το μετανιώνω.

Είμαι πιο κοντά στο να κλείσω και για το tourist route αντί να τα ανταλλάξω! Απλά δεν ξέρω αν είναι κάτι τόσο διαφορετικό γιατί είναι και ακριβούτσικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom