Πολωνία Αποριες για κρακοβια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
  • Σύνολο 5 διανυκτερεύσεις: 3 μέρες Κρακοβία και 2 Βαρσοβία ή μια Βαρσοβία και μία Βρότσλαβ; (αξιζει το Βρότσλαβ διανυκτέρευση ή μια στάση για μερικές ώρες είναι αρκετή;)
Κατά την άποψη μου καμία στο Βρότσλαβ, ας μπει σε μελλοντική εκδρομή, με 5 μέρες οριακά προλαβαίνεις τις άλλες δύο.
  • Τα εισητήρια τρένου από το αεροδρόμιο να τα βγάλω επι τόπου -φτάνουμε λογική ώρα πρωί-ή νωρίτερα ηλεκτρονικά ; θα είναι εύκολη η μετακίνηση;
Πολύ εύκολη, είναι ο καλύτερος τρόπος αν θέλεις να πας στο ιστορικό κέντρο και το κατάλυμα ειναι εκεί κοντά. Μπορείς να βγάλεις εισιτήρια εκ των προτέρων αν ξέρεις τις ώρες από εδώ.

  • Για συνάλλαγμα διάβασα για το σταθμό των τρένων πριν χρόνια, ισχύει? (θα ψάξω φυσικά και τη revolut-δεν έχω ιδέα o_O) Οι χρεώσεις στις χρεωστικές κάρτες είναι μεγαλύτερες, ξέρετε;
Ακριβώς, παραμένει από τις καλύτερες επιλογές. Σίγουρα όχι το αεροδρόμιο. Καλό θα ήταν να έχεις και μια τέτοιου τύπου κάρτα, καθώς οι χρεώσεις στις Ελληνικές είναι σημαντικές, μόνο και μόνο που είναι σε συνάλλαγμα υπάρχει επιβάρυνση. Αλλιώς καλύτερα μετρητά.

  • UBER ή BOLT? δεν έχω κάνει χρήση ποτέ, ούτε καν ΒΕΑΤ.
Παίζουν και τα δύο αξιόπιστα στη χώρα. Κατέβασε τις εφαρμογές και κάνε αναζήτηση από πριν.

Λεωφορείο διάβασα καλύτερα. Απο τον κεντρικό σταθμό?
Ακριβώς, ψάξε στο google maps για «Punkt sprzedaży biletów okresowych MPK», κολλητά με τον κεντρικό σταθμό. Είναι η αφετηρία των λεωφορείων.
 

ΔΑΝΑΡ

Member
Μηνύματα
13
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Κατά την άποψη μου καμία στο Βρότσλαβ, ας μπει σε μελλοντική εκδρομή, με 5 μέρες οριακά προλαβαίνεις τις άλλες δύο.

Πολύ εύκολη, είναι ο καλύτερος τρόπος αν θέλεις να πας στο ιστορικό κέντρο και το κατάλυμα ειναι εκεί κοντά. Μπορείς να βγάλεις εισιτήρια εκ των προτέρων αν ξέρεις τις ώρες από εδώ.


Ακριβώς, παραμένει από τις καλύτερες επιλογές. Σίγουρα όχι το αεροδρόμιο. Καλό θα ήταν να έχεις και μια τέτοιου τύπου κάρτα, καθώς οι χρεώσεις στις Ελληνικές είναι σημαντικές, μόνο και μόνο που είναι σε συνάλλαγμα υπάρχει επιβάρυνση. Αλλιώς καλύτερα μετρητά.


Παίζουν και τα δύο αξιόπιστα στη χώρα. Κατέβασε τις εφαρμογές και κάνε αναζήτηση από πριν.


Ακριβώς, ψάξε στο google maps για «Punkt sprzedaży biletów okresowych MPK», κολλητά με τον κεντρικό σταθμό. Είναι η αφετηρία των λεωφορείων.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!

Το Βρότσλαβ αξίζει για διανυκτέρευση (μην σου πω και 2) αλλά έτσι δεν θα δεις ουσιαστικά καθόλου Βαρσοβία και λίγο το Βρότσλαβ.

Εύχρηστες και πολύ βολικές και 2 (Περισσότερο η Jakdojade)

Για το εισιτήριο από το αεροδρόμιο προς την Κρακοβία δεν ξέρω αλλά τα εισιτήρια τραίνου μεταξύ των πόλεων, ειδικά τα γρήγορα να φροντίσεις να τα βγάλεις αρκετές μέρες πριν γιατί τελειώνουν γρήγορα.
Ευχαριστώ!!!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ! ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΩΝΙΚΑ SITE!! ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΑΠΟΡΙΑ: ΤΟ AUSCHWITZ- ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ? ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ SITE (ΑΝ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΩΣΤΑ) ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ 90 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ.
ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ? Ή ΠΗΓΑΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΑΤΟΡΥΧΙΑ ...ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΟ ΒΟΛΕΥΕΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ? Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ? ΟΥΦ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΛΙΓΟ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια χαρά.
Το Auschwitz ήταν δωρεάν για συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας, νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα, δε ξέρω όμως αν υφίσταται ακόμα κάτι τέτοιο. Σε κάθε περίπτωση δε θα το σύστηνα καθώς η περιήγηση με ξεναγό και όσα σου λέει είναι άχαστη και συγκλονιστική.
Χρειάζεται προκράτηση γιατί η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη. Η τιμή που είδες (90) είναι σε Ζλοτι, άρα περίπου 19€.
Εφόσον έχεις χρόνο, η μετάβαση με τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας συνίσταται καθώς είναι οικονομική. Αν κλείσεις με κάποιο οργανωμένο γκρουπ ανεβαίνει η τιμή όπως είναι λογικό.

Όσο για τα αλατορυχεία όπως έχω ξαναπεί, είναι οτι χειρότερο να τα συνδυάσεις την ίδια ημέρα, απορώ πως το προτείνουν και το κάνουν κάποιοι. Ο εξαντλητικός ποδαρόδρομος και οι ώρες στο ένα αξιοθέατο, δε θα σ' αφήσουν να χαρείς και να δεις όπως πρέπει το άλλο, που είναι εξίσου απαιτητικό σε χρόνο και κόπο.
Βέβαια και γι' αυτό υπάρχουν οργανωμένα τουρ που μάλιστα σε μία τιμή στα συνδυάζουν και τα δύο μαζί με τη μεταφορά, ωστόσο η γνώμη μου είναι να κλειστεί κι αυτό ανεξάρτητα.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
δεν έχω κλείσει κάτι ακόμα..διάβασα όλες τις ιστορίες και θα καταλήξουμε εντώς ημερών.
έστειλα ήδη εμαιλ σε ξεναγό ελληνόφωνη.

ξαναμπήκα στο site, και είναι δωρεάν η επιλογή " Tour for individuals without an educator "
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Συμφωνώ 100% με τον @psilos3. Αν κι εγώ έκανα το Άουσβιτς δωρεάν και χωρίς ξεναγό.
Πηγαίνοντας και στα 2 στρατόπεδα στο τέλος δεν είχαμε κουράγιο να περπατήσουμε ούτε μέτρο παραπάνω. Να σημειώσω δε ότι είχαμε πάει με νοικιασμένο αυτοκίνητο οπότε δεν είχαμε επιπλέον κούραση.

ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΟ ΒΟΛΕΥΕΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ?
Βρίσκονται σε αντίθετη θέση σε σχέση με την Κρακοβία. Το ένα δυτικά (Άουσβιτς, περίπου 1+ ώρα) και το άλλο ανατολικά (Βιέλιτσκα, στα 20-30 λεπτά)
 
Last edited:

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Συμφωνώ 100% με τον @psilos3. Αν κι εγώ έκανα το Άουσβιτς δωρεάν και χωρίς ξεναγό.
Πηγαίνοντας και στα 2 στρατόπεδα στο τέλος δεν είχαμε κουράγιο να περπατήσουμε ούτε μέτρο παραπάνω. Να σημειώσω δε ότι είχαμε πάει με νοικιασμένο αυτοκίνητο οπότε δεν είχαμε επιπλέον κούραση.



Βρίσκονται σε αντίθετη θέση σε σχέση με την Κρακοβία. Το ένα δυτικά (Άουσβιτς, περίπου 1+ ώρα) και άλλο ανατολικά (Βιέλιτσκα, στα 20-30 λεπτά)

ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!
βασικά τώρα που τα βλέπω ίσως και δεν πάω Αλατορυχία ...τουλάχιστο απο πληροφορίες / φωτογραφίες δεν μου έκανε click...θα δώ..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!
βασικά τώρα που τα βλέπω ίσως και δεν πάω Αλατορυχία ...τουλάχιστο απο πληροφορίες / φωτογραφίες δεν μου έκανε click...θα δώ..
Για μένα άχαστα τα Αλλατορυχεία, αλλά περί ορέξεως...
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Για μένα άχαστα τα Αλλατορυχεία, αλλά περί ορέξεως...
αλήθεια ε... χμμ.. με ενδιαφέρει σίγουρα η γνώμη ανθρώπων που το επισκέφθηκαν..και πόσο μάλλον που ταξίδεψαν τόσο πολύ ! ;);)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια χαρά.
Το Auschwitz ήταν δωρεάν για συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας, νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα, δε ξέρω όμως αν υφίσταται ακόμα κάτι τέτοιο. Σε κάθε περίπτωση δε θα το σύστηνα καθώς η περιήγηση με ξεναγό και όσα σου λέει είναι άχαστη και συγκλονιστική.
Χρειάζεται προκράτηση γιατί η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη. Η τιμή που είδες (90) είναι σε Ζλοτι, άρα περίπου 19€.
Εφόσον έχεις χρόνο, η μετάβαση με τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας συνίσταται καθώς είναι οικονομική. Αν κλείσεις με κάποιο οργανωμένο γκρουπ ανεβαίνει η τιμή όπως είναι λογικό.

Όσο για τα αλατορυχεία όπως έχω ξαναπεί, είναι οτι χειρότερο να τα συνδυάσεις την ίδια ημέρα, απορώ πως το προτείνουν και το κάνουν κάποιοι. Ο εξαντλητικός ποδαρόδρομος και οι ώρες στο ένα αξιοθέατο, δε θα σ' αφήσουν να χαρείς και να δεις όπως πρέπει το άλλο, που είναι εξίσου απαιτητικό σε χρόνο και κόπο.
Βέβαια και γι' αυτό υπάρχουν οργανωμένα τουρ που μάλιστα σε μία τιμή στα συνδυάζουν και τα δύο μαζί με τη μεταφορά, ωστόσο η γνώμη μου είναι να κλειστεί κι αυτό ανεξάρτητα.
Θεωρείς ότι δεν αξίζει χωρίς ξεναγό; Σε φάση δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις; Είναι όλα στα πολωνικά;
Θα έχουμε μαζί μας 3 ετών μωρό και δε νομίζω οτι θα την παλέψει η μικρή 3 ώρες που λέει οτι διαρκεί το τουρ. Θα πρέπει να το πάμε πιο γρήγορα...
Επίσης πιστεύεις είναι οκ για ένα μικρό παιδί; Αντιλαμβάνεται αλλά όχι 100%. Δηλαδή έχει σκληρές φωτογραφίες; Αν ναι, θα μπορούσε να τις αποφύγει κάποιος;
Αν δει ας πούμε απλά καποια ρούχα ή παπούτσια, που όλοι ξέρουμε απο που προέρχονται, το παιδί δεν θα καταλάβει...
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
αλήθεια ε... χμμ.. με ενδιαφέρει σίγουρα η γνώμη ανθρώπων που το επισκέφθηκαν..και πόσο μάλλον που ταξίδεψαν τόσο πολύ ! ;);)
Προσωπικα μιας και ειχα παει για Χριστουγεννα Κρακοβια και θες λιγο το γιορτινο κλιμα,θες λιγο οτι δεν ηθελε να μαυρισει η ψυχη μου με την ιστορια του Αουσβιτς,καταληξαμε να παμε μονο στα αλατορυχεια και να κανουμε μια μινι βολτα στην πολη μετα..ηταν οτι καλυτερο θα μπορουσαμε να κανουμε σε στυλ "μονοημερης" απο Κρακοβια!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
αλήθεια ε... χμμ.. με ενδιαφέρει σίγουρα η γνώμη ανθρώπων που το επισκέφθηκαν..και πόσο μάλλον που ταξίδεψαν τόσο πολύ ! ;);)
Δεν πρέπει με τιποτα να χάσεις τα αλατωρυχεία! Είναι μοναδικό το θέαμα.

Τώρα και εμένα γνώμη μου μην τα συνδυάσεις. Δεν πήγαμε Άουσβιτς (δεν θέλαμε να ψυχοπλακωθούμε) αλλά τα αλατωρυχεία έχουν αρκετό περπάτημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom