Βέλγιο Αποστολή σε Μπριζ και Γάνδη! "Ξενύχτι" μέχρι τις 9, σοκολάτες και ο....Μπέλφρυς!

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετά τον καφέ είχε έρθει η ώρα για πιο λεπτομερή εξερεύνηση της πόλης με παντελή έλλειψη φυσικά κάποιου σχεδίου. Μια ματιά στο google maps, και ότι μας φαινόταν ενδιαφέρον κινούμασταν προς αυτό.
Δεν γίνεται φυσικά και να μην σας δείξω και τον Μπέλφρυ της Γάνδης, ελαφρώς ψηλότερος από τον "δικό μας"
P1110576.JPG

ενώ εγώ με το γνωστό πλέον κόλλημα παρατηρούσα συνεχώς τα ωράρια των μαγαζιών, τα οποία σας τα μεταφέρω με δικά μου λόγια
Εδώ ας πούμε
P1110573.JPG

"Λοιπόν παιδάκια, 10 ανοίγουμε χαλαρά, να ξημερώσει πρώτα. Μέχρι 12.30 όμως, μετά έχει σιέστα. Επανερχόμαστε αλλά μέχρι τις 6.30. Αύριο πάλι, δεν είναι και για χόρταση."
Βόλτας συνέχεια και συναντήσεις με γραφικά σοκάκια
P1110572.JPG

κάστρα
P1110555.JPG

διακριτικά κιόσκια
P1110577.JPG

αλλά και αυτό!
P1110585.JPG

Εκ πρώτης όψης δεν φαίνεται δα και κάτι άξιο προσοχής ή επίσκεψης. Πιο πολύ για ύποπτο στενάκι παρακείμενο της Ομόνοιας μοιάζει. Και όμως. Πρόκειται για το graffiti street! Σε αυτό τον στενό δρόμο, μάλλον έχουν αφεθεί ελεύθεροι να εκτονωθούν καλλιτεχνικά όλοι οι γκραφιτάδες της Γάνδης! Τα αποτελέσματα είναι πολύ εντυπωσιακά και δεν νομίζω κάποιος να αισθάνεται φόβο περνώντας από εκεί. (Για νύχτα δεν παίρνω και όρκο)
P1110586.JPG

P1110589.JPG

αυτός μου θυμίζει τον Τραμπ
P1110592.JPG

Μετά από μπόλικη δόση τέχνης, συνεχίσαμε να περιπλανιόμαστε με την ασταμάτητη παρέα ενός εκνευριστικού ψιλόβροχου. Δεν μας πτόησε φυσικά σε κανένα σημείο καθώς οι εικόνες ήταν για μία ακόμα φορά μαγικές
P1110606.JPG

P1110608.JPG

P1110610.JPG

Και εκεί που περπατούσαμε ανέμελοι στα όμορφα, παραμυθένια και γραφικά σοκάκια....μας παρουσιάστηκε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία! Ένα συμπαθητικό σπιτάκι το οποίο ήταν προς πώληση, και μάλιστα σε εξευτελιστική τιμή!
Δεν σας το κρύβω, δεν έχασα λεπτό! Άνοιξα το πορτοφόλι μου αλλά δυστυχώς δεν είχα καθόλου ψιλά....Και έτσι το αφήσαμε για την πλέμπα του Βελγίου...
P1110559.JPG
Ούτε 11 δεν είχε....Μα για ποιους μας πέρασαν...
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Επειδή αναρωτιέσαι για τα ωράρια. Στο Βέλγιο, τα εμπορικά καταστήματα έχουν αυστηρό ωράριο 10:00-18:00 . Πολύ λίγα ανοίγουν στις 9:00. Στις 18:00 όμως όλοι κατεβάζουν ρολά. Τα shopping Malls κλείνουν στις 19:00.
Τα Supermarkets λοιτουργούν 8:00-20:00 και τις Παρασκευές έως τις 21:00. Αρκετά ειναι ανοιχτά τις Κυριακές και τις επίσημες αργίες/εορτές, αλλά κλείνουν μία από τις υπόλοιπες ημέρες (συνήθως Πέμπτη ή Σάββατο).
Υπάρχουν κάποια καταστήματα (μπακάλικα/ψιλικατζίδικα όπως θελετε πέστε τα) που λειουργούν τια βραδυνές ώρες μέχρι το ξημέρωμα (Nachtwinkels στα Ολλανδικά / Blue shops στα Γαλλικά) και είναι κλειστά στη διάρκεια της ημέρας.
Τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (cafe/εστιατόρια κλπ) έχουν ελεύθερο ωράριο.

Το διάστημα μεταξύ 12:00 - 13:00 ή 12:30-13:30 είναι ΙΕΡΟ στο Βέλγιο. Είναι η ώρα της μεσημεριανής διακοπής για φαγητό ΠΑΝΤΟΥ (μαγαζιά, νοσοκομεία, ΣΧΟΛΕΙΑ). Στην αρχή με ξένιζε, πλέον έχει γίνει η καθημερινότητά μου και περιμένω πως και πως να ρουφήξω τη σουπίτσα μου (άλλο must του Βέλγου εργαζόμενου) χειμώνα καλοκαίρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
Νομιζω ότι την αδικήςατε την Γανδη. Το βράδυ είναι πολύ ζωντανή, είτε σε εστιατόρια κλπ είτε με πολυ κόσμο να αράζει με μπυρες στο κανάλι όταν έχει ωραίο καιρό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γάνδη και κυρίως Μπρυζ πολύ διαφήμιση για το τίποτα. Βαρετές πόλεις με ελάχιστα αξιοθέατα. Βρυξέλλες και Αμβέρσα αποτελούν καλύτερες επιλογές για όποιον θέλει να δει Βέλγιο.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καταρχήν συγχαρητήρια στον φίλο James για τη γλαφυρή αφήγηση!
Θα μαι Μπριζ 11-14/05. Να μας πεις ποιο ξενοδοχείο έκλεισες για να το αποφύγουμε :)
Δε ξέρω αν πρέπει να μείνω Γάνδη και να πάω μονοήμερη στο Μπρυζ ή το αντίστροφο. Αν και μάλλον κλείνω προς Μπρυζ γιατί χρειάζομαι χαλάρωση και φύση. Ελπίζω το Μάιο που μεγαλώνει και η μέρα να ναι πιο ζωντανή η πόλη το βράδυ. Επίσης το λεωφορείο που σ αφήνει; (της flibco)
Φτάνουμε από Βρυξέλλες αλλά φεύγουμε από Σαρλερουά. Θα προτιμούσα να μετακινηθώ με τρένο. Αν έχετε tips καλοδεχούμενα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομιζω ότι την αδικήςατε την Γανδη. Το βράδυ είναι πολύ ζωντανή, είτε σε εστιατόρια κλπ είτε με πολυ κόσμο να αράζει με μπυρες στο κανάλι όταν έχει ωραίο καιρό.
Επειδή δεν μείναμε βράδυ ε? Είχε αποφασιστεί από πριν ότι οι διανυκτερεύσεις θα ήταν Μπριζ μόνο. Πάντως πολύ ωραία πόλη, και όντως με αρκετή ζωή. Την προτείνω ανεπιφύλακτα και για ημερήσια και για διαμονή.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να μας πεις ποιο ξενοδοχείο έκλεισες για να το αποφύγουμε
Τo Ter Reien ήταν.
Για τα υπόλοιπα τώρα.
Το λεωφορείο της Flibco σε αφήνει στο πίσω μέρος του κεντρικού σταθμού της Μπριζ.
Όσο για το Σαρλερουά, ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο.
Και οι δύο πόλεις είναι υπέροχες, μην ακούς παντελώς λανθασμένες φήμες ότι είναι βαρετές. Έχουν τόσο ομορφιά μαζεμένη που δεν περιγράφεται. Ειδικά η Μπριζ.
Αξιοθέατα διάσημα δεν έχουν, αλλά αν είχαν θα ήταν και αδικία για τα άλλα μέρη...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αχ τι μου θύμησες με τα ωράρια.. Σαν κλασικοί Έλληνες κατά τις 6.30μμ θέλαμε να πιούμε ένα καφεδάκι και μετά να πάμε για φαγητό. Αφού ψάξαμε όλη την Μπρυζ δεν βρήκαμε τίποτα ανοιχτό παρά μόνο κάτι μπυραρίες και εστιατόρια. Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο μας να ρωτήσουμε αν υπάρχει κάτι ανοιχτό και μας είπαν εδώ δεν είναι Ελλάδα δυστυχώς.. Αναγκαστήκαμε να πίνουμε μπύρες απογευματιάτικα... Και μετά λένε ότι δουλεύουν και αυτοί....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και οι δύο πόλεις είναι υπέροχες, μην ακούς παντελώς λανθασμένες φήμες ότι είναι βαρετές. Έχουν τόσο ομορφιά μαζεμένη που δεν περιγράφεται. Ειδικά η Μπριζ.
Aν θεωρείς ομορφιά τα πολυπληθή γκρουπ υπέργηρων Αμερικανών και πολυάριθμων Κινέζων που περιφέρονται σε μια πόλη χωρίς καμία ζωή (διάβασε για την ιστορία της Μπρυζ το πώς παρήκμασε και πώς αναστήθηκε-αναστηλώθηκε για καθαρά τουριστικούς λόγους) τότε ναι η Μπρυζ είναι πανέμορφη.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή ο συμφορουμίτης @serginio ζήτησε tips είπα να αναφέρω δύο που μου έρχονται στο μυαλό.

-Δεν θα χρειαστείτε να αποφύγετε πολυάριθμα γκρουπ υπέργηρων, ειδικά την περίοδο που ήμουν εγώ. Γιατί δεν είδα ούτε ένα!

-Ένα άλλο tip (πιο γενικό όμως), αν και εσένα @serginio προφανώς δεν σου χρειάζεται, είναι να μην μπαίνετε σε ιστορίες που αρέσουν σε πολύ κόσμο μόνο και μόνο για να γράψετε αρνητικά. Βγάζει μιζέρια και κακομοιριά.
Γνώμη μου πάντα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.363
Aν θεωρείς ομορφιά τα πολυπληθή γκρουπ υπέργηρων Αμερικανών και πολυάριθμων Κινέζων που περιφέρονται σε μια πόλη χωρίς καμία ζωή
Αναρωτιέμαι, τι σχέση έχει η ομορφιά μιας πόλης, δηλαδή η αρχιτεκτονική της, με τα γκρουπ των τουριστών?
(διάβασε για την ιστορία της Μπρυζ το πώς παρήκμασε και πώς αναστήθηκε-αναστηλώθηκε για καθαρά τουριστικούς λόγους)
Είναι κατά την γνώμη σου κακό που αναστηλώθηκε για τουριστικούς λόγους?

Υ.Γ @James συγγνώμη για την παρέμβαση.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Επειδή ο συμφορουμίτης @serginio ζήτησε tips είπα να αναφέρω δύο που μου έρχονται στο μυαλό.

-Δεν θα χρειαστείτε να αποφύγετε πολυάριθμα γκρουπ υπέργηρων, ειδικά την περίοδο που ήμουν εγώ. Γιατί δεν είδα ούτε ένα!

-Ένα άλλο tip (πιο γενικό όμως), αν και εσένα @serginio προφανώς δεν σου χρειάζεται, είναι να μην μπαίνετε σε ιστορίες που αρέσουν σε πολύ κόσμο μόνο και μόνο για να γράψετε αρνητικά. Βγάζει μιζέρια και κακομοιριά.
Γνώμη μου πάντα.
Ευχαριστω για τα tips
Παντα μ αρεσουν οι μεσαιωνικες πολεις,οι πολεις με ποταμια/νερο.Στοχος μου ειναι να απολαυσω ενα χαλαρο τριημερο σε μια πολη που περπατιεται ανετα κ να ξεφυγω απο αγχος της καθημερινοτητας.
Το προηγουμενο καλοκαιρι πηγα Βαρκελωνη με φουλ προγραμμα κ ηταν υπεροχα μεν,κουραστικα δε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom