Βέλγιο Αποστολή σε Μπριζ και Γάνδη! "Ξενύχτι" μέχρι τις 9, σοκολάτες και ο....Μπέλφρυς!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
@James εξαιρετική η ιστορία σου.Μαζεύω πληροφορίες για ένα ταξιδακι που κανονίζω αρχές Δεκέμβρη :)

@flying Doc ποιά περιοχή θεωρείς καλή,ασφαλή στις Βρυξέλες για γυναίκα μόνη (που δεν ψάχνεται ;))
και με σχετικά εύκολη πρόσβαση στο τρένο για 2 ημερήσιες εξορμήσεις;
Αρχές Δεκέμβρη συνήθως τι θερμοκρασίες μπορεί να έχει;
(Θα διαβάσω και τα σχετικά θέματα αλλά για να έχω μία πρώτη ιδέα)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!Και ειδικά από ένα τόσο σημαντικό μέλος του φόρουμ!! :lol:
Στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε πληροφορίες!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Καλή μου Καρφίτσα. Οι Βρυξέλλες είναι γενικά ασφαλείς και για γυναίκες και για τον οποιονδήοτε. Σαφώς δε θα σου πρότεινα ξενοδοχεία γύρω απο τους σταθμούς Gare dy Midi και Gare du Nord, τους λόγους τους εξήγησα πιο πάνω.
Schaerbeek, Molenbeek και Anderlecht καλό είναι να τ' αφήσεις εκτός βόλτας, τουλάχιστον το βράδυ (όχι πως έχει τίποτα το ιδιαίτερο να δεις). Η μεγάλη λεωφόρος κάτω απο την Grand Place, η Boulevard Anspach, μετά το σινεμά UCG γίνεται Boulevard Adolf Max κι εκεί έχει sex shops και τσοντοσινεμά , οπότε το βραδάκι μπορεί να γνωρίσεις καλές παρέες.
Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κίνδυνος και πίστεψέ με οι Βέλγοι είναι τόσο κρυόκωλοι που δεν κάνουν καμάκι ούτε στο χέρι τους.
Όταν είναι να έρθεις, στείλε μήνυμα για περισσότερες πληροφορίες (που , τι, πότε) κι αν βολέψει θα χαρώ να προσφέρω μπυρίτσα ΑΑΑ
 

Mariamous

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Άλλο το Yser, άλλο το Gare du Nord
Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες.
Βρήκα ενα πολυ ωραίο διαμέρισμα και οικονομικό στο Airbnb sto Uccle.
Ποια η γνώμη σου;
Ειναι κοντα; Βολεύει για τον σταθμό των τρένων που θελουμε να παίρνουμε κάθε μέρα;

Επειδή ειναι 73 € την ημέρα λεμε να μείνουμε τελικά εκει όλες τις ημέρες κ να κάνουμε τις εξορμήσεις.

Μου πρότειναν επίσης να επισκεφτώ την Λουβεν .
Εχεις καμμια άλλη πρόταση;
Νοέμβριος ειναι ο μήνας που θα έρθω....
 

Mariamous

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
1. Απο τη στιγμή που θέλεις να δεις τη ζωή σε κάθε πόλη, καλύτερα να κοιμηθείς κάθε μία απο αυτές που προανέφερες ξεχωριστά.
2. Στη περίπτωση που αποφασίσεις να μείνεις Βρυξέλλες θα σου πρότεινα να κλήσεις κάπου κοντά στο σταθμό Gare du Nord. Είναι φθηνότερα απο το κέντρο, είσαι κοντά στο κέντρο αλλά και στα τραίνα που θα χρησιμοποιείς συχνά.
3. Αυτό εξαρτάται απο την ώρα που είναι η πτήση σου. Αν έχεις δει ήδη τις Βρυξέλλες γνώμη μου να πας κατευθείαν στο αεροδρόμιο.

καλή σου μέρα!!!
Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες ...
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα,θα είμαι Μπριζ 10-13/03.
Φτάνουμε με το λεωφορείο στη Μπριζ από Βρυξέλλες στις 15.00 μμ και αναχωρούσε 13/03 στις 8.00 πμ,
οπότε έχουμε δυόμιση μέρες μπροστά μας για να δούμε τη Μπριζ και να κάνουμε τις βόλτες μας.
Από τις ιστορίες που διάβασα νομίζω ότι δεν θα έχουμε το χρονικό περιθώριο να πηγαίναμε μία μονοήμερη στη Γάνδη.
'Εχετε να μου κάνετε καμιά πρόταση ?:icon_redface:
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Δυόμιση μέρες στη Μπρυζ είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολλές και τη δεύτερη μέρα , μετά τα Ωωωωωωωωω και ΑΑΑΑαααα και Τι ομορφιά είναι αυτή κλπ κλπ, θα καταλήξετε να κάνετε βόλτα στα ίδια σοκάκια και να βλέπετε τα ίδια κανάλια.
Οπότε, προτείνω τη μία μέρα να πάτε Γάνδη (25 λεπτά με το τρένο, 13,60€ r/t).
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Δυόμιση μέρες στη Μπρυζ είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολλές και τη δεύτερη μέρα , μετά τα Ωωωωωωωωω και ΑΑΑΑαααα και Τι ομορφιά είναι αυτή κλπ κλπ, θα καταλήξετε να κάνετε βόλτα στα ίδια σοκάκια και να βλέπετε τα ίδια κανάλια.
Οπότε, προτείνω τη μία μέρα να πάτε Γάνδη (25 λεπτά με το τρένο, 13,60€ r/t).
Λες να το κάνω ε ?
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα μια και πάω πρώτη φορά στο Βέλγιο να δω και μια πόλη ακόμα.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν μία με μία μέρα πάρω μια καλή εικόνα της Γάνδης .
Και βέβαια όλες οι πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Mια χαρά εικόνα θα πάρεις. Η Γάνδη είναι και μεγαλύτερη κι ομορφότερη από τη Μπρυζ (άσχετα αν για μένα όλες ίδιες είναι). Βόλτα στο κανάλι, επίσκεψη στο κάστρο κι απαραίτητα στον καθεδρικό ναό και το βράδυ πάλι Μπρυζ.
Σκέψου μόνο αυτό : 10/3 Μπρυζ - 11/3 Μπρυζ - 12/3 Μπρυζ......... Ε, πόσες φορές θα βγάλεις φωτογραφά το ΙΔΙΟ κανάλι (κλασικά τη γωνία Wollestraat & Rozenhoedkaai)..........
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Mια χαρά εικόνα θα πάρεις. Η Γάνδη είναι και μεγαλύτερη κι ομορφότερη από τη Μπρυζ (άσχετα αν για μένα όλες ίδιες είναι). Βόλτα στο κανάλι, επίσκεψη στο κάστρο κι απαραίτητα στον καθεδρικό ναό και το βράδυ πάλι Μπρυζ.
Σκέψου μόνο αυτό : 10/3 Μπρυζ - 11/3 Μπρυζ - 12/3 Μπρυζ......... Ε, πόσες φορές θα βγάλεις φωτογραφά το ΙΔΙΟ κανάλι (κλασικά τη γωνία Wollestraat & Rozenhoedkaai)..........
Σ ευχαριστώ πολύ.
Θ αρχίσω να κάνω ένα πλάνο και αν χρειαστώ βοήθεια θα σ΄ενοχλήσω.:clap:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Διαβάζοντας αυτή την ιστορία νομίζω ότι έχεις πάρει μία καλή εικόνα από Μπρυζ και πειστεί ότι πρέπει να αφιερώσεις χρόνο στην πόλη. Κάθε γωνία είναι για φωτογραφία, τα σοκάκια άπειρα και οι βόλτες δεν θα θες να σταματήσουν. Φαίνεται άλλωστε και από τις δικές μου φωτογραφίες.
Η Γάνδη είναι επίσης πολύ όμορφη και κρίμα να μην της κάνεις μία επίσκεψη. Εγώ αφιέρωσα 2 μέρες σε Μπρυζ και μία σε Γάνδη και δεν βαρέθηκα καθόλου. Εξαρτάται βέβαια και σε τι μουντ είσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom