Βέλγιο Αποστολή σε Μπριζ και Γάνδη! "Ξενύχτι" μέχρι τις 9, σοκολάτες και ο....Μπέλφρυς!

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μία απ' τα ίδια η Γάνδη με τη Μπρυζ. Πάρε το τρένο για Αμβέρσα.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Μία απ' τα ίδια η Γάνδη με τη Μπρυζ. Πάρε το τρένο για Αμβέρσα.
Ν' αγιάσει το πληκτρολόγιό σου. Τα λεω συνέχεια.... Είτε Μπρυζ, είτε Γάνδη το ίδιο και το αυτό. Αλλά τα ταξιδάδικα και τα περιοδικά έχουν κάνει μεγάλη ζημιά: Βέλγιο = Μπρυζ-Γάνδη..... Τι να πω....
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Δηλαδή είναι καλύτερα να πάω μονοήμερη Αμβέρσα?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα,θα είμαι Μπριζ 10-13/03.
Φτάνουμε με το λεωφορείο στη Μπριζ από Βρυξέλλες στις 15.00 μμ και αναχωρούσε 13/03 στις 8.00 πμ,
οπότε έχουμε δυόμιση μέρες μπροστά μας για να δούμε τη Μπριζ και να κάνουμε τις βόλτες μας.
Από τις ιστορίες που διάβασα νομίζω ότι δεν θα έχουμε το χρονικό περιθώριο να πηγαίναμε μία μονοήμερη στη Γάνδη.
'Εχετε να μου κάνετε καμιά πρόταση ?:icon_redface:
Αν δε βαριέσαι τις μετακινήσεις άνετα πετάγεσαι μια μικρή βόλτα για καφέ στη Γάνδη. Με το τρένο είναι λιγότερο από ώρα, έχει συχνά δρομολόγια. Κατεβαίνεις στο σταθμό, παίρνεις τραμ και κάνεις άνετα μια 3-4 ωρη βόλτα στη Γάνδη. Κατεβαίνεις στη στάση που είναι το κάστρο και κάνεις μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο να δεις τα βασικά σημεία. Είναι αρκετά εντυπωσιακά και βλέπεις και μια δεύτερη πόλη, τελείως διαφορετική από την Μπριζ. Αν έχεις όρεξη μπορείς να κάτσεις και παραπάνω, τα τρένα βολεύουν πάρα πολύ. Εμείς κινηθήκαμε προς τα νότια της Μπριζ από το πρωί, πήγαμε Γάνδη για 4 - 5 ώρες γυρίσαμε στην Μπριζ. Αν θες μπορώ να σου προτείνω σοκολατερί για Γάνδη αλλά και για Μπριζ
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Αν δε βαριέσαι τις μετακινήσεις άνετα πετάγεσαι μια μικρή βόλτα για καφέ στη Γάνδη. Με το τρένο είναι λιγότερο από ώρα, έχει συχνά δρομολόγια. Κατεβαίνεις στο σταθμό, παίρνεις τραμ και κάνεις άνετα μια 3-4 ωρη βόλτα στη Γάνδη. Κατεβαίνεις στη στάση που είναι το κάστρο και κάνεις μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο να δεις τα βασικά σημεία. Είναι αρκετά εντυπωσιακά και βλέπεις και μια δεύτερη πόλη, τελείως διαφορετική από την Μπριζ. Αν έχεις όρεξη μπορείς να κάτσεις και παραπάνω, τα τρένα βολεύουν πάρα πολύ. Εμείς κινηθήκαμε προς τα νότια της Μπριζ από το πρωί, πήγαμε Γάνδη για 4 - 5 ώρες γυρίσαμε στην Μπριζ. Αν θες μπορώ να σου προτείνω σοκολατερί για Γάνδη αλλά και για Μπριζ
Καλημερα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα μιλήσω και με το σύζυγο γιατί η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να δω και Γάνδη και Αμβέρσα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν είδα σε κανένα σημείο η αγαπητή @ποπινο να λέει "θέλω να πάρω γεύση από Βέλγιο πού να πάω?" και τις πρότεινε κανείς Γάνδη και Μπρυζ. Κάποιο έλεος με τις "ψαγμενιές".

Αγαπητή, μην ακούς ότι είναι ίδιες πόλεις. Μοιάζουν πολύ, ναι, αλλά όχι και ίδιες. Προσωπική γνώμη. Ξέρεις πόσα "ε πού να πας ίδια είναι" για Τολέδο - Σεγκόβια άκουσα? Ή "μην πας Δρέσδη μετά από Πράγα, δεν θα εντυπωσιαστείς". Ε και ίδιες δεν ήταν μεν, και εντυπωσιάστηκα δε. Θέλω να πω ότι από απόψεις άλλο τίποτα. Μία από αυτές διαβάζεις και τώρα.
Γενικά όμως πιστεύω ότι πρέπει να βλέπεις όσα περισσότερα μπορείς. Αν έχεις αντοχές και χρόνο βέβαια. Οπότε και Γάνδη και Αμβέρσα και ότι άλλο μπορείς. Να χάσεις αποκλείεται.

Τώρα βέβαια υπάρχουν και κάτι χωριουδάκια με 3 κατοίκους σε κάτι βουνοκορφές που θα πάρεις "αυθεντική" γεύση της χώρας, αλλά δεν είναι ο τομέας μου. Πρέπει να ρωτήσεις πιο ειδικούς.

Μία αντίστοιχη απάντηση υπάρχει παραπάνω με κεντρικό θέμα την Σάμο. Μπορείς να το τσεκάρεις για να καταλάβεις το νόημα της απάντησής μου.
Όπως και να έχει, ότι και να αποφασίσεις να περάσεις τέλεια!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
κι ημουν ετοιμη να ρωτησω γιατι δεν εχω παει γανδη αν πραγματι ειναι τοσο ιδια με μπρυζ που να δω τιποτα αλλο..απορια λυθηκε!ευχαrιστω james
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
κι ημουν ετοιμη να ρωτησω γιατι δεν εχω παει γανδη αν πραγματι ειναι τοσο ιδια με μπρυζ που να δω τιποτα αλλο..απορια λυθηκε!ευχαrιστω james
Εννοείται πως μοιάζουν αλλά τώρα που έχω πάει και ξέρω, σίγουρα θα το μετάνιωνα αν δεν είχα πάει. Ίδιες πάντως δεν είναι. Καλό ταξίδι και σε σένα όποτε και αν πας!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
17.315
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Δηλαδή είναι καλύτερα να πάω μονοήμερη Αμβέρσα?
Άρτι αφιχθείς από το Βέλγιο θα τολμήσω να πω και εγώ τη γνώμη μου για το θέμα. Μπριζ, Γάνδη ή και κάτι άλλο ή μόνο Μπριζ;
Η Μπριζ είναι πολύ όμορφη και κάποιος που πάει στο Βέλγιο θα πρέπει να πάει να την δει. Είναι όμως μικρή πόλη και κατά τη γνώμη μου, μπορεί κάποιος να τη δει μέσα σε μια μέρα, το πολύ μιάμιση. Η Γάνδη επίσης πολύ όμορφη που μοιάζει με τη Μπριζ (η Μπριζ είναι πιο όμορφη), την οποία μπορεί κάποιος να τη δει σε μισή ημέρα και αφού είναι και πολύ κοντά, είναι κρίμα να μην την δει. Αν όμως υπάρχει διαθέσιμη ημέρα καλό θα ήταν να αφιερωθεί κάπου αλλού.

Το Βέλγιο κατά τη γνώμη μου έχει πολλές όμορφες πόλεις και μάλιστα θα έλεγα ότι η μία πόλη είναι καλύτερη από την άλλη.
Πρότασή μου είναι η Αμβέρσα. Το Σάββατο που μας πέρασε ήμουν εκεί. Είναι μια πόλη ολοκληρωμένη. Έχει τα πάντα. Είναι λιμάνι, έχει εξαιρετικά μουσεία, έχει αρχιτεκτονικά αριστουργήματα, τέχνη, unesco sites και έντονη ζωή. Το καλύτερο για κάποιον που θέλει να γνωρίσει πράγματα είναι να "στριμώξει" τις άλλες δύο πόλεις και να βάλει στο πρόγραμμά του και την Αμβέρσα.
Αν τώρα θέλει να αράξει και να ρομαντζάρει τότε αλλάζει το πράγμα. Ανάλογα με το τι επιθυμεί ο καθένας.

Εναλλακτικά θα μπορούσα ακόμη να προτείνω σαν ημερήσια εκδρομή και την Υπρ. Επίσης φοβερή πόλη και με μεγάλο ιστορικό ενδιαφέρον. Το Last Post ceremony που αποδίδεται κάθε βράδυ ... ιδιαίτερο.
Κοινώς: δύο ημέρες σε Μπριζ και Γάνδη φτάνουν. Επιπλέον ημέρες ... αλλού.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Πρότασή μου είναι η Αμβέρσα. Το Σάββατο που μας πέρασε ήμουν εκεί. Είναι μια πόλη ολοκληρωμένη. Έχει τα πάντα. Είναι λιμάνι, έχει εξαιρετικά μουσεία, έχει αρχιτεκτονικά αριστουργήματα, τέχνη, unesco sites και έντονη ζωή. Το καλύτερο για κάποιον που θέλει να γνωρίσει πράγματα είναι να "στριμώξει" τις άλλες δύο πόλεις και να βάλει στο πρόγραμμά του και την Αμβέρσα.
Ποσες μερες θα πρεπει να διαθεσει καποιος για να δει την Αμβέρσα? και ποσες για μια καλη γευση?
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ είχα μείνει Βρυξέλλες 4 βράδια, τη μία μέρα πήγα μονοήμερη Μπρυζ - Γάνδη με τρένο και νομίζω τις είδα μια χαρά (και πρόλαβα να μπω και σε μουσείο), και άλλη μια μέρα πήγα Αμβέρσα, που επίσης νομίζω την είδα.

Η Μπρυζ όντως μου φάνηκε πιο ωραία από Γάνδη αλλά σαφώς πιο τουριστική (πήγα Μάιο, ίσως κάνει διαφορά ότι ο James πήγε χειμώνα), και εκνευριστική από τις ορδές των τουριστών που βρίσκονταν παντού μπροστά σου. Σου έδινε την αίσθηση ότι ντόπιος δεν υπήρχε, εκτός από κάποιους που δούλευαν σε κάτι φούρνους στην πλατεία. Αν μάλιστα κλείνουν τα πάντα στις 6, όπως διαβάζω εδώ μέσα, τότε πρέπει να φλερτάρεις άνετα με την ιδέα να κόψεις τις φλέβες σου. Την είχα δει την ταινία, είναι όντως τόσο όμορφη όσο φαίνεται στα πλάνα, αλλά νομίζω ο Φάρελ δεν βαρέθηκε γιατί κυνηγούσε τον κακό!

Η Γάνδη είχε πολύ λιγότερο κόσμο στον δρόμο, και λιγότερους τουρίστες, και παρόλο που δεν ήταν εξίσου όμορφη με την Μπρυζ (χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι όμορφη), σου έδινε την αίσθηση ότι είναι πραγματική πόλη. Εννοείται ότι τα τουριστικά καφέ - εστιατόρια που είχε παραταγμένα σε ένα σημείο στο κέντρο ήταν γεμάτα και δεν είχε θέση ούτε για δείγμα, και τελικά καταλήξαμε σε ένα κινέζικο σε μια πλατεία, που δεν μπορούσαμε καν να ψάξουμε στο tripadvisor γιατί το όνομά του ήταν γραμμένο στα κινέζικα σε μια κίτρινη μισοξεκολλημένη ταμπέλα. Μπήκαμε γιατί λέμε αυτό ή θα είναι το καλύτερο κινέζικο της ζωής μας, ή το χειρότερο. Τελικά νομίζω ήταν το καλύτερο (όχι ότι έχω φάει πολλά κινέζικα!). Όταν φεύγαμε το απογευματάκι είχε αδειάσει, είχαν πάει όλοι για ύπνο.

Η Αμβέρσα μου άρεσε πιο πολύ απ' όλες. Δεν είναι τόσο όμορφη, αλλά είναι μεγάλη, έχει ζωή και κίνηση, έχει λιμάνι, και γενικά σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πραγματική πόλη που κατοικείται από πραγματικούς ανθρώπους. Ήμασταν βέβαια και τυχεροί γιατί πετύχαμε street food festival στην προβλήτα του λιμανιού, και φάγαμε καλά, με ωραία μουσική, με πλήθος κόσμου. Αν πάντως πήγαινα ξανά Βέλγιο, θα έμενα Αμβέρσα ένα βράδυ για τη ζωή της. Για τα άλλα νομίζω αρκεί και μια μονοήμερη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom