Κούβα Αποχαιρετώντας την Κούβα

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Mπράβο Def! εξηγήθηκες πολύ καλά ...σκέψου οτι αγχώθηκα πολύ με τα μηνύματα του μέλους jorgenabia,και μου χάλασε η διάθεση..
ευτυχώς που τα προλαβαίνεις όλα!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ας συνεχίσουμε παρακαλώ στο θέμα μας από δω και πέρα. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φιλε καλωσόρισες, αλλα δεν κατάλαβα προς τι η επιθετικότητα. Επειδή τα μηνύματα σβήστηκαν πριν τα δω, το μονο που πρόλαβα να διαβάσω είναι πως ο νέος φίλος λέει ότι τα "παλαδαρες" δεν είναι ιδιωτικά, στο οποιο έχει λάθος, φυσικά και είναι και δεν έχει καμια συμμετοχη το κράτος σε αυτά, πέραν των φορων που εισπράττει από τους ιδοκτήτες. Και μονο η είσπραξη του φόρου είναι απόδειξη του ιδιωτικού τους χαρακτήρα, οι κρατικές επιχειρήσεις δεν πληρώνουν. Μάλιστα όταν κάποιος καταφέρει να πάρει την πολυπόθητη άδεια να λειτουργήσει ένα παλαδάρ, του ζητείται να συμπληρώσει και αίτηση στην οποια το πρώτο που βάζεις είναι το όνομα του "προπιεταριο", δηλαδή του ιδιοκτητη. Πολλοί βάζουν άλλο όνομα για γραφειοκρατικούς λόγους, αλλα αυτό είναι αλλου παππά ευαγγέλιο. Σε ο,τι αφορά τις disco, υπάρχουν πολλές όπου δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, ειδικά οι μικρές με air-con όπου και η ατμόσφαιρα γίνεται δύσκολη. Τέλος, το 1 euro δεν ισοδυναμεί με 24 CUP όπως λέει ο jorge, αυτή είναι η ισοτιμία μεταξύ CUC και CUP, με δεδομένο ότι το euro είναι υψηλότερα, συνήθως δίνει αρκετά περισσότερα CUPs (σήμερα είναι 29CUPs), οι ισοτιμίες τις "viajera" είναι σωστές.

Κατά τα αλλα, καλώς ήρθες, δε βλέπω να υπάρχει τίποτε να χωρίσει κανεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
A, καλά, μέχρι να μετατρέψω τα greeklish σε ελληνικά έγινε κοσμογονία... ’κυρο και το δικό μου μήνυμα, αλλα σε γενικές γραμμές ήθελα να πω ότι κατά τη γνώμη μου η σωστή (τουλάχιστον στα λίγα που πρόλαβα να διαβάσω) ήταν η viajera.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τελικα εδω ειναι "Αποχαιρετωντας την Κουβα" η
"Αποχαιρετωντας το travelstories" για ορισμενους.:haha:
Τα καλυτερα εχασα.

Τελικα ποιο πεσος απ τα 2 ειναι καλυτερο να εχουμε μαζι μας,οταν παμε?
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
συνεχεια??

Όμορφη περιγραφή εικόνων!Πες μας τη συνέχεια σε παρακαλώ.Νομίζω πως διαβάζω βιβλίο και ανυπομονώ για το παρακάτω...
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Κανείς απ'όσο έχω δει δεν έχει δηλώσει ότι τα ξέρει όλα για την Κούβα ή για οποιονδήποτε προορισμό. Ακόμα και ο πολύ αγαπητός μας φίλος Γιώργος που είναι μόνιμος κάτοικος Κούβας, ουδέποτε έχει προβεί σε τέτοιες πομπώδεις δηλώσεις όπως αυτές που κάνεις εσύ εδώ, ενημερώνοντάς μας για τις ακριβείς γνώσεις σου περί Κούβας και το αμάρτημά μας να αναφερόμαστε σε οποιονδήποτε κάνει ένα απλό ταξίδι εκεί και δεν έχει ζήσει χ μήνες ή χρόνια.

Ο κάθε άνθρωπος εδώ μεταφέρει τις εντυπώσεις του από ένα ταξίδι που έκανε. Το αν αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα του μέρους ή όχι μπορεί να το πει μόνο κάποιος που γνωρίζει περισσότερο το μέρος.

Εάν αυτός ο κάποιος είσαι εσύ, θα σου πρότεινα να μας επισημάνεις τις ανακρίβειες που γράφτηκαν, βοηθώντας τον κόσμο, και όχι να μας κάνεις θεωρητική επίδειξη δήθεν γνώσεων τις οποίες δε μοιράζεσαι εδώ γιατί όπως λες με ύφος χιλίων καρδιναλίων "θα ξυπνήσεις τους ειδικούς των ταξιδιών εδώ μέσα".

Τα μηνύματά σου μέχρι τώρα είναι απαράδεκτα, και δε δείχνουν κανένα σεβασμό στο χώρο που σε φιλοξενεί - άλλη μια κακή συνήθεια του νεοέλληνα που νομίζει ότι όλα του ανήκουν (μετά από το δικό σου "ο έλληνας τα ξέρει όλα").

Τέτοιου είδους δηλώσεις και εκφράσεις να τις κρατάς για τον εαυτό σου από δω και πέρα.
Ευχαριστω για την υποστηριξη.Εβαλες στη θεση τους ορισμενους.Εγω εγραψα προσωπικες εντυπωσεις και πραγματα που αισθανθηκα αυτες τις λιγες μερες που εμεινα εκει.Κανεις λοιπον δεν μπορει να κατηγορησει κανεναν για το πως αισθανεται.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
A, καλά, μέχρι να μετατρέψω τα greeklish σε ελληνικά έγινε κοσμογονία... ’κυρο και το δικό μου μήνυμα, αλλα σε γενικές γραμμές ήθελα να πω ότι κατά τη γνώμη μου η σωστή (τουλάχιστον στα λίγα που πρόλαβα να διαβάσω) ήταν η viajera.
Γεια σου βρε Γιωργο που με καταλαβαινεις!Εισαι πρωτος τολεγα εγω παντα!Νασαι καλα οπου κι αν βρισκεσαι.Φιλακια
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
τι έγινε εδώ? viajera απ' ό,τι καταλαβαίνω είχες παρατήσει την ιστορία λόγω της παρεξήγησης?:roll:

καιρός να την ξαναξεκινήσεις, αφού λύθηκε! εμείς περιμένουμε... δώστε κούβα στο λαό!:clap:
 

helene

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Πολύ ωραία η περιγραφή έως τώρα... (Είμαι νέο μέλος και γι αυτό τη διαβάζω ένα χρόνο μετά) "Αποχαιρετώντας την Κούβα", ή "αποχαιρετισμός στην Κούβα" είναι ένα τραγούδι που ακούγεται σε κάποιο σημείο στην κουβανέζικη ταινία "φράουλες και σοκολάτα", (υπονοεί τη γεύση του παγωτού που έτρωγαν οι πρωταγωνιστές) και είναι γεμάτη σκηνές απο Αβάνα.
Τη συνιστώ σε όσους αγαπάνε λατινική Αμερική. Δεν ήξερα οτι το παγωτό διανέμεται δωρεάν στους Κουβανους και όταν το διάβασα ασυναίσθητα θυμήθηκα την ταινία αυτή.
Viajera ελπίζω να συνεχίσεις την αφήγηση...
 

curio

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
συνεχιζω Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Αβάνα
Τελικα εδω ειναι "Αποχαιρετωντας την Κουβα" η
"Αποχαιρετωντας το travelstories" για ορισμενους.:haha:
Τα καλυτερα εχασα.

Τελικα ποιο πεσος απ τα 2 ειναι καλυτερο να εχουμε μαζι μας,οταν παμε?
Παίρνεις μαζί σου μόνο ευρώ (οχι δολλάρια γιατι θα χάσεις τουλάχιστον 10%) και εκεί αγοράζεις όσα CUC (μετατρέψιμα πέσος) χρειάζεσαι, αφού σχεδόν παντού αυτά χρησιμοποιείς. Καλό είναι με 5-10 ευρώ (οχι παραπάνω) να πάρεις και μερικά κουβανικά πέσος ωστε να μπορείς να αγοράσεις αν θέλεις κάτι απο τα ελάχιστα πράγματα που πουλιούνται σε αυτό το νόμισμα (πίτσα, πρόχειρο φαγητό στο δρομο, φρούτα, λεωφορεία κλπ) και τα οποία ειναι πάμφθηνα. Καλή ιδέα είναι να έχεις μαζί σου και κάποια πιστωτική κάρτα (οχι απο αμερικάνικη τραπεζα) ώστε να μπορείς και απο κει να σηκώσεις συμπληρωματικά οσα χρήματα αν χρειαστείς αν και αυτο τελικά θα σου στοιχίσει κάτι παραπάνω.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αγαπητέ chrikky, χαίρομαι που άρεσε η ιστορία μου και σε σένα αλλά και σε άλλα μέλη. Πραγματικά στενοχωρήθηκα λίγο με τα λεγόμενα κάποιου μέλους που απ΄ότι φαίνεται ήταν μεμονωμένη περίπτωση. Ο λόγος όμως που δεν συνέχισα την ιστορία ήταν το γεγονός ότι μου έτυχαν κάποιες καταστάσεις και δεν έμπαινα στο σάιτ.Θα προσπαθήσω να τη συνεχίσω αν και είναι 2 1/2 χρόνια μετά. Οι ιστορίες που γράφονται εδώ περιγράφουν πράγματα όπως τα είδε το μέλος που τα γράφει με τα δικά του μάτια και όχι κατ'ανάγκη ταξιδιωτικές οδηγίες. Υπάρχουν άλλα φόρουμ γιαυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom