Κούβα Αποχαιρετώντας την Κούβα

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αποχαιρετώντας την Κούβα(συνέχεια)

8-8-2007
Απόγευμα στη Μαλεκόν…Το φως της μέρας αρχίζει να χάνεται από τις προσόψεις των υπέροχων αποικιακών σπιτιών…Κάποιες παρέες κάνουν τη βόλτα τους γελώντας και πίνοντας μπύρες…Ένας ψαράς με το γιό του σπρώχνει τη βάρκα του στα ήρεμα νερά…Σε ένα σημείο της παραλιακής λεωφόρου στήνεται μια εξέδρα. Η νύχτα πέφτει και ακούγονται οι πρώτοι ήχοι τις μπάντας…Πλήθος Κουβανών συνωστίζονται γύρω από πάγκους που μοιράζουν δωρεάν μπύρα προσφορά του κράτους στα πλαίσια κάποιας εθνικής γιορτής. Πλησιάζουμε κι ανακατευόμαστε με τους ντόπιους που χορεύουν, πίνουν, διασκεδάζουν…Ακολουθούμε το ρυθμό…και εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνω ότι βρίσκομαι σε μια χώρα τόσο μακρινή από τη δική μου αλλά τη νοιώθω τόσο κοντινή σαν να είναι η δεύτερη πατρίδα μου…
Για να καταλάβεις την Κούβα πρέπει να τη δεις με τα μάτια του ταξιδιώτη κι όχι του τουρίστα…Ενός ταξιδιώτη που αντιστέκεται σθεναρά στο all inclusive του Βαραδέρο, αλλά κολυμπάει στη Σάντα Μαρία, μια παραλία που πηγαίνουν μόνο Κουβανοί, χορεύει σαλσα στα πλακόστρωτα του Τρινιδαδ και δεν του φαίνεται παράξενο γεγονός η σιωπή μέσα στο μαυσωλείο του Τσε…
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ΤΡΙΝΙΔΑΔ

9-8-2007
Ο ήλιος καίει ανελέητα.Περιπλανιόμαστε στα πλακόστρωτα δρομάκια. κάθε σπιτι ειναι ένα πραγματικό αριστούργημα αρχιτεκτονικής. Οι ντόπιοι έχουν ανοιχτές τις πόρτες και μπορεις να παρεις μια γευση απο την καθημερινότητά τους.έπιπλα δεκαετίας 70, μια κατσαρόλα να βράζει στο γκαζι, γιαγιαδες να λικνίζονται στις κουνιστες πολυθρόνες καθώς η τηλεόραση παίζει μια λατινοαμερικάνικη σαπουνόπερα...Ένας γεράκος καπνίζει το πούρο του και χαιδευει τον περήφανο κοκκόρι του, έτοιμο για τη μάχη. Οι κοκκορομαχίες ειναι πολύ δημοφιλεις στην επαρχία της Κούβας, κομματι της κουλτουρας του λαου που η επανάσταση του Φιντέλ δεν επιχείρησε να εμποδίσει.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ

14-8-2007.Αβάνα.Πρωί στη Μαλεκόν και ψάχνουμε για ταξί. Που πάτε κοπελιές; Μας ρωτάει ένας κουβανός με μια παλιά σακαράκα δεκαετίας 50. Σαντα Μαρία του απαντάω. Σας πάω εγώ με 10 πέσος μας λεει. Κοιτάζω την Κατερίνα. Πάμε με αυτόν τι λες; Τα ίδια θα μας πάρει ας μην είναι oficial. (Ο ξεναγός μας μας είχε πει ότι αυτή είναι η ταρίφα για Σάντα Μαρία.) Άντε πάμε. Μπαίνουμε στα γρήγορα στο πίσω κάθισμα που ήταν άνετο παρότι το αμάξι παλιό. Στο δρόμο η γνωστή κουβέντα, πρώτη φορά στην Κούβα, σας αρέσει κλπ. Είχαμε ξεμακρύνει από την Αβάνα και πριν αρχίσω να αναρωτιέμαι αν κάναμε καλά που πήραμε ένα αυτοκίνητο που δεν ήταν δηλωμένο, ο τύπος λεει κατι για policia και στρίβει απότομα. Το δρομάκι οδηγούσε σε μια μικρή παραλία όπου λίγοι κουβανοί είχαν στήσει τις ομπρέλες τους και απολάμβαναν στιγμές χαλάρωσης. (Λες και δεν είναι πάντα μεσα στη χαλάρωση!) Αυτή είναι η Σαντα Μαρία; Ρώτα τον επίδοξο ταξιτζή. Si, si αυτή είναι και πριν προλάβω να ανοίξω το στόμα μου την κοπανάει. Γυρίζω στην Κατερίνα. Την πατήσαμε της λεω. Ο Δημήτρης δεν μας είχε πει ότι είχε ομπρέλες στη Σαντα Μαρια; Ναι μου απατάει , περιπέτειες δε θέλαμε; Ορίστε. Κι εκεί που τα είχα πάρει στο κρανίο κοιτώ έναν κουβανό που καθόταν σε μια πέτρα και κάπνιζε ήρεμα το πούρο του. Χαμογελάσει και μου λεει: Tranquila, tranquila, (ηρεμήστε) απλά βγείτε στη λεωφόρο και πάρτε ένα ταξί official. Και εκείνη την ώρα συνειδητοποίησα, σε εκείνη την παραλία που ούτε θυμάμαι το όνομα της, πόσες φορές είχα θυμώσει για πράγματα που δεν άξιζε τον κόπο, για πράγματα που μπορούσαν να διορθωθούν με μια κίνηση. Να ένας ακόμα λόγος να πάει κανείς στην Κουβα…Να δει αυτούς τους ανθρώπους που παρόλα τα προβλήματα τους είναι καλοσυνάτοι, χαλαροί, ευρηματικοί. Μπορεί να σου τη φέρουν κάποια στιγμή αλλά έχει κι αυτό τη χάρη του. Λίγη περιπέτεια δεν βλάπτει!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:clap::clap::clap::clap:
Περιμενουμε συνεχεια.....
Ποτε δεν βαριεμαι να διαβαζω για Κουβα!!
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Παραλία Σάντα Μαρία συνέχεια

Τελικά βγαίνουμε στη λεωφόρο βρίσκουμε ταξί και σε 5 λεπτά βρισκόμαστε στη Σαντα Μαρία κάτω από μια ομπρέλα να πίνουμε ρούμι μέσα σε κέλυφος καρύδας! Γύρω μας κουβανοί μέσα στην τρελή χαρά! Και διπλα στις ομπρέλες καφάσια από μπυρες Bucanero και ρούμι Havana club! Η παραλία ωραιότατη. Και καθόλου τουριστική. Ξαφνικά άρχισε να βρέχει καταρρακτωδώς πράγμα πολύ συνηθισμένο για την Κούβα τον Αύγουστο. Στριμωχτήκαμε κάτω από τις ομπρέλες και παρατηρούσαμε τον κόσμο. Οι κουβανοί είχαν μαζευτεί σε μεγάλες παρέες κάτω από τις ομπρέλες, έπαιζαν κιθάρα, τραγουδούσαν και χόρευαν! Αυτοί οι άνθρωποι δεν πτοούνται με τίποτα! Κάποια στιγμή βλέπω από μακριά κάποιους να τρέχουν κρατώντας κάτι ογκώδες τυλιγμένο σε χαρτί. Πλησιάζουν και το ακουμπάνε στο τραπέζι της διπλανής παρέας. Το ανοίγουν και τι ήταν! Ένα ολόκληρο ψητό γουρουνόπουλο! Αρχίζουν να κόβουν κομμάτια να το βάζουν σε χάρτινα πιάτα και να μοιράζουν σε όλη την παρέα. Και δώστου μπύρες! Ήταν όλα τόσο ξέφρενα που σε κάνουν να ξεχνάς τα πάντα και να απολαμβάνεις μόνο εκείνη τη στιγμή, στη Σάντα Μαρία, λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αβάνα, στην Κούβα που επιμένει να διατηρεί αυτό που άλλοι λαοί έχουν χάσει ανεπιστρεπτί!
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τελευταιο

HAVANA VIEJA

15-8-2007

‘Κοπελιές αυτά τα λουλούδια είναι για σας!’ Γυρίζω το κεφάλι και βλέπω μια γυναίκα ντυμένη σαντέρα να μας δίνει δυο τριαντάφυλλα. ‘Από τον κύριο εκεί! ‘
Κοιτώ στο βάθος και βλέπω έναν τύπο με μαλλιά ράστα να μας γνέφει. Σηκώνουμε τα ποτά μας και του κάνουμε νεύμα ότι ευχαριστούμε. ‘Είναι κουβανός αυτός;’ Αναρωτηθήκαμε. Για τζαμαϊκανός μοιάζει! Δίπλα μας ένα ζευγάρι Γερμανών κοιτούν απορημενοι. Η μουσική ξεκινάει και νοιώθω να χάνομαι μεσα στους ηχους, στους καπνούς των πούρων και στο μοχιτο μου…βρίσκομαι σε μια παραλία…γύρω μου χορεύουν σαντερες ντυμένες στα λευκά…με σηκώνουν στα χέρια… και μετά με αφήνουν πάνω σε ένα στρώμα από χιλιάδες τριαντάφυλλα…Η μουσική σταματήσει και γω επανέρχομαι στην πραγματικότητα ξέροντας ότι η ζωή μου έχει αλλάξει για πάντα. Τα σανδάλια μου ηχούν στο πλακόστρωτο. Από τα σπίτια ακούγονται μουσικές και εγώ περπατώ στο ρυθμό τους. Ανοίγω μια πόρτα. Ένα πλατύ χαμόγελο με υποδέχεται. Κάνε μια ευχή μου λέει. Ναι ! Να ξανάρθω πάλι εδώ!
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
και μετα λενε οτι φοβασαι να κυκλοφορησεις στην Κουβα ....φημες!!!!Μακαρι να παω και γω καποια στιγμη!!!!!
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σου το ευχομαι να πας και σιγουρα δεν θα το μετανοιωσεις!Ειναι ενας τοπος μαγικος που θα σου δωσει φοβερη ενεργεια.
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
8-8-2007
Απόγευμα στη Μαλεκόν…Το φως της μέρας αρχίζει να χάνεται από τις προσόψεις των υπέροχων αποικιακών σπιτιών…Κάποιες παρέες κάνουν τη βόλτα τους γελώντας και πίνοντας μπύρες…Ένας ψαράς με το γιό του σπρώχνει τη βάρκα του στα ήρεμα νερά…Σε ένα σημείο της παραλιακής λεωφόρου στήνεται μια εξέδρα. Η νύχτα πέφτει και ακούγονται οι πρώτοι ήχοι τις μπάντας…Πλήθος Κουβανών συνωστίζονται γύρω από πάγκους που μοιράζουν δωρεάν μπύρα προσφορά του κράτους στα πλαίσια κάποιας εθνικής γιορτής. Πλησιάζουμε κι ανακατευόμαστε με τους ντόπιους που χορεύουν, πίνουν, διασκεδάζουν…Ακολουθούμε το ρυθμό…και εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνω ότι βρίσκομαι σε μια χώρα τόσο μακρινή από τη δική μου αλλά τη νοιώθω τόσο κοντινή σαν να είναι η δεύτερη πατρίδα μου…
Για να καταλάβεις την Κούβα πρέπει να τη δεις με τα μάτια του ταξιδιώτη κι όχι του τουρίστα…Ενός ταξιδιώτη που αντιστέκεται σθεναρά στο all inclusive του Βαραδέρο, αλλά κολυμπάει στη Σάντα Μαρία, μια παραλία που πηγαίνουν μόνο Κουβανοί, χορεύει σαλσα στα πλακόστρωτα του Τρινιδαδ και δεν του φαίνεται παράξενο γεγονός η σιωπή μέσα στο μαυσωλείο του Τσε…
Τι ωραία που τα γράφεις Όλ΄αυτά κάτι μου θυμίζουν...
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Τελικά βγαίνουμε στη λεωφόρο βρίσκουμε ταξί και σε 5 λεπτά βρισκόμαστε στη Σαντα Μαρία κάτω από μια ομπρέλα να πίνουμε ρούμι μέσα σε κέλυφος καρύδας! Γύρω μας κουβανοί μέσα στην τρελή χαρά! Και διπλα στις ομπρέλες καφάσια από μπυρες Bucanero και ρούμι Havana club! Η παραλία ωραιότατη. Και καθόλου τουριστική. Ξαφνικά άρχισε να βρέχει καταρρακτωδώς πράγμα πολύ συνηθισμένο για την Κούβα τον Αύγουστο. Στριμωχτήκαμε κάτω από τις ομπρέλες και παρατηρούσαμε τον κόσμο. Οι κουβανοί είχαν μαζευτεί σε μεγάλες παρέες κάτω από τις ομπρέλες, έπαιζαν κιθάρα, τραγουδούσαν και χόρευαν! Αυτοί οι άνθρωποι δεν πτοούνται με τίποτα! Κάποια στιγμή βλέπω από μακριά κάποιους να τρέχουν κρατώντας κάτι ογκώδες τυλιγμένο σε χαρτί. Πλησιάζουν και το ακουμπάνε στο τραπέζι της διπλανής παρέας. Το ανοίγουν και τι ήταν! Ένα ολόκληρο ψητό γουρουνόπουλο! Αρχίζουν να κόβουν κομμάτια να το βάζουν σε χάρτινα πιάτα και να μοιράζουν σε όλη την παρέα. Και δώστου μπύρες! Ήταν όλα τόσο ξέφρενα που σε κάνουν να ξεχνάς τα πάντα και να απολαμβάνεις μόνο εκείνη τη στιγμή, στη Σάντα Μαρία, λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αβάνα, στην Κούβα που επιμένει να διατηρεί αυτό που άλλοι λαοί έχουν χάσει ανεπιστρεπτί!
Αχχχ!!! Ρούμι μέσα σε καρύδα...Τι νέκταρ!!Το καλλίτερο!!!
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
HAVANA VIEJA

15-8-2007

‘Κοπελιές αυτά τα λουλούδια είναι για σας!’ Γυρίζω το κεφάλι και βλέπω μια γυναίκα ντυμένη σαντέρα να μας δίνει δυο τριαντάφυλλα. ‘Από τον κύριο εκεί! ‘
Κοιτώ στο βάθος και βλέπω έναν τύπο με μαλλιά ράστα να μας γνέφει. Σηκώνουμε τα ποτά μας και του κάνουμε νεύμα ότι ευχαριστούμε. ‘Είναι κουβανός αυτός;’ Αναρωτηθήκαμε. Για τζαμαϊκανός μοιάζει! Δίπλα μας ένα ζευγάρι Γερμανών κοιτούν απορημενοι. Η μουσική ξεκινάει και νοιώθω να χάνομαι μεσα στους ηχους, στους καπνούς των πούρων και στο μοχιτο μου…βρίσκομαι σε μια παραλία…γύρω μου χορεύουν σαντερες ντυμένες στα λευκά…με σηκώνουν στα χέρια… και μετά με αφήνουν πάνω σε ένα στρώμα από χιλιάδες τριαντάφυλλα…Η μουσική σταματήσει και γω επανέρχομαι στην πραγματικότητα ξέροντας ότι η ζωή μου έχει αλλάξει για πάντα. Τα σανδάλια μου ηχούν στο πλακόστρωτο. Από τα σπίτια ακούγονται μουσικές και εγώ περπατώ στο ρυθμό τους. Ανοίγω μια πόρτα. Ένα πλατύ χαμόγελο με υποδέχεται. Κάνε μια ευχή μου λέει. Ναι ! Να ξανάρθω πάλι εδώ!
Τα τριαντάφυλλα μήπως ήταν κίτρινα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom