Βέλγιο Απο Βρυξέλλες......ξέρεις;

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αγαπητά μου μέλη,
Έχω πονοκέφαλο! Και θα μου πείτε πολύ σωστά "Πάρε Ντεπόν" αλλά το θέμα είναι οτι τον απέκτησα απο την πολύ σκέψη για το που θα μείνω στην Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα των Πρωτευουσών, τις Βρυξέλλες.
Τι booking έχω μπει, τι traveladvisor, τι virtualtourist, τι expedia, τι τα post των μελών εδώ έχω διαβάσει, τι από ταξιδιωτικά πρακτορεία τα προγράμματά τους, λύση δεν βρήκα! Και μιας και είμαι εδώ και περίπου μια εβδομάδα μέλος, είπα να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού, δηλαδή τη δική σας!
Πραγματικά είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις σας αφού όμως πρώτα σας δώσω τα δεδομένα του ταξιδιού μου.
Έχουμε και λέμε:
Άφιξη Βρυξέλλες: 27 Δεκέμβρη
Παραμονή Βέλγιο: 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις)
Διαμονή: Βρυξέλλες
Αυτοκίνητο: Ναι
Τιμή διανυκτέρευσης: Έως 70-75€
Κατηγορία ξενοδοχείου: 3 και άνω αστέρων (οσο πιο πάνω, τοσο καλύτερα)
Δεν με ενδιαφέρει: Πρωινό
Με ενδιαφέρει (αλλά δεν καίγομαι κιόλας!): δωρεάν παρκινγκ, δωρεάν Wi-Fi
Με ενδιαφέρει (με καίει!): Κοντά σε στάση Μετρό, Κεντρικό (2-3 στάσεις από τα αξιοθέατα)


[Εδώ ταιριάζει απόλυτα και η παλιά διαφήμιση της Wind που έλεγε ο τύπος με το πουρνάρι για μαλλί: Μπορώ να έχω, ….;]
Όποιος μπορεί να δώσει κατευθύνσεις, προτάσεις ή ότι άλλο νομίζει (την ευχή του ας πούμε), θα είμαι ευγνώμων!;)
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φίλε exsta, το ειδα το ξενοδοχειο αλλα σκεφτομουν για κατι σαν αυτά:
1) Luxury Brussels Hotel: Radisson Blu (SAS) EU Hotel, Brussels: Hotels - Radisson Blu Hotels & Resorts
2) NH Stephanie, Hotel in Brussels - 15% off, NH Hotels Official Site
3) Crowne Plaza Brussels Hotel - Le Palace
4) CROWNE PLAZA HOTEL BRUSSELS HOTELS | BRUSSELS-EUROPA | Official Hotel Site
5) Aloft Hotel Brussels Schuman | Official Website
Πειτε μου οι "Βρυξελλιάρηδες" ποιο απο τα 5 μου προτεινετε. :)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Θα σου προτεινω να αποφυγεις το Crown Plaza Europa.Αγενες προσωπικο και βρωμικοι τοιχοι στα δωματια!Κοιταξε αν θελεις το Royal Windsor Hotel στην Grand Place,οπως επισης και το Warwick Barsey στην Avenue Luise.
 

MANIOPOYLO

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εγω εχω να σου προτεινω το hotel silken berlaymont brussels τεσσαρων αστερων αν καταλαβα καλα το θελεισ απο 27/12-31/12 δε καταλαβα βεβαια αν το θες δικλινο τεσπα για δικλινο η τιμη συνολικα χ.πρωινο ειναι 237 και με πρωινο 281 ειναι κοντα στη σταση μετρο schuman δε χανεις τιποτα να του ριξεις μια ματια απο το booking |το βρηκα και το εκλεισα και εγω για τα χριστουγεννα ελπιζω να βοηθησα
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Αν δεν θες να μελαγχολήσεις τα βράδια και να υπάρχει κάτι σε απόσταση με τα πόδια για φαγητό ή ποτό, πρέπει να βρεις ξενοδοχείο γύρω από την grand place. ψάξε εδώ μήπως και....

Booking.com: Search results. Book your hotel now!;

Οι Βρυξέλλες δεν έχουν και πάρα πολλά αξιοθέατα, περπατάς την πόλη άνετα, αρκεί να μην έχει πάρα πολύ κρύο. Το αυτοκίνητο θα σου χρησιμέυσει για βόλτες σε γειτονικές και σίγουρα πιο γραφικές πόλεις (Βλ. Μπρίζ). Η πόλη ουσιαστικά χωρίζεται σε 3 μέρη.
Το τουριστικό - παλιά πόλη (γύρω από τη grande place), το σύγχρονο (ανατολικό κομμάτι) με τα κτίρια της Ε.Ε (το βράδυ ερημιά, έχω μείνει ένεκα δουλειάς) και το λαϊκό κομμάτι με γειτονιές κυρίως μεταναστών από τη Τουρκία και την ανατολική Ασία. Στις Βρυξέλλες θα δεις πολύ μαντήλα και μπούρκα (ειρωνεία αν σκεφτείς ότι είσαι στην καρδιά της Ευρώπης), να συνυπάρχει δίπλα στους τεχνοκράτες με τα κοστουμια
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
pigi_dikaiou, το εκανα ηδη delete το Europa, σε ευχαριστω πολυ. Το Warwick πολυ καλο, κλασατο και σε πολυ καλη τιμη αλλα μακρια και χωρις σταση μετρο κοντα. Και το Royal Windsor πολυ φινετσατο αλλα ακριβο, παει 117? η βραδια. :(
MANIOPOULO, το ειχα ηδη τσεκάρει αλλα δε θυμαμαι για ποιο λογο το ειχα αποριψει. Θα το ξανατσεκάρω ομως! Thanks!
alexandra75, δεν κανω και τιποτε αλλο απο το να ψαχνω αλλα ειναι ολα ακριβα grand place και ασε που δε θα βρισκω parking με τιποτα (φανταζομαι...)!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
αυτό εδώ? έχει και μεγάλο υπαίθριο γκαράζ

Booking.com: Bedford Hotel & Congress Centre, Brussels, Belgium - 2821 Guest reviews. Book your hotel now!

ή αυτό (αν και η περιοχή αρχίζει να υποβαθμίζεται λίγο). κοίτα κάτω από 80 ευρώ τη βραδιά τέτοια εποχή που ψάχνεις λίγο δύσκολο το βρίσκω.
Booking.com: hotel Eurostars Grand Place, Brussels, Belgium - 371 Guest reviews. Book your hotel now!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
To Barsey εχει την σταση του τραμ ακριβως απεναντι.Αν τα καταφερω μεχρι το βραδυ θα σου πω και ποσο ηταν η χρεωση για το παρκινκ.Το συγκεκριμενο ξενοδοχειο παντως αξιζει περισσοτερο απο την τιμη που δινει και κανει καλες προσφορες.Το μετρο 3 φορες στις Βρυξελλες δεν το χρειαστηκα,με βολεψε καλυτερα το τραμ.Ψαξτο ακομα....
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λοιπον, για το Bedford:
Κοντα στην Grand Place, κοντα σε Μετρο, τετράστερο, με πρωινο μπουφε, χωρις επιβαρυνση ακυρωσης! Εδω ταιριαζει το τραγούδι "It's too good to be true!" μιας και στο tripadvisor δεν γραφουν και τα καλυτερα σχολια.........Σκεφτομαι να το κλείσω για ασφάλεια και αν βρω κατι καλυτερο το ακυρωνω. Συνεχιζω το ψάξιμο προς το παρον...
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
pigi, αν βολεύει το τραμ καλυτερα στις Βρυξέλλες τοτε αναθεωρω το ολο πλανο μου. Για πειτε μου γνωμες.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
πρέπει να βάλεις ποιά είναι η Νο.1 προτεραιότητα για σένα.
Για μένα είναι πάντα το πόσο κεντρικό είναι το σημείο για να μπορώ να γυρίζω το βράδυ με ασφάλεια με τα πόδια από το φαγητό και το ποτό. για αυτό δεν με χαλάει και ένα μετριο δωμάτιο στην καρδιά της πόλης.

Οι Βρυξέλλες είναι λίγο περίεργη πόλη το βράδυ. κυκλοφορείς άνετα και με ασφάλεια γύρω από τη grande place και τη παλιά πόλη, αλλά κάποιους δρόμους πιο πάνω αλλάζει το σκηνικό. Just keep in mind.....Ίσως πάλι να έτυχαν μόνο σε μένα περίεργα σκηνικά γιατί είμασταν 2 γυναίκες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom