Ιταλία Απο Lucca μέχρι Ancona

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ας πούμε οτι έχω μεταξύ των δύο παραπάνω σημείων μία διανυκτέρευση, την οποία υπολογίζω να κάνω στη Περούτζια ή στην Ασίζη πιο ιδανικά, για να δω την Ασίζη κυρίως (βολεύει στο τελείωμα του ταξιδιού) την επόμενη μέρα πριν φτάσω στην Ανκόνα για να πάρω καράβι.
Φεύγοντας απο Λούκα το πρωί τι είναι πιο σημαντικό να δω μέχρι τη Περούτζια; Έχω αρχίσει να σημειώνω πολλά χωριά και μικρές πόλεις και ο σκοπός αυτού του ταξιδιού δεν είναι η Τοσκάνη, αλλά να κάνω μια όμορφη διαδρομή και να επιλέξω ένα δύο ενδιαφέροντα σημεία να δω χωρίς τρέξιμο. Οπότε αφήνω την Σιένα έξω για κάποιο επόμενο ταξίδι που θα έχει στόχο τη Τοσκάνη και το δίλλημα τώρα είναι, να κινηθώ προς Σαν Τζιμινιάνο και να δω οτι άλλο υπάρχει τριγύρω ή να κατέβω πιο κάτω σε κάτι ωραία χωριουδάκια που έχω διαβάσει όπως το Μονταλτσίνο και πέριξ; Ή υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο που δεν γνωρίζω;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Γενικά το ταξίδι σου από που έχεις σκοπό να ξεκινήσει? Από Ανκόνα? Εννοώ πως θα βρεθείς στην Λούκα που συνδυάζεται με τσίνκουε τέρρε και Τοσκάνη, να αφήσεις έξω Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Πίζα, Πράτο, Φλωρεντία κλπ για άλλη εκδρομή για να καταλήξεις στην Περούτζια και τέλος Ανκόνα. Με αυτή τη λογική άσε και τη Λούκα για το επόμενο ταξίδι.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Αχ αυτά τα διλήμματα!
Ουσιαστικά δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά θα έλεγα ότι αφού αφήνεις απ'έξω τη Σιένα για ένα μελλοντικό ταξίδι άσε και το Σαν Τζιμινιάνο με τα πέριξ του για εκείνο το ταξίδι, δηλαδή να κάνεις το κλασικό road trip και σε αυτό το ταξίδι να κατέβεις προς Μονταλτσινο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γενικά το ταξίδι σου από που έχεις σκοπό να ξεκινήσει? Από Ανκόνα? Εννοώ πως θα βρεθείς στην Λούκα που συνδυάζεται με τσίνκουε τέρρε και Τοσκάνη, να αφήσεις έξω Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Πίζα, Πράτο, Φλωρεντία κλπ για άλλη εκδρομή για να καταλήξεις στην Περούτζια και τέλος Ανκόνα. Με αυτή τη λογική άσε και τη Λούκα για το επόμενο ταξίδι.
Ναι απο Ανκόνα θα ξεκινήσει, και όλο το ταξίδι θα γίνει με δικό μας αυτοκίνητο το επόμενο καλοκαίρι (καλά να είμαστε πρώτα). Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με ακτοπλοϊκά γιατί είναι νωρίς. Έχω συνολικά 16 μέρες και απο αυτές υπολογίζω maximum τις 4 για τα πήγαινε έλα απο Θεσσαλονίκη έως Ανκόνα.

Το αρχικό πλάνο έλεγε Μιλάνο και όλες τις λίμνες. Έχω όμως και συνταξιδιώτη που με ρωτάει αν μπορούμε να κάνουμε μπάνιο στις λίμνες :bash:.... Έτσι μπήκε η Λιγουρία στο σχέδιο και βγήκε το Μιλάνο. Άλλωστε συμφωνήσαμε και οι δύο οτι είναι χαζό να πληρώνουμε καλοκαιριάτικα πάρκινγκ για το αυτοκίνητο σε μια μεγαλούπολη και να μην δούμε περισσότερη επαρχία αφού θα είμαστε με αυτοκίνητο! Το αρχικό σχέδιο ήταν λάθος μου και προέκυψε επειδή είχα ετοιμάσει ήδη ταξίδι στο Μιλάνο που δεν έγινε φέτος...Προτιμώ το Μιλάνο να το δω άνοιξη ή φθινόπωρο και με την ησυχία μου!

Η Λούκα προέκυψε γιατί όλοι εδώ λέτε οτι είναι όμορφη (και οι φωτο που βλέπω το ίδιο δείχνουν) σε αντίθεση με τη Λα Σπέτζια. Οπότε μετά τις λίμνες θα πάω Γένοβα και θα κατέβω όλη τη Λιγουρία με τελευταία διανυκτέρευση στη Λούκα. Και μετά προκύπτει το αρχικό ερώτημα του νήματος.

Δεν έχω φτιάξει ακόμα σχέδιο ανα ημέρα. Αυτή τη στιγμή φτιάχνω το "κορμό" του ταξιδιού και σημειώνω αξιοθέατα. Για τις λίμνες έχω σημειώσει "τα μαλλιά της κεφαλής μου" και σιγά μη προλάβω να τα δω όλα...Το γύρο των λιμνών θα το κάνω όμως ο κόσμος να χαλάσει.

ΥΓ. Έχω επισκεφτεί τη Φλωρεντία και τη Πίζα σε προηγούμενο ταξίδι. Σε επόμενο που θα κάνω με στόχο τη Τοσκάνη θα δώ τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Η Ιταλία είναι αστείρευτη....

Αχ αυτά τα διλήμματα!
Ουσιαστικά δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά θα έλεγα ότι αφού αφήνεις απ'έξω τη Σιένα για ένα μελλοντικό ταξίδι άσε και το Σαν Τζιμινιάνο με τα πέριξ του για εκείνο το ταξίδι, δηλαδή να κάνεις το κλασικό road trip και σε αυτό το ταξίδι να κατέβεις προς Μονταλτσινο.
Η Τοσκάνη είναι απο μόνη της ένα ταξίδι!!! Θεωρώ οτι είναι πολύ λίγο για τη Σιένα ένα απλό πέρασμα. Θα ήθελα να διανυκτερεύσω σε αυτή τη πόλη και να κάνω εξορμήσεις τριγύρω. Και το Σαν Τζιμινιάνο είναι δίπλα....Και εγώ έτσι λέω, να πάω σε αυτά τα χωριουδάκια! Έχεις πάει μήπως;
Περνώντας απο Τοσκάνη αναγκαστικά για Ανκόνα, θέλω να "γλύψω κοκαλάκι", αλλά θέλω να είναι νόστιμο αυτό το κοκαλάκι :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Εσεις ξερετε τι θελετε να δειτε καλυτερα, αλλα για οικονομια χρονου και χιλιομετρων, εγω θα εβαζα τον πειρασμο για πολλη Τοσκανη και Τσινκουε Τερρε διχως λιμνες, αφου σε ελκυει η περιοχη και ειναι εμφανες αυτο.
Ετσι κι αλλιως λιμνες πετιεστε απο Μιλανο πανευκολα σε αλλο γρηγορο ταξιδι και χωρις αυτοκινητο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εσεις ξερετε τι θελετε να δειτε καλυτερα, αλλα για οικονομια χρονου και χιλιομετρων, εγω θα εβαζα τον πειρασμο για πολλη Τοσκανη και Τσινκουε Τερρε διχως λιμνες, αφου σε ελκυει η περιοχη και ειναι εμφανες αυτο.
Ετσι κι αλλιως λιμνες πετιεστε απο Μιλανο πανευκολα σε αλλο γρηγορο ταξιδι και χωρις αυτοκινητο.
Μα δεν μας ενδιαφέρει να κάνουμε οικονομία στα χιλιόμετρα βρε :). Τις λίμνες δεν τις αλλάζω γιατί θα είναι καλοκαίρι και νομίζω οτι είναι ιδανική εποχή για την βόρεια Λομβαρδία. Και το πιο βασικό απ' ολα, μας αρέσει αυτό το τουρ γύρω απο λίμνες! Και ας μην κάνουμε μπάνιο...θα κάνουμε μετά χαχα

Το ερώτημα του νήματος έγινε γιατί προσπαθώ να αποφύγω να ψάχνω πολλά πολλά για Τοσκάνη...Στη Λιγουρία 3 μέρες θα δώσω για να δώ και τη Γένοβα και στη καλύτερη 4 μέρες αν εξοικονομήσω μία μέρα στα πλοία....

Πάντως, φτάνοντας τόσο χαμηλά (που δεν υπολόγιζα αρχικά καθόλου Λιγουρία), είναι ευκαιρία να δω την Ασίζη, που ανέφερες και εσύ (!), την οποία δεν υπολόγιζα καν στην αρχή, γιατί δεν βολεύει στην άφιξη, που θέλω να βγώ απο το πλοίο και να φύγω κατευθείαν για βόρεια....
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Λοιπον, νοτια της Lucca - San Gimignano, Volterra
Νοτια της Siena - Montalcino, Pienza, Montepulciano, Cortona
Νοτια της Perugia - Pitigliano, Sovana, Sorano,
Νοτια της Assisi - Spello, Foligno, Bevagna, Montefalco
Αααυτα ....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Με λίγα λόγια χοντρικά με αυτά που κατάλαβα οτι θέλεις να συμπεριλάβεις και αναφέρω παρακάτω, οι μέρες δεν βγαίνουν, πολλά χιλιόμετρα, αξιοθέατα στην πορεία, βιλες κλπ.
Ξεκινάς από Ανκόνα αφήνεις (Ρίμινι, Ραβέννα, Μπολόνια, Μόντενα, Μάντοβα, Βερόνα) και καταλήγεις στη λίμνη Γκάρντα και κάνεις τον γύρο της. Στη συνέχεια αφήνεις Μπρέσια και Μπέργκαμο και καταλήγεις λίμνη Κόμο. Μετά κάνεις τον γύρο της Λίμνης Λουγκάνο όπου θα υπολογίσεις ότι περνάς και σε Ελβετικό έδαφος. Ακολουθεί ο γύρος της Λίμνης Ματζόρε που έχει επίσης και λίγο Ελβετία. Από εκεί Γένοβα όπου θέλεις να μείνεις 3 ημέρες να δεις τα αξιοθέατα και να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα. (Εδώ θα πρέπει να συμπεριλάβεις τουλάχιστον και τα τσίνκουε τέρρε συν το πόρτο βενέρε). Τέλος Λούκα, Μοντεπουλτσιάνο, Περούτζια με διανυκτερεύσεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Λοιπον, νοτια της Lucca - San Gimignano, Volterra
Για τη Βολτέρα φτάνει ένα 3ωρο, ας πούμε, ή θα την "κάψω"; Έχει και αρχαιολογικούς χώρους, γι αυτό την κάνω γαργάρα και δεν την αναφέρω.... Είναι βολική στη διαδρομή όμως η πόλη...
Νοτια της Siena - Montalcino, Pienza, Montepulciano, Cortona
Είχα δει μόνο το Montalcino και το Montepulcianο. Εσύ προσθέτεις κι άλλα για να με αποτελειώσεις :p Πάντως αυτά τα χωριουδάκια είναι βολικά στη διαδρομή και μου άρεσαν!

Νοτια της Perugia - Pitigliano, Sovana, Sorano,
Τι βλέπουν τα μάτια μου και δεν τα βγάζω;;;....Τι όμορφα χωριά!!!! Αχ τι με κάνεις....καταστροφή είσαι χαχα
Είναι μακριά και εκτός διαδρομής μου αυτά τα "μπιμπελό"....

Νοτια της Assisi - Spello, Foligno, Bevagna, Montefalco
Αν φύγω πουρνό πουρνό απο Λούκα καρφί για εκεί, μπορώ να δω κανα δυο χωριουδάκια και το απόγευμα να πάω Ασίζη.....δεν 'ναι κακό!

Μάλλον την κουρτίνα 2 ή 4 πρέπει να διαλέξω....Πάντως έβαλα σελιδοδείκτη, φωσφορούχο κιόλας, για να ξεχωρίζει! Φχαριστώ :agnes happy:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ξεκινάς από Ανκόνα αφήνεις (Ρίμινι, Ραβέννα, Μπολόνια, Μόντενα, Μάντοβα, Βερόνα) και καταλήγεις στη λίμνη Γκάρντα και κάνεις τον γύρο της
Το οτι θα βγω στην Ανκόνα δεν σημαίνει οτι πρέπει να δω όλες τις πόλεις μέχρι να φτάσω στη Βερόνα και τη λίμνη Γκάρντα. Δεν αποτελούν όλες αυτές οι πόλεις μέρος του ταξιδιού. Ανάλογα ποια μέρα και τι ώρα θα βγω στο λιμάνι θα φτιάξω και το πρόγραμμα των δύο πρώτων ημερών.

Στη συνέχεια αφήνεις Μπρέσια και Μπέργκαμο και καταλήγεις λίμνη Κόμο. Μετά κάνεις τον γύρο της Λίμνης Λουγκάνο όπου θα υπολογίσεις ότι περνάς και σε Ελβετικό έδαφος. Ακολουθεί ο γύρος της Λίμνης Ματζόρε που έχει επίσης και λίγο Ελβετία.
Μια βδομάδα (7 ολόκληρες μέρες) δεν φτάνουν για τις λίμνες;

Από εκεί Γένοβα όπου θέλεις να μείνεις 3 ημέρες να δεις τα αξιοθέατα και να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα. (Εδώ θα πρέπει να συμπεριλάβεις τουλάχιστον και τα τσίνκουε τέρρε συν το πόρτο βενέρε).
Μα δεν θα αφιερώσω 3 μέρες στην Γένοβα, αλλά σε όλη τη Λιγουρία. Μία μέρα Γένοβα, 2 μέρες τσίγκουε τέρε με κατάληξη στη Λούκα. Αν μπορέσω θα βάλω και 4η μέρα στη Λιγουρία.

Τέλος Λούκα, Μοντεπουλτσιάνο, Περούτζια με διανυκτερεύσεις.
Η Περούτζια δεν είναι στόχος σε αυτό το ταξίδι. Την Ασίζη θέλω να δω και απο εκέι και πέρα ψάχνω αν μπορώ να δω κανα χωριουδάκι μέχρι να φτάσω στην περιοχή της Περούτζια. Θα ήθελα ιδανικά να μείνω πολύ κοντά στην Ασίζη, γιατί την επομένη θα πρέπει να πάρω το καράβι, το οποίο θα προσπαθήσω να είναι βραδινό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Κανω τα μαθηματικα λιγο: αφαιρωντας 2 μερες για το ταξιδι και 3-4 μερες για τη Λιγουρια και 1 μερα για την Τοσκανη,μενουν σχεδον 9 μερες για τις λιμνες. Μου φαινεται υπερβολικο, παροτι δεν εχω παει στις λιμνες. 9 μερες στη Β Ιταλια κοστιζουν πολυ συνηθως και εχω την εντυπωση οτι ειναι υπερβολικα τα εξοδα. Εχουν τοσα αξιοθεατα για να γεμισουν 9 μερες? Ειλικρινα, δεν ξερω. Εχουν βιλες και τι αλλο? Το αυτοκινητο μαλιστα μειωνει και τους χρονους.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Κανω τα μαθηματικα λιγο: αφαιρωντας 2 μερες για το ταξιδι και 3-4 μερες για τη Λιγουρια και 1 μερα για την Τοσκανη,μενουν σχεδον 9 μερες για τις λιμνες. Μου φαινεται υπερβολικο, παροτι δεν εχω παει στις λιμνες. 9 μερες στη Β Ιταλια κοστιζουν πολυ συνηθως και εχω την εντυπωση οτι ειναι υπερβολικα τα εξοδα. Εχουν τοσα αξιοθεατα για να γεμισουν 9 μερες? Ειλικρινα, δεν ξερω. Εχουν βιλες και τι αλλο? Το αυτοκινητο μαλιστα μειωνει και τους χρονους.
Oi 4 λίμνες έχουν αξιοθέατα να γεμίσεις 29 ημέρες όχι 9! μέχρι και νησάκια μπορείς να συναντήσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom