Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, το αν άρεσε σε κάποιον μια πόλη ή όχι είναι υποκειμενικό και δεν υπάρχει λόγος για να ανοίξει κάποιο travel war. Συγκεκριμένα για τη Βαρκελώνη, επειδή προσωπικά έγραψα ότι απογοητεύτηκα (που ισχύει) νιώθω μετά από το θέμα που έγινε την ανάγκη να εξηγήσω τους λόγους.

Λοιπόν από τη Βαρκελώνη απογοητεύτηκα όχι επειδή μου φάνηκε άσχημη σαν πόλη, απλά επειδή μου την παρουσίαζαν σαν την Μέκκα της Ισπανίας και είχα αυξημένες προσδοκίες, οι οποίες εν τέλει δεν επαληθεύτηκαν. Γιατί; Γιατί τη θεωρώ μία από τις λιγότερο "όμορφες" πόλεις της Ισπανίας, για μένα προσωπικά και για τα γούστα μου. Με ποιά κριτήρια; Τα μνημεία της ωραία, αλλά δεν είμαι τρελαμένη ούτε με τον Γκαουντί ούτε με την αρχιτεκτονική γενικότερα, η παραλία της μου φάνηκε αδιάφορη, η ζωή ακριβή σε σύγκριση με άλλες ισπανικές πόλεις και δεν μου άρεσε τόσο για να πω ότι χαλάλι τα λεφτά που πληρώνω και σχεδόν ξεχνούσα ότι είμαι στην Ισπανία, αλλά ταυτόχρονα δεν ένιωθα ότι είμαι και σε κάποιο μέρος που να νιώθω ότι εδώ θέλω να μείνω για πάντα και πάντα και πάντα, το οποίο νιώθω συνήθως όταν πάω σε ένα μέρος που μου αρέσει. Οι φίλες μου που μένουν σε Ελβετία και βόρεια Γαλλία ξετρελάθηκαν με τη Βαρκελώνη γιατί είχαν κανα μήνα να δουν ήλιο, εγώ τότε έμενα στη Μαδρίτη (που τη θεωρώ πιο ωραία από τη Βαρκελώνη αλλά είπαμε αυτό είναι υποκειμενικό) και μου πέρασε και αυτό αδιάφορο. Δε σημαίνει πως θα αποθαρρύνω κάποιον από το να πάει στη Βαρκελώνη, αλλά σίγουρα δε θα τον ενθαρρύνω κιόλας.

Επίσης κάποιος που μένει σε μία πόλη είναι πιθανό να το κάνει (όχι πάντα διότι προφανώς δουλειά και λόγοι ανωτέρας βίας είναι πιθανότατο να υπάρχουν) επειδή η ίδια η πόλη του αρέσει, οπότε θα πει γι'αυτή καλά λόγια. Γενικά αν θέλουμε λόγους για να αρπαζόμαστε, υπάρχουν, αλλά πλιζ μην κάνετε σαν τους ιταλόφιλους που δεν τολμούμε να πούμε κακό λόγο για ιταλική πόλη και αμέσως να μας φάνε. :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.073
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Γιατι δεν ανοιγουμε travel war να ξεκατινιαστουμε με την ησυχια μας οπως παλια?
Οι φωνες πληθαινουν, η αναγκη ειναι ολοφανερη...
https://www.travelstories.gr/community/threads/travel-wars-3-mαδρίτη-vs-Βαρκελώνη.11922/
Νομίζω έχεις χάσει επεισόδια.
Έχεις ψηφίσει κιόλας.
Ου γαρ έρχεται μόνον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το 50% του τουριστικου προιοντος ειναι ο Γκαουντι.
Εδω ψαχνουν ολοι εκδρομες, δεν γεμιζει ο χρονος διχως Γκαουντι


Οποτε εχουμε το παραδοξο να σερβιρεται ως "καλλιτεχνουπολη,
Βρίσκω πάρα πολλά πράγματα να κάνω στη Βαρκελώνη και γεμίζω πέντε μέρες πανεύκολα. Ο γκαουντι δεν είναι ένα από αυτά και κιτς μου φαίνεται και αδιάφορος. Από τη γοτθικη εποχή μέχρι το κίνημα της αναρχίας η πόλη έχει τρελό ενδιαφέρον ιστορικά ενώ έχει άπειρα δρώμενα για πόλη του μεγέθους της, από αθλητικά μέχρι καταλήψεις. Δέκα φορές έχω πάει και δεν τη βαριέμαι καθόλου. Το βασικό της μειονέκτημα είναι πως τυγχάνει να βρίσκεται στη χώρα με τις πιο όμορφες πόλεις στον κόσμο κι άρα έχει τρελό ανταγωνισμό.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Aπροσδόκητα όμορφα για μένα ήταν η Μπρατισλάβα στην αρχη που λεω πάω ρε παιδιά και οταν μπηκα στην παλια πολη τρελαθηκα σαν να μουν σε παραμυθι.Αν θα ξαναπηγαινα ??Ανετα για ενα weekend ο συνδυασμος μεσαιωνικου με φυση με τρελανε.Απογοήτευση ήταν το Βουκουρεστι βαρια πολη ,ενιωσα ενα αισθημα καταθλιψης οσο ημουν εκει.Δεν λεω ειχε και τα ωραια της σημεια οπως τα τεραστια παρκα και τα τεραστια πεζοδρομια .Αλλα τι να το κανω αν δεν κυκλοφορει ψυχη στους δρομους?Απεναντιας το Μπρασοβ πολυ ομορφο .Οποιος παει Ρουμανια και μεινει μονο Βουκουρεστι θα απογοητευτει ειναι σαν να παραγγειλει μουσακα και να βγαλω απο πανω την μπεσαμελ.Οποτε 2 μερουλες Βουκουρεστι δες τε παλια πολη,επισκεφτειτε το παλατι του Λαου και παρτε το τρενο για τα Καρπαθια .
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Βρίσκω πάρα πολλά πράγματα να κάνω στη Βαρκελώνη και γεμίζω πέντε μέρες πανεύκολα. Ο γκαουντι δεν είναι ένα από αυτά και κιτς μου φαίνεται και αδιάφορος. Από τη γοτθικη εποχή μέχρι το κίνημα της αναρχίας η πόλη έχει τρελό ενδιαφέρον ιστορικά ενώ έχει άπειρα δρώμενα για πόλη του μεγέθους της, από αθλητικά μέχρι καταλήψεις. Δέκα φορές έχω πάει και δεν τη βαριέμαι καθόλου. Το βασικό της μειονέκτημα είναι πως τυγχάνει να βρίσκεται στη χώρα με τις πιο όμορφες πόλεις στον κόσμο κι άρα έχει τρελό ανταγωνισμό.


Πιο ομορφη πολη με τιποτα .Πολη με ζωντανια σιγουρα ειναι απο τις καλυτερες.Αντικειμενικα υπαρχουν πολυ πιο ομορφες πολεις αλλα εχει αυτη την μεσογειακη ζωντανια και τον ηλιο της.Εγω περασα πολυ καλα απο πλευρας διασκεδασης και χαβαλε με την παρεα μου.Οσο κιτς και να σου φαινεται δεν γινεται να μην θαυμασεις τη La Sagrada Familia οταν το βλεπεις νιωθεις ενα ριγος δεν σταματαγα να την κοιταω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρουμε, ξέρουμε. Το Σαντιάγο.... :)
Κι η καθερες, η Γρανάδα, η Σεβίλλη, η κορδοβα, το σαν Σεμπάστιαν, το τολεδο, η αβιλα, η ροντα ...άπειρες είναι.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792

https://bcnshop.barcelonaturisme.com/shopv3/en/product/611/museu-d-historia-de-barcelona.html
Από τη γοτθικη εποχή μέχρι το κίνημα της αναρχίας η πόλη έχει τρελό ενδιαφέρον ιστορικά ενώ έχει άπειρα δρώμενα για πόλη του μεγέθους της, από αθλητικά μέχρι καταλήψεις.
Σου διέλαθε η Ρωμαική εποχή και το υπόγειο μουσείο της πόλης
https://bcnshop.barcelonaturisme.com/shopv3/en/product/611/museu-d-historia-de-barcelona.html
Ή ακόμα το μουσείο της ιστορίας της Καταλωνίας,ένα απίστευτο μουσείο ,από τον αρχαίο κάτοικο της χώρας
μέχρι σήμερα.
http://www.mhcat.cat/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom