Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αυτό είναι μια αντικειμενική αλήθεια; Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ευρώπη και ειδικά στην Ισπανία έχω δει πάρα πολλές πόλεις, η Βαρκελώνη και η Γρανάδα είναι οι πιο ωραίες Ευρωπαϊκές πόλεις που έχω δει. Βαρκελώνη έχω πάει 3 φορές κι έχω μείνει και για ένα διάστημα 4 μηνών. Πρώτη φορά πριν 8 χρόνια και τελευταία το περασμένο καλοκαίρι και μου άρεσε όλες τις φορές το ίδιο.

ΥΓ: Τα κτίρια του Γκαουντί μου φαίνονται κακόγουστα.
Τα κτίρια του Γκαουντί σού φαίνονται κακόγουστα??????? γκλουπ!!!!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τα κτίρια του Γκαουντί σού φαίνονται κακόγουστα??????? γκλουπ!!!!!!

😄 ναι! Μου φαίνονται σαν σκηνικά από παιδική παράσταση! Για την Sagrada Familia μετάνιωσα που αγόρασα εισιτήριο.

Έχει τόσα ωραία κτίρια η Βαρκελώνη, ειδικά αυτά που βρίσκονται στα passatges της δεν παίζονται, που αυτά του Γκαουντί μου φαίνονται παραφωνίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Θα πρότεινα να γράψεις κάτι. Δεν θα είναι πρόκληση. Αντίθετα νομίζω θα είναι καταγραφή μιας ιδιαίτερης συγκυρίας. Κάτι μοναδικό στα σύγχρονα ταξιδιωτικά χρονικά.
Θα πρότεινα επίσης κάτι σχετικό με την Τέχνη στην πόλη. Όπως αυτό που είχες ανεβάσει με τον Ιερώνυμο.
Αυτο το ταξιδι, ως ταξιδι ονειρο, ηταν βαθια προσωπικο και θα ηθελα να μεινει ετσι. Επισης, αν και πηγα σε αρκετα μουσεια, δεν ηταν ο πυρηνας του ταξιδιου και δεν θα εγραφα παλι αναλογη ιστορια. Αν εγραφα, θα ηταν πολυ διαφορετικη. Αλλα γενικα δεν γραφω μεγαλες ιστοριες παρα μονο αν επιθυμω να μοιραστω το ταξιδι, διαθεση που με πιανει πολυ σπανια και παντα κρατω προσωπικες πτυχες αμοιραστες ενω συνειδητα ειναι ιστοριες χωρις πρακτικη αξια για μελλοντικους ταξιδιωτες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Τα κτίρια του Γκαουντί σού φαίνονται κακόγουστα??????? γκλουπ!!!!!!
Ο George Orwell θεωρουσε το Σαγκραδα Φαμιλια το πιο απαισιο κτιριο του κοσμου. Αν και δεν συμφωνω απολυτα, μετα τη δευτερη επισκεψη λιγων ημερων στη Βαρκελωνη, δεν θελω ουτε να ξανακουσω για τα κτιρια του.
Η δε επιλογη να ολοκληρωθει η Σαγκραδα κυριως με τα χρηματα τουριστων για να αποδοθει στους τουριστες στους οποιους ανηκει, αφου δεν εχει προηγουμενη ιστορια χρησης, εγειρει πολλα ηθικα ερωτηματα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
😄 ναι! Μου φαίνονται σαν σκηνικά από παιδική παράσταση! Για την Sagrada Familia μετάνιωσα που αγόρασα εισιτήριο.

Έχει τόσα ωραία κτίρια η Βαρκελώνη, ειδικά αυτά που βρίσκονται στα passatges της δεν παίζονται, που αυτά του Γκαουντί μου φαίνονται παραφωνίες.
Χα!χα! μόλις διάβασα την απάντησή σου μού ήρθε να κάνω σαν τη Ζουμπουλία του "Παρά πέντε" ιιιιιιιιι!!! και να πέσω ανάσκελα, αλλά λογοκρισία στα γούστα δεν κάνουμε ποτέ!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ο George Orwell θεωρουσε το Σαγκραδα Φαμιλια το πιο απαισιο κτιριο του κοσμου. Αν και δεν συμφωνω απολυτα, μετα τη δευτερη επισκεψη λιγων ημερων στη Βαρκελωνη, δεν θελω ουτε να ξανακουσω για τα κτιρια του.
Η δε επιλογη να ολοκληρωθει η Σαγκραδα κυριως με τα χρηματα τουριστων για να αποδοθει στους τουριστες στους οποιους ανηκει, αφου δεν εχει προηγουμενη ιστορια χρησης, εγειρει πολλα ηθικα ερωτηματα.
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η δε επιλογη να ολοκληρωθει η Σαγκραδα κυριως με τα χρηματα τουριστων για να αποδοθει στους τουριστες στους οποιους ανηκει,
Aνήκει στους τουρίστες η Sagrada Familia; Έχουν μετοχές; Αυτοί θα πληρώσουν και το πρλοστιμο των 41εκ στο Δήμο της Βαρκελώνης;

Έχει ιδιοκτήτη η Sagrada Familia, την La Junta Constructora del Temple Expiatori , που είναι εκκλησιαστικό ίδρυμα. Αυτό επιλέγει πώς θα χρησιμοποιηθεί, χρηματοδοτηθεί, τι θα γίνει όταν τελειώσει, αν θα κάνουν μέσα τσίρκο, εκκλησία, στριπτιτζάδικο ή εστιατόριο.

Από πλευράς γούστου τώρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για μένα είναι ο Φλωρινιώτης των εκκλησιών αυτού του πλανήτη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Aνήκει στους τουρίστες η Sagrada Familia; Έχουν μετοχές; Αυτοί θα πληρώσουν και το πρλοστιμο των 41εκ στο Δήμο της Βαρκελώνης;

Έχει ιδιοκτήτη η Sagrada Familia, την La Junta Constructora del Temple Expiatori , που είναι εκκλησιαστικό ίδρυμα. Αυτό επιλέγει πώς θα χρησιμοποιηθεί, χρηματοδοτηθεί, τι θα γίνει όταν τελειώσει, αν θα κάνουν μέσα τσίρκο, εκκλησία, στριπτιτζάδικο ή εστιατόριο.

Από πλευράς γούστου τώρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για μένα είναι ο Φλωρινιώτης των εκκλησιών αυτού του πλανήτη.
Ο έρημος ο Γκαουντί κοιμόταν μέσα στη Sagrada Familia για να μπορεί να επιβλέπει τις εργασίες. Τον λέω έτσι γιατί ήταν έρημος και μόνος και μόνος κι έρημος πέθανε (τον χτύπησε το τραμ και είχε μείνει στα αζήτητα). Είχε το μεγάλο όραμα να κάνει μια εκκλησία για τους φτωχούς και κατατρεγμένους αυτού του κόσμου. Σ΄αυτούς ανήκε η εκκλησία αυτή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την Basilica de Guadalupe στο Mexico City την έχεις επισκεφθεί;😁
Είναι κι αυτή στο πάνθεον , δε λέω, αλλά κιτσιά σαν του Γκαουντί δεν υπάρχει. Κάτι ανάμεσα σε Μαίρη Πόππινς στο Little Kook του Ψυρρή και Fairy Tale Νέας Φιλαδέλφειας πασπαλισμένο με Φρουτοπία κι εσάνς από Τρύφωνα Σαμαρά με αισθητική Ντουρίμ.

Τι, δε θυμάστε το συμπαθή Ντουρίμ, τον οικοδόμο εξ Αλβανίας που πάνω του έχτισε ο Καρβέλας ένα από τα πιο επιτυχημένα σινγκλάκια της σύγχρονης ελληνικής σκηνής; Προσωπικά είναι το πρώτο κομμάτι που μου ήρθε την τελευταία φορά που πήγα στη Σαγράδα, θα έπρεπε να το είχαν για επίσημο ύμνο του ναού ('αντε με εναλλαγές με το "Στη Ντισκοτέκ" των Ημισκούμπρια που επίσης ταιριάζει η αισθητική, τίγκα στη ντισκομπάλα είναι ο ναός).

 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Είναι κι αυτή στο πάνθεον , δε λέω, αλλά κιτσιά σαν του Γκαουντί δεν υπάρχει. Κάτι ανάμεσα σε Μαίρη Πόππινς στο Little Kook του Ψυρρή και Fairy Tale Νέας Φιλαδέλφειας πασπαλισμένο με Φρουτοπία κι εσάνς από Τρύφωνα Σαμαρά με αισθητική Ντουρίμ.

Τι, δε θυμάστε το συμπαθή Ντουρίμ, τον οικοδόμο εξ Αλβανίας που πάνω του έχτισε ο Καρβέλας ένα από τα πιο επιτυχημένα σινγκλάκια της σύγχρονης ελληνικής σκηνής; Προσωπικά είναι το πρώτο κομμάτι που μου ήρθε την τελευταία φορά που πήγα στη Σαγράδα, θα έπρεπε να το είχαν για επίσημο ύμνο του ναού ('αντε με εναλλαγές με το "Στη Ντισκοτέκ" των Ημισκούμπρια που επίσης ταιριάζει η αισθητική, τίγκα στη ντισκομπάλα είναι ο ναός).

Ρε Γιώργο δεν είναι έτσι, συλλογίσου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom