Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ποιες χώρες ή πόλεις τις οποιές έχετε επισκεφτεί και για τις οποίες δεν τρέφατε υψηλές προσδοκίες σας εξέπληψαν ευχάριστα και απροσδόκητα και ποιες είναι αυτές οι οποίες ενώ περιμένατε πολλά τελικά ήταν απογοήτευση και κάπως υπερτιμημένες:roll:......??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
μηπως θα επρεπε να πεις πολεις αντι για χωρες;;; Γιατι το χωρες ακουγεται πολυ γενικο ..! Δηλαδη αν εμενα δε μου αρεσε η Μαδριτη δεν σημαινει απαραιτητα οτι δε θα μου αρεσει και ολη η υπολοιπη Ισπανια ..
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Έχεις δίκιο orestcrete.......Ίσως έπρεπε να το διατυπώσω καλύτερα...!
 

italiano

Member
Μηνύματα
33
Likes
161
Από τα λίγα, σχετικά, ταξίδια που έχω κάνει η χώρα που με εξέπληξε περισσότερο ήταν η Σλοβενία. Πρώτη φορά πήγα το 2010 στη Λιουμπλιάνα και φέτος το Φεβρουάριο στο Μπλεντ και πάλι μια βόλτα στη Λιουμπλιάνα. Μου έκαναν μεγάλη εντύπωση οι χαμηλές τιμές ακόμη και σε μαγαζιά δίπλα στο ποτάμι που διασχίζει την πρωτεύουσα. Χαρακτηριστικά θυμάμαι τις τιμές του ποτού( 2,7 ευρώ ) και του καφέ (1,3)το 2010 να είναι ίδιες και φέτος. Όσο για τα τοπία, όλη η περιοχή γύρω από τη λίμνη στο Μπλέντ ήταν μαγευτική ( η λίμνη ήταν παγωμένη όταν το επισκέφθηκα) όπως και η Λιουμπλιάνα με το κάστρο της, η οποία είναι από τις αγαπημένες μου. Η γενική εικόνα που έχω για τη χώρα είναι ότι είναι άνθρωποι με βαλκανική κουλτούρα που ζουν σε μια χώρα με δυτικοευρωπαική οργάνωση (αρκετά ενδιαφέρον συνδυασμός) με τιμές πολύ προσιτές σε όλους, τόσο η διαμονή όσο και η σίτιση.
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Italiano, αν και δεν έχω επισκεφτεί τη Σλοβενία γνωρίζω πως είναι ένας πανέμορφος προορισμός στον οποίο υπέροχα τοπία και γραφικές πόλεις κυριαρχούν στο ανάγλυφο της χώρας..Δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους προορισμούς της Ευρώπης κάτι που εν μέρει την βοήθησε στην διατήρηση της τοπικής κουλτουρας.....Αποτελεί αναμφίβολα μια χώρα στην οποία κανείς δεν περιμένει ότι θα ζήσει τόσες πολλές συγκινήσεις......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στη Ljubljana ταξίδεψα πρώτη φορά το 2006, με προσδοκία να συναντήσω μια σχεδόν-Πράγα με λιγότερους τουρίστες. Ε, δεν ήταν. Και είχα κλείσει να μείνω και 4 μέρες.... (Την πρώτη μέρα είχα δει και γυρίσει όλη μα όλη την πόλη). Ίσως η μεγαλύτερη απογοήτευση στο ταξιδιωτικό μου ιστορικό...
 

italiano

Member
Μηνύματα
33
Likes
161
Στη Ljubljana ταξίδεψα πρώτη φορά το 2006, με προσδοκία να συναντήσω μια σχεδόν-Πράγα με λιγότερους τουρίστες. Ε, δεν ήταν. Και είχα κλείσει να μείνω και 4 μέρες.... (Την πρώτη μέρα είχα δει και γυρίσει όλη μα όλη την πόλη). Ίσως η μεγαλύτερη απογοήτευση στο ταξιδιωτικό μου ιστορικό...
Σίγουρα δεν είναι σαν την Πράγα (αν και δεν έχω πάει ακόμη) ούτε σαν τη Βουδαπέστη την οποία επισκέφθηκα. Όντως σε 1-2 ημέρες βλέπεις τα πάντα εντός πόλεως απλά μου άρεσε το γενικότερο κλίμα και κυρίως το Μπλεντ που βρέθηκα φέτος το Φεβρουάριο. Κατά τη γνώμη μου είναι καλό να συνδυαστεί σαν επέκταση εκδρομής από τη γειτονική Αυστρία ή ως κομμάτι ενός ταξιδιού στα Βαλκάνια ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ως τώρα για εμάς η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν ένα ταξιδι στα παράλια της γείτονος Τουρκίας(Σμύρνη,Κουσάντασι,Έφεσος κτλ)...Τα παλαι ποτέ ενδιαφέροντα παζάρια στο Κουσάντασι που θυμόντουσαν οι μεγαλύτεροι από εμάς (με χειροποίητα αντικείμενα κτλ...) έχουν αντικατασταθεί απο φτηνιάρικες απομιμήσεις κινέζικων προιόντων,πολλά χειρότερα απο αυτά που πωλούν οι δικοί μας πλανόδιοι.Στη Σμύρνη ακόμα και σε κάποιες θεωρούμενες καλές γειτονιές,αισθανόμαστε ασφηξία από τις δεκαοχταόροφες πολυκατοικίες που ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια.Κατά τ'άλλα για μια βόλτα δεν ήταν άσχημα.Η Έφεσος φυσικά και αξίζει από αρχαιολογικής άποψης,αλλά οι 44 βαθμοί του Ιουλίου(όταν στην Ελλάδα είχαμε 38) δεν μας άφησαν να το ευχαριστηθούμε.
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Σίγουρα δεν είναι σαν την Πράγα (αν και δεν έχω πάει ακόμη) ούτε σαν τη Βουδαπέστη την οποία επισκέφθηκα. Όντως σε 1-2 ημέρες βλέπεις τα πάντα εντός πόλεως απλά μου άρεσε το γενικότερο κλίμα και κυρίως το Μπλεντ που βρέθηκα φέτος το Φεβρουάριο. Κατά τη γνώμη μου είναι καλό να συνδυαστεί σαν επέκταση εκδρομής από τη γειτονική Αυστρία ή ως κομμάτι ενός ταξιδιού στα Βαλκάνια ;)
Πραγματικά οι απόψεις δυίστανται για αυτή τη χώρα και κυρίως την πρωτεύουσα.....Το σίγουρο είναι ότι δεν περνάει απαρατήρητη....!
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Προσωπικά για την πόλη που δεν έτρεφα και ιδιαίτερη εκτίμηση ήταν το Παρίσι. Ωστόσο το 2006 όταν την επισκέφτηκα άλλαξε όλη την εικόνα που είχα για αυτήν και ιδιαίτερα ο πύργος του Αιφελ!!!! Μέχρι εκείνη την στιγμή πριν ακόμα πατήσω το πόδι μου θεωρούσα ότι ήταν η πιο ΞΕΝΕΡΩΤΗ πόλη στον κόσμο και αυτό γιατί την ονόμαζαν "η πόλη του φωτός" όπου έμειναν ή έμεναν οι πιο γνωστοί συγγραφείς και καλλιτέχνες!!! :p Η αλήθεια είναι ότι το Παρίσι σε μαγεύει και θα ήθελα πολύ να ξαναπάω! :D
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Προσωπικά για την πόλη που δεν έτρεφα και ιδιαίτερη εκτίμηση ήταν το Παρίσι. Ωστόσο το 2006 όταν την επισκέφτηκα άλλαξε όλη την εικόνα που είχα για αυτήν και ιδιαίτερα ο πύργος του Αιφελ!!!! Μέχρι εκείνη την στιγμή πριν ακόμα πατήσω το πόδι μου θεωρούσα ότι ήταν η πιο ΞΕΝΕΡΩΤΗ πόλη στον κόσμο και αυτό γιατί την ονόμαζαν "η πόλη του φωτός" όπου έμειναν ή έμεναν οι πιο γνωστοί συγγραφείς και καλλιτέχνες!!! :p Η αλήθεια είναι ότι το Παρίσι σε μαγεύει και θα ήθελα πολύ να ξαναπάω! :D
Όντας ανήλικος ακόμα δεν έχω επισκεφτεί το Παρίσι.....Παρ'όλα αυτά ποτέ δεν το είχα σε ιδιαίτερη υπόληψη καθώς το θεωρόυσα υπερβολικά τουριστικό και υπερεκτιμημένο.....Όλα αυτά μέχρι να διαβάσω τις ιστορίες από τα μέλη που το έχουν επισκεφτεί και να αλλάξω τελείως άποψη....Τώρα είναι σίγουρα ψηλά στην λίστα με τα μέρη που θέλω να πάω......:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom