Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Μια που ηρθε στην επιφάνεια το θεμα και επειδή το εχω αναφέρει πολλες μα πολλες φορες σε προσωπικες συζητησεις ηθελα να προσθεσω και εγω μια πολη που μου εκανε εντύπωση πραγματικα. Είναι η Τυφλιδα της Γεωργιας. Δε ξερω κιεγω πραγματικά τι περιμενα να δω. Η πολη ηταν στο πρόγραμμα μου απλά σαν ενδιαμεσος σταθμος για το ταξιδι μου σε Καυκασο και στη συνέχεια σε Αρμενια και Ναγκορνο Καραμπαχ. Καταλαβαινω δεν είναι κάποιος άγνωστος προορισμός αλλα ισως το γεγονος ότι δεν είναι πολυ διαφημισμενο μέρος καθως και οτι πριν λιγα χρονια δεν υπήρχαν low cost πτησεις για Γεωργια δεν με οδηγησαν ποτε στο να ψαξω περισσοτερες λεπτομερειες. Απιστευτα όμορφη γραφικη πολη, με αρκετα αξιοθεατα για τουλαχιστον 2 - 3 μερες συν κάποιες ημερησιες εκδρομες που μπορείς να κανεις. Πολυπολιτισμικη επίσης διοτι βρισκεται πιο κοντά σε κάποιες ασιατικες χωρες οποτε βλεπουμε κατι διαφορετικο σε σχεση με αλλες ευρωπαικες πρωτεύουσες . Πολη που θα την προτεινα και σε ζευγαρια που αναζητουν κάποιο ηρεμο 4ημερο ίσως και θελουν να φύγουν απο τη λογικη της Πραγας - Βουδαπεστης.(μη με βαρατε ωραιες ειναι κιαυτες δε λεω)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μπορεί...αλλά η ψαρόσουπα της Ρώμης είναι ένας θρύλος για το travelstories..Κοντεύουν 10 χρόνια που γράφτηκε για πρώτη φορά και από τότε "πέρασε" στην ιστορία..

https://www.travelstories.gr/community/threads/ρωμη.34284/page-8


Είχα διαβάσει πολλές φορές τις μπηχτές για την ψαρόσουπα χωρίς να καταλαβαίνω. Τώρα εξηγούνται όλα.

Αυτή η συζήτηση έχει ενδιαφέρον. Κάποια σχόλια σηκώνουν μεγάλη κουβέντα, ειδικά αυτό του @Traveller που σε βγάζει το λινκ. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα με απογοητεύσεις κλπ σχετικά με φαγητό;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μια που ηρθε στην επιφάνεια το θεμα και επειδή το εχω αναφέρει πολλες μα πολλες φορες σε προσωπικες συζητησεις ηθελα να προσθεσω και εγω μια πολη που μου εκανε εντύπωση πραγματικα. Είναι η Τυφλιδα της Γεωργιας. Δε ξερω κιεγω πραγματικά τι περιμενα να δω. Η πολη ηταν στο πρόγραμμα μου απλά σαν ενδιαμεσος σταθμος για το ταξιδι μου σε Καυκασο και στη συνέχεια σε Αρμενια και Ναγκορνο Καραμπαχ. Καταλαβαινω δεν είναι κάποιος άγνωστος προορισμός αλλα ισως το γεγονος ότι δεν είναι πολυ διαφημισμενο μέρος καθως και οτι πριν λιγα χρονια δεν υπήρχαν low cost πτησεις για Γεωργια δεν με οδηγησαν ποτε στο να ψαξω περισσοτερες λεπτομερειες. Απιστευτα όμορφη γραφικη πολη, με αρκετα αξιοθεατα για τουλαχιστον 2 - 3 μερες συν κάποιες ημερησιες εκδρομες που μπορείς να κανεις. Πολυπολιτισμικη επίσης διοτι βρισκεται πιο κοντά σε κάποιες ασιατικες χωρες οποτε βλεπουμε κατι διαφορετικο σε σχεση με αλλες ευρωπαικες πρωτεύουσες . Πολη που θα την προτεινα και σε ζευγαρια που αναζητουν κάποιο ηρεμο 4ημερο ίσως και θελουν να φύγουν απο τη λογικη της Πραγας - Βουδαπεστης.(μη με βαρατε ωραιες ειναι κιαυτες δε λεω)
Επιβεβαιώνω για Τιφλίδα. Πολύ καλές τιμές, όμορφα μέρη για να δεις, σημεία με θέα, φαγητό καλό, αν μιλάς και ρώσικα δεν έχεις σχεδόν πουθενά πρόβλημα συνεννόησης και πολλά γραφικά μέρη.
Σαν βάση μπορεί να χρησιμεύσει για εκδρομές σε πολλές περιοχές της Γεωργίας. Και όμορφη πρωτεύουσα και value for money.
Αν κάποιος έχει ταξιδέψει αρκετά και θέλει να δει κάτι διαφορετικό, κοντινό και οικονομικό είναι πολύ ωραία επιλογή.
Και μιας και αναφέρεις και την Αρμενία, να πω εδώ πως Αρμενία και Γεωργία είναι αρκετά ασφαλείς χώρες, με ωραίο φαγητό και μετάνιωσα που δεν τις είχα επισκεφτεί και νωρίτερα.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Μπορεί να πας γιατι έχεις πάει παντού , για επαγγελματικούς λόγους, γιατί είχες μια γκόμενά. Μπορεί να μη σου άρεσε γιατί έχει αφόρητα πολλούς τουρίστες, γιατί το φαγητό είναι μάπα, γιατί ήταν ακριβά σε σχέση με τις υπηρεσίες, γιατί είχες προσδοκίες ότι θα είναι σαν τις 5-10 αγαπημένες σου μεγαλουπόλεις, χίλια "μπορεί " δε βρίσκω τίποτε παράλογο.
Γιατι ο συνδυασμος Ακριβα- Υπηρεσιες- Μαπα... μου εφερε κατευθειαν στο μυαλο το Παρισι???
:p :p
Ειναι τοσο ακριβο που σου κανει αυτη την ομορφια που εχει ξινη
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
Γιατι ο συνδυασμος Ακριβα- Υπηρεσιες- Μαπα... μου εφερε κατευθειαν στο μυαλο το Παρισι???
:p :p
Ειναι τοσο ακριβο που σου κανει αυτη την ομορφια που εχει ξινη
ειναι γελοια ακριβο..υπαρχουν καποιες οικονομικες γωνιες,αλλα ελαχιστες..τουλαχιστον οσο βρηκα εγω...Μετα βεβαια πηγα κοπεγχαγη και ακομα δακρυζει η τσεπη μου
 
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη - Μπόρα Μπόρα
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους! θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την ταπεινή μου άποψη στη θέμα αυτό. Πόλεις που με απογοήτευσαν. 1) Βελιγράδι. Πολύ κακό για το τίποτα... Τίποτα το ιδιαίτερα ωραίο, ένα mix από πολλές κουλτούρες τελείως αταίριαστο. 2) Βουδαπέστη. Νομίζω ότι αν πας πρώτα Βιέννη και Πράγα η Βουδαπέστη θα σου φανεί μια από τα ίδια. 3) Νέα Υόρκη. Οι προσδοκίες από τις ταινίες του Χόλιγουντ δημιουργούν μια προσμονή για κάτι εξωπραγματικό. Βρωμιά, μουντάδα, ουρανό δεν βλέπεις σε πολλά σημεία από τους ουρανοξύστες και αγενείς νεοϋορκέζοι. Epic Fail. 4) Η Tulum στο Μεξικό. Παίζει παντού σαν φοβερός προορισμός όμως αν ξεχωρίσεις το παραλιακό κομμάτι που είναι οκ (όπου υπάρχει πρόσβαση και δεν την έχουν κλείσει τα resort) είναι πραγματικά άσχημη.

Απροσδόκητα όμορφη η Πορτογαλία! Νομίζω ότι λάτρεψα κάθε τι εκεί! Εξαιρετική και η Βαρκελώνη. Ανθροποκεντρική με φοβερή ρυμοτομία και προσβασιμότητα και την καλύτερη αστική παραλία στον κόσμο! Ανέλπιστα όμορφη η Venice beach στο L.A. και το San Diego.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους! θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την ταπεινή μου άποψη στη θέμα αυτό. Πόλεις που με απογοήτευσαν. 1) Βελιγράδι. Πολύ κακό για το τίποτα... Τίποτα το ιδιαίτερα ωραίο, ένα mix από πολλές κουλτούρες τελείως αταίριαστο. 2) Βουδαπέστη. Νομίζω ότι αν πας πρώτα Βιέννη και Πράγα η Βουδαπέστη θα σου φανεί μια από τα ίδια. 3) Νέα Υόρκη. Οι προσδοκίες από τις ταινίες του Χόλιγουντ δημιουργούν μια προσμονή για κάτι εξωπραγματικό. Βρωμιά, μουντάδα, ουρανό δεν βλέπεις σε πολλά σημεία από τους ουρανοξύστες και αγενείς νεοϋορκέζοι. Epic Fail. 4) Η Tulum στο Μεξικό. Παίζει παντού σαν φοβερός προορισμός όμως αν ξεχωρίσεις το παραλιακό κομμάτι που είναι οκ (όπου υπάρχει πρόσβαση και δεν την έχουν κλείσει τα resort) είναι πραγματικά άσχημη.

Απροσδόκητα όμορφη η Πορτογαλία! Νομίζω ότι λάτρεψα κάθε τι εκεί! Εξαιρετική και η Βαρκελώνη. Ανθροποκεντρική με φοβερή ρυμοτομία και προσβασιμότητα και την καλύτερη αστική παραλία στον κόσμο! Ανέλπιστα όμορφη η Venice beach στο L.A. και το San Diego.
Για την Βουδαπέστη διαφωνώ ριζικά!!! Την έχω επισκεφτεί ήδη 2 φορές και με έχει καλύψει απ’ όλες τις πλευρές. Εικόνα, μουσεία, σημεία ενδιαφέροντος, φαγητό, διασκέδαση, κόστος όλα, κατά την γνώμη μου βέβαια, εξαιρετικά.
Βελιγράδι, που ήταν στα ακυρωμένα του covid και Tulum δεν έχω άποψη.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Και μένα με απογοήτευσε οικτρά το Μπουένος Άιρες, τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω πάει, αλλά αν πήγαινα σίγουρα θα με απογοήτευε. Έτσι και αλλιώς ότι μας φανεί δεν γράφουμε σε αυτό το θέμα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom