Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Εμένα μου άρεσε πολύ η Βιέννη και θα'θελα να ξαναπάω κι άλλες φορές.Δεν είναι τυχαίο που κάθε χρόνο βγαίνει η πόλη με την καλύτερη ποιότητα ζωής,παγκοσμίως παρακαλώ
Αυτο δεν αναιρει οτι ειναι βαρετη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Κι εγω απο τη φετινη σοδεια:

Καλιαρι: πιο πανω απο τις προσδοκιες μου. Διαφερει αρκετα απο την υπολοιπη Ιταλια, φερνει λιγο σε Σικελια αλλα στο πιο καθαρο και τακτοποιημενο.

Ζαγκρεμπ. Ειχα πολυ χαμηλες προσδοκιες λογω του οτι δεν με ενθουσιαζουν τα Βαλκανια και τις ξεπερασε.
Μια χαρα ηταν. Δεν θα ξαναπηγαινα γιατι 2 μερες φτανουν και περισσευουν.

Καεν: δεν περιμενα και τιποτε. Ηταν βαση για υπνο για το Mont Saint Michel. Εχει πολυ ωραια βιβλιοπωλεια, το ενα πιο ομορφο απο το αλλο.
Φθηνο φαι για τα δεδομενα της Γαλλιας.
Δεν υπαρχει αλλος λογος να παει κανεις παρα για υπνο. Το καστρο στο κεντρο της πολης οχι πολυ φροντισμενο.

Ρουεν: κοσμημα. Παρα πολυ ωραια πολη. Μπορουσε να ειναι πιο γνωστος προορισμος, αδικημενη αρκετα.

Μοντ Σεν Μισελ. Τοσο ομορφο οσο φαινεται, τοσο φρακαρισμενο απο κοσμο. Παρολα αυτα ενθουσιαστηκα με το Αββαειο και γενικα.

Ονφλερ: για προσωπικους λογους ηθελα να παω παρα πολυ. Ηταν τοσο ομορφη οσο περιμενα, με πολυ ιδιαιτερη ατμοσφαιρα λογω της μαυριλας των κτιριων και των απειρων γκαλερι. Κακη ιδεα το καλοκαιρι με τον υπερτουρισμο.

Παρισι. Θα ξαναπαω, δυο μερες ηταν μονο αναγνωριστικες. Μου φανηκε πιο ξεκουραστη στην περιηγηση απο το Λονδινο. Καμια απογοητευση, υπερβολες τα περι βρωμας οταν εχεις δει τη Ναπολη. Δεν ειναι πιο βρωμερη απο ολες τις πρωτευουσες ουτε την Αθηνα. Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, αλλα σε τετοιες πολεις απλα ξαναπας γιατι ειναι ανεξαντλητες και μπορει τρωγοντας να ερχεται η ορεξη.

Βρυξελλες: παντα περαστικη, πρωτη φορα με διανυκτερευση. Εχει ωραια μουσεια τεχνης αυτο μου αρκει. Σε ολα τα αλλα εχω δει και καλυτερα και χειροτερα. Θα ξαναπαω για τα υπολοιπα μουσεια οπωσδηποτε.

Βιεννη 3η φορα, τη σιχαθηκα. Με το ζορι πηγα κι ευχομαι να μην ξαναχρειαστει. Καθε φορα και πιο βαρετη απο την προηγουμενη.

Αμβερσα: η 2η φορα ειναι καλυτερη ειδικα για νυχτα, εχει πολλη ζωη.

Αμστερνταμ: περαστικη, αυτη τη φορα η μυρωδια του μπαφου παντου μου εφερνε ανακατεμα. Πολυ ωραια, αλλα ελεος. Δεν νομιζω να ξαναπαω 3η φορα , απομυθοποιηση.
Πόσες μέρες προτείνεις για Rouen? Την κοιτούσα για Χριστούγεννα.

Για Βιέννη πόσο συμφωνώ. Εγώ από την πρώτη επίσκεψη το ένιωσα αυτό αλλά θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο για κάποια μουσεία/γκαλερύ που δεν πρόλαβα να πάω. Πιστεύω θα το συνδυάσω με κάποια συναυλία/event για να έχω έξτρα λόγους να πάω εκεί και όχι κάπου αλλού.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ. Θα μπορούσα να ζήσω. Μια σχετικά μικρή πρωτεύουσα που περπατιέται, με το πάρκο της, τα ωραία μουσεία της, τα χαριτωμένα μαγαζιά της, τα γραφικά σπίτια και τα εξίσου γραφικά κανάλια, αλλά προπαντός με τη νεολαία της, την ενέργεια και τις φρέσκες δημιουργικές ιδέες αυτής της νεολαίας.
ΠΑΡΙΣΙ. Γιατί το Παρίσι θα είναι πάντα το Παρίσι. Τελεία και παύλα.

ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ. Τα έχω ξαναγράψει.Βαρετή, φλατ πόλη, μουντοί κάτοικοι. Μια υπέροχη πλατεία αλλά δεν φτάνει!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Επίσης δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει αλλά πήγα με μηδενικές προσδοκίες Κολωνία (έκλεισα τα εισητήρια μόνο και μόνο επειδή βρήκα προσφορά και με βόλευαν οι ώρες ώστε να μην πάρω άδειες). Είχα ακούσει αρνητικά σχόλια ή σχόλια του τύπου 'σε 2 ώρες την έχεις δει).

Οι 2 διανυκτερεύσεις ήταν τελικά ελάχιστες και δεν πρόλαβα να δω ούτε τα μισά από όσα ήθελα. Απίστευτα ενδιαφέρουσα πόλη, με φοβερή τοπογραφία, ανεξάντλητα σημεία ενδιαφέροντος, μουσειάρες μέσα σε κτιριάρες, στο τοπ3 ευρωπαϊκών πόλεων για εμένα. Θα ξαναπάω μέσα στα επόμενα 2 χρόνια οπωσδήποτε, επίσης συνδυάζοντάς το με κάποια συναυλία ή event.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Πόσες μέρες προτείνεις για Rouen? Την κοιτούσα για Χριστούγεννα.
Για την ιδια την πολη, μιαμιση μερα φτανει.
Απο κει πας Etretat πολυζωγραφισμενο απο τον Μονε (ακυρωθηκε το flixbus και το χασαμε στο παρα 5, ομως πας κι απο Χαβρη πολυ ευκολα) και Ονφλερ φυσικα.
Και καταδρομικη επισκεψη στο Παρισι φυσικα, απεχει τοσο λιγο.

@MVSylvia μην ξεχασω οτι μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και σαν βαση να δεις και τη Διεππη. Πιστευω οτι για οποιον επιλεγει τις συγκοινωνιες και οχι το αυτοκινητο αρα με τις σχετικες καθυστερησεις απο τη συχνοτητα δρομολογιων, ειναι καλη βαση η Ρουεν για τα παραλια και μπορει καθε μερα να βλεπει κι αλλη πολη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
@MVSylvia μην ξεχασω οτι μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και σαν βαση να δεις και τη Διεππη. Πιστευω οτι για οποιον επιλεγει τις συγκοινωνιες και οχι το αυτοκινητο αρα με τις σχετικες καθυστερησεις απο τη συχνοτητα δρομολογιων, ειναι καλη βαση η Ρουεν για τα παραλια και μπορει καθε μερα να βλεπει κι αλλη πολη.
Ίσως είναι λίγο αταίριαστο τουρ για Χριστούγεννα, από την άλλη συνηθίζω να βλέπω off season προορισμούς και σε ορισμένες περιπτώσεις μου αρέσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Ίσως είναι λίγο αταίριαστο τουρ για Χριστούγεννα, από την άλλη συνηθίζω να βλέπω off season προορισμούς και σε ορισμένες περιπτώσεις μου αρέσει.
Κοιτα, κατ αρχας θα σου κοστισει το 1/3 σε διαμονη σε σχεση με το Παρισι η βαση στη Ρουεν και φυσικα αυτο εχει σημασια.
Αυτες οι πολεις το καλοκαιρι ειναι απαλευτες απο κοσμο, αν κρινω αυτο που ειδα στην Ονφλερ και το Μοντ σεντ Μισελ, αλλα τοτε μονο εχω αδεια. Γιατι οχι χειμωνα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Κοιτα, κατ αρχας θα σου κοστισει το 1/3 σε διαμονη σε σχεση με το Παρισι η βαση στη Ρουεν και φυσικα αυτο εχει σημασια.
Αυτες οι πολεις το καλοκαιρι ειναι απαλευτες απο κοσμο, αν κρινω αυτο που ειδα στην Ονφλερ και το Μοντ σεντ Μισελ, αλλα τοτε μονο εχω αδεια. Γιατι οχι χειμωνα.
Επίσης κατά 99% θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε θα βοηθήσει πολύ για να προλάβω Ρουεν, Ονφλερ και Διεππη (3 διανυκτερεύσεις), χωρίς πλήθη και πιστεύω ωραία χειμερινή πιο βαριά ατμόσφαιρα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει αλλά πήγα με μηδενικές προσδοκίες Κολωνία (έκλεισα τα εισητήρια μόνο και μόνο επειδή βρήκα προσφορά και με βόλευαν οι ώρες ώστε να μην πάρω άδειες). Είχα ακούσει αρνητικά σχόλια ή σχόλια του τύπου 'σε 2 ώρες την έχεις δει).

Οι 2 διανυκτερεύσεις ήταν τελικά ελάχιστες και δεν πρόλαβα να δω ούτε τα μισά από όσα ήθελα. Απίστευτα ενδιαφέρουσα πόλη, με φοβερή τοπογραφία, ανεξάντλητα σημεία ενδιαφέροντος, μουσειάρες μέσα σε κτιριάρες, στο τοπ3 ευρωπαϊκών πόλεων για εμένα. Θα ξαναπάω μέσα στα επόμενα 2 χρόνια οπωσδήποτε, επίσης συνδυάζοντάς το με κάποια συναυλία ή event.
Με εφτιαξες απίστευτα;) Θα βρεθώ για ένα τριήμερο το Νοέμβριο με αφορμή τη συναυλία της Madonna (αν γίνει:bleh:), αλλά δεν σου κρύβω πως ήδη πιο πολύ προσδοκώ να δω την πόλη, αν και δεν ξέρω τί ακριβώς να περιμένω. Σίγουρα θα επισκεφθώ καθεδρικό, μουσείο ludwig, μουσείο σοκολάτας :xalara:, εννοείται πως εάν υπάρχει κάποιο 'διαμαντάκι' που αξίζει επίσκεψης πες μου...
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Με εφτιαξες απίστευτα;) Θα βρεθώ για ένα τριήμερο το Νοέμβριο με αφορμή τη συναυλία της Madonna (αν γίνει:bleh:), αλλά δεν σου κρύβω πως ήδη πιο πολύ προσδοκώ να δω την πόλη, αν και δεν ξέρω τί ακριβώς να περιμένω. Σίγουρα θα επισκεφθώ καθεδρικό, μουσείο ludwig, μουσείο σοκολάτας :xalara:, εννοείται πως εάν υπάρχει κάποιο 'διαμαντάκι' που αξίζει επίσκεψης πες μου...
Θα πρότεινα και το Roman-Germanic Museum, είναι δίπλα στον καθεδρικό ναό. Έχει εκθέματα από την ρωμαϊκή εποχή της πόλης, αν και περισσότερο θα το χαρακτήριζα ως ένα συνδυασμό μουσείου και αρχαιολογικού χώρου. Έχει και καλοδιατηρημένα ψηφιδωτά που είναι από τα αγαπημένα μου εκθέματα σε μουσεία.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Με εφτιαξες απίστευτα συμφορουμίτισσα. Θα βρεθώ για ένα τριήμερο το Νοέμβριο με αφορμή τη συναυλία της Madonna (αν γίνει:bleh:), αλλά δεν σου κρύβω πως ήδη πιο πολύ προσδοκώ να δω την πόλη, αν και δεν ξέρω τί ακριβώς να περιμένω. Σίγουρα θα επισκεφθώ καθεδρικό, μουσείο ludwig, μουσείο σοκολάτας :xalara:, εννοείται πως εάν υπάρχει κάποιο 'διαμαντάκι' που αξίζει επίσκεψης πες μου...
Από ό,τι θυμάμαι ανοίγοντας τον χάρτη γιατί δυστυχώς είμαι πολύ κακή στο να κρατάω σημειώσεις:

1. Η πρώτη σου οπτική επαφή με την πόλη να είναι 'από πίσω' ώρες που πέφτει σιγά σιγά το φως, παίρνοντας το τραμ και κατεβαίνοντας στη στάση Cologne Messe/Deutz και περνώντας μετά με τα πόδια δίπλα από το Κoln Triangle και προς τη γέφυρα (άπειρα viewpoints και μπαλκονάκια καθώς η θέα αποκαλύπτεται). Στη συνέχεια περπατάς όλη τη γέφυρα, καταλήγοντας στο μουσείο Ludwig το οποίο δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον να το επισκεφθώ αλλά είναι σε φοβερή τοποθεσία και έχει ένα καφέ/εστιατόριο στη βάση του τέλειο απλά να το δεις από έξω έστω, με κάτι τεράστιες πορτοκαλί σφαίρες για φωτισμό.

2. Neptunbad Sports & Spa. Aν προλάβεις και αν θες ζεστά λουτρά σε ιαματικές πισίνες, μπορείς να πας για 1-2 ώρες, τιμές πολύ φυσιολογικές.

3. Τώρα αυτό θα το γράψω χωρίς να ξέρω αν Νοέμβρη λειτουργεί, αν είσαι φαν κτλ αλλά μπορεί κάποιον να τον ενδιαφέρει. Στη Blackfoot Beach υπάρχει κάτι σαν αναρριχητικό πάρκο σχοινιών ενηλίκων. Χρειάζεται προκράτηση.

4. Σε περίπτωση που κάποιος πάει στο 3. ή έχει χρόνο, στην περιοχή υπάρχει το Kath. Kirchengemeinde St.. Johannes XXIII, μια μπρουταλιστικής αρχιτεκτονικής εκκλησίας, δεν έχω μπει μέσα, πιστεύω όμως ότι αξίζει, αν κάποιος έχει καλύψει τα βασικά.

5. Kath. Kirche Christi Auferstehung, Μuseum for East-Asian Arts και κοιμητήριο Melatenfriendhof, τα βάζω μαζί γιατί είναι κοντά. Η εκκλησία είναι ένα φοβερά ιδιαίτερο κτίριο, το κοιμητήριο πανέμορφο και ενώ στο μουσείο μέσα δεν μπήκα, το πάρκο στο οποίο βρίσκεται είναι και αυτό φανταστικό.

6. Αν επισκεφτείς την περιοχή 5, υπάρχει μία οδός πιο πίσω, η Heliosstraße, σε ένα σημείο της οποίας υπάρχει ένας...φάρος με ιδιαίτερη ιστορία και γενικά όλη η τοποθεσία εκεί έχει έναν ιδιαίτερο αέρα, πιο βιομηχανικό.

7. Cologne Central Mosque: Δεν πρόλαβα να πάω αλλά είμαι σίγουρη ότι αξίζει μία επίσκεψη, τόσο απ' έξω, όσο και από μέσα λόγω ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής σαν κοχύλι.

8. Βιβλιοπωλείο Τaschen: Αξίζει ένα πέρασμα να δεις πολλά λευκώματα σε ένα χώρο όπως και κάτι τρελές εκδόσεις τεραστίων διαστάσεως λευκωμάτων κόστους πολλών χιλιάρικων.

9. Rautenstrauch-Joest-Museum: MOYΣΕΙΑΡΑ. Πάω πάντα σε κάθε ενθογραφικό μουσείο κάθε περιοχής που επισκέπτομαι, έχω δει απίστευτες δουλειές μουσειολογικά πάνω σε αυτό το είδος, της Κολωνίας μπαίνει top3. Ειδικά ο πάνω όροφος είναι ένα όνειρο και υπόδειγμα μουσειολογικής εμπειρίας.

10. ΜΑΚΚ: Επίσης μουσειάρα, δυστυχώς οι εκθέσεις όταν πήγα ήταν στα γερμανικά, έχει κυρίως περιοδικές εκθέσεις. Εφαρμοσμένες τέχνες και βιομηχανικό design.

11. Μουσείο Κολούμπα: Πολύ περίεργη περίπτωση με παράξενα εκθέματα που δεν αξίζουν τόσο πολύ αλλά σαν 'αφήγηση' είχε πράγματα να πει, όμως αξίζει ανεπανάληπτα σαν κτίριο από μέσα. Μοναδικό ακόμα και αν δεν είχε κανένα έκθεμα. Στο τέλος καθίστε λίγο στον κήπο του.

12. Μουσείο Farina αρωμάτων: Δεν πρόλαβα να πάω, θέλει προκράτηση γιατί είναι με ξενάγηση, αν κάποιον ενδιαφέρει το θέμα, ας το χει στα υπόψιν.

13. Δεν χρειάζεται διαμονή στο κέντρο, έμεινα σε προάστιο και μετακινήθηκα πανεύκολα με τραμ βγάζοντας νομίζω εισητήριο διαρκείας.

Στο μουσείο σοκολάτας δεν πήγα γιατί μου φάνηκε λίγο εμπορικό με την κακή σημασία και επίσης είχα δει ήδη το ανάλογο στο Πόρτο που ήταν εξαιρετικό αν και έλειπε αρκετά κάποιος αποικιοκρατικός σχολιασμός. Αν δεν είχα πάει στου Πόρτο, ενδεχομένως να πήγαινα στης Κολωνίας.
Από φαγητό τσέκαρε το Christoph Paul στο οποίο ήθελα πολύ να πάω αλλά όταν πήγα ήταν κλειστό λόγω ιβεντ. Χρειάζεται κράτηση.
Αν θυμηθώ και άλλα θα γράψω.
Κάθε γερμανική πόλη που πήγα πάντως με εντυπωσίασε, δεν ξέρω, ένιωθα ερεθίσματα παντού.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επίσης κατά 99% θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε θα βοηθήσει πολύ για να προλάβω Ρουεν, Ονφλερ και Διεππη (3 διανυκτερεύσεις), χωρίς πλήθη και πιστεύω ωραία χειμερινή πιο βαριά ατμόσφαιρα
Μπορεί να το γνωρίζεις ήδη απλά να σου πω ότι επειδή έχω πάει τον χειμώνα σε αυτά τα μέρη, το κρύο είναι τσουχτερό. Δυσκολεύει πολύ τις βόλτες. Η πυκνή ομίχλη είναι επίσης συχνό φαινόμενο.

Αν δεν σας πειράζει το κρύο πάντως, θα κοίταγα καλύτερα προς Rennes. Υπέροχη πόλη, έχω πάει χειμώνα επίσης και υπήρχε μυρωδιά κρέπας και ζεστής σοκολάτας στην ατμόσφαιρα. Αν έχετε κι αυτοκίνητο κιόλας, τεράστια ευκαιρία να πάτε με την άνεση σας στη mont Saint Michel (σημείωση είχα πάει περίοδο Χριστουγέννων και νόμιζα ότι θα πεθάνω από το κρύο) και στη Bretagne έχει άπειρα χωριά που είναι σαν να έχουν παγώσει στο χρόνο από τον μεσαίωνα. Πολύ καλύτερο αυτό το ταξίδι θεωρώ. Τα γράφω αυτά ενώ η Rouen και η Honfleur μου αρέσουν. Απλά η Bretagne είναι σε άλλο επίπεδο κατά τη γνώμη μου.

Όπου και να πάτε Γαλλία, ρίξτε μια ματιά στις τιμές για διαμονή πριν αγοράσετε αεροπορικά γιατί με αυτά που βλέπω ακόμα και το φθινόπωρο σε άκυρες ημέρες είναι για κλάματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom