Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Επειδή σκέφτομαι να πάω,είναι όντως τόσο έντονο το φαινόμενο; Την είχα στο νου μου σαν έναν από τους πιο φιλικούς προς τις γυναίκες προορισμούς της περιοχής.

Και για να συνεισφέρω και γω:
Μέρη που με απογοήτευσαν:
- Μόναχο. Μυστήριο που δεν κατάφερα να λύσω το τι τραβάει τους επισκέπτες.
-Φλωρεντια. Το έγραψε και κάποιος παραπάνω και συμφωνώ με τα χίλια. Αυτή είναι η "ίσως ομορφότερη πόλη" της Ιταλίας; Μιλάμε για την Ιταλία που ο ανταγωνισμός είναι υψηλός. Υπερτουριστικη σε επίπεδα Βενετίας και χωρίς τόση ομορφιά.
-York. Μου το διαφήμισαν σαν πανέμορφο στην περιοχή,σιγά τα αυγά θα πω εγώ.

Απροσδόκητα όμορφα:
-Λουμπλιάνα,μικρή και κουκλιστικη.
-Βελιγράδι: όχι τόσο για την φωτογενή ομορφιά,αλλά για την αίσθηση που σου αφήνει. Μου άρεσαν πολύ και οι άνθρωποι -μπονους ότι εν μέσω κρίσης που όλοι σε κοιτούσαν στραβά,εκεί ενθουσιάζονταν ακούγοντας Ελλάδα.
-Κρακοβια: εντάξει εκεί αν είχα πάει διαβασμενη δε θα είχα εντυπωσιαστεί ίσως τόσο,αλλά πήγα περίπου στην τύχη και έπαθα πλάκα,έρωτας με την πρώτη ματιά.
-Γανδη: θα έμενα εκεί γιατί θα με φιλοξενούσαν και τελικά μου άρεσε περισσότερο από οπουδήποτε αλλού στο Βέλγιο.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το Μόναχο.

Είναι πολύ όμορφη πόλη, με τεράστια πάρκα, ενδιαφέροντα μουσεία, παραδοσιακά κτήρια, νόστιμο φαγητό.

Για εμένα είναι από τις top της Γερμανίας.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μέρη που με απογοήτευσαν:
- Μόναχο. Μυστήριο που δεν κατάφερα να λύσω το τι τραβάει τους επισκέπτες.
Φθηνες πτησεις για εξευρευνηση Βαυβαριας αλλα και για γερμανο-αυστριακες αλπεις. Αυτο αρκει πιστευω.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
52
Likes
123
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Τι να σας πω βρε παιδια. Μια φίλη μου Γερμανίδα που ήμασταν στη Βιέννη έναν καιρό μου έλεγε ότι το Μόναχο φέρνει κατά τη γνωμη της στη Βιέννη πιο πολυ από κάθε γερμανική πόλη.Από μένα Βιέννη με χίλια,Μόναχο ούτε καν. Αντίστοιχο ίσως αλλά όχι αντάξιο. Τώρα στα ταξίδια παιζουν ρόλο διάφορα πράγματα,Βιέννη έμεινα καιρό και είδα όλες τις ενδιαφέρουσες πλευρές της που δε φαίνονται με την πρώτη στον τουρίστα,ίσως να μου συνέβη το αντίστοιχο με το Μόναχο το οποίο είδα ως τουρίστρια και το βρήκα εντελώς ξενερωτο
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πάλι στο Μόναχο (που δε το βρήκα κάτι ιδιαίτερο σαν πόλη, αλλά γενικά εγώ με τις Γερμανικές πόλεις δεν..) ξενέρωσα αφάνταστα που άκουγα παντού Ελληνικά! Στα πιο απίθανα μέρη... Ήξερα βέβαια ότι ζουν αρκετοί Έλληνες εκεί, δεν ήταν μόνο οι τουρίστες, αλλά δεν ήμουν έτοιμη για τόσο πολύ! :haha:
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Εγώ πάλι στο Μόναχο (που δε το βρήκα κάτι ιδιαίτερο σαν πόλη, αλλά γενικά εγώ με τις Γερμανικές πόλεις δεν..) ξενέρωσα αφάνταστα που άκουγα παντού Ελληνικά! Στα πιο απίθανα μέρη... Ήξερα βέβαια ότι ζουν αρκετοί Έλληνες εκεί, δεν ήταν μόνο οι τουρίστες, αλλά δεν ήμουν έτοιμη για τόσο πολύ! :haha:
Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που παθαίνει το ίδιο ξενέρωμα...Αυτός είναι κι ένας λόγος που δεν έχω τη Γερμανία ψηλά στις ταξιδιωτικές μου προτιμήσεις,επειδή σχεδόν παντού θα συμβαίνει αυτό που λες.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
308
Εγώ πάλι στο Μόναχο (που δε το βρήκα κάτι ιδιαίτερο σαν πόλη, αλλά γενικά εγώ με τις Γερμανικές πόλεις δεν..) ξενέρωσα αφάνταστα που άκουγα παντού Ελληνικά! Στα πιο απίθανα μέρη... Ήξερα βέβαια ότι ζουν αρκετοί Έλληνες εκεί, δεν ήταν μόνο οι τουρίστες, αλλά δεν ήμουν έτοιμη για τόσο πολύ! :haha:
Στην Ελλάδα ακους παντου Αλβανικα, στην Γερμανία ακους Ελληνικά, μεταφορές πληθυσμών, έτσι διαλύονται όλα τα κράτη, δυστυχώς :cool:
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ευχάριστη έκπληξη το Ζάγκρεμπ.Πήγα χωρίς υψηλές προσδοκίες,αλλά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο.Ζωντανή αλλά ταυτόχρονα και ήρεμη πόλη (φοβερός συνδυασμός),όμορφα αξιοθέατα και πάρκα,συγκοινωνίες άψογες.Αρχιτεκτονικά θυμίζει πιο πολύ Κεντρική Ευρώπη παρα Βαλκάνια.Δεν είχα κάποιο ζήτημα ασφάλειας και ο κόσμος γενικά ευγενικός και φιλικός.Και με απόσταση αεροπορικώς μόλις 1 ώρα και κάτι απο Θεσσαλονίκη,θεωρώ ότι είναι must προορισμός
 
Last edited:

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
73
Μέχρι στιγμής δεν έχω απογοητευτεί με τίποτα και νομίζω πως λόγω ιδιοσυγκρασίας δε θα μου συμβεί ποτέ.Η χώρα-έκπληξη για μένα ήταν η Μάλτα,που την επιλέξαμε από «ανάγκη» γιατί είχαμε σχετικά λίγα χρήματα και μόνο 3 μερες στη διάθεση μας και αποδείχτηκε ένα πανέμορφο μέρος με την πρωτεύουσα Βαλέτα αλλά και την σιωπηλή πόλη Μντίνα να σε ταξιδεύουν σε μια εποχη με ιππότες,πριγκίπισσες και δράκους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μέχρι στιγμής δεν έχω απογοητευτεί με τίποτα και νομίζω πως λόγω ιδιοσυγκρασίας δε θα μου συμβεί ποτέ.
Επιτέλους μετά από τόσες σελίδες κάποιος το έθεσε στη σωστή του βάση! Ταυτίζομαι απόλυτα, δε συμφωνώ απλά. :)

Η χώρα-έκπληξη για μένα ήταν η Μάλτα,που την επιλέξαμε από «ανάγκη» γιατί είχαμε σχετικά λίγα χρήματα και μόνο 3 μερες στη διάθεση μας και αποδείχτηκε...
Έχω ακριβώς την ίδια εντύπωση για τη Μάλτα, πήγα με χαμηλές προσδοκίες και ήταν πολύ καλύτερη απ' ότι περίμενα τελικά.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προσωπικά μου είναι αλληλοσυμπληρούμενες οι μεγαλύτερη απογοητεύση λόγω υψηλών προσδοκιών-μεγαλύτερη έκπληξη λόγω χαμηλών και καμία από τις δύο δεν μπορώ να τις εξηγήσω τόσο.

Στο ratio μεγαλύτερη απογοήτευση/προσδοκίες, έρχεται πρώτη η Βαρκελώνη. Συνηθίζω όταν βλέπω κάτι έξω που μου θυμίζει ελλάδα να απογοητεύομαι και αρχιτεκτονικά μάλλον περίμενα διαφορετικά πράγματα (ναι, περίμενα με λίγα λόγια όλη η πόλη να είναι σα δουλειά του Gaudi).

Στο αντίστοιχο έκπληξη/προσδοκίες και μετέπειτα χρονικά, έρχεται η Πορτογαλία. Ακριβώς επειδή υπήρχε η πρότερη "ξενέρα" Βαρκελώνης κι επειδή πόνταρα ότι θα θυμίζει Ελλάδα.
Και όντως, θύμιζε αλλά με έναν γοητευτικό τρόπο λες και πάρθηκαν μόνο τα ωραία της ελλάδας.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Σοφια

Πήγα ουσιαστικά χωρίς καθόλου προσδοκίες και ανακάλυψα έναν ιδανικό προορισμό σαββατοκύριακου. Μπορεί να μην έχει παγκόσμιας κλάσης αξιοθέατα, αλλά αρκετά να γεμίσουν δύο μέρες με μπόλικο περπάτημα κι άφησα κι απέξω το εθνικό ιστορικό μουσείο με τις χρυσές συλλογές του Βασιλείου των Οδρυσων. Αλλα κ εκκλησίες είχε, κ εντυπωσιακά δημόσια κτίρια, κ πάρκα, κ ανασκαφες της αρχαιας Σαρδικης κ πλατείες τεραστιες,π εδώ δεν τις βλέπουμε ούτε στον ύπνο μας, κ πινακοθήκες εξαιρετικού ενδιαφεροντος, κ μνημεία του ψυχρού πολέμου και απροσδόκητα καλό φαγητό.

Δεν είναι πια ο τσάμπα προορισμός π θυμούνται όσοι πήγαιναν παλιότερα, με εξαίρεση την διαμονή κ τα εισιτήρια ΜΜΜ κ μουσείων, σαν συνολο παντως ηταν με διαφορα η μικροτερη ανα ημερα δαπανη μου σε ταξιδι εδω κ χρονια, χωρις πλακα γ σκ Καλαματα την 28η μου εφυγαν τουλαχιστον 30% παραπανω. Επίσης η κεντρική αγορά της Σοφιας δυστυχώς είναι κλειστή λόγω ανακαίνισης. Σιγουρα θα επιστρέψω στο μέλλον για εξερεύνηση της φύσης αλλά κ άλλων αστικών κέντρων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σοφια

Πήγα ουσιαστικά χωρίς καθόλου προσδοκίες και ανακάλυψα έναν...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ήμουν το προηγούμενο ΠΣΚ κι επιβεβαιώνω όσα λες.
Μάλλον αυτοί που με ευκολία αναφωνούν «Βουλγαρία γίναμε» πρέπει λίγο ν' αναθεωρήσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.149
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom