Απωλεια πιστωτικής σε ταξιδι

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Μηπως γνωρζετε τι κανουμε στην περιπτωση που χασουμε-κλεψουν την πιστωτικη μας καρτα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου μας στο εξωτερικο?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υποψιάζομαι ότι και αν το παθαίναμε εδώ. Παίρνουμε τηλέφωνο την τράπεζα και την ενημερώνουμε, ώστε να μπλοκάρει την κάρτα.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Υπαρχει καποιο διεθνες τηλεφωνο που μας φερνει σε επικοινωνια με την τραπεζα μας η κατευθειαν καλουμε την τραπεζα μας?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποιος ο λόγος να μην καλέσουμε την τράπεζα απευθείας;
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Την προηγουμενη εβδομαδα εχασα την καρτα μου ενω βρισκομουν στην Κωσταντινουπολη.
1. πηρα τον αντρα μου για να κλαψουρισω
2. πηρα την τραπεζα για να την ακυρωσω
3. πηρα την φιλη μου για να δανιστω λεφτα
Δεν εχει καμια ιδιαιτερη διαδικασια εκτος κι αν αναφερεσε σε κατι αλλο και δεν το εχω καταλαβει.

Εγω στο ελληνικο νουμερο πηρα.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
οκ παντως ευχομαι να μην την χασω.Ειχα την εντυπωση οτι υπηρχε καποιο διεθνες τηλ νουμερο.ευχαριστω πολυ για την ενημερωση
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ίσως και να υπάρχει αλλά δεν έχω δει κάτι αναγραφόμενο σε κάποια κάρτα ή σε άλλη ενημέρωση από κάποια τράπεζα.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το τηλέφωνο για δήλωση απώλειας της κάρτας αναγράφεται στο πισω μέρος της κάρτας σου. Απλά το καταχωρείς στο κινητό σου. Οι υπηρεσίες δήλωσης απώλειας καρτών είναι 24ωρες.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Το τηλέφωνο για δήλωση απώλειας της κάρτας αναγράφεται στο πισω μέρος της κάρτας σου. Απλά το καταχωρείς στο κινητό σου. Οι υπηρεσίες δήλωσης απώλειας καρτών είναι 24ωρες.
Πολύ σωστή συμβουλή!

Απλά να συμπληρώσω να προσθέσετε το +30 στον αριθμό για να μην παιδεύεστε εκείνη την στιγμή...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ακριβώς....στην τράπεζά σου θα πρέπει να τηλεφωνήσεις άμεσα για να προχωρήσουν άμεσα και στην ακύρωση. Απ' ότι γνωρίζω, σε αυτή την περίπτωση θα είσαι και καλυμμένος ώστε σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί η κάρτα σου να μην χρεωθείς εσύ προσωπικά με κάτι παραπάνω.

Επίσης, είναι σημαντικό να κάνεις την κλήση από δικό σου κινητό ώστε να έχεις αναλυτικό λογαριασμό για την ώρα που κάλεσες για την ακύρωση. Αυτό το λέω γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο η τράπεζα να μην αναγνωρίζει ότι είχες όντως καλέσει και να σου χρεώσει και συναλλαγές που πιθανότατα έγιναν μετά την τηλεφωνική σου κλήση. Έτσι λοιπόν, συνδυάζοντας τους αναλυτικούς λογαριασμούς τηλεφώνου και πιστωτικής κάρτας, είσαι καλυμμένος ώστε να σου πιστωθούν οι χρεώσεις (το αναφέρω αυτό γιατί συνέβη σε μια φίλη μου).
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
εγω εχασα την καρτες μου περισυ στην Ιμπιζα. Βασικα μου τις εκλεψαν..βραδυ, εγω το καταλαβα την αλλη μερα το πρωι. αυτο που εκανα ηταν να παρω τηλεφωνο στις τραπεζες για ελεγχο χρησης και ακυρωσης. ειναι το μονο που μπορεις να κανεις. αν εισαι στη μεση του ταξιδιου και χρειαζεσαι χρηματα μπορεις να ζητησεις απο καποιο κοντινο σου προσωπο να σου στειλει με western union. τα παιρνεις 1 ωρα αφου τα στειλει.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.932
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Την πατήσαμε! Μου έκλεψαν το πορτοφολακι με τις κάρτες και το δίπλωμα (έτσι και αλλιώς είχα ξεκινήσει διαδικασίες αντικατάστασης λόγω ορίου ηλικίας) στο μετρό των Βρυξελλών από την "μπανάνα" συμβουλη: ποτέ στην εξωτερική θέση - βάλτε κάτι εντελώς άχρηστο) με τις κάρτες, εκτός της Revolut. Ευτυχώς μέσω smartphone τις ακύρωσα. Έλυσα το πρόβλημα των χρημάτων με μετρητά που είχα μαζί αλλά και με google play.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom