Ιορδανία Ισραήλ Απόδραση - με διανυκτέρευση - στην Ιερουσαλήμ (από Ιορδανία)

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Το λοιπόν! Μπαίνω κατ' ευθείαν στο "ψητό":
Είναι Τετάρτη, είμαι Νεκρά Θάλασσα και θα περάσω τη νύχτα μου εκεί...
Μπορώ να πεταχτώ, την επομένη, Πέμπτη, μέχρι τα Ιεροσόλυμα, να διανυκτερεύσω εκεί, και να επιστρέψω την Παρασκευή, σχετικά νωρίς, πίσω στο Αμάν, για να πάρω το λεωφορείο που πάει Άκαμπα;
Η πτήση μου φεύγει στις 18:00, οπότε, το αργότερο στις 17:00, θα πρέπει να βρίσκομαι στο αεροδρόμιο...
Δεν με νοιάζει και τόσο το ότι θα τρέχω "με την ψυχή στο στόμα" για να γυρίσω όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ, όσο το ότι δεν θέλω να έχω άγχος, στρες και φόβο μήπως χάσω την πτήση μου.
Πιστεύετε ότι θα ήταν εφικτό, θα ήταν εύκολο να πραγματοποιηθεί ένα τέτοιο ταξιδάκι;

Κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό:
Επειδή πετάω ΠΡΟΣ και ΑΠΟ Άκαμπα, δεν θα πληρώσω βίζα Ιορδανίας...
(Για το Ισραήλ, σαν Έλληνας υπήκοος, δεν πληρώνω, ούτως ή άλλως)
ΟΜΩΣ! Μήπως μου ζητηθεί να πληρώσω βίζα, κατά την είσοδό μου - ή, κατά την έξοδό μου - στο Αμάν;
(Εννοείται, πως άμα είναι κανα υπέρογκο ποσό, ξεχνάω και το ταξιδάκι, ξεχνάω και το Ισραήλ...)
 
Last edited by a moderator:

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό:
Επειδή πετάω ΠΡΟΣ και ΑΠΟ Άκαμπα, δεν θα πληρώσω βίζα Ιορδανίας...
(Για το Ισραήλ, σαν Έλληνας υπήκοος, δεν πληρώνω, ούτως ή άλλως)
ΟΜΩΣ! Μήπως μου ζητηθεί να πληρώσω βίζα, κατά την είσοδό μου - ή, κατά την έξοδό μου - στο Αμάν;
(Εννοείται, πως άμα είναι κανα υπέρογκο ποσό, ξεχνάω και το ταξιδάκι, ξεχνάω και το Ισραήλ...)
Ρε μπαγάσα θα με πεθάνεις

Θα φύγεις από Τελ Αβιβ με Aegean και €26 και 5.600 bonus πόντους
Δεν αξίζει το κόστος και την ταλαιπωρία επιστροφής στην Άκαμπα
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Ρε μπαγάσα θα με πεθάνεις

Θα φύγεις από Τελ Αβιβ με Aegean και €26 και 5.600 bonus πόντους
Δεν αξίζει το κόστος και την ταλαιπωρία επιστροφής στην Άκαμπα
Εεε…; Κάτσε, γιατί μου καλάρεσε αυτό που μου είπες! Για δώσε μου μισό να το κοιτάξω…

EDIT
Τί €26, καλέ; €202 μου ζητάει!...
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Πήρα την πρεσβεία.
Άπαξ και βγήκα από Αμμάν, είναι €50 η βίζα.
Το καλό είναι, πως, από Νεκρά Θάλασσα είναι πολύ κοντά, με ταξί, τα σύνορα.
Κι από κει, η Ιερουσαλήμ είναι 3 τέταρτα με λεωφορείο.
Βάλε να φάω λίγες ώρες ταλαιπωρία στα σύνορα.
Άντε, το πολύ, το μεσημέρι, να βρίσκομαι Ιερουσαλήμ.
Έχω βρει έναν πολύ ωραίο (ονλάϊν) οδηγό "Πώς να γυρίσετε την Ιερουσαλήμε σε μισή μέρα"
Την επόμενη μέρα, όμως, θα πρέπει να βρίσκομαι πολύ νωρίς στα σύνορα... ουσιαστικά, στις 8:00, που ανοίγουν.
10:15 έχει λεωφορείο της JETT για Άκαμπα.
5 ώρες διαδρομή, κατά τις 15:30 θα είμαι Άκαμπα.
Στις 18:00 φεύγει η πτήση μου...

...ακούγεται εφικτό! Το θέμα είναι (και θα παρακαλάω) να μην μου τύχει καμμιά "στραβή".

EDIT
Εκτός κι αν... δεν γυρίσω Ιορδανία, από Αμμάν, όπως μπήκα...
...αλλά από Εϊλάτ - δίπλα είναι η Άκαμπα!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν ξερω τι απ οσα λες πρεπει να παρει κανεις σοβαρα και τι οχι.
Απο τη μια λες οτι θα επισκεφθεις την πετρα απο αμμαν ως ημερησια γιατι δεν εχεις χρονο για διανυκτερευση και απο την αλλη προσθετεις αυθορμητα μια μερα στην ιερουσαλημ.
Απο τη μια λες οτι δεν εχεις λεφτα για ταξι να πας απο ακαμπα wadi rum κι απο την αλλη θες να δωσεις 50 ευρω για βιζα.
Δικο σου ταξιδι ειναι στην τελικη, αλλα πως μπορει ο κοσμος εδω να σε βοηθησει στηριζομενος σε δεδομενα που αλλαζουν απο τη μια στιγμη στην αλλη;;;;
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Κι όμως... με έχετε ΗΔΗ βοηθήσει και ΠΟΛΥ, μάλιστα!
Απλά, "ανταλλάζω" μια βραδιά Wadi Musa, με μια βραδιά Ιεροσόλυμα...
Πώς ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ να το κάνω - χωρίς να έχω κατασταλάξει, ακόμα, 100%:
1η Μέρα - Δευτέρα: Άφιξη στις 13:00 Aqaba. Λεωφορείο απλό για Wadi Rum, που φεύγει στις 15:00. Διαμονή Wadi Rum.
2η Μέρα - Τρίτη: Αναχώρηση από Wadi Rum, κατά τις 8:30 με 9:00, με λεωφορείο απλό για Wadi Musa. Κατά τις 11:00 φτάνει. Αναχώρηση από Petra Visitors Center, στις 16:00, για Amman, με λεωφορείο της JETT. Διαμονή Amman.
3η Μέρα - Τετάρτη: Όλη μέρα δικιά μου, για να πάω με την ησυχία μου και το πάσο μου Νεκρά Θάλασσα με λεωφορείο - είτε της JETT, είτε απλό. Διαμονή Sowayma (Βόρειο τμήμα Νεκράς Θάλασσας)
4η Μέρα - Πέμπτη: Ταξί για σύνορα (κοντά και φτηνά). Πέρασμα συνόρων. Λεωφορείο για Ιερουσαλήμ - κάνει κάπου 3/4 της ώρας. Με λίγη τύχη, αν δεν μου "φάνε" πολύ χρόνο στον έλεγχο, πρώτο ο Θεός, μεσημεράκι θα πρέπει να είμαι στην πόλη. Διαμονή Ιερουσαλήμ.
5η Μέρα: Παρασκευή: Υπάρχουν δύο επιλογές:
1) Λεωφορείο για σύνορα - λεωφορείο (JETT) για Amman, λεωφορείο στις 10:30 (πάλι, JETT) για Aqaba
2) Λεωφορείο για Eilat - πέρασμα των ΚΑΤΩ συνόρων - λεωφορείο (ή ταξί) για Aqaba.
Βρίσκω την 2η επιλογή λιγότερο "αγχωτική", καθώς:
α) Υπάρχουν ΔΥΟ λεωφορεία για Eilat - ένα στις 7:00 και ένα στις 10:00... 5 ώρες διαδρομή
β) Πιο κοντά είναι Eilat - Aqaba, παρά Jerusalem - Amman

EDIT
Μόλις κοίταξα πάλι για αναχώρηση από Τελ Αβίβ... €39, με Aegean!!! Σώθηκα!!!
Θα έχω πρόβλημα αν "κλείσω"; Δεδομένου του ότι έχω ήδη αναχώρηση κι επιστροφή με RyanAir…
(€25 είναι το εισιτήριο του λεωφορείου Jerualem - Eilat… Συμφέρει!!!)
 
Last edited by a moderator:

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Πολύ αργά… Έκλεισα! Υπήρχαν μόνο 3 θέσεις...
Η πτήση φεύγει στις 8 το βράδυ... Τέλεια!
Να ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΘΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ, τον/την χρήστη domino!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
4η Μέρα - Πέμπτη: Ταξί για σύνορα (κοντά και φτηνά). Πέρασμα συνόρων. Λεωφορείο για Ιερουσαλήμ - κάνει κάπου 3/4 της ώρας. Με λίγη τύχη, αν δεν μου "φάνε" πολύ χρόνο στον έλεγχο, πρώτο ο Θεός, μεσημεράκι θα πρέπει να είμαι στην πόλη.
Αφήνω στην άκρη όλο το πρόγραμμα και στέκομαι λιγάκι εδώ.
Τσέκαρε ώρες λειτουργίας μήπως ταξιδέψεις Παρασκευη ή Σάββατο, μήπως είναι κάποια από τις ημέρες που είναι κλειστά.
Υπολόγιζε χοντρικά κανένα 4ωρο, αν είναι 3ωρο θα είσαι ευτυχισμένος, με λιγότερο παίζεις τζόκερ.

10 jd exit fee και για το λεωφορείο 7 jd +3 jd gia την κάθε βαλίτσα. Στην πλευρά του Ισραήλ εκτός από λεωφορείο έχι και τη δυνατότητα να πάρεις sherut, μόλις γεμίσουν φεύγουν.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Αφήνω στην άκρη όλο το πρόγραμμα και στέκομαι λιγάκι εδώ.
Τσέκαρε ώρες λειτουργίας μήπως ταξιδέψεις Παρασκευη ή Σάββατο, μήπως είναι κάποια από τις ημέρες που είναι κλειστά.
Υπολόγιζε χοντρικά κανένα 4ωρο, αν είναι 3ωρο θα είσαι ευτυχισμένος, με λιγότερο παίζεις τζόκερ.

10 jd exit fee και για το λεωφορείο 7 jd +3 jd gia την κάθε βαλίτσα. Στην πλευρά του Ισραήλ εκτός από λεωφορείο έχι και τη δυνατότητα να πάρεις sherut, μόλις γεμίσουν φεύγουν.
Ναι, ναι... το έχω τσεκάρει ήδη: Παρασκευές και Σάββατα, είναι 8:00 - 13:00 - τις άλλες μέρες 8:00 - 20:00.
Άνετα θα έχω χρόνο στον πηγαιμό - 10 χλμ, μακριά θα είμαι, μόνο από τα σύνορα...
Γυρισμός δεν θα υπάρξει - ούτε άγχος, ούτε στρες, ούτε τίποτα - αφού μόλις έκλεισα να επιστρέψω Ελλάδα από Τελ Αβίβ. 1 ωρίτσα από Ιεροσόλυμα, και ΠΟΛΥ συχνή συγκοινωνία, και 8 το βράδυ η πτήση μου!
Σε ευχαριστώ πολύ, έτσι; :)
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό:
Επειδή πετάω ΠΡΟΣ και ΑΠΟ Άκαμπα, δεν θα πληρώσω βίζα Ιορδανίας...
(Για το Ισραήλ, σαν Έλληνας υπήκοος, δεν πληρώνω, ούτως ή άλλως)
ΟΜΩΣ! Μήπως μου ζητηθεί να πληρώσω βίζα, κατά την είσοδό μου - ή, κατά την έξοδό μου - στο Αμάν;
(Εννοείται, πως άμα είναι κανα υπέρογκο ποσό, ξεχνάω και το ταξιδάκι, ξεχνάω και το Ισραήλ...)
Αν έχεις έρθει από Αγκαμπα θα πληρώσεις visa βγαίνοντας από την χώρα διότι δεν πλήρωσες στην Αγκαμπα. Γυρνονταςπισω θα ξανά πληρώσεις. Άρα 80 jod συνολο
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Αν έχεις έρθει από Αγκαμπα θα πληρώσεις visa βγαίνοντας από την χώρα διότι δεν πλήρωσες στην Αγκαμπα. Γυρνονταςπισω θα ξανά πληρώσεις. Άρα 80 jod συνολο
Ναι... δυστυχώς, δεν τα γλυτώνω - €50, φεύγοντας για Ισραήλ (ρώτησα την πρεσβεία)…
Μια ολόκληρη μέρα, όμως, στα Ιεροσόλυμα, είναι μεγάλο δέλεαρ, πώς να το κάνουμε;
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Ναι... δυστυχώς, δεν τα γλυτώνω - €50, φεύγοντας για Ισραήλ (ρώτησα την πρεσβεία)…
Μια ολόκληρη μέρα, όμως, στα Ιεροσόλυμα, είναι μεγάλο δέλεαρ, πώς να το κάνουμε;
Απλά υπολόγισε 2 ώρες στα σύνορα για να περάσεις και να μην είναι Παρασκευή η Σαββατο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom