Ισπανία Απόδραση στη Βαρκελώνη :)

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Χρησταρα με alitalia πεταξες ετσι??
Σε ολους εχει τυχη καποτε να "χασουν" τις αποσκευες,και σε εμενα εχει τυχη αλλα μην το βλεπεις σαν ατυχια γιατι δεν εξαρτατε απο εσενα,αλλα απο αλλους παραγοντες.
οσο για τις ανταποκρισεις σε πληροφορο οτι οι περισοτεροι δεν πανε με κατευθειαν πτησης λογο κοστους.

χαχαχαχαχαχαχ.....ΑΚΡΙΒΩΣ........χαχαχαχαχαχχα..εχεις κληρονομικο χαρισμα;
Και τι δεν ειχα τραβηξει....τι να σου λεω....και μεσα στη βαλιτσα ειχα και κλειδια...αστο....ας μη το συζηταμε....ηταν στραβο το κλιμα, το εφαγε και ο γαιδαρος....Το κακο ειναι πως την βλεπω παντου μπροστα μου την Αλιταλια, εχει και πολλες ανταποκρισεις....μεχρι τωρα την εχω γλιτωσει....αλλα μεχρι ποτε;
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εμεις με τον παναγιωτη θα παμε τωρα το τριημερο της αποκριας και γυρνωντας θα σας γραψω τις εντιποσεις μου
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Χαιρετώ την Βαρκελωνόπληκτη παρέα!!! :clap:



Λοιπόν δεν θα γράψω αναλυτικές περιγραφές γιατί έχει εξαντληθεί το θέμα, απλά θα γράψω από 2 κουβέντες για κάποια πράγματα για να πάρουν την τζούρα τους οι στερημένοι και να φρεσκάρω τα νέα!


---Ραμπλάς: Πολύς κόσμος, πολύβουη, πολύχρωμη, η καρδιά της πόλης
---Παρκ Γκελ, Σαγράδα φαμίλια υπέροχα (τέλειο και το παρκάκι απέναντι από την φαμίλια
---Τεράστιο το μνακ (δυστυχώς έκαναν έργα στα σιντριβάνια και δεν τα είδαμε)
---Πλάθα Καταλουνια πολύ ωραία
---Πλάθα εσπάνια επίσης ωραία αν και πιο απρόσωπη, ωραίο εμπορικό όμως, και ωραίο το πάρκο με το γλυπτό δίπλα!
---Ραβαλ, πολύ underground με πολύ σουρεάλ τυπάκια και σκηνικά
---Γκοτίκ ατελείωτες βόλτες και μπαράκια
---Ενυδρείο έτσι κι έτσι… Περίμενα περισσότερα, και σκεφτείτε ότι είμαι και τρελαμένος με την θάλασσα
---Passeig de Gracia πάαααρα πολύ ωραία κτήρια τον περπατήσαμε όλο και συνεχίσαμε κι άλλο μπήκαμε και γυρίσαμε τα στενά
---Barcelonetta και όλη η παραλία γενικά ΕΡΩΤΑΣ!!! Κυριακή Πήγαμε 3 φορές βόλτα με το ποδήλατο μέχρι τέεεεεεερμα παραλία!
---Ταπας –Παεγιας φοβερά
---Γεμάτη μπαράκια φοβερά και ατμοσφαιρικά
---Καμπ νου τεράστιο και ναός, αλλά πολύ ξενέρωτος κόσμος!!!
---Μποκερία ΜΟΝΑΔΙΚΗ, ειδικά αν είσαι κοιλιόδουλος όπως εγώ μπορεί να τρελαθείς εκεί μέσα!! Απλά δεν την γύρισα όσο ήθελα!!
---Καιρό μας έκανε πολύ καλό!

Και όλα αυτά τα κάναμε μέσα σε 4 μέρες να καταλάβετε!! Περπατούσαμε 7-8 ώρες την μέρα και το βράδυ γυρίζαμε και 5-6 μπαράκια!!!
Και σαν κλου να σας πω ότι χάσαμε και την πτήση και κάτσαμε ένα βράδυ ακόμα!! Αχαχαχαχχχ!
Αυτές οι σκόρπιες σκέψεις από μένα, στάνταρ ξέχασα πολλά, θα ανεβάσω όταν βρω χρόνο και κάποιες φωτό!

ΥΓ: Ευχαριστώ τον panpan και τον Χρήστο για την βοήθεια τους!
ΥΓ2: Θα χαρώ πολύ να απαντήσω σε οποιονδήποτε για οτιδήποτε! :D
 

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Ωραία περάσατε κι εσείς, αλλά πρέπει να λέμε στον κόσμο που θέλει να πάει στη Βαρκελώνη (επειδή κι εγώ πήγα 1 με 4-3-2012) ότι ναι μεν μπορείς να βρεις προσφορές αεροπορικά, προσφορές με ξενοδοχεία ΟΜΩΣ είναι πανάκριβα να φας να πιεις να μπεις σε μουσεία τελεφερικ, τραίνα, λεωφορεία κτλ...Το μόνο που έχουν είναι μπακέτες, παέλιες μια σταλιά (καλύτερα να πάρεις το σακουλάκι από τα LIDL το κατεψυγμένο) που ξεκινάνε από 12 ευρώ και φτάνουν στα 20 και βάλε, τάπας 2 ευρώ ένα μικρό τασάκι με μια κουτσουλιά φαγητό και πάει λέγοντας. Καλύτερα καφέ και πρωινό στα starbucks που υπάρχουν παντού στη Βαρκελώνη παρά οτιδήποτε άλλο. 5 με 6 ευρώ η μπακέτα. Πολύ τυποποιημένα και υπερεκτιμημένα. 25 ευρώ το άτομο για να γυρίσεις τα αξιοθέατα με το κόκκινο λεωφορείο, 18 ευρώ να μπεις στη Sagrada Familia κτλ...Απαράδεκτοι οι Ισπανοί έχουν και κρίση (αηδίες)!
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Melissoula μάλλον σε άλλη Βαρκελώνη ήμασταν!:bleh:

Εμείς αντιθέτως την βρήκαμε πολύ φθηνή. Ενδεικτικά γράφω:
Μπύρα: 2-4 ευρώ (σε μπαράκια)
Ποτό: 3-5 ευρώ
Κοκτειλ: 5-6 ευρώ
Καφές:: 2-4 ευρώ
Τα από πάνω είναι μέσες τιμές που βρήκαμε εμείς. Για πρωινό καθαρίζαμε με τυροπιτούλες – κρουασανάκια από φούρνο.
Για τα τάπας πάλι είναι ανάλογα από πού θα φας, διαφέρουν οι τιμές. Παέγιας φάγαμε σε σουπερ μαγαζί στην Μπαρτσελονέτα, δίπλα στην άμμο, φαγητό και ποτό μας πήγε 15 το άτομο….

Τα τουριστικά κλπ δεν τα ξέρω οπότε δεν έχω γνώμη. Δουλέψαμε το τριπτυχο πόδι-ποδήλατο-μετρό…

Αυτά…
 

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Εννοείται ότι 8 ώρες περπάτημα για να εξερευνήσεις, να μυρίσεις και να νιώσεις την πόλη δεν το συζητώ. Και δεν μίλησα για τουριστικό ή μη τουριστική περιοχή. Απλά σας ενημερώνω όσους θέλετε να πάτε να προσέχετε. Θα περάσετε όμορφα γιατί είναι αξιοποιημένη η πόλη, αλλά δεν θα την βγάλετε φτηνά!
Melissoula μάλλον σε άλλη Βαρκελώνη ήμασταν!:bleh:

Εμείς αντιθέτως την βρήκαμε πολύ φθηνή. Ενδεικτικά γράφω:
Μπύρα: 2-4 ευρώ (σε μπαράκια)
Ποτό: 3-5 ευρώ
Κοκτειλ: 5-6 ευρώ
Καφές:: 2-4 ευρώ
Τα από πάνω είναι μέσες τιμές που βρήκαμε εμείς. Για πρωινό καθαρίζαμε με τυροπιτούλες – κρουασανάκια από φούρνο.
Για τα τάπας πάλι είναι ανάλογα από πού θα φας, διαφέρουν οι τιμές. Παέγιας φάγαμε σε σουπερ μαγαζί στην Μπαρτσελονέτα, δίπλα στην άμμο, φαγητό και ποτό μας πήγε 15 το άτομο….

Τα τουριστικά κλπ δεν τα ξέρω οπότε δεν έχω γνώμη. Δουλέψαμε το τριπτυχο πόδι-ποδήλατο-μετρό…

Αυτά…
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά που πήγα κι εγώ, μου έφυγαν πολλά χρήματα. Πανάκριβο ξενοδοχείο και ακριβές οι επιλογές σε φαγητό και ποτό. Τη δεύτερη φορά κλείσαμε ένα τέλειο διαμέρισμα στη Gran Via, και το ψάξαμε λίγο περισσότερο με το φαγητό, και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από καθε άποψη!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!! :) 6 ΜΕ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ ΠΑΩ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΊΝΕΤΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΜΕΤΡΟ ΜΕΧΡΙ 60 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΒΡΑΔΥΑ?
συμφωνα με τους κανονισμους του φορουμ απαγορευονται τα κεφαλαια!;)
Οροι χρήσης said:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Καλησπερα σας και καλη χρονια!!Σκεφτομαι και εγω για Βαρκελωνη οικογενειακως το Πασχα...Ψαχνω οικονομικο παλετο φυσικα ενω αλλες χρονιες πηγαιναμε με ταξιδιωτικα γραφεια φετος λεω να πεταξουμε με ryanair και να κλεισω ξενοδοχειο μεσω booking..Εκτος και βρω κανενα πακετο που με συμφερει...εχετε να προτεινετε κατι??
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
θελω πολυ να παω τον Μαιο στη Βαρκελωνη...θα ειναι καλα τετοια εποχη;

παρεα δεν ξερω ομως αν θα βρω..γιατι ολο καποιος δουλευει, καποιος δεν εχει λεφτα και μπλα μπλα μπλα:( εχει πραγματα να κανει κανεις μονος; ;) ή θα βαρεθω ;
Σίγουρα δεν θα βαρεθείς, αλλά αν θες να είσαι και 100% σίγουρη, πήγαινε Μαδρίτη αν δεν έχεις ήδη πάει, κι όχι Βαρκελώνη. Το πρόβλημα με τη Βαρκελώνη είναι ότι οι άνθρωποι έχουν μια πιο "τουριστική" συμπεριφορά απέναντι στον επισκέπτη, ενώ οι Μαδριλένιοι είναι πιο εγκάρδιοι και αυθόρμητοι και πιάνεις κουβέντα μαζί τους για πλάκα οπουδήποτε. Επιπλέον, η Μαδρίτη περπατιέται πιο εύκολα και εχει καλύτερη και περισσότερη νυχτερινή ζωή ( η Βαρκελώνη χάλια ). Αν, παρολα αυτά, πας τελικά Βαρκελώνη και θες κάποιες πρόσθετες πληοφορίες για εστιατόρια, καφέ, περιοχές που πρέπει να αποφύγεις κλπ ευχαρίστως να βοηθήσω!

Καλησπερα σας και καλη χρονια!!Σκεφτομαι και εγω για Βαρκελωνη οικογενειακως το Πασχα...Ψαχνω οικονομικο παλετο φυσικα ενω αλλες χρονιες πηγαιναμε με ταξιδιωτικα γραφεια φετος λεω να πεταξουμε με ryanair και να κλεισω ξενοδοχειο μεσω booking..Εκτος και βρω κανενα πακετο που με συμφερει...εχετε να προτεινετε κατι??
Το booking.com έχει πολύ καλές επιλογές και σίγουρα δεν χρειάζεστε γραφείο. Απλά, αποφύγετε την περιοχή Raval μιας και θα έχετε και τα παιδιά μαζί.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!! :) 6 ΜΕ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ ΠΑΩ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΊΝΕΤΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΜΕΤΡΟ ΜΕΧΡΙ 60 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΒΡΑΔΥΑ?
Το ξενοδοχείο που έμενα εγώ δεν το συστήνω γιατί ήταν μεν κοντά σε όλα κ με απίστευτη θέα, αλλά αναγκάστηκα για πρώτη φορά στη ζωή μου να κοιμηθώ με ωτοασπίδες! Φίλοι μου έχουν μείνει στην παραλιακή περιοχή, αλλά για Μάρτιο δεν το βρίσκω και καλή ιδέα. Μέχρι 60 ευρώ πάντως δε νομίζω να βρεις κάτι καλό. Μάλλον πρέπει να ψάξεις για τύπου διαμερίσματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom