ΗΠΑ Καναδάς Από τη ζέστη στο κρύο με ένα μωρό...Και ήταν τέλεια!!

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Toronto Islands

Η Δευτέρα ήταν αφιερωμενη στα παιδιά (βάζω όμως και τον εαυτο μου μεσα μιας που με θεωρώ παιδι στην καρδια! ;)). Το προγραμμα ειχε επισκεψη στα νησακια του Τορόντο. Προκειται για μικρά νησακια στη λιμνη Ονταριο 10-15 λεπτά αποσταση με το φερυ. Ο μονος τροπος να τα επισκεφτείς είναι το φερυ ή καποια βάρκα ή water taxi, δεν υπαρχει δηλαδη δρομος προς τα εκει. Το φερυ φευγει από το λιμάνι (bay street) κάθε 20 λεπτα περιπου. Το εισητηριο αν θυμαμαι καλα 7 δολαρια. Εμείς φτάσαμε κατά της 11 και το καραβι για το Center Island οπου βασικά θελαμε να παμε ειχε μολις αναχωρήσει. Αποφασισαμε να παρουμε το άλλο για το Ward’s island που εφευγε σε 5 λεπτα. Από εκει ενας ομορφος περιπατος στη φυση και μετα από μιση ωρα περιπου φτανεις στο Center Island. Η διαδρομή πολύ συντομη, και ο κοσμος στο καραβακι λιγοστός (γιατι οι περισσοτεροι προτιμουν το άλλο). Το Ward’s island ήταν για μενα ο μικρός παραδεισος που θα ήθελα να ζω:roll:. Μέσα στη φυση, στο πράσινο, στα λουλουδια και τοσο κοντα στην πολη. Στα νησακια αυτά δεν υπαρχουν αυτοκίνητα περα από τα δημοσιας χρησης (πυροσβεστικό, ασθενοφόρο κτλ). Τα σπιτια είναι πολύ γραφικά και περιποιημένα , με όμορφους κήπους. Όσα βρισκονται δίπλα από τη λιμνη δε, εχουν καταπληκτική θέα του Τορόντο. Η μισή ωρα αποσταση εγινε μια, γιατι περιπλανηθηκαμε αρκετα στο νησι. Το Center island είναι αυτό που προτιμά ο περισσοτερος κόσμος εξαιτίας του παρκου Centerville (http://www.centreisland.ca/). Με το που φτάσαμε καθισαμε για φαγητό στο Carousel café, ένα συμπαθητικό εστιατόριο. Για όποιον θελει να κάνει πικ νικ, υπαρχουν αρκετα σημείο τα οποία όμως πρεπει να κάνεις κράτηση. Το Centerville έχει πολλά παιχνιδια για τα παιδιά και έναν μικρό ζωολογικό κήπο, μια ομορφη λιμνούλα και πολλα ζωάκια να περιφέρονται. Το εισητήριο για 50 tickets ειχε περίπου 45 δολαρια αλλα αναλογα με το παιχνιδι σου ζητουσαν 2,3 ή τεσσερα. Εκτός απο το καρουσελ το οποίο μαλιστα ειναι ενα απο τα 30 χειροποιητα που υπαρχουν στον κοσμο. Μικροι μεγάλοι διασκεδασαν πολύ και κατά της 6, πηραμε το δρομο του γυρισμού. Γυρισαμε στο σπιτι, ξεκουραστηκαμε λιγο, και λιγο πριν νυχτωσει κάναμε ένα περιπατο σε ένα κοντινο παρκο. Το Τορόντο εχει πάρα πολλα μικρά παρκα τα περισσοτερα με παιδική χαρα για τα μικρα παιδια. Με το που νυχτωσε γυρισαμε πισω, ήδη εκανε αρκετη ψυχρα. Άλλη μια μερα ειχε τελειωσει…
 
Last edited by a moderator:

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επίλογος..

Οι υπολοιπες μερες κύλησαν σαν νερό, με λίγες βολτες κυρίως για φαγητο, πολύ ξεκούραση, πάρα πολύ βροχή αλλά με καλή παρεα. Η βροχή με εμποδισε να κάνω καποια πραγματα που ήθελα, γιατι εκ των πραγματων δεν μπορουσα να εχω το παιδι με το καρότσι να βρεχεται (πηρα μια γευση στη Νεα Υόρκη). Το τελευταιο βραδυ εβγαλα ολη την οικογενεια για φαγητο για να τους ευχαριστήσω ακομη μια φορα για τις ομορφες στιγμες που περασαμε μαζι. Επελεξα να παμε στο Marche, ένα εστιατοριο που μου αρεσει πολύ αν και αυτή τη φορα δεν εμεινα τοσο ικανοποιημενη όσο την προηγουμενη. Το ξεχωριστο με αυτό το εστιατοριο είναι αφενώς το ότι εχει διαφορες αιθουσες όπου μπορεις να κατσεις με διαφορετική διακοσμηση και θεμα η κάθε μια, αλλα το κυριοτερο είναι ότι το φαγητο μαγειρευεται μπροστα σου, σε διαφορα κιοσκια που βρισκονται στον κυριως χωρο. Υπάρχει ο παγκος με τα ζυμαρικά, άλλος με πιτσα, άλλος με κρεατικα, άλλος με ψαρικά άλλος με σαλατες, άλλος με φρουτα, άλλος με γλυκα, άλλος με ποτα κτλ. Στην εισοδο ο καθενας παιρνει από μια κάρτα, ακομα και το παιδι, την οποια δινεις σε κάθε παγκο που πηγαινεις και χρεωνουν το φαγητο που διαλεγεις. Στην εξοδο όταν πας να πληρωσεις δινεις την κάρτα σου και πληρωνεις. Οι τιμες είναι λιγο τσουχτερες αλλα το όλο κονσεπτ μου αρεσει πολύ. Την Παρασκευη το πρωί, σηκώθηκα με βαρια καρδια. Εφτιαξα τις βαλιτσες, τις οποιες απεφευγα να κανω τις προηγουμενες μερες και μετα το μεσημερι ο ξαδερφος μου μας πηγε στο αεροδρόμιο. Ήμουν πολύ στεναχωρημενη που εφευγα. Εκει μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι , όταν πηγαινοντας να κανω τσεκ ιν, ενας αγενεστατος υπαλληλος της Air Canada, μου ειπε να περιμενω εξω από την ουρα με το καροτσι και να παει η θεια μου να κανει τσεκ ιν για μενα. «Μα εγω και το παιδι ταξιδευουμε» του ειπα. «Μα δεν καταλαβαίνουν τι τους λεω? Δεν ήρθε για να σε βοηθήσει? Δεν θελω να εχω ένα παιδι να ουρλιαζει στην ουρα» μου απαντησε με υφακι. Κοιταξα στην γωνία την οποια μου εδειχνε να παω και ειδα άλλη μια κυρια με ένα μωρο να περιμενει . Η μικρή μου απολυτα ησυχη και ηρεμη κοιταζε τον κοσμο να πηγαινοερχεται.. « Δεν υπαρχει περιπτωση, ενώ ταξιδευω εγω, να σταθω στη γωνία και να τσεκαρει άλλος για μενα. Αν το παιδι αρχισει να κλαιει, λυπαμαι αλλα θα πρεπει να το ανεχτεις γιατι είναι μωρο» του απαντησα. Αυτός τα πηρε στο κρανίο και μουρμουριζε σπαστα αγγλικα (γιατι προφανως ήταν Ινδος) αλλα εγω δεν εκατσα να τον ακουω. Βεβαια μετα από λιγη ωρα σε ένα τσουρμο Ινδους με 3 καροτσια δεν ειπε τιποτα. Τυχαίο? Τελος παντων τσεκαραμε, μεσα στη συγχυση μου δεν δηλωσα ότι θελω οι βαλιτσες να παραδοθουν στα Χανια, και όταν το θυμηθηκα ήταν πια αργα. Οι βαλιτσες ειχαν φυγει. Θα τις επαιρνα στην Αθηνα, θα τις ξανατσεκαρα κτλ. Μεγαλη ταλαιπωρία για μενα, πολύ μεγαλη. Ετσι όμως εγινε. Το αεροπλανο ήταν γεματο, η μικρή κοιμηθηκε στα χερια μου ολη νυχτα και εγω δεν εκλεισα ματι. Στα Χανια φτασαμε το επομενο απογευμα, πολύ κουρασμενες. Ο γιος μου και ο αντρας μου με περιμεναν ( η απολυτη ευτυχία τα ματακια του γιου μου ο οποιος περιμενε τα δωρα οσο περιμενε και μενα). Άλλο ένα ταξιδι που περιμενα και σχεδιαζα καιρο ειχε μολις τελειωσει πολύ πιο συντομα απ’οσο υπολογιζα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μερικές φωτογραφίες που μου αρεσουν..
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μαρία πολύ ωραίο το ταξίδι σας! Μας μετέφερες πολύ όμορφες εικόνες με την περιγραφή σου! Και οι φωτογραφίες σου είναι πολύ ωραίες! Ευχαριστούμε πολύ!:)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Pattyyy σε ευχαριστω πολύ για τα καλα σου λογια. Μακάρι να εγραφα καλυτερα...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
O τρόπος που γράφεις είναι πολύ ευχάριστος και ταυτόχρονα κατατοπιστικός! Ανυπομονώ να μας εξιστορήσεις την επόμενη σας εξόρμηση!:)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καταπληκτική η ιστορία σου και αρκετά διαφωτιστική! Πάντα το είχα άγχος αν θα μπορώ να συνεχίσω να ταξιδεύω όταν αποκτήσω μπεμπέ! Και τώρα νιώθω πολύ καλύτερα διαβάζοντας τον τρόπο που αντιμετώπισες τις διάφορες καταστάσεις σε ένα τόσο μακρινό ταξίδι! ΕΥΓΕ!!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστω πολύ Μενια! Ειναι ευκολοτερο απ 'όσο οι περισσοτεροι πιστευουν, λιγη υπομονη ομως χρειαζεται να την εχεις!
 

mitnic

Member
Μηνύματα
92
Likes
481
Επόμενο Ταξίδι
Ουκρανία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Ινδια, Βιετναμ
Αξίζει

Αυτές είναι περιγραφές! Ευχαριστω για το τόσο καλή παρουσίαση την απήλαυσα πραγματικά. :xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom