Ηνωμένο Βασίλειο Από το Λονδίνο στη Γλασκώβη και πιό πέρα...

underwater

Member
Μηνύματα
2.722
Likes
11.526
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με απογοητεύετε για τη Γλασκώβη βρε παιδιά! :)
Δεν ξέρω, γενικώς όλοι οι φίλοι μου που με επισκέφτηκαν όσο σπούδαζα εκεί (πλην μίας), είχαν συμφωνήσει στο ότι η Γλασκώβη είναι πιο ενδιαφέρουσα. Εγώ προσωπικά κάθε φορά που πάω Εδιμβούργο μετά από 1-2 μέρες ψιλοπλήττω η αλήθεια είναι, χωρίς να παραβλέπω το ότι πρόκειται για μία πολύ όμορφη πόλη. Αλλά γούστα είναι αυτά και οι απόψεις σεβαστές. :)

Να τονίσω πάντως ότι το γεγονός ότι το Εδιμβούργο έχει περισσότερο κόσμο είναι καθαρά λόγο εποχής, σε γενικές γραμμές η Γλασκώβη είναι πιο busy πόλη.

Όσον αφορά την αξιοποίηση του νερού καταλαβαίνω αυτό που λες romantic woman για το ποτάμι της Γλασκώβης και το λιμάνι του Εδιμβούργου και έχεις δίκιο, αλλά παρ´ όλα αυτά άλλες υδάτινες περιοχές έχουν αναδειχτεί αρκετά, βλ. lochs ή ο μικρότερος ποταμός της Γλασκώβης Kelvin, ο οποίος είναι μαγευτικός, ιδιαίτερα στην περιοχή των Βοτανικών Κήπων.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξανά σήμερα λοιπόν στο Εδιμβούργο στο σιδηρ.σταθμό.Ο καιρός σήμερα κλασσικός σκωτζέζικος,εκεί που έβρεχε εκεί ξαφνικά και ο ήλιος και άντε από την αρχή...μετα το μεσημέρι σταθεροποιήθηκε λιακάδα.
Σήμερα ήμουν πιό άνετη,αφού πλέον μου ήταν από χθες οικεία η πόλη και ο προσανατολισμός μου στις διάφορες περιοχές πιό εύκολος.Χθες είδα τους princess gardens αλλά μόνο ένα τμήμα τους τελικά .....υπέροχο εκτεταμενο πάρκο με λογής λογής λουλούδια-χρώματα.Η πόλη έχει πολύ πράσινο!
Η Princess street στο τέρμα της οδηγεί στην εκκλησία st.Jonh που στην πίσω και πάνω πλευρά φιλοξενεί σκεπαστή αγορά με αντίκες,χειροποίητα αντικείμενα πάσης φύσεως..
Απέναντι δεσπόζει επιβλητικό το Caledonian hotel σ ένα υπέροχο!!κτίριο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Περιπλανιέμαι στους δρόμους της "νέας"πόλης..δηλαδή τι νέας, απλά μεταγενέστερης της old town.
Μιλάμε κι εδώ για κτίρια 18-19 αιώνα,διαφορετικής αρχιτεκτονικής, μεγαλύτερους δρόμους και πιό μεγαλοπρεπείς πλατείες.Η πόλη κι εδώ είναι ένα όνειρο!!ακαταμάχητη!Διασχίζω τον στενό και γραφικό δρόμο rose street πέρα ως πέρα και μετά πιό πάνω τον μεγαλύτερο πιό φαρδύ δρόμο george street τον οποίο λόγω φεστιβάλ τον έχουν κάνει πεζόδρομο και στήσαν καφέ-εστιατόρια κλπ.Καθώς κινούμαι στην george street σε κάθε σταυροδρόμι με τους κάθετους δρόμους στέκομαι σαστισμένη και απολαμβάνω το θέαμα!να βλέπω αριστερά τη θάλασσα και δεξιά το κάστρο!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε ένα σημείο στη rose street πέφτει το μάτι μου σε έναν πολυχώρο με μιά έκθεση βιβλίων; θρησκευτικού περιεχομένου δεν πολυκατάλαβα αρχικά ,απλά με πλησίασε μιά κοπέλα και μου είπε ότι μέσα μπορώ να πάω να ξεκουραστώ έχει ροφήματα και σνακ σε πολύ χαμηλές τιμές κλπ.Την κύτταξα με μισό μάτι γιατί λέω κάτι θα θέλει να μου πουλήσει...αλλά λάθος.Τόσο που μας έχει λείψει η πραγματική ευγένεια όταν τη συναντούμε δεν την πιστεύουμε.
Πράγματι λοιπόν μιά που έβρεχε κι όλας εκείνη την ώρα μπήκα στο χώρο ,στο καφέ,πάφθηνα σάντουιτς και αναψυκτικά και μιά σειρά με φωτογραφικό υλικό που αναφερόταν στην ;Βίβλο.Ρώτησα λοιπόν την κοπέλα περί τίνος πρόκειται; και μου εξήγησε ότι βρισκόμαστε κάτω από μιά εκκλησία!
Απ έξω δε φαινόταν εν τω μεταξύ...Προθυμοποιήθηκε να μου τη δείξει(ενώ εκείνη την ώρα είχαν κλειστή την δίοδο)ανεβήκαμε λοιπόν πάνω και μου εξήγησε ότι στα πλαίσια του φεστιβάλ γίνονται θεατρικές εκδηλώσεις δωρεάν σήμερα θα ήταν στις 7 μμ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η Charlote square κατειλημένη επίσης από το φεστιβάλ βιβλίου!χαμός και από παράλληλες εκδηλώσεις με εκθέσειςφωτογραφίας,χώρους όπου γίνονται προβολές κλπ
Η St.Andrews η δεύτερη μεγάλη πλατεία της νέας πόλης επίσης πολύ όμορφη ,εκεί πέτυχα συγκρότημα-μουσική ,τέλεια!Πίσω προς Εθνική Πινακοθήκη ,ειπα να πάω κι εκεί για λίγο μιά που πάλι έπιασε βροχή και καλά έκανα και πήγα,ας είναι καλά δηλ η βροχή...Αριστουργήματα μεγάλων καλλιτεχνών,Ρουμπενσ,Μονέ,Μποτιτσέλι και του δικού μας του Ελ Γκρέκο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Από Princess street παίρνω λεωφορείο που τερματίζει ocean terminal,στο λιμάνι δηλ,να δούμε και λίγο θάλασσα λίγο ωκεανό.Αλλιώς το φανταζόμουν και τα είχα διαβάσει και αλλιώς τα είδα...Εκεί λοιπόν στο τέρμα στο λιμάνι υπάρχει ένα τεράστιο!!!ομώνυμο εμπορικό κέντρο και υπάρχει αραγμένο και ένα καράβι..βασιλικό καράβι στο οποίο μπαίνεις με εισιτήριο ,δεν πήγα.Δεν έχει τίποτε άλλο,ενα υποτυπώδες μονοπάτι για βόλτα μιά σταλιά και τίποτε.
Eίχαμε πάει και μεις στο ocean terminal και δεν υπήρχε ούτε το καράβι! (Britannia) Το είχαν μεταφέρει για συντήρηση τότε.. Οπότε κάναμε βόλτα μόνο στο εμπορικό (όπου τα μισά μαγαζιά ήταν κλειστά)..
Πολύ μου αρέσει η απευθείας μετάδοση του ταξιδιού σου! Περιμένω τη συνέχεια!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο επόμενος προορισμός μου ήταν το Leith walk και ο πλέον βολικός τρόπος να πάω εκεί ήταν με το δωρεάν λεωοφορείο που υπάρχει μπροστά από την Εθνική Πινακοθήκη και κάνει δρομολόγια προς την Πινακοθήκη Μοντέρνας τέχνης η οποία βρίσκεται εκεί που θέλω να πάω!Συγκεκριμένα όχι τακτικά τα δρομολόγια,πήρα το λεωφορείο των 3.Η Πινακοθήκη αυτή βρίσκεται λοιπόν σ ένα ωραιότατο πάρκο με λιμνούλα!,ε και μιά που πήγα εκεί πέρα μπήκα και μέσα.Η αντίστοιχη της Γλασκώβης μου άρεσε και την καταλαβάναινα περισσότερο,εδω σ αυτήν όχι και τόσο.Κι εκεί που χαζευα πέφτω σε μιά αίθουσα όπου προβαλόταν μιά ταινία;βλέπω αίματα,κάτι περίεργα κορμιά,λέω τι γίνεται;βγαίνω έξω να διαβάσω(εμ που πάς κυρά μου αδιαβαστη)υπάρχει ταμπέλα που προειδοποιεί ότι υπάρχει violence βία στο περιεχόμενο...
Πρόκειται για ταινία μιάμισης ώρας,έργο του Paul Mcarthy του 2005 ο οποίος θέλησε μ αυτήν την πρωτοποριακή του ιδέα να καυτηριάσει την αμερικάνικη tv,τις ιδιόμορφες ενδοοικογενειακές σχέσεις και τα σεξουαλικά ταμπού και η "ταινία"λέγεται αν θυμάμαι καλά Piraty ..κάτι έχει να κάνει με πειρατές που εισβάλουν στο χώρο μιάς οικογένειας...και χρησιμοποιεί μουστάρδες και σάλτσες που μιμούνται τα σωματικά υγρά...
Πρόσωπα και κορμιά παραμορφωμένα,κάτι τουμπανιασμένες κοιλιές,κάτι τεράστιες μύτες,ένα πόδι χύμα..
Την χάζεψα για κανά δεκάλεπτο...,"παραμορφώθηκα"κι εγώ και λέω οκ πάμε γιάλλα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Βγαίνοντας λοιπόν από την Πινακοθήκη (είχε βγάλει και ήλιο)υπάρχει μονοπάτι που πάει παράλληλα κατά μήκος ενός μικρού ποταμού και φτάνει μέχρι τη θάλασσα.Αυτό ήθελα να κάνω!!
Ο,τι να σας πω είναι λίγο!!Ενας επίγειος παράδεισος!διαδρομή μέσα σε πανύψηλα δέντρα,πυκνότατη βλάστηση και να βλέπεις και ν ακούς τον ήχο των νερών δίπλα σου.
Σε κάποιο σημείο λόγω έργων διακοπτεται το συνεχόμενο μονοπάτι και σε βγάζει μεσα στο χωριό dean village που είναι γραφικότατο!!και ξανασυνεχίζεις μετά...Στην πορεία αυτή στο μονοπάτι νάσου κι ένα ;μνημείο δωρικού ρυθμού!διαβάζω αλλα δεντο κατάλαβα και πολύ καλά από κάτω υπάρχει πηγή ιαματική κάτι τέτοιο..
Κουράστηκα και εκεί που το μονοπάτι με πάει στην stockbridge αποφασίζω να συνεχίσω με λεωφορείο.Παίρνω το 36 που επίσης καταλήγει στο ocean terminal(όπως και το χθεσινό που είχα πάρει)και αποφασίζω να πάω πάλι προς τα κεί στη θάλασσσα αλλα από αλλη τώρα πλευρά μπας και δω αυτή τη μαρίνα για την οποία είχα διαβάσει
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στην πορεία με το 36 βλέπω στάση βοτανικοί κήποι,ωπ κατεβαίνω κι εδώ.
Η ώρα είχε περάσει,5 και..οι κήποι κλείνουν 6 παρά τέταρτο,πήρα μιά γεύση,δεν είχα και κουράγιο για πολύ περπάτημα,έκατσα όμως για εναν καφέ στο αναψυκτηριο τους.Πίσω λοιπόν ξανά με το 36 και επιτέλους!!!βρέθηκα στο the shore την περιοχή που περιγράφει συμφορουμίτης στην ιστορία του...δεν είναι στο ocean terminal σχετικά κοντά όμως.Commercial quay!
Πρόκειται ουσιαστικά για την περιοχή όπου το ποτάμι καταληγει στη θάλασσα εκεί λοιπόν έχει παμπ,ρεστωράν,πιό πέρα επίσης έχουν αναπλάσει ένα μικρό κομμμάτι της παραλίας(όχι όμως φάτσα κάρτα στη θάλασσα)με συντριβανάκια,γεφυρούλες και ρεστωράν,αραγμένα πλοία,
συγκροτηματα πολυκατοικιών μοντέρνων με μπαλκόνια κλπ
και επίσης υπάρχει και μιά πλατεία μ ένα όμορφο ξενοδοχείο στη μέση.
Από κει λεωφορείο προς κεντρο,μιά στάση στο royal mile για βόλτα και επιστροφή στη βάση μου.
Αυριο ειναι η επόμενη προγραμματισμένη εκδρομή.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Eίχαμε πάει και μεις στο ocean terminal και δεν υπήρχε ούτε το καράβι! (Britannia) Το είχαν μεταφέρει για συντήρηση τότε.. Οπότε κάναμε βόλτα μόνο στο εμπορικό (όπου τα μισά μαγαζιά ήταν κλειστά)..
Πολύ μου αρέσει η απευθείας μετάδοση του ταξιδιού σου! Περιμένω τη συνέχεια!
τώρα ήταν εδώ !
σ ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Με απογοητεύετε για τη Γλασκώβη βρε παιδιά! :)
Δεν ξέρω, γενικώς όλοι οι φίλοι μου που με επισκέφτηκαν όσο σπούδαζα εκεί (πλην μίας), είχαν συμφωνήσει στο ότι η Γλασκώβη είναι πιο ενδιαφέρουσα. Εγώ προσωπικά κάθε φορά που πάω Εδιμβούργο μετά από 1-2 μέρες ψιλοπλήττω η αλήθεια είναι, χωρίς να παραβλέπω το ότι πρόκειται για μία πολύ όμορφη πόλη. Αλλά γούστα είναι αυτά και οι απόψεις σεβαστές. :)

Να τονίσω πάντως ότι το γεγονός ότι το Εδιμβούργο έχει περισσότερο κόσμο είναι καθαρά λόγο εποχής, σε γενικές γραμμές η Γλασκώβη είναι πιο busy πόλη.

Όσον αφορά την αξιοποίηση του νερού καταλαβαίνω αυτό που λες romantic woman για το ποτάμι της Γλασκώβης και το λιμάνι του Εδιμβούργου και έχεις δίκιο, αλλά παρ´ όλα αυτά άλλες υδάτινες περιοχές έχουν αναδειχτεί αρκετά, βλ. lochs ή ο μικρότερος ποταμός της Γλασκώβης Kelvin, ο οποίος είναι μαγευτικός, ιδιαίτερα στην περιοχή των Βοτανικών Κήπων.
Οντως το τόνισα άλλωστε κι εγώ για τους βοτανικούς κήπους και το πάρκο ότι είναι πάρα πολύ όμορφη περιοχή με τον kelvin!
Σιγουρα γούστα είναι αυτά ..και διαφέρουν,για τον κόσμο ναι το κατάλαβα ότι ήταν καθαρά θέμα συγκυρίας,αλλά δεν ήταν αυτό μόνο που μ έκανε να ξεχωρίσω περισσότερο το Εδιμβούργο. Οτι παίζει ρόλο το πόσο ζωντανή είναι μία πόλη τι παλμό έχει ναι παίζει αλλά όπως βλέπεις και από την περιγραφή μου προτιμώ να χάνομαι και να πηγαίνω και σε περιοχές μη τουριστικές,άρα μιλάω γενικά για τη συνολική εικόνα που αποκόμισα και από τη μιά και από την άλλη πόλη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
μπραβο romantic!!!και απ ευθειας η ανταποκριση και πολλες χρηστικες πληροφοριες!!!με τη φαντασια ,σε ακολουθησα στις περιπλανησεις σου .....ο ενθουσιασμος σου και το ποσο σου πανε αυτα τα μερη ειναι φανερα.....και τα καταφερνεις να μας συνεπαιρνεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom