Αυστρία Σλοβακία Από το U.F.O για ηλιοθεραπεία στη Βιέννη!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχεις fun club δεν το ξέρεις;:)
Εγώ πήγα δυο μέρες Ρώμη κι αφού ζαλίστηκα με κάτι ταξιδιωτικούς οδηγούς, πήρα εκτυπωμένη την ιστορία σου και έβγαλα άκρη!:lol:
Ε τότε ήμουν ερασιτέχνης:D
Αν και για 2,5 μέρες που ήμουν Ρώμη είχαμε δει πολλά.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ένας αγαπητός Mod να μεταφέρει την ιστορία στις ολοκληρωμένες και να τις κάνω 15:D
Μια χαρα η Μπρατισλαβα για 2 μερουλες..ωραιες βολτες..καλό φαγητο..σουπερ φτηνες μπυρες μην πω για τα γλυκα...ξενοδοχεια φτηνα και καλα...αυριο Βιεννη .χαιρετισμους απο Δουναβη
20161018_182626.jpg
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Ευχαριστούμε παλικάρι. Σε λίγες μέρες θα ακολουθήσω πολλά απο αυτά που λες...
Είχα μαυρα μεσάνυχτα κ τώρα έχω άποψη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καταπληκτική ιστορία και τέλειο φωτορεπορτάζ!! Είμαι τυχερή που την διάβασα έγκαιρα. Φεύγω για Βιέννη τέλος Ιουνίου για 5 μέρες (5 διν/σεις) και φυσικά θα την έχω εκτυπωμένη μαζί μου!! Έχω όμως μερικά ερωτήματα στα οποία εάν θέλεις μου απαντάς...
1ο. Πόσα χιλιόμετρα συνολικά υπολόγισες ότι περπάτησες στη Βιέννη για να την δεις;
2ο. Τι φακό χρησιμοποιησες για αυτές τις εκπληκτικές φωτογραφίες;
3ο. Έχει κάτι κοντινό στη Βιέννη σε απόσταση 1-1,5 ώρας που αξίζει να πάω;
(Την Μπρατισλάβα λέω να τη δω σε κάποιο άλλο ταξίδι και στο Σαλσμπουργκ έχω πάει από Μόναχο).
Επίσης, θέλω να επισκεφτώ και 2-3 μουσεία καθώς και το παλάτι Schloss Schonbrunn. 3,5 μέρες εάν αφιερώσω στη Βιέννη θα προλάβω να δω τα πιο σημαντικά αξιοθέατα;
Να επισημάνω ότι προχωράμε και εμείς πολύ!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καταπληκτική ιστορία και τέλειο φωτορεπορτάζ!! Είμαι τυχερή που την διάβασα έγκαιρα. Φεύγω για Βιέννη τέλος Ιουνίου για 5 μέρες (5 διν/σεις) και φυσικά θα την έχω εκτυπωμένη μαζί μου!! Έχω όμως μερικά ερωτήματα στα οποία εάν θέλεις μου απαντάς...
1ο. Πόσα χιλιόμετρα συνολικά υπολόγισες ότι περπάτησες στη Βιέννη για να την δεις;
2ο. Τι φακό χρησιμοποιησες για αυτές τις εκπληκτικές φωτογραφίες;
3ο. Έχει κάτι κοντινό στη Βιέννη σε απόσταση 1-1,5 ώρας που αξίζει να πάω;
(Την Μπρατισλάβα λέω να τη δω σε κάποιο άλλο ταξίδι και στο Σαλσμπουργκ έχω πάει από Μόναχο).
Επίσης, θέλω να επισκεφτώ και 2-3 μουσεία καθώς και το παλάτι Schloss Schonbrunn. 3,5 μέρες εάν αφιερώσω στη Βιέννη θα προλάβω να δω τα πιο σημαντικά αξιοθέατα;
Να επισημάνω ότι προχωράμε και εμείς πολύ!!
Σ' ευχαριστώ πολύ Έλενα.

1.Έλα ντε. Δεν έχω υπολογίσει ποτέ σε κανένα ταξίδι πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει. Αν και περίεργο ίσως είναι από τα ξεκούραστα ταξίδια. Ίσως συγκριτικά με άλλα να περπάτησα πιο νορμάλ χιλιόμετρα. Παίρναμε αρκετές φορές το τραμ. Επειδή το είχα οργανώσει καλά ανά περιοχή έγινε ξεκούραστα.

2. Με μια ταπεινή dslr Sony με τον αρχικό φακό της. Και με μια διορθωτική πινελιά με το Lightroom βεβαίως;)

3. Για μένα η Μπρατισλάβα είναι μια καλή ημερήσια εκδρομή από τη Βιέννη. Ξανασκέψου το. Άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Graz η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Αυστρίας. Κάνα 2ωρο από Βιέννη. Για χωριά, λίμνες και φύση κοντά στην Βιέννη δεν γνωρίζω να σου πω.

3,5 μέρες για μένα είναι καλές όμως επισκεφτήκαμε μουσεία γι' αυτό και κερδίσαμε χρόνο. Με το τεράστιο παλάτι Schonbrunn και ακόμα 3 σημαντικά (και μεγάλα) μουσεία σίγουρα θα μειωθεί κατά πολύ ο χρόνος. Σίγουρα δεν θα είστε χαλαροί όπως εμείς. Και πάλι νομίζω θα μπορέσετε να δείτε το κεντρικό κομμάτι. Το πολύ πολύ να μη πάτε στο Donau Park. Ακολούθησε το πρόγραμμά μου αλλά υπολόγισε και τον χρόνο που θα ξοδέψεις στα μουσεία που θα μπείτε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γιάννη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!!
Θα ακολουθήσω το πρόγραμμά σου και θα βγάλω μόνο το Donau Park. Εξάλλου έχουμε και εμείς τον πύργο του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη που μπορούμε να πιούμε καφέ με ωραία θέα! :clap::clap:
Την θέα της Βιέννης από ψηλά προγραμματίζω να την απολαύσω από το bar "57 Lounge/Restaurant" του MELIA VIENNA HOTEL και από το ανάλογο bar του Sofitel Vienna Stephansdom που πρότεινες.
Για τον υπολογισμό των χιλιομέτρων που διανύεις σε κάθε εκδρομή υπάρχουν κάτι εφαρμογές για κινητά που μετράνε τα βήματα που κάνεις και υπολογίζουν και τα χιλιόμετρα ημερησίως.
Εμείς την είχαμε χρησιμοποιήσει στο Παρίσι και μετρούσαμε τις αντοχές μας!! Ήταν πολύ διασκεδαστικό και ενθαρρυντικό για τα παιδιά! Το ρεκόρ μας ήταν 17 χλμ σε μία μέρα (εάν βέβαια μετράει σωστά η εφαρμογή).
Εάν βγει το πρόγραμμα και δούμε τα παλάτια και τα μουσεία που θέλω θα κάνω την ημερήσια στη Μπρατισλάβα την προτελευταία μέρα. Θα εξαρτηθεί από τις αντοχές μας!

Υ.Γ. Ο σύζυγος λάτρεψε την ιστορία σου και δήλωσε ότι δε χρειάζεται πλέον να διαβάσει ταξιδιωτικό οδηγό... θα προσπαθήσω να εκτυπώσω την ιστορία σου με λίγες φωτογραφίες και θα την έχουμε ως μπούσουλα και οδηγό! :xalara::xalara:



[/QUOTE]
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ και τον σύζυγο λοιπόν για τα καλά του λόγια:D
Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πόσα χιλιόμετρα περπατάω σε κάθε ταξίδι γιατί θα είναι αφύσικος ο αριθμός! Έχω απορία. Θα ψάξω να βρω καμιά καλή εφαρμογή.

όπως είπες, δες πως θα σου βγει το πρόγραμμα και ανάλογα αποφασίσεις αν θα αφιερώσεις την τελευταία ημέρα σε μια εκδρομή.
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Καλησπέρα κι από εμένα..φοβερή ιστορία Γιάννη..Σκέφτομαι ταξιδάκι Βιέννη 13-17 δεκεμβρίου που θα είναι και κοντά στο κλίμα των χριστουγέννων.Εννοείται ότι θα πατήσω πάνω στον απίστευτο οδηγό σου..Έχω βρει αυτό το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/at/vienna-inn.el.html?aid=811688;label=yahoog-oMkRVh7o3WVI3DS1CutcsQ;sid=403ecc299cefda410655100db9e9c9db;all_sr_blocks=43523601_88519980_2_0_0;checkin=2017-12-13;checkout=2017-12-17;dest_id=-1995499;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;highlighted_blocks=43523601_88519980_2_0_0;hpos=1;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=ca8e6b68542111eba808028601587b5265e382a9X1;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl.. Αξίζει;είναι μακριά;όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα..
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Καλησπέρα κι από εμένα..φοβερή ιστορία Γιάννη..Σκέφτομαι ταξιδάκι Βιέννη 13-17 δεκεμβρίου που θα είναι και κοντά στο κλίμα των χριστουγέννων.Εννοείται ότι θα πατήσω πάνω στον απίστευτο οδηγό σου..Έχω βρει αυτό το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/at/vienna-inn.el.html?aid=811688;label=yahoog-oMkRVh7o3WVI3DS1CutcsQ;sid=403ecc299cefda410655100db9e9c9db;all_sr_blocks=43523601_88519980_2_0_0;checkin=2017-12-13;checkout=2017-12-17;dest_id=-1995499;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;highlighted_blocks=43523601_88519980_2_0_0;hpos=1;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=ca8e6b68542111eba808028601587b5265e382a9X1;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl.. Αξίζει;είναι μακριά;όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα..
Ποδήλατο κάνεις? Αν κάνεις, τότε κανεις δεν έχει κανένα πρόβλημα.....
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Είναι τόσο μακριά;Ούτε με ΜΜΜ συμφέρει;
Γενικά μιλάω. Μια χαρά είσαι εκεί.
Απλά, το ποδήλατο είναι ΜΑΚΡΑΝ ο καλύτερος τρόπος να δεις την πόλη.Κ ο πιο σίγουρος κ ο πιο οικονομικός..... Απο πολλές απόψεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom