Ιταλία Απ’ τον εξώστη της Βενετίας στα Επτάνησα

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Σ'ευχαριστούμε για την ιστορία. Τι να λέμε. Δεν υπάρχει η πόλη!

Αυτό με το νεροχύτη εκτός μπάνιου, δίπλα στο παράθυρο(!) το έχω συναντήσει κι εγώ. Δεν θυμάμαι σε ποιο μέρος, σίγουρα όχι στην Ιταλία. Για δύο άτομα είναι βολικό πιστεύω. Για ένα δεν υπάρχει λογική!
αυτό με τον νιπτήρα υπήρχε παλιά σε όλα σχεδόν τα φοιτητικά δωμάτια του Λονδίνου.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αυτή είναι η μαγεία και η αληθινή ομορφιά της Βενετίας , να χαθείς στα όμορφα στενάκια της , όλο και κάτι θα ανακαλύψεις , μια όμορφη πλατεία , ένα ρομαντικό κανάλι , μια ιστορική γειτονιά , ένα εξαίσιο μνημείο !!! Όλα τα λεφτά η φωτογραφία με το μαγνητάκι και τη γέφυρα Ριάλτο , παίζει να αγόρασα από τη Βενετία και επτά μαγνητάκια φέτος !!!
αυτό που με ξετρέλαινε, ήταν όταν περπατώντας άσκοπα, έπεφτα σε κάποια μικρή κρυφή πλατεία με το απαραίτητο πηγάδι της στη μέση και τα σπίτια γύρω-γύρω να έχουν απλώσει μπουγάδες! Εκεί αισθανόσουν την πραγματική ζωή της Βενετίας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αχ...βρε ψηλέ με γύρισες σε ωραίες στιγμές του περασμένου Ιουλίου και μου υπενθύμισες ωραίες εικόνες. Σε ένα στενάκι κοντά στη basilica s.maria gloriosa dei frari έμενα και τα πρωινά...
Μα δεν είναι φανταστική; Δε ξέρεις τι ομορφιά να περιμένεις στο κάθε της στενό. Δε θέλω να φαντάζομαι πως είναι τον Ιούλιο πάντως, αν τον Οκτώβριο είχε 25 βαθμούς... :haha:

- θα συμφωνήσω μαζί σου- πολύ πιο εύκολη απ' όσο νόμιζα στην περιήγησή της.
Αυτό πρέπει να λέγεται και να τονίζεται, ειδικότερα σε όσους θέλουν να ταξιδέψουν στη Βενετία και θεωρούν ότι δε φτάνουν οι μέρες τους.

Αυτή είναι η μαγεία και η αληθινή ομορφιά της Βενετίας , να χαθείς στα όμορφα στενάκια της , όλο και κάτι θα ανακαλύψεις , μια όμορφη πλατεία , ένα ρομαντικό κανάλι , μια ιστορική γειτονιά , ένα εξαίσιο μνημείο !!! Όλα τα λεφτά η φωτογραφία με το μαγνητάκι και τη γέφυρα Ριάλτο
Ακριβώς αυτό, τα είπες όλα! Όσο για το μαγνητάκι, άμα έχεις φαντασία...:haha:

αυτό με τον νιπτήρα υπήρχε παλιά σε όλα σχεδόν τα φοιτητικά δωμάτια του Λονδίνου.
Άλλο σε φοιτητικό δωμάτιο που εκεί θα το δικαιολογούσα, άλλο σε ξενοδοχείο!

αυτό που με ξετρέλαινε, ήταν όταν περπατώντας άσκοπα, έπεφτα σε κάποια μικρή κρυφή πλατεία με το απαραίτητο πηγάδι της στη μέση και τα σπίτια γύρω-γύρω να έχουν απλώσει μπουγάδες! Εκεί αισθανόσουν την πραγματική ζωή της Βενετίας.
Έτσι, παρόλο που ναι υπερτουριστική πόλη βλέπεις πολλές αυθεντικές εικόνες. ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Φαντάσου πόση εντύπωση μου έκανε για να το σχολιάσω.
Παραδόξως δεν ήταν καθόλου κακό, αξιοπρεπέστατο, με πολλά κουσούρια. :haha:
Όχι μόνο δεν είναι κακό, αλλά θα έλεγα οτι δεν έχει και κανένα κουσούρι! Ένας νιπτήρας είναι, δεν είναι η λεκάνη ας πούμε............Απεναντίας, στη Γαλλία έκλεισα ένα δωμάτιο που η τουαλέτα χωρίζονταν απο το υπόλοιπο δωμάτιο με μία κουρτίνα και μάλιστα διαφανή κουρτίνα......Όταν το είδαμε με τον αδερφό μου μας έπιασε σπαστικό γέλιο :haha: Μπάνιο και υπνοδωμάτιο ήταν ένα ουσιαστικά......μιλάμε για πολύ γέλιο!!! Ο ματζίρης Γάλλος δεν έβαλε ούτε ένα απλό χώρισμα γυψοσανίδας......
Είναι οι Ιταλοί ευφάνταστοι, αλλά οι Γάλλοι δεν παίζονται.... :)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όχι μόνο δεν είναι κακό, αλλά θα έλεγα οτι δεν έχει και κανένα κουσούρι!
Ναι μωρέ, εδώ δε πείραξε το κρεββάτι για κοντούς, εκεί θα κολλήσουμε; :haha:
Απεναντίας, στη Γαλλία έκλεισα ένα δωμάτιο που η τουαλέτα χωρίζονταν απο το υπόλοιπο δωμάτιο με μία κουρτίνα και μάλιστα
Θεούλης ο Γάλλος, σιγά μη μπαίνει τώρα σε έξοδα για τις υπερβολικές απαιτήσεις σας.
Άκου κουρτίνα...:haha::haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Όχι μόνο δεν είναι κακό, αλλά θα έλεγα οτι δεν έχει και κανένα κουσούρι! Ένας νιπτήρας είναι, δεν είναι η λεκάνη ας πούμε............Απεναντίας, στη Γαλλία έκλεισα ένα δωμάτιο που η τουαλέτα χωρίζονταν απο το υπόλοιπο δωμάτιο με μία κουρτίνα και μάλιστα διαφανή κουρτίνα......Όταν το είδαμε με τον αδερφό μου μας έπιασε σπαστικό γέλιο :haha: Μπάνιο και υπνοδωμάτιο ήταν ένα ουσιαστικά......μιλάμε για πολύ γέλιο!!! Ο ματζίρης Γάλλος δεν έβαλε ούτε ένα απλό χώρισμα γυψοσανίδας......
Είναι οι Ιταλοί ευφάνταστοι, αλλά οι Γάλλοι δεν παίζονται.... :)
Εχω μεινει επι πληρωμη στην Παροικια της Παρου σε κουζινα που εβαλαν μεσα ενα διπλο κρεβατι. Ειχε και τα λαδια της χρονιας στα ντουλαπια και μια μας ξεματιαζε με λαδι και νερο γιατι ημασταν κουκλακια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δε θέλω να φαντάζομαι πως είναι τον Ιούλιο πάντως, αν τον Οκτώβριο είχε 25 βαθμούς... :haha:
Περιέργως μια χαρά ήταν για καλοκαίρι. Μέγιστη 33 βαθμούς με 34 το μεσημέρι είχε τις ημέρες που πήγα. Καύσωνα συνάντησα αργότερα στην Γκαρντα κ στη Βερόνα. Κάποιοι έλεγαν ότι τα κανάλια στη Βενετία μυρίζουν, εγώ όμως ένιωθα ότι και η λιμνοθάλασσα και τα κανάλια έφερναν (ειδικά το βράδυ και το πρωί) μια ευχάριστη αύρα. Πάντως ο Οκτώβριος που πήγες μου φαντάζει ως άκρως ιδανικός για Βενετία.
Πάντως- εξαιρουμένων φαντάζομαι των ακριβών ξενοδοχείων- ένα ζήτημα με την ευρυχωρια υπάρχει στα καταλυματα στη Βενετία. Και το δωμάτιο που εμενα εγώ ηταν ολίγον "καμαρουλα 1 σταλιά, 2×3". 😄 Σκέψου ότι δεν είχε ψυγείο! Αν ήθελες παγωμένο νερό τη νύχτα (καλοκαίρι γαρ), έπρεπε να πας στην κοινόχρηστη κουζίνα του B&B! Πάντως είχε super μπάνιο, το οποίο είχε παρακαλώ και μπιντέ!!!! 😁Χρόνια είχα να δω αυτό το facility σε κατάλυμα!!!!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πάντως είχε super μπάνιο, το οποίο είχε παρακαλώ και μπιντέ!!!! 😁Χρόνια είχα να δω αυτό το facility σε κατάλυμα!!!!
Και στη Ρώμη (περιοχή Βία Βένετο) είχε μπιντέ το μπάνιο! Βέβαια ώσπου να έρθει το ζεστό νερό, περίμενες με ανοιχτή τη βρύση περίπου 10 λεπτά, αν είναι δυνατόν!
 
D

Delmem38110

Guest
σπάνια βρίσκεις σπίτι χωρίς μπιντέ στην Ιταλία, και αρκετα ξενοδοχεία έχουν.
επίσης σε αντίθεση με μας τα μπάνια τους έχουν κανονικά παράθυρα, διαφορετικά άδεια οικοδομική γιοκ. και φυσικά υπόγειο πάρκινγκ ανά διαμέρισμα, εκτός αυτού που μπορεί να προσφέρει αν προσφέρει το προκήπιο του κτιρίου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εχω μεινει επι πληρωμη στην Παροικια της Παρου σε κουζινα που εβαλαν μεσα ενα διπλο κρεβατι. Ειχε και τα λαδια της χρονιας στα ντουλαπια και μια μας ξεματιαζε με λαδι και νερο γιατι ημασταν κουκλακια.
Μόνο και μόνο για το ξεμάτιασμα, χαλάλι το κουζινικο! :haha: Αφού δεν είχατε θέα τη χεστρα, τυχεροί ήσασταν.....
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom