Αραβική μουσική

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τι μου θύμισες!

Γυρνούσα ένα απόγευμα στο σπίτι, τις μέρες με τα πολλά τα ζόρια, μετά από μια συνέντευξη που είχε πάει άπατη. Φτάνοντας στο council block όπου μένω, άκουσα τη φωνή της Φειρουζ να ξεχύνεται από το παραδιπλανό διαμέρισμα! Δεν θυμάμαι τώρα ποιο τραγούδι ήταν, αλλά δεν θα μπορούσα να μην αναγνωρίσω αυτή τη βαθιά συναισθηματική φωνή. Ούτε φυσικά να μη χαμογελάσω στο άκουσμα της.. ήταν η φορά που σκέφτηκα ότι τελικά, υπάρχει σημείο επικοινωνίας με τους άραβες- έστω κι αν είναι μόνο η μουσική..
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.. ήταν η φορά που σκέφτηκα ότι τελικά, υπάρχει σημείο επικοινωνίας με τους άραβες- έστω κι αν είναι μόνο η μουσική..
Είναι και το φαγητό (!!!!), ειδικά αν μιλάμε για τον Λίβανο....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειναι και η (αλ) χημεια, η (αλ)γεβρα, η αστρονομια... και πολλα αλλα ακομη...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
τωρα ακριβως αραβικη μουσικη δεν ειναι. Προκειται για τον Sami Yusuf, βρετανο, αζερο-ιρανικης καταγωγης ο οποιος τραγουδα τοσο στα αγγλικα οσο και στα αζερικα, στα περσικα, στα αραβικα και στα ουρντου. Τα τραγουδια του ειναι θρησκευτικου περιεχομενου και κανουν θραυση. Περισσοτερα εδω: Sami Yusuf - Wikipedia, the free encyclopedia
Εγω τον εμαθα στο ταξιδι μου στην Αιγυπτο, μου τον συνεστησε ο υπαλληλος στο βιβλιοπωλειο που πηγα να αγορασω μερικα CD μουσικης (οποτε τον κολαω και εγω στην αραβικη μουσικη-παρολο που δεν μπορει να θεωρηθει με αυστηρα κριτιρια).

 
Last edited by a moderator:

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Μία φανταστική συλλογή μουσικής αραβικού κόσμου είναι αυτή:

The Music of Islam, 17 CD Boxed Set (εκρός από το v.15)

λόγω της αυθεντικότητάς της και των πολλών ειδών που περιέχει (ακόμα και αραβοανδαλουσιανά που εμένα προσωπικά μου αρέσουν ιδιαίτερα)
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ένα τραγούδι από την Αλγερία του '50 και τον εβραίο Lili Labassi, που τραγουδούσε τραγούδια chaabi.


Υ.Γ. Διάβαζω τελευταία ένα βιβλίο αστυνομικού είδους, που εκτυλίσσεται στην Αλγερία, τον καιρό της ανεξαρτησίας της. Ο προϊστάμενος του κεντρικού ήρωα ακούει συνέχεια την ίδια μουσική, που δεν μπορεί να ακούει στο σπίτι του. Έτσι ήρθα σε επαφή με τον Lili Labassi.
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από την πολύ ωραία ταινία του Πατρίς Λεκόντ "Ο εραστής της κομμώτριας" (1990) ακούστε συνεχόμενα δύο αραβικά τραγούδια, το "Ya Rit Fiya Kabbiha" και το "Wadana wadana" και παρακολουθείστε τον υπέροχο Ζαν Ροσφόρ να τα χορεύει.

 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Tito Saif.............
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom