Αραβική μουσική

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Mια αμερικανα με ινδοαραβικες ριζες και ταλεντο!!!!!!!



 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αραβική μουσική από την καρδιά της Ευρώπης. Cheb Mami και Zebda.


 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μιας που τελευταία είμαι σε αραβικό mood, λόγω πολιτικών εξελίξεων αλλά και.. προσωπικών υποθέσεων, ιδού ένα πανέμορφο ερωτικό τραγούδι με την μαγικά μελωδική φωνή της Fairuz..

 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αφιερωμενο στην Dorotijia που παρακολουθει τις εξελιξεις :


Το τραγουδι ειναι φυσικα παλαιοτερο των γεγονοτων. Φωναζανε οι ανθρωποι και ποιος τους ακουγε;
Ο τραγουδιστης ειναι αλγερινος: Rachid Taha - Wikipedia, the free encyclopedia

Η μεταφραση των στιχων εχει ως εξης:

"Έξω! Έξω! Θλίψη, οργή και προδοσία!Έξω! Έξω! Διαφθορά και προδοσία, μην εμπιστεύτεσαι κανέναν!Έξω! Έξω! Δίψα, ο λαός ξεχάστηκε...Έξω! Έξω! Δεν έχουν τιμή, μόνο καταπίεση και σκλαβιά!Έξω! Έξω! Η ευγωμοσύνη χάθηκε, η ασκήμια είναι παντού.Έξω! Έξω! Τ’ αστέρια φύγανε, ο ήλιος μαύρισε! "μεταφ Κωστας Φέρρης
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ας τον ακουσουμε και σε ενα τραγουδι των The Clash:

Rock the Casbah:

 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Souad Massi

Η Αλγερινή Souad Massi, Βερβέρικης καταγωγής, κυνηγήθηκε στην πατρίδα της για την υποστήριξή της στα δικαιώματα της Καβυλίας, και βρήκε καταφύγιο στο Παρίσι. Το κορίτσι με την αγγελική φωνή και το αγγελικό πρόσωπο μας τραγουδά ένα "υπέροχο τραγούδι" (une chanson magnifique).

 
Last edited by a moderator:

despoinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό-Κούβα-Αργεντινή
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ακουώ Αιγυπτιακή μουσική.Η μητέρα μου βλέπετε γεννήθηκε κ έζησε μέχρι τα δεκαέξι της στην Αλεξάνδρεια!Ερχόμενη λοιπόν στην Ελλάδα είχε μαζί της δεκάδες κασσέτες με όλους τους μεγάλους καλλιτέχνες της εποχης!!Έτσι δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτό το group ο Abdel Halim Hafez.Επέλεξα να ανεβάσω το γνωστό σε όλους μας "Τα μαύρα μάτια σου" στην αυθεντική του version.


Επίσης κ η Χαρούλα Αλεξίου έχει πει τραγούδι του στα Ελληνικά(Φτάνει-Φτάνει,Η ζωή μου κύκλους κάνει).Τραγούδι το οποίο τραγούδησαν αργότερα κι άλλες αξιόλογες Ελληνίδες Ερμηνεύτριες(Κανά,Βιτάλη).Το έχει τραγουδίσει κ η Feiruz!
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ακουώ Αιγυπτιακή μουσική.Η μητέρα μου βλέπετε γεννήθηκε κ έζησε μέχρι τα δεκαέξι της στην Αλεξάνδρεια!Ερχόμενη λοιπόν στην Ελλάδα είχε μαζί της δεκάδες κασσέτες με όλους τους μεγάλους καλλιτέχνες της εποχης!!Έτσι δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτό το group ο Abdel Halim Hafez.Επέλεξα να ανεβάσω το γνωστό σε όλους μας "Τα μαύρα μάτια σου" στην αυθεντική του version.

[media=youtube]yx434vUyVYE[/media] ...ο ταξίμι ,αυτό στο ξεκινημα του κομματιου !!!
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η ιστορία τους χώρισε, η μουσική τους ξαναενώνει.

Με αυτό τον υπότιτλο κυκλοφόρησε στις αρχές του 2012 η αλγερινο-Γαλλο-Ιρλανδική ταινία El Gusto, που αναφέρεται στην μουσική andalou, που τραγουδήθηκε στο πρώτο μισό του 20ου αιώνα από μουσουλμάνους και εβραίους της Αλγερίας. Μετά τα τραγικά γεγονότα του πολέμου της Αλγερίας, και την ανεξαρτησία της Αλγερίας που οδήγησε τους pied noirs, ανάμεσα σε αυτούς και τους εβραίους της Αλγερίας, στην εξορία, χρειάστηκε να περάσει μισός αιώνας για να γίνει δυνατή μία συνάντηση παλαιών και νέων μουσικών, που τραγούδησαν και αγάπησαν την μουσική andalou. Η ταινία αποκλήθηκε και ως η Buena Vista Social Club της Αλγερινής μουσικής.

Το πολύ καλαίσθητο site της ταινίας : El Gusto | Accueil film

Haramtoum Bik Nouassi

Chihlet L'Ayani

και το πολύ γνωστό και σε μας Ya Rayah (Νταλάρας γαρ)
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και οι τρεις ήταν υπέροχοι (Les trois magnifiques)

Festival du Monde Arabe de Montréal
Naseer Shamma (Irak), Carlos Pinana (Espagne), Ashraf Sharif Khan (Pakistan)


 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom