Γενικά Αργεντινή, Χιλή, Παραγουάη για δύο μήνες, συμβουλές, αεροπορικά κτλ

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αζόρες, Ισλανδία, Ιρλανδία είναι τα στανταράκια για Μάιο - Ιούνιο, 10 + 20 + 10 μέρες. Όλα τα άλλα είναι στον αέρα, τσάμπα τα σχέδια επί χάρτου. :D
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Κι εγώ παρακολουθώ το τόπικ με πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα λαμβάνω υπόψη μου όσους έχουν επισκεφτεί την Παταγονία, αν και μου κάνει εντύπωση άτομα πολυταξιδεμένα να περιγράφουν τόσο όμορφα και με τόσο ενθουσιασμό μια περιοχή που κατά τα άλλα δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, πλην 2-3 σημείων. Προσωπικά θα ήθελα να πάτε στην Παταγονία και να μας πείτε και τις δικές σας εμπειρίες, άλλωστε πότε ξανά θα μπορείτε να βρεθείτε τόσο κοντά στον Νότιο Πόλο;

Αλλά βλέποντας και το υπόλοιπο πρόγραμμα της ταξιδιωτικής σας σεζόν (Αζόρες, Ισλανδίες, Ιρλανδίες), που είναι επικεντρωμένη σε φυσιολατρικούς προορισμούς παρόμοιας αισθητικής (παγόβουνα, ηφαίστεια, πλησιέστερα στους πόλους παρά στον Ισημερινό), τείνω να προτιμήσω την επιλογή του Γιώργου, για Μεξικό/Μπελίσε, δηλαδή για προορισμούς που θα προσφέρουν μια εντονότερη εναλλαγή τοπίων, πιο ζεστό κλίμα, πιο ιδιαίτερη αρχιτεκτονική αισθητική, αρχαιολογικό ενδιαφέρον, άλλη κουλτούρα. Οπότε, αν και αταξίδευτος σ' αυτά τα μέρη, εγώ στη θέση σας θα αναζητούσα περισσότερο προορισμούς που να μου προσφέρουν μια εναλλαγή, έτσι ώστε οι Αζόρες π.χ. να μην είναι μια συνέχεια της Παταγονίας με άλλου είδους πόλεις, θερμοκρασία και γλώσσα. Σαφώς ο πολυταξιδεμένος μπόμπιρας σας περιορίζει ακόμη (π.χ. πιο ερημικά τοπία θα ήταν δύσκολα για ένα παιδί, πόσο μάλλον για ένα βρέφος), μα σίγουρα θα βρεθούν επιλογές βολικές για όλους. :)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
άλλωστε πότε ξανά θα μπορείτε να βρεθείτε τόσο κοντά στον Νότιο Πόλο;
Όλη η τοποθέτηση μου φάνηκε απολύτως λογική, να πω την αλήθεια μου. Απλά παρασύρθηκα από το γεγονός ότι θα είμαι ελεύθερος από δουλειά για αρκετούς μήνες συνεχόμενα, που σημαίνει ελευθερία κινήσεων για τέτοιους προορισμούς. Μόνο που από χτες, κοιτάζοντας κυρίως όλα αυτά που θέλουμε να κάνουμε, δηλαδή πολυήμερες πεζοπορίες κτλ, σκέφτομαι μην την πατήσουμε με τον μικρό, και είτε αρρωστήσει, είτε διαλυθεί όλο το πρόγραμμα.
Όσο για το πότε θα μπορέσουμε να βρεθούμε τόσο κοντά στον Πόλο; Καλή ερώτηση, γενικά δεν την ψάχνουμε με στόχους του στυλ "να πάμε στο νοτιότερο ή βορειότερο σημείο" ντε και καλά, ή να γράψουμε απαραίτητα πολλές χώρες στο χάρτη μας. Θέλουμε απλά να χορταίνουμε το κάθε μέρος, κάτι που είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Θα πάμε ξανά και ξανά Ισλανδία, Ρωσία σε όσα περισσότερα γίνεται, κοκ. Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν πηγαίναμε (γιατί τώρα δεν πάμε, όπως φαίνεται) Παταγονία, στην Ουσουάια δε θα πηγαίναμε, ουδόλως με απασχολεί ότι είναι η νοτιότερη πόλη του κόσμου. ;)
Αλλά, για να απαντήσω στην ερώτηση, θα πάμε όταν ο μικρός μεγαλώσει λίγο, και, αφού ανέβει στο Κιλιμάντζαρο, θα μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοιες συνθήκες. :haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Χμ,εμένα η Ιρλανδία μετά τις Αζόρες πάντως δεν με ενθουσίασε. Ωραία φύση μεν, αλλά χαμός παντού από κόσμο, τοπία για εμένα λιγότερο όμορφα από των Αζόρων και το Δουβλίνο στη διαμονή πανάκριβο. Οι Ιρλανδοί συμπαθέστατοι βέβαια. Παταγονία θέλω πολύ να πάω αλλά δυστυχώς στο προηγούμενο ταξίδι δεν έβγαινε. Επικεντρώσαμε σε Ιγκουασού (που ήταν απίστευτο βέβαια από τα εντυπωσιακότερα τοπία που έχω δει) και σε πόλεις της Αργεντινής που μου άρεσαν πολύ. Επίσης αν μπορούσα και πήγαινα νότια Αργεντινή θα ήθελα να δω χερσόνησο Βαλντες.

Για να ξαναέρθω στις Αζόρες πάντως μια και το κρύο δεν είναι πολύ, ο χειμώνας τους είναι ήπιος, έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές. Μείναμε σε ξενοδοχεία καλά σε τιμές που το καλοκαίρι απλώς δεν τις βρίσκεις με τίποτα.Και νοικιάσαμε εύκολα αυτοκίνητα, ενώ το καλοκαίρι πρέπει να έχεις κάνει κράτηση. Από την άλλη στα μικρά νησάκια των Αζόρων ίσως αξίζει να πας Άνοιξη - Καλοκαίρι γιατί το Χειμώνα θα είναι ψιλοάδεια.Στα μεγάλα άνετα πας και Χειμώνα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Χμ,εμένα η Ιρλανδία μετά τις Αζόρες πάντως δεν με ενθουσίασε. Ωραία φύση μεν, αλλά χαμός παντού από κόσμο, τοπία για εμένα λιγότερο όμορφα από των Αζόρων και το Δουβλίνο στη διαμονή πανάκριβο. Οι Ιρλανδοί συμπαθέστατοι βέβαια. Παταγονία θέλω πολύ να πάω αλλά δυστυχώς στο προηγούμενο ταξίδι δεν έβγαινε. Επικεντρώσαμε σε Ιγκουασού (που ήταν απίστευτο βέβαια από τα εντυπωσιακότερα τοπία που έχω δει) και σε πόλεις της Αργεντινής που μου άρεσαν πολύ. Επίσης αν μπορούσα και πήγαινα νότια Αργεντινή θα ήθελα να δω χερσόνησο Βαλντες.

Για να ξαναέρθω στις Αζόρες πάντως μια και το κρύο δεν είναι πολύ, ο χειμώνας τους είναι ήπιος, έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές. Μείναμε σε ξενοδοχεία καλά σε τιμές που το καλοκαίρι απλώς δεν τις βρίσκεις με τίποτα.Και νοικιάσαμε εύκολα αυτοκίνητα, ενώ το καλοκαίρι πρέπει να έχεις κάνει κράτηση. Από την άλλη στα μικρά νησάκια των Αζόρων ίσως αξίζει να πας Άνοιξη - Καλοκαίρι γιατί το Χειμώνα θα είναι ψιλοάδεια.Στα μεγάλα άνετα πας και Χειμώνα.
Δουβλίνο έχουμε διαμονή σε φίλες, και γενικά δουλεύουμε πολύ το couchsurfing όπου πάμε. Για Αζόρες, όταν λες ήιος χειμώνας, τι σημαίνει από βροχές; Κρύο δεν κάνει πολύ, το ξέρω.Αλλά η βροχή θα μας χαλάσει λίγο στις πεζοπορίες, θα πρέπει να βάζω και του μικρού αυτά τα προστατευτικά σοτ σακίδιο, λες και τον έχω σε πλεξιγκλας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Δουβλίνο έχουμε διαμονή σε φίλες, και γενικά δουλεύουμε πολύ το couchsurfing όπου πάμε. Για Αζόρες, όταν λες ήιος χειμώνας, τι σημαίνει από βροχές; Κρύο δεν κάνει πολύ, το ξέρω.Αλλά η βροχή θα μας χαλάσει λίγο στις πεζοπορίες, θα πρέπει να βάζω και του μικρού αυτά τα προστατευτικά σοτ σακίδιο, λες και τον έχω σε πλεξιγκλας
Φοβαμαι οτι και η Ιρλανδια εχει το ιδιο θεμα με τις βροχες. Ωκεάνιο κλίμα, καταλαβαίνεις.
2 φορες Δυτική Αγγλία και μια Ιρλανδία, όλες Ιούλη και οι βροχές κρατούσαν όλο το 24ωρο είτε ήταν το γνωστό άνοιξε κλεισε την ομπρέλα κάθε 2 ώρες.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Φοβαμαι οτι και η Ιρλανδια εχει το ιδιο θεμα με τις βροχες. Ωκεάνιο κλίμα, καταλαβαίνεις.
2 φορες Δυτική Αγγλία και μια Ιρλανδία, όλες Ιούλη και οι βροχές κρατούσαν όλο το 24ωρο είτε ήταν το γνωστό άνοιξε κλεισε την ομπρέλα κάθε 2 ώρες.
Εκεί το περιμένουμε, Αζόρες όμως θέλω καλό καιρό για να περπατάμε παντού. Στην Ιρλανδία ας βρέχει, να τη βγάζουμε με αλκοόλ κοιτώντας το πράσινο. :rolleyes:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Οι Αζόρες έχουν στην κυριολεξία αυτό που λένε 4 εποχές σε μια μέρα. Εννοείται πως έχει βροχές, αλλά εκεί που σε ένα σημείο βρέχει, οδηγείς ένα 10 λεπτο με το αμάξι και πας σε μέρος με καλύτερο καιρό. Το χειρότερο βέβαια είναι σε κάποια μιραδούρο ο αέρας.Λόγω του υψόμετρου μπορεί να μην μπορέσεις να σταθείς από τον πολύ αέρα. Εμένα κυριολεκτικά με έπαιρνε ο αέρας σε ένα μιραδούρο.
Γενικά ο καιρός στις Αζόρες δεν είναι πολύ προβλέψιμος.Οι βροχές πάντως ποτέ όσο ήμασταν εκεί δεν διαρκούσαν πολύ συνήθως.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
@KonstantinosAlyona αυτή τη φορά θα ευλογήσω τα γένια (που δεν έχω) και όχι του Ζυρ (που εξάλλου τα έχει ξυρίσει). Αν θες να μάθεις περισσότερα για το διαμάντι που λέγεται Φλόρες, πάτα εδώ https://zyrinis.gr/node/33400
Για τα υπόλοιπα νησια δεν πρόκοψα δυστυχώς να γράψω ακόμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H Ιαπωνία μου φαίνεται φανταστική επιλογή: ασφαλέστατη, αποστειρωμένη όσο δεν πάει για το παιδί, τρομερό φαγητό, απίστευτη παράδοση, εξαιρετική αρχιτεκτονική, μπόλικη ιστορία και καλός σχετικά καιρός.

Καλά επιμένεις να ρωτάς για τη σύγκριση Ισλανδίας-Παταγονίας: η μέρα με τη νύχτα, δε συγκρίνονται, κλάσεις ανώτερη η πρώτη σε όλα.

Το Μεξικό απλά απίθανο κι είναι και ωραία εποχή. Μη χάσετε Guanajuato μιας που έχετε καιρό, κρυφό διαμάντι, εκπληκτική πόλη. Το νερό πάντως δεν πίνεται ούτε εκεί.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ουφ...
Κι αφού γράφτηκε ακόμη ένα εκτενές, αναλυτικότατο ταξιδιωτικό σχέδιο
στα σημειωματάρια της Αλιόνας (δίπλα σε αυτά του Καυκάσου, της Γουατεμάλας και άλλων),
βγάλαμε εισιτήρια για 13 μέρες Μπαλί, τον Απρίλιο. Αλλοπρόσαλλοι, εεε;;; :haha:
Ευχαριστώ για την κάθε βοήθεια πάντως, η Παταγονία εκεί είναι, και το σχέδιο δεν αλλάζει και πολύ. Απλά στο μέλλον δε θα περιλαμβάνει μεταφορά του Έκτορα στην πλάτη μου, θα έχει περπάτημα για όλους. :cool:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εντελώς αλλοπρόσαλλοι όμως! Πιο τουριστικό μέιν στριμ πεθαίνεις :haha::haha::haha:

υ.γ. Θυμίσου άμα περάσεις από την Αθήνα να σου δώσω το βιβλίο του Ζυρ "Πέρα από το Μπάλι" να σε συντροφεύει στο ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom