Αργεντινη vs Βραζιλία

Αργεντινή vs Βραζιλία


  • Total voters
    46

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.334
Το άκουσα από το είδα και το είδα από το μου συνέβει, έχουν μεγάλες διαφορές.
Ακριβώς όπως ακούμε και την δικιά σου εκδοχή.
Συνήθως σε κανέναν δεν συμβαίνει ποτέ τίποτε και όλοι οι τρόποι που αναφέρεις για αποφυγή βιας είναι γνωστοί από όλους εμάς που ταξιδεύουμε και εφαρμόζονται παντού, όχι μονό στο Ρίο.
Προφανώς η εμφάνιση σου η ο τρόπος που αφομοιώνεσαι να μην έλκει λωποδύτες.
Φυσικά ότι γνωρίζεις τη γλώσσα είναι συν.

Επέτρεψε μου όμως να έχω τις αμφιβολίες μου για εκείνη τη χώρα όσον άφορα την ασφάλεια μου και τους περιορισμούς που πρέπει να εφαρμόσω σε κάθε έξοδο. Όχι ρολόι όχι χρήματα όχι κάρτες όχι ρούχα που κάνουν μπαμ, όχι το ένα όχι το άλλο. Ε όχι, πάμε κάπου άλλου πιο ασφαλές.
Και σιγά το κωλοχανείο δηλαδή.
Κάθε ηλικία και κάθε άνθρωπος με τα θέλω του.
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
6.775
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χρειάζεται απλά να κυκλοφορείς λιτά χωρίς φρου φρου ώστε αν πέσεις θύμα μικροκλοπής, να δώσεις ήρεμα κι ωραία τα λιγοστά μετρητά σου ή το κινητό σου και να μην τα βάψεις μαύρα λες και έχασες ένα μύριο στο χρηματιστήριο.
Μα και η μικροκλοπή όπως λες μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρότερα προβλήματα από τα να χάσεις λίγα χρήματα ή το κινητό σου. Για παράδειγμα πριν 4-5 χρόνια στο Μανάος από τον πατέρα φίλης πήραν μαζί με τα λίγα χρήματα που είχε και το διαβατήριο του με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθεί αφάνταστα για να μπορέσει να γυρίσει Ρίο και κατόπιν στην Ευρώπη. Η όλη φάση του «έσκισε» μεγάλο μέρος του ταξιδιού του.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Όχι ρολόι όχι χρήματα όχι κάρτες όχι ρούχα που κάνουν μπαμ, όχι το ένα όχι το άλλο.
Όταν θα βγεις για περπάτημα calçadão και παραλίες, μπορείς να φοράς Redmi band και όχι Rolex. Αυτό είναι το point μου, ότι δεν χρειάζεται να προκαλείς σε σημεία χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Όταν θα πας στο bar το βράδυ και θες να σαι στην πένα, με γεια σου με χαρά σου, γνωρίζεις τι κουβαλάς πάνω σου και ανάλογα κινείσαι.

Σε μία χώρα που έχει pos μέχρι κι ο τελευταίος πάγκος στη λαϊκή, μέχρι κι ο τυπάς που πουλάει καιπιρινια σε δίσκο στην παραλία, το βρίσκω χαζό να κουβαλάει πάνω του κάποιος πολλά λεφτά σε μετρητά.

Και σιγά το κωλοχανείο δηλαδή.
@tatooine ωραίο κωλοχανείο όμως

Screenshot 2024-02-19 223824.png



Μα και η μικροκλοπή όπως λες μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρότερα προβλήματα από τα να χάσεις λίγα χρήματα ή το κινητό σου.
Μπορεί ναι, μαζί σου. Απλά άλλο το να σου κλέψουν το διαβατήριο ενώ είσαι φορτωμένος με πράγματα και πηγαίνεις προς το αεροδρόμιο πχ που είναι απαραίτητο το διαβατήριο κι άλλο να στο κλέψουν μέρα μεσημέρι στην Ιπανέμα όπου δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να το έχεις πάνω σου.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
6.775
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Όταν θα βγεις για περπάτημα calçadão και παραλίες, μπορείς να φοράς Redmi band και όχι Rolex. Αυτό είναι το point μου, ότι δεν χρειάζεται να προκαλείς σε σημεία χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Όταν θα πας στο bar το βράδυ και θες να σαι στην πένα, με γεια σου με χαρά σου, γνωρίζεις τι κουβαλάς πάνω σου και ανάλογα κινείσαι.

Σε μία χώρα που έχει pos μέχρι κι ο τελευταίος πάγκος στη λαϊκή, μέχρι κι ο τυπάς που πουλάει καιπιρινια σε δίσκο στην παραλία, το βρίσκω χαζό να κουβαλάει πάνω του κάποιος πολλά λεφτά σε μετρητά.



@tatooine ωραίο κωλοχανείο όμως

View attachment 454527




Μπορεί ναι, μαζί σου. Απλά άλλο το να σου κλέψουν το διαβατήριο ενώ είσαι φορτωμένος με πράγματα και πηγαίνεις προς το αεροδρόμιο πχ που είναι απαραίτητο το διαβατήριο κι άλλο να στο κλέψουν μέρα μεσημέρι στην Ιπανέμα όπου δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να το έχεις πάνω σου.
Στο Ρίο θα ήταν ευκολότερα τα πράγματα. Φαντάσου στο Μανάος, πρακτικά χωρίς τρόπο να βρεις προξενική αρχή κι άπειρες ώρες μακριά από πόλη που μπορείς να βρεις άκρη (Το Μανάος απέχει από το Ρίο 4300 χιλιόμετρα! Και χωρίς διαβατήριο δεν μπαίνεις σε αεροπλάνο) πες μου εσύ αν συντρέχει λόγος ανησυχίας ή όχι. Θα σου πω μόνο ότι έμεινε εκεί σχεδόν μήνα για να μπορέσει να βρει άκρη. Επιπλέον του πήραν το γερμανικό δίπλωμα οδήγησης και την αντίστοιχη ταυτότητα κι έφαγε κι άλλες μέρες στην Γερμανία επιστρέφοντας για να ξαναβγάλει όλα του τα χαρτιά. Κι όλα αυτά στην τρυφερή ηλικία των 76.
Δεν συζητώ καν τις εμπειρίες φίλων ναυτικών γιατί όντως είναι ακραίες και γιατί δεν μπορώ να πω ότι κρατούσαν χαμηλό προφίλ ή στοιχειώδεις προφυλάξεις.
Τώρα εννοείτε πως μπορεί να πας και να μην σου τύχει τίποτα αλλά όσο να ‘ναι όταν ακούς τέτοιες ιστορίες δεν σου δημιουργείται η όρεξη να πας σε αυτά τα μέρη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Παντως εγω εχω νιωσει πολυ περισσοτερη ανασφαλεια σε αλλα μερη… δεν ηταν τελικα και το χειροτερο που αντιμετωπισα
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Δεν το ξέραμε πως πρέπει να μάθουμε Πορτογαλικά για να μην νιώθουμε ανασφάλεια.
Δεν έγραψα κάπου ότι είναι προαπαιτούμενο για την είσοδο στη χώρα ούτε ότι ο επίδοξος ληστής θα σε βάλει να γράψεις έκθεση στα πορτογαλικά κι άμα δει καλό λεξιλόγιο θα σε αφήσει ήσυχο, έγραψα τι σκεφτόμουν εγώ κατά τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί. Ότι οτιδήποτε και να γίνει λύνεται. Η γλώσσα παίζει ρόλο, αλλά όχι τον κυρίαρχο στο να νιώθεις ότι είσαι οκ.

Να μάθετε πάντως, ωραία είναι. Νταξ δεν είναι και σαν τα ισπανικά της Αργεντινής με τα vos sos, αλλά τρώγονται.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έγραψα κάπου ότι είναι προαπαιτούμενο για την είσοδο στη χώρα ούτε ότι ο επίδοξος ληστής θα σε βάλει να γράψεις έκθεση στα πορτογαλικά κι άμα δει καλό λεξιλόγιο θα σε αφήσει ήσυχο, έγραψα τι σκεφτόμουν εγώ κατά τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί. Ότι οτιδήποτε και να γίνει λύνεται. Η γλώσσα παίζει ρόλο, αλλά όχι τον κυρίαρχο στο να νιώθεις ότι είσαι οκ.

Να μάθετε πάντως, ωραία είναι. Νταξ δεν είναι και σαν τα ισπανικά της Αργεντινής με τα vos sos, αλλά τρώγονται.
Παίζει μεγάλο ρόλο. Μπορείς να διαπραγματευθεις και να κρατήσεις κάποια πράγματα που του επίδοξου ληστή του είναι άχρηστα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως εγω εχω νιωσει πολυ περισσοτερη ανασφαλεια σε αλλα μερη… δεν ηταν τελικα και το χειροτερο που αντιμετωπισα
Εσύ αν δεν κάνω λάθος ταξιδεύεις σχεδόν παντού με οδηγό/ξεναγό. Τι ανασφάλεια να νιώσεις;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Εσύ αν δεν κάνω λάθος ταξιδεύεις σχεδόν παντού με οδηγό/ξεναγό. Τι ανασφάλεια να νιώσεις;
Δεν περπαταω εκει που παω; Δεν βγαινω μονη μου για βολτα; Ξεναγο για καποιες ωρες εχουμε, οχι σωματοφυλακα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.662
Εγώ που ταξίδεψα χωρίς ξεναγό, δεν ένιωσα πουθενά ανασφάλεια. Μόνοι μας παντού μέρα και νύχτα, φυσικά σε νορμαλ γειτονιές. Ότι θα κάναμε παντού δηλαδή, κοινή λογική.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ που ταξίδεψα χωρίς ξεναγό, δεν ένιωσα πουθενά ανασφάλεια. Μόνοι μας παντού μέρα και νύχτα, φυσικά σε νορμαλ γειτονιές. Ότι θα κάναμε παντού δηλαδή, κοινή λογική.
Η κοινή λογική είναι σχετική δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει η μπίλια. Βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για τη Βραζιλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.222
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom