Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
dorita18
1) δεν θυμάμαι
2) δεν θυμάμαι
3) δεν ξέρω
4) είμασταν το 2013 25-31 Μαρτίου. Κλείσαμε εισητήρια τέλος Μαρτίου νομίζοντας ότι θα βρίσκαμε στη Βιέννη τον ανοιξιάτικο καιρό της Ελλάδας και θα βλέπαμε τους κήπους ανθισμένους! Φτάνοντας στο αεροδρόμιο, αντικρύσαμε μόνο χιόνι - χιόνι και χιόνι. Όπως καταλαβαίνεις το Μάρτιο εκεί έχει πολύ κρύο, χιόνι και οι κήποι δεν είναι ανθισμένοι. Να περάσετε καλά!
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
dorita18
1) δεν θυμάμαι
2) δεν θυμάμαι
3) δεν ξέρω
4) είμασταν το 2013 25-31 Μαρτίου. Κλείσαμε εισητήρια τέλος Μαρτίου νομίζοντας ότι θα βρίσκαμε στη Βιέννη τον ανοιξιάτικο καιρό της Ελλάδας και θα βλέπαμε τους κήπους ανθισμένους! Φτάνοντας στο αεροδρόμιο, αντικρύσαμε μόνο χιόνι - χιόνι και χιόνι. Όπως καταλαβαίνεις το Μάρτιο εκεί έχει πολύ κρύο, χιόνι και οι κήποι δεν είναι ανθισμένοι. Να περάσετε καλά!
ευχαριστω πολυ αποτι καταλαβα να παρω ζεστα πολυ ρουχα σκουφους γαντια κτλ.οκ!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Την Κυριακή του Πάσχα 12 Απριλίου που θα βρίσκομαι Βιέννη θα διοργανωθεί Μαραθώνιος και φαίνεται ότι θα είναι μεγάλη εκδήλωση.
Αν και την προηγούμενη μέρα θα έχει κάτι πάρτι κλπ, την Κυριακή μάλλον θα είναι πολύ δύσκολες οι μετακινήσεις ή η περιήγηση.
Είναι καλή ιδέα να πάμε Μπρατισλάβα εκείνη τη μέρα για να αποφύγουμε τον πανικό; ή θα είναι ακόμη χειρότερο και θα δυσκολευτούμε να βγούμε και να μπούμε από την πόλη;
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παιδιά γνωρίζει κανείς να μας πει;

Γιατί και γω θα είμαι Βιέννη εκείνες τις μέρες.. Εμείς όμως θα μείνουμε εντος πόλης. Θα έχουμε προβλημα στις μετακινήσεις και στο μετρό; Ή υπάρχει περίπτωση να είναι κλειστά τα μουσεία/παλάτια;

Διαβασα για μια ορθόδοξη εκκλησία που υπάρχει κοντά στην εκκλησία του Αγίου Στεφάνου, γνωρίζει κανείς αν λειτουργά κανονικά την Ανάσταση;

Επισης για τα φαγητά, αν θελουμε 2-3 φορες να φαμε σε κάποιο εστιατόριο που προτείνουν πολλά παιδιά και εδώ χρειάζεται κάποια κράτηση από πριν;

Το le loft στο sofitel hotel, φαντάζομαι για φαγητό θα είναι απλησίαστο ε; :p
Για ποτό όμως; Είναι πιο λογικες οι τιμές; Χρείαζεται κράτηση;

Τελος, στα πολλά σχόλια που διάβασα κάπου είδα να αναφέρεται μια φοιτητική κάρτα.. Δηλ πρέπει να δείξω κάτι άλλο εκτός από το φοιτητικό πάσο για να εχω τις φοιτητικές τιμές;
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
θα είμαι και εγω εκει!!! αλλά δεν έχω ψάξει καθόλου το θέμα γιατί το θεώρησα πολύ νωρίς! Αν ξέρεις ορθοδοξη εκκλησία που θα λειτουργήσει πες και σε εμένα γιατί και εμείς θέλουμε να πάμε!!
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ονομάζεται Ναός της Αγίας Τριάδος αν δεν κάνω λάθος και βρίσκεται πολύ κοντά στον καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου.
Καπου το έχω διαβάζει εδώ, σε μια ταξιδιωτική ιστορία νομίζω, από ένα ζευγάρι που την ανακάλυξε το βράδυ της Ανάστασης!

Αλλά επειδή ηταν παλιά ανάρτηση αν γνωρίζει κανείς ας μας απαντήσει..

Όπως και στα προηγούμενα ερωτηματα που έθεσα και γω και η Paefstra!!!
 
Last edited:

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Την Κυριακή του Πάσχα 12 Απριλίου που θα βρίσκομαι Βιέννη θα διοργανωθεί Μαραθώνιος και φαίνεται ότι θα είναι μεγάλη εκδήλωση.
Αν και την προηγούμενη μέρα θα έχει κάτι πάρτι κλπ, την Κυριακή μάλλον θα είναι πολύ δύσκολες οι μετακινήσεις ή η περιήγηση.
Είναι καλή ιδέα να πάμε Μπρατισλάβα εκείνη τη μέρα για να αποφύγουμε τον πανικό; ή θα είναι ακόμη χειρότερο και θα δυσκολευτούμε να βγούμε και να μπούμε από την πόλη;
θα είμαι και εγω εκει!!! αλλά δεν έχω ψάξει καθόλου το θέμα γιατί το θεώρησα πολύ νωρίς! Αν ξέρεις ορθοδοξη εκκλησία που θα λειτουργήσει πες και σε εμένα γιατί και εμείς θέλουμε να πάμε!!
Η εκκλησια λεγετε griechenkirche αγια τριαδα σωστααα!! δεν εχω παει απλα θαμαι σελιγες μερες εκει και τοχω ψαξει;)
https://www.google.gr/search?q=grie...msung&sourceid=chrome-mobile&espv=1&ie=UTF-8#
Παιδία μπορείτε να πείτε που θα μείνετε;;
Και dorita18 θα περιμένουμε τα νέα σου από την όμορφη Βιέννη!! Να περάσεις υπέροχα :)
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Isavella στο sofitel θα μεινουμε,
https://www.google.gr/url?sa=t&sour...kQFjAE&usg=AFQjCNEDhGhTaowqnn17iZsgNRfFqwapig
ειναι τσιμπιμενη η τιμη τουo_O απλα εγω το εκλεισα λιγο πριν τα χριστουγεννα και το βρηκα στα 120 με πρωινο, επισης ενα πολυ καλο που ηταν να μεινω αλλα κολησα στο sofitel;) ειναι το am hotel, και εδω μεσα πολλα παιδια λενε τα καλυτερα, 85 ευρω μου το εδιναν με πρωινο ριξε μια ματια ειναι και σε πολυ καλο σημειο.
https://www.google.gr/url?sa=t&sour...AQFjAO&usg=AFQjCNE7OA6tAksLUA4mvDGZTqKj4_1uIw
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Isavella στο sofitel θα μεινουμε,
https://www.google.gr/url?sa=t&sour...kQFjAE&usg=AFQjCNEDhGhTaowqnn17iZsgNRfFqwapig
ειναι τσιμπιμενη η τιμη τουo_O απλα εγω το εκλεισα λιγο πριν τα χριστουγεννα και το βρηκα στα 120 με πρωινο, επισης ενα πολυ καλο που ηταν να μεινω αλλα κολησα στο sofitel;) ειναι το am hotel, και εδω μεσα πολλα παιδια λενε τα καλυτερα, 85 ευρω μου το εδιναν με πρωινο ριξε μια ματια ειναι και σε πολυ καλο σημειο.
https://www.google.gr/url?sa=t&sour...AQFjAO&usg=AFQjCNE7OA6tAksLUA4mvDGZTqKj4_1uIw
To Sofitel είναι πραγματικά εξαιρετική επιλογή και το πέτυχες και σε ακόμη πιο εξαιρετική τιμή. To Am Konzerthaus δε ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Σαν τοποθεσία καλύτερη από το Sofitel αλλά έχοντας μείνει προ μηνός εκεί, δε θα έδινα πάνω απο 100 ευρώ για το συγκεκριμένο, μιας και πλέον έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
To Sofitel είναι πραγματικά εξαιρετική επιλογή και το πέτυχες και σε ακόμη πιο εξαιρετική τιμή. To Am Konzerthaus δε ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Σαν τοποθεσία καλύτερη από το Sofitel αλλά έχοντας μείνει προ μηνός εκεί, δε θα έδινα πάνω απο 100 ευρώ για το συγκεκριμένο, μιας και πλέον έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του.
Οντως φαινετε πολυ ομορφο εχεις μεινει; το am και το 24hours (ισως δεν το γραφω σωστα) ηταν δυο απο τις επομενες επιλογες μου οταν εψαχνα για χριστουγεννα κατι γυρο στα 100 ευρω, οταν βεβαια αλλαξαν τα δεδομενα και βρηκα για μαρτιο 120 το sofitel εεε ειπα ας παει και το παλιαμπελο:D, το εκλεισα χωρις δευτερη σκεψη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Οντως φαινετε πολυ ομορφο εχεις μεινει; το am και το 24hours (ισως δεν το γραφω σωστα) ηταν δυο απο τις επομενες επιλογες μου οταν εψαχνα για χριστουγεννα κατι γυρο στα 100 ευρω, οταν βεβαια αλλαξαν τα δεδομενα και βρηκα για μαρτιο 120 το sofitel εεε ειπα ας παει και το παλιαμπελο:D, το εκλεισα χωρις δευτερη σκεψη.
Έχω επισκεφθεί μόνο το bar όταν είχε πρωτοανοίξει. Ήταν να μείνω εκεί τον προηγούμενο μήνα αλλά ξαφνικά βρήκα το Am Konzerthaus στα 70 με πρωινό, στη μισή τιμή που είχα βρει το Sofitel, και δεδομένων των καλών του κριτικών σε συνδυασμό με τη χαμηλότατη τιμή έμεινα εκεί, μένοντας λίγο απογοητευμένος από την παλαιότητα της διακόσμησης. Γενικά ήταν αξιοπρεπές, απλά όχι κάτι το ιδιαίτερο όπως οι κριτικές το έκαναν να φαντάζει (σε συνδυασμό με το affiliation του με την πιο premium Μ Gallery brand του ομίλου Accor). Το 25hours όντως φαίνεται πολύ καλό, αν και έχω ακούσει ότι τα στανταρ δωμάτια του είναι λίγο μικρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom