Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Γνωρίζει κανείς σε ποιο ακριβώς σημείο της Βιέννης έχει τραβηχτεί αυτή η φωτογραφία;
aimg377.imageshack.us_img377_6971_005di1.jpg
εύκολο!είναι στο Donauinsel!μία νησίδα γης μέσα στον Δούναβη!Ιδανικό για περιπάτους , πικ νικ ποδήλατο και μπάρμπεκιου!!!αχ τι μου θύμισες!:roll:
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
να περάσουν τέλεια όσοι πρόκειται να πάνε!!!και όσοι δεν έχουν πάει ακόμα να το αποφασίσουν!Πραγματικά η Βιέννη είναι ωραία όλες τις εποχές, απλά αν ο καιρός είναι καλός είναι προτιμότερο για τον ταξιδιώτη που μπορεί να δει τα πάντα πιο άνετα και να μείνει περισσότερες ώρες έξω..βέβαια αν εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε κακό καιρό τότε μάλλον στην Βιέννη θα συμβαίνει το αντίθετο!
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Να ρωτησω κατι για την Vienna card.Στο site αναφερει οτι "a 72-hour rover ticket valid on the underground, on trams and buses, with additional discounts and benefits".Μπορει κανεις να μας πει ποια ειναι αυτα?
πάντως σχεδόν σε όλα τα αξιοθέατα ισχύουν εκπτώσεις για φοιτητές αρκεί στο πάσο σας α φαίνεται οτι ισχύει για το τρέχον έτος...ανάλογα και που θα πέσετε γιατί υπάρχουν μερικοί που απλά σουν κάνουν την ζωή δύσκολη λόγω υπερβολικής τυπικότητας...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
tesorino επειδη ξερω πως εχεις τις απαντησεις, θα βοηθησεις λιγο τον dust???
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Να ρωτησω και εγω κατι; Για να πας απο 1. το Ιννσμπρουκ στο Σάλτσμπουργκ και απο 2. το Σαλτσμπουργκ στη Βιεννη, ξερετε με ποιο τρενο πας και ποσο κοστιζουν περιπου τα εισιτηρια; Θα με σωσετε!!!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Να ρωτησω και εγω κατι; Για να πας απο 1. το Ιννσμπρουκ στο Σάλτσμπουργκ και απο 2. το Σαλτσμπουργκ στη Βιεννη, ξερετε με ποιο τρενο πας και ποσο κοστιζουν περιπου τα εισιτηρια; Θα με σωσετε!!!
www.bahn.de - Ihr Mobilit έχει και στα αγγλικά. το επίσημο site των γερμανικών σιδηροδρόμων, απόλυτα αξιόπιστο, ακριβέστατο, μπορείς να το εμπιστευτεις στις πληροφορίες που θα σου βγάλει για τις ώρες και για τις τιμές.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
πάντως σχεδόν σε όλα τα αξιοθέατα ισχύουν εκπτώσεις για φοιτητές αρκεί στο πάσο σας α φαίνεται οτι ισχύει για το τρέχον έτος...ανάλογα και που θα πέσετε γιατί υπάρχουν μερικοί που απλά σουν κάνουν την ζωή δύσκολη λόγω υπερβολικής τυπικότητας...
Thanks Tesorino!Αν εχουμε την ISIC card δεν ειναι σαν να εχουμε πασο;Η οι μειωμενες τιμες της ISIC card ειναι μονο στα σημεια που αναφερει στο site τους;Απο αξιοθεατα,μουσεια πχ εχει μονο το schonbrunn.Δεν θα επρεπε να εχει και αλλα αφου ουσιαστικα ειναι διεθνες πασο;
Η latina εχει δικιο.Αν μπορεις να απαντησεις σε εκεινο το τεραστιο ποστ μου θα ημουν ευγνωμων!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Thanks Tesorino!Αν εχουμε την ISIC card δεν ειναι σαν να εχουμε πασο;Η οι μειωμενες τιμες της ISIC card ειναι μονο στα σημεια που αναφερει στο site τους;Απο αξιοθεατα,μουσεια πχ εχει μονο το schonbrunn.Δεν θα επρεπε να εχει και αλλα αφου ουσιαστικα ειναι διεθνες πασο;
Η latina εχει δικιο.Αν μπορεις να απαντησεις σε εκεινο το τεραστιο ποστ μου θα ημουν ευγνωμων!
εχει σε ολα τα μουσεια!οπου υπαρχει μειωμενο εισιτηριο, με isic πληρωνεις αυτο!!πχ.ακομη και στο σπιτι του μοτσαρτ που πηγαμε στην βιεννη(ακομη μετανιωνω τον χρονο και τα λεφτα που ξοδεψα..μην πατε επ ουδενι)μειωμενο πληρωσαμε!!ειναι σαν να εχει πασο, απλα εισαι εξασφαλισμενος γιατι το ελληνικο πασο εχει πανω μονο ελληνικα και οπου πας να το δειξεις δεν εισαι καλυμμενος, μπορει να το δεχτουν, μπορει και οχι!!ειναι ρισκο!ενω με την isic δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!μην σε προβληματιζει καθολου, η καρτα θα τα βγαλει τα λεφτα της!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
για ανέλυσέ το!:roll:
να το αναλυσω στα γρηγορα..ο ανθρωπος εζησε στο εν λογω σπιτι ελαχιστο χρονικο διαστημα(3 χρονια νομιζω)..το κανονικο του σπιτι ειναι στο σαλτζμπουργκ αν δεν κανω λαθος..οποτε στο σπιτι της βιεννης υπαρχουν ελαχιστα εως καθολου προσωπικα του αντικειμενα και σε καθε δωματιο εχουν βαλει αυτοι επιπλα και αντικειμενα γραφοντας οτι δεν ξερουμε αλλα υποθετουμε οτι σε αυτο το δωματιο ηταν αυτο, εκεινο κτλ.κοιτα γενικα, απο σπιτια μεγαλων ανδρων εχω απογοητευτει και αλλες φορες..πχ και του γκαιτε στην φρανκφουρτη δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα, ομως του μοτσαρτ θεωρω οτι δεν αξιζει καθολου..βεβαια, ειναι προσωπικη μου αποψη..αν εσυ εισαι μεγαλος φαν, να πας..
απλα εγω επειδη εγω προσωπικα ειχα φαγωθει να παω και εσυρα τις αλλες μαζι μου, ηταν ψιλοδικη μου ιδεα δηλαδη και πηγαμε και 2 φορες(γιατι την μια εκλεινε και δεν μας αφησαν να μπουμε) απογοητευτηκα πολυ εν τελει!τα χειροτερα εχω ακουσει και για το γραφειο του φρουντ στην βιεννη, αλλα εκει δεν το τολμησα καν..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...αν εσυ εισαι μεγαλος φαν, να πας..
μεγάλος φαν δεν ειμαι, ούτε καν φαν!:haha:
απλά προσπαθώ να βρω να αξιοποιήσω καλύτερα τον χρόνο μου εκεί!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
μεγάλος φαν δεν ειμαι, ούτε καν φαν!:haha:
απλά προσπαθώ να βρω να αξιοποιήσω καλύτερα τον χρόνο μου εκεί!
ωραια, αφου δεν εισαι φαν, απεφυγε το!η βιεννη εχει υπεροχα μουσεια(προτεινω μουσειο ιστοριας της τεχνης, albertina και leopold,οσο για το μοντερνας τεχνης ηταν προχωρημενο πολυ,για τα γουστα μου, εξαρταται απο το ποσο ανοιχτος εισαι ως προς την εννοια "τεχνη"...εγω ζοριστηκα!!) και ανακτορα!!καλυτερα να επισκεφτεις αυτα και να απολαυσεις και τους περιπατους σου στην πολη!!!ο,τι παραπανω θες ρωτα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.591
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom