Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη

Δεν είμαι πολυταξιδεμένος.
Αλλά πιστεύω στην μοίρα και στο πεπρωμένο.
Κάπως έτσι ξεκίνησε το ταξίδι μου…..στην τύχη.:roll:
Είμαστε αρχές Φεβρουαριου 2007 ένα παγωμενο και ρουτινιαρικο απογευμα μολις ειχα σχολασει από την δουλεια μου και ειμαι σπιτι,αραχτος όταν χτυπαει το τηλεφωνο.
Ηταν ο ΞΑ που μου ανακοινωνει ότι θα ερθει μερικες μερες στην Αθηνα για διακοπες τον Μαρτιο.
Η καζουρα που τρωει είναι μεγαλη.:haha:Αθηνα και διακοπες Μαρτιο μηνα δεν κολλαει πουθενα.
Ας είναι.Μεταξυ αλλων μου λεει να παμε κανενα ταξιδακι το πολύ μεχρι την συμπρωτευουσα για 2-3 μερες αν θελω.Εγω προτεινω μεταξυ σοβαρου κι αστειου να παμε εξωτερικο μιας και ειχα χρονια να βγω εκτος συνορων.:cool:

Ετσι αρχιζουμε να ριχνουμε ιδεες για Ολλανδιες,Τσεχιες και Ισπανιες:rolleyes:

Αν και όταν τελειωσε το τηλεφωνημα πιστευα ότι όλα αυτά είναι λογια του αερα.
Στο δευτερο τηλ ο ΞΑ μου ανακοινωνει ότι ακουσε πολύ καλα λογια για Ταυλανδη.
Τροπικη χωρα και το μεγαλυτερο εξοδο είναι τα εισητηρια.
Ειχα πεσει κατω από τα γελια.:haha::haha::haha:
Σιγα μην τρεχω στις Ασιες….να αφησω τα κοκκαλα μου στους κινεζους….. και αλλα τετοια χαριτωμενα.:bleh::bleh::bleh:
Και του σερβιρω ένα απολυτο και μουλαρομενο ΟΧΙ-ουτε 28 οκτωμβρη ναχαμε-:mad:

Η ιδεα όμως για ταξιδακι εκτος συνορων δεν με αφηνει αδιαφορο.
Αρχιζω και ρωταω φιλους γνωστους και συναδελφους πληροφοριες για οτιδηποτε αρκει να είναι εξωτερικο.Ακουω διαφορες προτασεις και πληροφοριες.:rolleyes:
Ωσπου μαθενω ότι ενας συναδελφος ειχε παει γαμηλιο ταξιδι στο Πουκετ της Ταυλανδης.
Τον βρισκω.
Είναι χειμαρρος.Ότι μου λεει μου αρεσει,και κυριως ότι είναι καλοκαιρι τωρα εκει,είναι τροπικη χωρα θα σου στοιχισει οσο ένα ταξιδι στην Ευρωπη και αλλα πολλα.
Σκεφτομαι την ιδεα και μου αρεσει.!!!
Η μαλλον το μικροβιο της Ταυλανδης τρυπωσε μεσα μου μικρο αλλα πολύ ισχυρο.

Η Ταυλανδη είναι πλεον η πρωτη στην λιστα από τις υπολοιπες χωρες και με διαφορα.
Tα τηλεφωνα με τον Ξα πεφτουν βροχη και μεσα από τα τηλεφωνικα καλωδια διαπερνουν ονειρα και σχεδια για το ταξιδι μας.Η χαρα μας ειναι μεγαλη,και ο ενθουσιασμος μας χτυπαει κοκκινα.!!!!


ΥΓ.1)Μια ιστορια που ισως κουρασει τους πολυταξιδεμενους,αλλα ισως να ενθουσιασει τους αρχαριους.

ΥΓ2)Γλωσσαρι :bleh:.Οπου ΞΑ= ξαδερφος.
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή η αρχή! Για συνέχα!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μαρτιος , οτι πρεπει για Ταυλανδη και μπανακια στο Πουκετ:D !
Ωραιος τιτλος , αρχαριοι και βασιλιαδες :lol:!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ολους θα μας ενθουσιασει αρχαριους και μη.
Μας χαλαει μια ιστορια απο τη Ταυλανδη ; οχι βεβαια...
Συνεχισε ακαθεκτος !!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
μπράβο xene!! μια χαρα αρχισες.... συνεχεια παρακαλώ!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλα πας και αποκλειεται να κουράσεις.
Καθε ταξιδιωτικη ιστορια πάνω απ ολα μας παρουσιάζει μια άλλη προσωπική ματιά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Σας ευχαριστω ολους για την ενθαρυνση.
Αν και αρχαριος υποσχομαι τα καλυτερα.
Ελπιζω.
Δευκαλιων βαλε διαφημησεις.
Αυριο η συγκλονιστικη συνεχεια.:throw:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ξενε μου θυμιζεις τον εαυτό μου! Ακριβως ιδια φαση και γω 3 χρονια πριν, ενας ΞΑ εριξε την προταση και κολλησαμε το μικροβιο οπως σωστα ειπες!
Ελα και πλησιαζει ο Οκτωβρης.......:sharkisland:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επρεπε να γραψει ταξιδιωτικη ιστορια ο xenos για να εμφανιστεις Doug?:haha: Ψωνιζες εξοπλισμο για τον Οκτωβρη φανταζομαι.
Αρχαριοι και πολυταξιδεμενοι τρωμε τα νυχια μας xene!
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι Ινδονησια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Αργεντινης
φιλε ξενε συνεχισε τηνιστορια σου ετσι για να θυμηθω κατι απο ευτο που εζησα στην Ταυλανδη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Που πεφτει ομως αυτο το Πουκετ:?:
Ψαχνω στο ιντερνετ για χαρτες.
Υπαρχουν παρα πολλα σαιτ σε ενα απ`αυτα, πανω στον χαρτη, βρισκω ξενοδοχεια που αν κλικαρεις περισσοτερο σου δινουν πληροφοριες, φωτογραφιες, και τιμες.

Σουλατσαρω στις παραλιες Πατονγκ, Καρον,και Κατα :snorkel:λοιπον, κρατωντας σημειωσεις απο τα ξενοδοχεια που μου αρεσουν μιας και δεν ειχα σκοπο να κλεισω απο δω.Ετσι κι αλλιως τα ξενοδοχεια ειναι υπερβολικα πολλα απ`οτι βλεπω,σιγουρα θα υπαρχει ενα και για μενα.
Ολα γινονται ευκολα και εντυπωσιαζομαι.Η χαρα του αγνωστου χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα,και ομως την ανακαλυπτω μεσα απο το σπιτι.
Τι σου ειναι η τεχνολογια.!!!:lol:

Δεν είναι όμως όλα ροδινα,υπαρχουν και οι δυσκολιες που πρεπει να λυθουν γρηγορα για να προχωρησουμε στην εκδοση των εισητηριων.
Το πρωτο ζορι είναι το διαβατηριο που μου εχει ληξει εδώ και κατι χρονια,το δευτερο ζορι είναι αν εγκριθει η 10ημερη αδεια από την δουλεια μου σε μια περιοδο όχι και τοσο ευκολη για αδεια.:(

Με το διαβατηριο ξεμπερδευω σε λιγες μερες.Ευτυχως.:bounce:
Με την αδεια τις συγκεκριμενες μερες που ζητησα, απαντηση δεν πηρα,και ειμαι στο περιμενε.

Εν τω μεταξυ ο συναδελφος με πειθει να επισκευτω 2-3 μερες την Μπανγκοκ.Πας που πας εκει κατω να μην δεις πως είναι και μια Ασιατικη πρωτευουσα??:roll:
Σωστος.Με πειθει ευκολα,και γω με την σειρα μου τον Ξα.
Και αρχιζει η εικονικη εξερευνηση της Μπανγκοκ από το σπιτι.Οσο ευκολα τα πηγα με το Πουκετ τοσο δυσκολα τα πηγα με την Μπανγκοκ.:hitme:
Χαωδης,δεν ηξερα σε ποια περιοχη να μεινω ποιο ξενοδοχειο να διαλεξω.Και μετα από αρκετες περιπλανησεις αφηνω το ολο θεμα στην τύχη του,επιλεγωντας μονο περιοχη.
Νανα.
Είναι και ευκολο να το θυμαμαι,και από ότι ειδα εχει καλη συγκοινωνια.Εξαλλου ο ταξιτζης που θα περναμε από το αεροδρομιο,θα ηξερε καλυτερα τα ξενοδοχεια από μενα οσο καιρο και να εψαχνα.;) Εξαλλου δυο υπνους θα καναμε.


Οι μερες περνανε και ο Ξα ερχεται στην Αθηνα φορτσατος και μου τη λεει για άλλη μια φορα που δεν εχω κανονισει ακομα για την αδεια μου.Εχει δικιο.Εξι μερες ειχανε μεινει.
Το πρωι στη δουλεια φορτωμενος νευρα ανεβαινω στο γενικο,και πριν μπω μεσα στο γραφειο φοραω το καλοσυνατο μου υφος και ρωταω….εμμμ με κεινη την αδεια που…….....Ε καλα να περασεις!!!!!στην εχω εγκρινει μερες τωρα!!!!:D:D:D

Και ενώ το σωμα μου βρισκοτανε σε ένα γραφειο στην ουσια ειχα πεταξει χιλιαδες χιλιομετρα ψηλα σε μακρινους γαλαξιες αγγιζοντας αγνωστα αστερια από κοντα.Ματαια προσπαθουσα να βρω αυτοελεγχο,νεες δυναμεις με εκτοξευαν στην αβυσσο χωρις να μπορω να πιαστω από πουθενα.:xalara::xalara::xalara:
Ολο αυτό το καλο και υπεροχο κλιμα διηρκησε το πολύ δεκα λεπτα.

Οσο καλα τα πηγα με την φανταστικη απογειωση,τοσο χαλια τα πηγα με την πραγματικη απογειωση.:bash:
Ο υπαλληλος της thaiairways από το τηλεφωνο ηταν κατηγορηματικος δεν εχω κενες θεσεις,θα περιμενετε μηπως τυχον γινει καποια ακυρωση.Δεκαδες χιλιαδες βολτ περασαν από το σωμα μου,και αφου καταλαβαινω ότι εχω γλυτωση το εγκεφαλικο για την ωρα, ψαχνω να βρω λυση.:russianroulette:
Η λυση ερχεται μεσω Σιγκαπουρης.
Singaporeairlines.
Xωρις τηλεφωνα.Ξεσηκωνω τον Ξα και δινουμε ραντεβου για να παμε στα γραφεια της εταρειας τετ α τετ.Πραγματι.Η καλοσυνατη υπαλληλος μας βρισκει εισητηρια για της 2 Μαρτιου.
Οι πτησεις εχουν ως εξης Αθηνα Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Μπανγκοκ,Μπανγκοκ Πουκετ,Πουκετ Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Αθηνα.
Πρωτη φορα στη ζωη μου θα κανω τοσες πολλες και μακρυνες πτησεις.Καλλιο αργα παρα ποτε όμως.:airplane::airplane::airplane:
Πληρωνουμε με πιστωτικη καρτα,750 ευρω εκαστος.
Δεν κανω εικονικες πτησεις πια για να μην το γρουσουζεψω.Χαλαρα και ομορφα.;)


Βρισκομαστε τελος Φεβρουαριου,χειμωνιατικα,και γω φτιαχνω σακβουαγιαζ με καλοκαιρινα ρουχα ,βερμουδες μαγιο και τα συναφη.:trekker:
Πρωτη φορα το καλοκαιρι μου χτυπαει τοσο νωρις την πορτα,αποδω και μπρος θα το εφαρμοζω συχνοτερα αυτό.

H πολυποθυτη μερα εφτασε,και πανετοιμοι αναχωρουμε για το Ελευθεριος Βενιζελος.

Αγαπητο φορουμ σε λιγο το airbus απογειωνεται για Σινγκαπουρη,θα ακολουθηση κανεις απο σας??? :pilot:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom