Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη

Πριν ξεκινησω οποιαδηποτε περιγραφη πρεπει να ομολογησω ότι με τις θαλασσες του Πουκετ δεν ξετρελαθηκα.
Λογω πολυκοσμιας και με όλα τα αρνητικα επακολουθα αυτης.

Patongk beach.
Εδώ σιγουρα θα βρειτε μια ομπρελα και ξαπλωστρες,και αν ειστε και λατρεις των θαλασσιων σπορ,δυσκολα θα ξεκολλησετε.
Είναι η μεγαλυτερη μερικων χιλιομετρων και μαζευη πολύ κοσμο σε καμμια όμως περιπτωση τον κοσμο που μαζευουν οι δικες μας πλαζ τους θερινους μηνες.
Το βραδυ ο κοσμος μεταφερεται λιγο πιο πανω για ξεφρενη διασκεδαση και θα γινει must αν αναζητατε κατι τετοιο.

Μολις λιγα χιλιομετρα πιο περα είναι η μικροτερη παραλια Καρον με λιγοτερο κοσμο, δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψη από τη Πατονγκ.
Με το που πατησης το ποδι σου στην παχια ασπρη αμμο θα λαχταρισης να κανεις μια βουτια στην τροπικη θαλασσα και να δροσιστης από τον εξωτικο ηλιο που σε πολιορκει,ενώ κοιτοντας προς τα πισω ενας λοφος πνιγμενος στο πρασινο θα σε μαγνητηση και το ματι θα σταματηση στα πολυτελη resorts που δυσκολα ξεχωριζουν μες` την πυκνη βλαστηση.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να ξαπλωσης στην σκια της ομπρελας σου να απολαυσης νωχελικα την παγωμενη καρυδα σου και να αφεθης στα εμπειρα χερια καποιας μασερ που εχει αναλαβει αυτή να σε προστατεψει από τις χρυσες καυτες ακτινες του ηλιου με καποια δροσερη αρωματικη αλοιφη,
........ενώ στο πισω μερος του μυαλου σου θα ευγνωμονεις τον Θεο που εσυ βρισκεσαι εκει,και καποιοι αλλοι ταλαιπωροι τρεχουν χειμωνιατικα σε ρυθμους μεγαλουπολης χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα κατακεραυνωμενοι από το αγχος.
Το κεντρο της Καρον είναι πιο ησυχο από την Πατονγκ χωρις να του λοιπουν τα τουριστικα καταστηματα,μπαρ και εστιατορια,τραπαζες,μαρκετ, και ένα σωρο άλλες υπηρεσιες.

Λιγα χιλιομετρα παρακατω στην μικροτερη Κατα, αφου κανετε τις βουτιες σας θα αραξετε στην σκια καποιου φοινικα και θα κανεται ακριβως ότι και στην προηγουμενη παραλια με την διαφορα ότι εδώ θα απολαμβανετε και τη θεα από το καταπρασινο νησακι καταμεσης της θαλασσας.
Μην εκπλαγειτε αν ακουσετε να μιλανε ελληνικα καπου κοντα σας η ακομα και διπλα σας.!!
Yπαρχει και βορειοτερα της Πατονγκ η παραλια Καμαλα.
Κι`αυτή αμμουδερη και πολύ πιο ησυχη από τις προηγουμενες,και ευκολα μπορειτε να βρειτε μια ξαπλωστρα κατω από τον παχυ ισκιο των δεντρων κασουαρινα αλλα εχει ένα μειονεκτημα.
Παλιοτερα καπου εκει ηταν μουσουλμανικο νεκροταφειο.Μπρρρ!!!

Εγω αυτό που θυμαμαι παντως από αυτην την παραλια ηταν ένα περιποιημενο γευμα σε παραθαλλασιο ταβερνακι με τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και κασιους,μια μεριδα γαριδες ταιγκερ, μπυριτσα τσανγκ,και για φρουτο ραμπουταν,πεντανοστιμο,γλυκο.!!

Κάθε φορα που ετρωγα ραμπουταν φυλαγα τα κουκουτσια σε μια χαρτοπετσετα για να τα φυτεψω στην Ελλαδα.
Συμπερασμα.?!
Οσο εχω παει εγω στις Βρυξελλες,άλλο τοσο φυτρωσε και το ραμπουταν στην Ελλαδα.

Ολο το παραπανω γευμα με 4 ευρω γιατι οι ταιγκερ είναι ακριβες.
Ολο χουβαρνταλικια ημαστε.

Σε ολες τις παραλιες να σημειωσω υπαρχουν ταμπελες όπως τις δικες μας οδικης κυκλοφοριας,αλλα με την διαφορα ότι αυτές λενε για ποσα μετρα μπηκε το τσουναμι στην συγκεκριμενη περιοχη, και οδηγιες για περιπτωση τσουναμι,που δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απ`το οταν ηχηση ο συναγερμος,να σπασετε το ρεκορ του Κεντερη στο τρεξιμο....


H πρωτη βολτα μας φυσικα εγινε στο επικεντρο του Πουκετ στην Πατονγκ.

Εδώ η οδηγηση είναι ευκολη και το μονο που πρεπει να προσεχουμε είναι να μην μπουμε στο αντιθετο ρευμα συνηθισμενοι από την χωρα μας,μιας και οδηγουν αναποδα.
Το μονο που χρειαζεται για να νοικιασετε ένα δικυκλο είναι το διαβατηριο η μια φωτοτυπια του.
Για αμαξι δεν ρωτησα.
Εξαλλου παντα καλοκαιρι εδώ.
Το μηχανακι είναι ότι πρεπει,αρκει να το κατεχετε το αθλημα μιας και ολο καποιος σουρωμενος τουριστας θα βρεθει εκει που δεν πρεπει.

Μια δυσκολια που αντιμετωπισα-και όμως ναι-είναι δεν εβρισκα ευκολα να το παρκαρω.
Αυτά τα δικυκλα υπαρχουν χιλιαδες εκει-πολύ περισσοτερα από δω-

Επισης οι ντοπιοι προσθετουν άλλο ένα τροχο-τρικυκλο το παπι-προσαρμοζουν και ένα μεγαλο κιβωτιο με τεντουλα από πανω για να πουλανε την πραματεια τους.
Έτσι θα δειτε παπια μαναβικα,παγωτατζιδικα και ότι άλλο βαλει ο λογισμος σας.
Είναι η αυτοκινουμενη επιχειρηση της οικογενειας.

Τα τουκ-τουκ στο Πουκετ ειναι μικρα βανακια χωρις πορτες,κοκκινου χρωματος,με 4 τροχους,διαφορετικα από την Μπανγκοκ.
Το κρανος υποχρεωτικο στον οδηγο,κι`ας καθονται από πισω αλλοι τρεις νοματεοι,γιατι γραφουνε-7ευρω η κληση-
Πως το εμαθα ε??
Μια εμπειρια κι`αυτό!!
Όχι δεν ηταν κρανος,αλλα παρανομη σταθμευση,στο εμπορικο κεντρο διπλα στο carrefoyr.
Μπορειτε και δω να βρειτε ευκολα ταξι,η να νοικιασετε αμαξι,από 15 περιπου ευρω τη μερα.
Η βολτα ξεκιναει ποδαρατο στον μεγαλο παραλιακο δρομο,που εχει πολύ κοσμο να χαζευει τα πολλα μαγαζια στη σειρα ,και τους υπαιθριους παγκους.
Θα βρειτε ένα σωρο απομιμησεις ρουχων,ρολογιων,τσαντων,βαλιτσων,σπαθια,κινεζικες ομπρελες, dvd και ότι άλλο αξεσουαρ και δωρο φανταζεστε και αναζητα η καταναλωτικη σας ορεξη.
Υπαρχουν πολλα εστιατορια ταυλανδεζικης και ευρωπαικης κουζινας,εκατονταδες ξενοδοχεια,φαστφουνταδικα,φαρμακεια που πουλανε μεχρι και τσιγαρα, σουπερ μαρκετ,τραπεζες,ανταλλακτηρια, μασαζομαγαζα.
Υπαρχει μεχρι και χωρος διαμορφωμενος για αγωνες thai boxing για μαχες μεχρι τελικης πτωσεως.
Φυσικα από ολο αυτό το συνοθυλεμα δεν λειπει και το Ελληνικο στοιχειο.
Θα δειτε ταμπελες στα Ελληνικα όπως Μυκονος,φραπε,ουζο,κλπ
Αρκετοι Ελληνες εχουν επειχηρησεις στο Πουκετ.
Οσο περνα όμως η ωρα ενας δρομος και τα γυρω στενα του μαζευουν τον περισσοτερο κοσμο.!!!


Όταν η νυχτα πεσει στην Bangla road,και τα γυρω στενα της,
η Μυκονος πεφτει στην Β εθνικη!!!.........
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή η αρχή! Για συνέχα!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μαρτιος , οτι πρεπει για Ταυλανδη και μπανακια στο Πουκετ:D !
Ωραιος τιτλος , αρχαριοι και βασιλιαδες :lol:!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ολους θα μας ενθουσιασει αρχαριους και μη.
Μας χαλαει μια ιστορια απο τη Ταυλανδη ; οχι βεβαια...
Συνεχισε ακαθεκτος !!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
μπράβο xene!! μια χαρα αρχισες.... συνεχεια παρακαλώ!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλα πας και αποκλειεται να κουράσεις.
Καθε ταξιδιωτικη ιστορια πάνω απ ολα μας παρουσιάζει μια άλλη προσωπική ματιά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Σας ευχαριστω ολους για την ενθαρυνση.
Αν και αρχαριος υποσχομαι τα καλυτερα.
Ελπιζω.
Δευκαλιων βαλε διαφημησεις.
Αυριο η συγκλονιστικη συνεχεια.:throw:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ξενε μου θυμιζεις τον εαυτό μου! Ακριβως ιδια φαση και γω 3 χρονια πριν, ενας ΞΑ εριξε την προταση και κολλησαμε το μικροβιο οπως σωστα ειπες!
Ελα και πλησιαζει ο Οκτωβρης.......:sharkisland:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επρεπε να γραψει ταξιδιωτικη ιστορια ο xenos για να εμφανιστεις Doug?:haha: Ψωνιζες εξοπλισμο για τον Οκτωβρη φανταζομαι.
Αρχαριοι και πολυταξιδεμενοι τρωμε τα νυχια μας xene!
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι Ινδονησια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Αργεντινης
φιλε ξενε συνεχισε τηνιστορια σου ετσι για να θυμηθω κατι απο ευτο που εζησα στην Ταυλανδη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Που πεφτει ομως αυτο το Πουκετ:?:
Ψαχνω στο ιντερνετ για χαρτες.
Υπαρχουν παρα πολλα σαιτ σε ενα απ`αυτα, πανω στον χαρτη, βρισκω ξενοδοχεια που αν κλικαρεις περισσοτερο σου δινουν πληροφοριες, φωτογραφιες, και τιμες.

Σουλατσαρω στις παραλιες Πατονγκ, Καρον,και Κατα :snorkel:λοιπον, κρατωντας σημειωσεις απο τα ξενοδοχεια που μου αρεσουν μιας και δεν ειχα σκοπο να κλεισω απο δω.Ετσι κι αλλιως τα ξενοδοχεια ειναι υπερβολικα πολλα απ`οτι βλεπω,σιγουρα θα υπαρχει ενα και για μενα.
Ολα γινονται ευκολα και εντυπωσιαζομαι.Η χαρα του αγνωστου χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα,και ομως την ανακαλυπτω μεσα απο το σπιτι.
Τι σου ειναι η τεχνολογια.!!!:lol:

Δεν είναι όμως όλα ροδινα,υπαρχουν και οι δυσκολιες που πρεπει να λυθουν γρηγορα για να προχωρησουμε στην εκδοση των εισητηριων.
Το πρωτο ζορι είναι το διαβατηριο που μου εχει ληξει εδώ και κατι χρονια,το δευτερο ζορι είναι αν εγκριθει η 10ημερη αδεια από την δουλεια μου σε μια περιοδο όχι και τοσο ευκολη για αδεια.:(

Με το διαβατηριο ξεμπερδευω σε λιγες μερες.Ευτυχως.:bounce:
Με την αδεια τις συγκεκριμενες μερες που ζητησα, απαντηση δεν πηρα,και ειμαι στο περιμενε.

Εν τω μεταξυ ο συναδελφος με πειθει να επισκευτω 2-3 μερες την Μπανγκοκ.Πας που πας εκει κατω να μην δεις πως είναι και μια Ασιατικη πρωτευουσα??:roll:
Σωστος.Με πειθει ευκολα,και γω με την σειρα μου τον Ξα.
Και αρχιζει η εικονικη εξερευνηση της Μπανγκοκ από το σπιτι.Οσο ευκολα τα πηγα με το Πουκετ τοσο δυσκολα τα πηγα με την Μπανγκοκ.:hitme:
Χαωδης,δεν ηξερα σε ποια περιοχη να μεινω ποιο ξενοδοχειο να διαλεξω.Και μετα από αρκετες περιπλανησεις αφηνω το ολο θεμα στην τύχη του,επιλεγωντας μονο περιοχη.
Νανα.
Είναι και ευκολο να το θυμαμαι,και από ότι ειδα εχει καλη συγκοινωνια.Εξαλλου ο ταξιτζης που θα περναμε από το αεροδρομιο,θα ηξερε καλυτερα τα ξενοδοχεια από μενα οσο καιρο και να εψαχνα.;) Εξαλλου δυο υπνους θα καναμε.


Οι μερες περνανε και ο Ξα ερχεται στην Αθηνα φορτσατος και μου τη λεει για άλλη μια φορα που δεν εχω κανονισει ακομα για την αδεια μου.Εχει δικιο.Εξι μερες ειχανε μεινει.
Το πρωι στη δουλεια φορτωμενος νευρα ανεβαινω στο γενικο,και πριν μπω μεσα στο γραφειο φοραω το καλοσυνατο μου υφος και ρωταω….εμμμ με κεινη την αδεια που…….....Ε καλα να περασεις!!!!!στην εχω εγκρινει μερες τωρα!!!!:D:D:D

Και ενώ το σωμα μου βρισκοτανε σε ένα γραφειο στην ουσια ειχα πεταξει χιλιαδες χιλιομετρα ψηλα σε μακρινους γαλαξιες αγγιζοντας αγνωστα αστερια από κοντα.Ματαια προσπαθουσα να βρω αυτοελεγχο,νεες δυναμεις με εκτοξευαν στην αβυσσο χωρις να μπορω να πιαστω από πουθενα.:xalara::xalara::xalara:
Ολο αυτό το καλο και υπεροχο κλιμα διηρκησε το πολύ δεκα λεπτα.

Οσο καλα τα πηγα με την φανταστικη απογειωση,τοσο χαλια τα πηγα με την πραγματικη απογειωση.:bash:
Ο υπαλληλος της thaiairways από το τηλεφωνο ηταν κατηγορηματικος δεν εχω κενες θεσεις,θα περιμενετε μηπως τυχον γινει καποια ακυρωση.Δεκαδες χιλιαδες βολτ περασαν από το σωμα μου,και αφου καταλαβαινω ότι εχω γλυτωση το εγκεφαλικο για την ωρα, ψαχνω να βρω λυση.:russianroulette:
Η λυση ερχεται μεσω Σιγκαπουρης.
Singaporeairlines.
Xωρις τηλεφωνα.Ξεσηκωνω τον Ξα και δινουμε ραντεβου για να παμε στα γραφεια της εταρειας τετ α τετ.Πραγματι.Η καλοσυνατη υπαλληλος μας βρισκει εισητηρια για της 2 Μαρτιου.
Οι πτησεις εχουν ως εξης Αθηνα Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Μπανγκοκ,Μπανγκοκ Πουκετ,Πουκετ Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Αθηνα.
Πρωτη φορα στη ζωη μου θα κανω τοσες πολλες και μακρυνες πτησεις.Καλλιο αργα παρα ποτε όμως.:airplane::airplane::airplane:
Πληρωνουμε με πιστωτικη καρτα,750 ευρω εκαστος.
Δεν κανω εικονικες πτησεις πια για να μην το γρουσουζεψω.Χαλαρα και ομορφα.;)


Βρισκομαστε τελος Φεβρουαριου,χειμωνιατικα,και γω φτιαχνω σακβουαγιαζ με καλοκαιρινα ρουχα ,βερμουδες μαγιο και τα συναφη.:trekker:
Πρωτη φορα το καλοκαιρι μου χτυπαει τοσο νωρις την πορτα,αποδω και μπρος θα το εφαρμοζω συχνοτερα αυτό.

H πολυποθυτη μερα εφτασε,και πανετοιμοι αναχωρουμε για το Ελευθεριος Βενιζελος.

Αγαπητο φορουμ σε λιγο το airbus απογειωνεται για Σινγκαπουρη,θα ακολουθηση κανεις απο σας??? :pilot:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom