Ας Γράψω και για ένα ταξίδι που δεν έγινε.

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
1. Άσχημες καταστάσεις.

Είχα μπει στο ΕΜΠ. Και μάλιστα με υποτροφία. Δεν είχα κάνει φροντιστήριο. Αγαπούσα και αγαπώ τη Γεωμετρία. Με έμαθε να σκέφτομαι. Απολαμβάνω και τώρα, ύστερα από πολλά, πάρα πολλά χρόνια να λύνω τις ασκήσεις των Ιησουιτών.
Την παραπάνω εισαγωγή την έκανα για τον εξής απλούστατο λόγο.
Όταν ήμασταν φοιτητές, κάθε χρόνο το πέμπτο έτος της σχολής των πολιτικών μηχανικών, πήγαινε ένα ταξίδι στην τότε ΕΣΣΔ. Κυρίως στη Μόσχα. Μετά το ταξίδι γινόταν γενική συνέλευση για τις εντυπώσεις από το ταξίδι. Κύριο θέμα η Ρωσίδα που έπεφτε με ένα τζιν ή με ένα (ή και περισσότερα καλσόν).
Δεν με ενδιέφερε. Στο φτωχό μου το μυαλό άρχισε να μου έρχεται μια ιδέα. Κακή ιδέα.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
2. Το ταξίδι.

Η νταμιτζάνα με το άθλιο κονιάκ, ήταν δίπλα μας. Το κονιάκ το παίρναμε πάμθηνο από μια κάβα στην οδό Στουρνάρα, απέναντι από το κτίριο Γκίνη του ΕΜΠ. Τα άθλια πλαστικά ποτήρια ήταν μπροστά μας Η αίθουσα στο κτίριο Γκίνη , πάντα φιλόξενη,. Οι σύντροφοί μου έθεσαν το ερώτημα, Αν δεν πάμε Μόσχα πού να πάμε:
Σκέφτηκα απειροελάχιστα. Μόσχα είχα πάει πρόσφατα, είχα πάει και Κίνα και Βόρεια Κορέα, Είχα πάει και Κούβα για μπριγάδα, Είχα πάει και στο Μεξικό για ένα σχολείο στους Τσιάπας. Είχα πάει και στη Νικαράγουα στους Σαντινίστας. Έπρεπε να απαντήσω, άμεσα, στο ερώτημα. Που θα πάμε. Το κονιάκ κύλησε γρήγορα προς το άθλιο πλαστικό ποτήρι μου. Και τότε ήπια μια γερή γουλιά και είπα μια λέξη Μαγιόρκα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μόσχα είχα πάει πρόσφατα, είχα πάει και Κίνα και Βόρεια Κορέα, Είχα πάει και Κούβα για μπριγάδα, Είχα πάει και στο Μεξικό για ένα σχολείο στους Τσιάπας. Είχα πάει και στη Νικαράγουα στους Σαντινίστας.
Θυμάμαι ότι στο παρελθόν το έχεις αρνηθεί, αλλά είναι τόσα τα χτυπηματα! Έστω για ένα από τα παραπάνω, δεν ψήνεσαι να μας γράψεις;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Ιστορία @gelf χωρίς αλκοόλ δεν γίνεται. Αναμενουμε συντονισμένοι.
Δεν είναι ιστορία. Αλκοόλ έχει.
Όταν βλεπω καινούργια ιστορία του @gelf, πρώτα κάνω εξετάσεις για το ζάχαρο μου και μετά ξεκινάω το διάβασμα :haha:
Δεν είναι καινούργια ιστορία. Είναι κάτι από το παρελθόν. Μπορείς να πιεις άφοβα. Ευχαριστώ Μάκη μου.

Κατέγραψα την νταμιτζάνα...Με ποσότητα ξεκινήσαμε,όχι αστεία...
Έχει και άλλες νταμιζάνες. Μην προτρέχεις . Περίμενε τη γενική συνέλευση.

Θυμάμαι ότι στο παρελθόν το έχεις αρνηθεί, αλλά είναι τόσα τα χτυπηματα! Έστω για ένα από τα παραπάνω, δεν ψήνεσαι να μας γράψεις;
Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ δύσκολο, αλλά κάτι θα προσπαθήσω να γράψω. Με τις μετακομίσειες μου, έχω χάσει και αρκετά φωτογραφικά αρχεία. Άσε που μερικά είναι και ακατάλληλα προς δημοσίευση. Άλλες εποχές.


3. Πριν από τη συνέλευση
Ο αγαπημένος σύντροφος Αντώνης μου είπε ότι η άποψή μου ήταν λάθος. Ο Αντώνης είναι ένας πολύ αγαπημένος μου φίλος. Και τώρα. Κι ας έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια.
Ο αγαπημένος σύντροφος και φίλος μου Αντώνης είχε κατέβει και για περιφερειάρχης, αν και με το κόμμα μας δεν θα είχε καμία τύχη, να πάρει πάνω από 1% έως 2%. Όμως κατέβαινε.
Η παρένθεση σταματάει. Ο Αντώνης είναι και θα είναι πάντα ένας αγαπημένος μου φίλος και σύντροφος.
Η απάντησή μου προς τον Αντώνη ήταν άσε με να κάνω λάθος.
Τότε ο αγγιτάτορας της ομάδας με έβγαλε από το αδιέξοδο. Είπε αν μπορεί να υπερασπίσει την πρόταση για τη Μαγιόρκα.
Εγώ την είχα κάνει και απάντησα άμεσα, Βεβαίως.
Όμως πριν γίνει η συνέλευση του έτους καλό είναι να βάλουμε κάτι ψιλικό για να έρθουν δυο ακόμα νταμιζάνες κονιάκ, ώστε να αποφασίσουμε νηφάλια για τον προορισμό μας.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.824
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν είναι καινούργια ιστορία.
Ιστορία μπορεί να μην είναι αλλά είναι σίγουρο ότι θα είναι ευχάριστη και ενδιαφέρουσα γραφή.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.696
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η νταμιτζάνα με το άθλιο κονιάκ, ήταν δίπλα μας
ο αγγιτάτορας της ομάδας
η συνέλευση του έτους
Τι μου θύμησες ρε φίλε. Σχεδόν δάκρυσα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom