Ας Γράψω και για ένα ταξίδι που δεν έγινε.

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.338
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Η γνώμη μου είναι να γράψουμε εμείς οι αναγνώστες του @gelf την ιστορία για το ταξίδι του. Τι λες κι εσύ @gkalla;
Κάτι θα έχουμε κι εμείς να πούμε επ' αυτού.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Σε σφηνάκια θα την πιούμε ;
Φένια μου, αδύνατο να πιεις νταμιζάνα σε σφηνάκια

Περιμένει τις νταμιτζάνες:
Έπρεπε να κερδίσω στη συνέλευση. Είχα και εσωτερική αντιπολίτευση.

Ιστορία μπορεί να μην είναι αλλά είναι σίγουρο ότι θα είναι ευχάριστη και ενδιαφέρουσα γραφή.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Πράγματι δεν είναι ιστορία. πάντα με καταλαβαίνεις κι έχεις απόλυτο δίκιο.

Τι μου θύμησες ρε φίλε. Σχεδόν δάκρυσα...
Που να δεις εγώ.


Χύμα κονιάκ. Εγγύηση δυό μέρες πονοκέφαλο. Αλλά η νταμιτζάνα είχε μπόλικο πράμα.
Έχεις το απόλυτο δίκιο. Τότε δεν γνώριζα τα μαλτ, τα οποία μου έσωσαν και το κεφάλι και το στομάχι.

Η γνώμη μου είναι να γράψουμε εμείς οι αναγνώστες του @gelf την ιστορία για το ταξίδι του. Τι λες κι εσύ @gkalla;
Κάτι θα έχουμε κι εμείς να πούμε επ' αυτού.
Σωστότατος. Μπορεί και να με σώσετε, από ένα άθλιο επιχείρημα που έκανα. Πάντως συνεχίζω με τη συνέλευση.



4. H συνέλευση
Και έγινε η συνέλευση του έτους μας. Πρώτα μίλησε ο Κνίτης, ο οποίος, σωστά, εξήγησε ότι το ταξίδι στη μεγάλη σοβιετική πατρίδα θα μας έδεινε εμπειρίες, πολλές εμπειρίες. Κάτι γιουχαϊσματα υπήρξαν, παρά τις αγωνιώδες μου προσπάθειες να τα σταματήσω. Δεύτερος ανέβηκε στο βήμα ο δικός μας. Αυτός που ήταν υπέρ του ταξιδιού στην ΕΣΣΔ. Στην αίθουσα ακολούθησε παγωμάρα. Ο αγγιτάτορας ο δικός μας ήταν δίπλα μου. Με το ζόρι τον συγκράτησα να μην ανέβει στο βήμα. Το κεφάλι του ήταν κατακόκκινο και η πίεση είχε ξεπεράσει σαφώς το 20.
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι πρέπει να ανέβει στο βήμα τελευταίος. Ας άφηνε τους άλλους να εκτεθούν.
Στη συνέχεια ανέβηκε ο εκπρόσωπος της ΔΑΠ, υποστηρίζοντας το ταξίδι στη Μόσχα. Είναι προφανές ότι άκουσε τα εξ αμάξης. Το ίδιο και ο εκπρόσωπος της ΠΑΣΠ. (Πιθανώς να άκουσε κάτι λιγότερα). Συνέχισαν οι μονοπρόσωπες παρουσίες της ΑΑΣΠΕ και της ΠΠΣΠ. Ο κόσμος στο ακροατήριο άρχισε να βαριέται και να πίνει το υλικό από τις νταμιζάνες μας. Άρχισα να ανησυχώ. Τότε λέω στον φίλο μου και αγγιτάτορα, να ανέβει στο βήμα.
Να μην πει πολλά γιατί θα μας τέλειωνε το χύμα κονιάκ.
Ανέβηκε στο βήμα και είπε δυο λόγια. Λόγια απλά. Τι μας ενδιαφέρουν οι Ρωσίδες που εξαγοράζονται για ένα καλσόν; Πάμε Μαγιόρκα, όπως είπε και ο σύντροφος πρόεδρος (δείχνοντας εμένα). Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο. Όποιος θέλει γυναίκα θα τη βρει εκεί. Ο αγγιτάτορας αποθεώθηκε. Μάλλον έγινε γνωστό το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας πριν αυτή αρχίσει. Η μια νταμιζάνα κύλησε προς το χέρι μου. Ήταν προφανές ότι θα είχαμε μια πολιτική νίκη.
Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας με δικαίωσε:
Μόσχα 24%.
Μαγιόρκα 76%..
Το δύσκολο θα ήταν η διαχείριση του αποτελέσματος.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η γνώμη μου είναι να γράψουμε εμείς οι αναγνώστες του @gelf την ιστορία για το ταξίδι του. Τι λες κι εσύ @gkalla;
Κάτι θα έχουμε κι εμείς να πούμε επ' αυτού.
Εγώ λέω να κάνουμε εικονική συνέλευση travelstories με τον καθένα να παίρνει ρόλους.
Εγώ παίρνω τον ρόλο του σκληροπυρηνικού που θέλει μόνο Μόσχα, με ιδεολογικά κίνητρα αποκλειστικά, όπως ακριβώς μου είχε αναλύσει και ο καθοδηγητής μου.
Κονιάκ χύμα παίρνει ο καθένας μόνος του, αν βρει βέβαια.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.338
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εγώ λέω να κάνουμε εικονική συνέλευση travelstories με τον καθένα να παίρνει ρόλους.
Εγώ παίρνω τον ρόλο του σκληροπυρηνικού που θέλει μόνο Μόσχα, με ιδεολογικά κίνητρα αποκλειστικά, όπως ακριβώς μου είχε αναλύσει και ο καθοδηγητής μου.
Κονιάκ χύμα παίρνει ο καθένας μόνος του, αν βρει βέβαια.
Συμφωνώ με την άποψή σου, συνάδελφε.
Παίρνω (πως το λένε; first come first served) το ρόλο μου. Εκ μέρους των αυτόνομων παρατάξεων του έτους, προτείνουμε κι εμείς Σοβιετική Ένωση. Ο λόγος είναι ότι δεν έχουμε πάει αλλά και για να δούμε από κοντά το καθεστώς βιτρίνας του Μπρέσνιεφ (κάπου εκεί πρέπει να είμαστε). Ούτε λιγούρια είμαστε, ούτε και οι παραλίες μας λείπουν.
Αυτά από εμένα.
Ο επόμενος.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Συμφωνώ με την άποψή σου, συνάδελφε.
Παίρνω (πως το λένε; first come first served) το ρόλο μου. Εκ μέρους των αυτόνομων παρατάξεων του έτους, προτείνουμε κι εμείς Σοβιετική Ένωση. Ο λόγος είναι ότι δεν έχουμε πάει αλλά και για να δούμε από κοντά το καθεστώς βιτρίνας του Μπρέσνιεφ (κάπου εκεί πρέπει να είμαστε). Ούτε λιγούρια είμαστε, ούτε και οι παραλίες μας λείπουν.
Αυτά από εμένα.
Ο επόμενος.
:lol:
Άψογος!!!
Στην εποχή μου ο Μπρέζνιεφ είχε πεθάνει και ήδη βρισκόμασταν στα πρώτα χρόνια του Γκορμπατσόφ.
Επίσης στο γεωλογικό που σπούδαζα οι αυτόνομοι είχαν κάνει σχήμα που λεγόταν «Ρήγμα»
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Φένια μου, αδύνατο να πιεις νταμιζάνα σε σφηνάκια



Έπρεπε να κερδίσω στη συνέλευση. Είχα και εσωτερική αντιπολίτευση.



Πράγματι δεν είναι ιστορία. πάντα με καταλαβαίνεις κι έχεις απόλυτο δίκιο.



Που να δεις εγώ.




Έχεις το απόλυτο δίκιο. Τότε δεν γνώριζα τα μαλτ, τα οποία μου έσωσαν και το κεφάλι και το στομάχι.



Σωστότατος. Μπορεί και να με σώσετε, από ένα άθλιο επιχείρημα που έκανα. Πάντως συνεχίζω με τη συνέλευση.



4. H συνέλευση
Και έγινε η συνέλευση του έτους μας. Πρώτα μίλησε ο Κνίτης, ο οποίος, σωστά, εξήγησε ότι το ταξίδι στη μεγάλη σοβιετική πατρίδα θα μας έδεινε εμπειρίες, πολλές εμπειρίες. Κάτι γιουχαϊσματα υπήρξαν, παρά τις αγωνιώδες μου προσπάθειες να τα σταματήσω. Δεύτερος ανέβηκε στο βήμα ο δικός μας. Αυτός που ήταν υπέρ του ταξιδιού στην ΕΣΣΔ. Στην αίθουσα ακολούθησε παγωμάρα. Ο αγγιτάτορας ο δικός μας ήταν δίπλα μου. Με το ζόρι τον συγκράτησα να μην ανέβει στο βήμα. Το κεφάλι του ήταν κατακόκκινο και η πίεση είχε ξεπεράσει σαφώς το 20.
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι πρέπει να ανέβει στο βήμα τελευταίος. Ας άφηνε τους άλλους να εκτεθούν.
Στη συνέχεια ανέβηκε ο εκπρόσωπος της ΔΑΠ, υποστηρίζοντας το ταξίδι στη Μόσχα. Είναι προφανές ότι άκουσε τα εξ αμάξης. Το ίδιο και ο εκπρόσωπος της ΠΑΣΠ. (Πιθανώς να άκουσε κάτι λιγότερα). Συνέχισαν οι μονοπρόσωπες παρουσίες της ΑΑΣΠΕ και της ΠΠΣΠ. Ο κόσμος στο ακροατήριο άρχισε να βαριέται και να πίνει το υλικό από τις νταμιζάνες μας. Άρχισα να ανησυχώ. Τότε λέω στον φίλο μου και αγγιτάτορα, να ανέβει στο βήμα.
Να μην πει πολλά γιατί θα μας τέλειωνε το χύμα κονιάκ.
Ανέβηκε στο βήμα και είπε δυο λόγια. Λόγια απλά. Τι μας ενδιαφέρουν οι Ρωσίδες που εξαγοράζονται για ένα καλσόν; Πάμε Μαγιόρκα, όπως είπε και ο σύντροφος πρόεδρος (δείχνοντας εμένα). Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο. Όποιος θέλει γυναίκα θα τη βρει εκεί. Ο αγγιτάτορας αποθεώθηκε. Μάλλον έγινε γνωστό το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας πριν αυτή αρχίσει. Η μια νταμιζάνα κύλησε προς το χέρι μου. Ήταν προφανές ότι θα είχαμε μια πολιτική νίκη.
Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας με δικαίωσε:
Μόσχα 24%.
Μαγιόρκα 76%..
Το δύσκολο θα ήταν η διαχείριση του αποτελέσματος.
ερωτήσεις:
1) φοιτήτριες δεν υπήρχαν στη συνέλευση? :mad:
2) Ούτε ΠΠΣΠ? ΕΚΚΕ? ΜΛΚΚΕΕ? μέχρι εκεί πάω ;)
3) "επί του διαδικαστικού" δεν είχατε εσείς τότε? Δεν είναι δυνατόν! :cry:
Α, ρε νιάτα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ανέβηκε στο βήμα και είπε δυο λόγια. Λόγια απλά. Τι μας ενδιαφέρουν οι Ρωσίδες που εξαγοράζονται για ένα καλσόν; Πάμε Μαγιόρκα, όπως είπε και ο σύντροφος πρόεδρος (δείχνοντας εμένα). Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο.
Χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχα ησουνα πολυ μπροστα! Ηξερες τι θελει ο λαος! Εισαι και εσυ ανεξαρτητως πολιτικων αποψεων υπαρξιακα και ιδιοσυγκρασιακα Πασοκος! Ευγε! Μιλησες στην ψυχη του Ελληνα φοιτητη με απλο μεστο λογο!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@gkalla, @travelbreak, @Smaragda53, @Nikos86, σας ευχαριστώ πολύ. Είμαι πιεσμένος και επί τέλους γέλασα. Γέλασα πολύ με τις παρεμβάσεις σας. Και τώρα για να μην σας κουράζω άλλο με μια μη ταξιδιωτική ιστορία, την κλείνω άμεσα.




5. Η για άλλη μια φορά κακή διαχείριση μιας εκλογικής νίκης.
Είμαστε μετά το τέλος της νικηφόρας συνέλευσης με αποτέλεσμα :
Μόσχα 24%.
Μαγιόρκα 76%.
Και τώρα τι;
Πήραμε το γνώριμο δρόμο (Στουρνάρα), πήραμε μια νταμιζάνα κονιάκ να την έχουμε κάβα, για αργότερα, όταν κάποιοι από μας θα καταλήγαμε σπίτι μου, ανηφορίσαμε τη Στουρνάρα και καταλήξαμε στο γνωστό τότε υπόγειο καπηλειό στην πλατεία Εξαρχείων. Τσιμπούσαμε ελαφρά και καταναλώναμε άφθονες καράφες κρασί.
Τα νέα διαδίδονται γρήγορα. Πέρασε από κει ένας μεγαλύτερος που είχε αποφοιτήσει. Είναι 3-4 χρόνια μεγαλύτερος από μας και μέχρι πριν από έτος και κάτι κατείχε κάποια θέση.
Κάθισε, πήρε ένα ποτήρι και άρχισε την κριτική. Κάτι μου έλεγε και από το θολωμένο μου μυαλό κράτησα πολύ λίγα. Νομίζω πως έλεγε ότι είμαι ο αναθεωρητικότερος των αναθεωρητών και λοιπές πολιτικές μπουρδολογίες. Του εξήγησα να μας αφήσει ήσυχους και να ακολουθήσει την πολιτική του πορεία. Του εξήγησα ότι είχα γυρίσει μια σειρά από λαϊκές δημοκρατίες και είχα περάσει άθλια και με φόβο μη με συλλάβουν. Του εξήγησα ότι οι χειρότερες ήταν αυτές που μας υποστήριζαν, του συντρόφου Νικολάε και του συντρόφου Κιμ Ιλ Σουνγκ. Μόνο στην Κούβα είχαμε περάσει όμορφα. Του εξήγησα ότι τα έχω σιχαθεί, ότι θα τραβήξω το μοναχικό μου δρόμο, όπως και όλοι σχεδόν από την παρέα, αλλά ότι μέχρι τότε είχαμε τη δύναμη να τον διαγράψουμε και θα χάσει τη μελλοντική του πολιτική καριέρα. Έφυγε, αλλά φεύγοντας είπε με κακεντρέχεια:
-Να δω ποιος από σας θα βρει χορηγούς για τη Μαγιόρκα.
Κάποιος του απαντάει ότι θα βρούμε, όπως βρήκαν αυτοί για Μόσχα. Χαμογέλασε και είπε ότι για την εκδρομή τους έτρεχαν οι Κνίτες. Είχε δίκιο. Κανείς από μας δεν έτρεξε, οπότε ούτε Μαγιόρκα πήγαμε, ούτε Μόσχα πήγαμε.
Εκεί που καταφέραμε να φτάσουμε, ήταν στον Άγιο Νικόλα της Κρήτης και περάσαμε μια από τις καλύτερες εκδρομές με διαγωνισμούς τσικουδιάς κλπ. Εκδρομή που μας έμεινε αξέχαστη.
Αλλά βέβαια η όλη ενέργεια ήταν πολιτικό λάθος. Κάνω την αυτοκριτική μου. Γι αυτό και παραμένω αναθεωρητής.
Τελείωσα, να μην σας κουράζω άλλο με ένα ταξίδι που δεν έγινε, ή μάλλον έγινε με σμίκρυνση.
Ευχαριστώ για την ανοχή σας.

ΤΕΛΟΣ
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Στο είπα εγώ: σας έφαγε το "επί του διαδικαστικού σύντροφοι"! ;) ΄Αγιος Νικόλαος-Μαγιόρκα 1-0!
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
για την εκδρομή τους έτρεχαν οι Κνίτες.
Σας τα έλεγα εγώ, συνάδερφοι. Ετούτοι εδώ οι αναθεωρητές, οπορτουνιστές, λικβινταριστές δεν είναι σε θέση να οργανώσουν ούτε μια εκδρομή, πόσο μάλλον την επανάσταση.
Ενώ αν επιλέγατε τη Μόσχα, με την βοήθεια των συντρόφων του ΚΚΣΕ θα κάναμε μια ουσιαστική εκδρομή και θα γνωρίζαμε όλα τα επιτεύγματα του υπαρκτού σοσιαλισμού. Μέχρι και τα περίφημα κολχόζ και τα σοβχόζ θα βλέπαμε όπου οι σύντροφοι οργανώνονται και μεγαλουργούν για το καλό του λαού.

Μόνο στην Κούβα είχαμε περάσει όμορφα
Εδώ χρειάζεται οπωσδήποτε ρετρό ταξιδιωτική ιστορία, αν βέβαια έχεις χρόνο και όρεξη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Το έχουμε ξαναπεί...Μας αρέσουν οι ιστορίες του περασμένου αιώνα... :) (ακόμη και αν δεν έχουν ταξίδι μέσα)...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom