Καμπότζη Λάος Ταϊλάνδη Ασιολάτρες... HELP και γρήγορα

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ο κύβος ερρίφθη...
Ούτε μπετά, ούτε υδραυλικοί, ούτε καινούργιο ΙΧ και φετος.
Ξεκινάμε με Μπαγκοκ και επίσης θέλουμε να δούμε οπωσδήποτε Λουαν Πραμπάγκ και Αγκορ Βατ ( και αν προκύψουν Βιεντιάνε και Πνομ Πενχ)
Το πρόβλημα:
Δεν βλέπω να υπαρχουν πτησεις αναμεσα σε Λάος ( Βιεντιανε και Λουαν Πραμπαγκ) και Καμπότζη ( Αγκορ βατ και Πνομ Πενχ)
Η συνδεση γινεται μέσω Μπαγκοκ ( χασιμο χρονου και χρημάτων)
Υπάρχει άλλος τρόπος;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δηλαδή κατάλαβα καλά οτι θέλεις να κινηθείς μόνο στο λάος (πρωτεύουσα και δεύτερη κύρια πόλη) και μετά angor watt σε καμπότζη.πολύ ωραία!
απο bkk υπάρχει σύνδεση με την Vientiane..δές πώς.παντως για anoi έχει με την air asia.μπές στο site να δείς.αυτό το κλείνεις μόνο ηλεκτρονικά απο εδώ,όπερ το ίδιο κάναμε και εμείς ..τώρα απο λάος άν θές να πάς αεροπορικώς στην καμπότζη πρέπει μάλον να στα κλείσει τοπικός πράκτορας εκεί.αυτό στο λέω γιατί και την δική μας διακίνηση στα εντός τα κανόνισε ο εκεί. ψάξε το ενδεχόμενο να πάτε οδικώς...κατέβασε τον google map ή περίμενε το μπιφτέκι....
η επιστροφή στην bkk άν αποφασίσετε να πατε καμπότζη,γίνεται απο siem riep με bangong air.και αυτά μας τα έβγαλε ο εκεί.
vaga δεν νομίζω οτι σε βοηθώ αλλα σου λέω τι περίπου γίνεται...ρόλο επίσης παίζει πόσες μέρες θα πάς,πόσο θα μείνεις στην bkk.γνώμη μου είναι το ελάχιστο 15 μέρες χωρίς τις πτήσεις για να μην τα φτύσεις ....συνεχίζομε κουβέντα!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Aυτά στο περίπου ειδα κι εγω, Ρενα.
Η Μπαγκοκ ειναι το κέντρο και πρέπει να επανέρχεσαι συνεχώς.
Μια λύση ειναι να κάνω και καποιες διαδρομές οδικά ( δεν με χαλάει) οπως το Μπαγκοκ - Σιεμ Ριπ και το Μπαγκοκ- Βιεντιάνε.
Αλλιως ή θα προσθεσω Βιετναμ και θα γινει σαν το δικο σου περιπου ή θα κοιτάξω οδικη λυση Καμπότζη - Λάος αλλά μου φαινεται πως οι δρομοι ειναι χάλια.
Σε λιγο θα στειλω και το μέιλ στο φίλο σου για να μου πει κι εκεινος
( Α... ειδα κι ενα σάιτ της LAO AIRWAYS που λεει οτι συνδεει απευθειας Λάος - Καμπότζη,ομως δεν ανοίγει)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
άν έχεις ένα προγραμμα στο περίπου,στείλε email στον umyo.θα σε βοηθήσει αυτός και θα στο βγάλει ακριβώς..έχει συνδέσμους σέ όλη την ινδοκίνα.οτι μπορείς θα τα βγάλεις απο εδώ και τα υπόλοιπα αυτός...δεν είμαστε τώρα να ψαχνόμαστε εκεί,εκτός και άν έχομε 3 διαθέσιμους μήνες όπερ αδύνατον!!
παντως με την air asia κλεινεις εύκολα και σου στέλνουν αμέσως confirmation...ελπίζω να πρόλαβες την emirates για bkk με τα 426...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν βλέπω να υπαρχουν πτησεις αναμεσα σε Λάος ( Βιεντιανε και Λουαν Πραμπαγκ) και Καμπότζη ( Αγκορ βατ και Πνομ Πενχ)
Η συνδεση γινεται μέσω Μπαγκοκ ( χασιμο χρονου και χρημάτων)
Υπάρχει άλλος τρόπος;
Η Lao Airways έχει κάποιες πτήσεις μεταξύ Καμπότζης και Λάος όπως και η Vietnam Airlines. Ίσως να έχει και η Bangkok Airways. Κοίτα στα site τους καλύτερα.

Για να το κάνετε οδικός είναι πολύ μακριά αν δεν σκοπεύεται να κινηθείτε στο νότιο Λάος. Αν έχετε το χρόνο, αξίζει περισσότερο να κατεβείτε στο νότιο Λάος και να περάσετε οδικός. Έτσι θα δείτε και το πραγματικό Λάος, πέρα από το τουριστικό. Αν θέλετε για πιο γρήγορα, από Vientiane ως Siem Reap οδικός καλύτερα να το κάνετε μέσω Ταϊλάνδης αλλά και έτσι θα "χάσετε" μέρες αλλά συγχρόνως θα δείτε και το ανατολικό κομμάτι της Ταϊλάνδης που είναι από τα πιο αυθεντικά και λιγότερο ταξιδεμένα.

Αν αποφασίσετε να κάνετε κάποιο μέρος οδικώς, έχω πολλές πληροφορίες που μπορεί να σου είναι χρήσιμες και κυρίως συμβουλές για μέρη που αξίζει να κάνετε στάση.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Η Lao Airways έχει κάποιες πτήσεις μεταξύ Καμπότζης και Λάος όπως και η Vietnam Airlines. Ίσως να έχει και η Bangkok Airways. Κοίτα στα site τους καλύτερα.

Για να το κάνετε οδικός είναι πολύ μακριά αν δεν σκοπεύεται να κινηθείτε στο νότιο Λάος. Αν έχετε το χρόνο, αξίζει περισσότερο να κατεβείτε στο νότιο Λάος και να περάσετε οδικός. Έτσι θα δείτε και το πραγματικό Λάος, πέρα από το τουριστικό. Αν θέλετε για πιο γρήγορα, από Vientiane ως Siem Reap οδικός καλύτερα να το κάνετε μέσω Ταϊλάνδης αλλά και έτσι θα "χάσετε" μέρες αλλά συγχρόνως θα δείτε και το ανατολικό κομμάτι της Ταϊλάνδης που είναι από τα πιο αυθεντικά και λιγότερο ταξιδεμένα.

Αν αποφασίσετε να κάνετε κάποιο μέρος οδικώς, έχω πολλές πληροφορίες που μπορεί να σου είναι χρήσιμες και κυρίως συμβουλές για μέρη που αξίζει να κάνετε στάση.

Moνο η Lao Airways λέει οτι εχει απευθειας πτησεις, αλλα δεν ανοιγει το σάιτ.
Το οδικο Vientiane ως Siem Reap ειναι μάλλον προτιμοτερο, δωσε οτι πληροφορία έχεις προχειρη, και βλέπουμε
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Moνο η Lao Airways λέει οτι εχει απευθειας πτησεις, αλλα δεν ανοιγει το σάιτ.
Το οδικο Vientiane ως Siem Reap ειναι μάλλον προτιμοτερο, δωσε οτι πληροφορία έχεις προχειρη, και βλέπουμε
Είσαι σίγουρος; Γιατί από περιέργεια που κοίταξα στο site της Vietnam Airlines φαίνεται να έχει πτήσεις (χάρτης πτήσεων). Έβαλα τυχαία Siem Reap - Luang Prabang και μου έβγαλε κάποια αποτελέσματα. Ίσως να μην έχει καθημερινά δρομολόγια αλλά κάτι έχει.

Οδικώς: α) Κατεβαίνεις όλο το Λάος και από εκεί περνάς είτε από το ποτάμι είτε οδικός στην Καμπότζη αλλά αυτό δεν σε βγάζει κοντά στην Siem Reap.
β) Από Vientiane περνάς την γέφυρα φιλίας στο Nong Khai και αρχίζεις να τραβάς προς το νότο: Udon Thani, Khon Kaen, Surin και απο εκεί περνάς στην Καμπότζη από το Chong Jom και είσαι κοντά στη Siem Reap.
Να ξέρεις πάντως πως και τα δυο θέλουν χρόνο και ίσως να είναι και λίγο περιπέτεια. Ειδικά όταν φτάσεις στην Καμπότζη. Βέβαια μπορείς να τα κάνεις και συνεχόμενα για να κερδίσεις χρόνο αλλά αν δεν σταματάς και λίγο να δεις κάποια μέρη δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Γενικά αν είσαι στριμογμένος χρονικά, καλύτερα να πάρεις μια (ή δυο) πτήσεις και να ξεμπερδεύεις. Αν έχεις χρόνο και όρεξη να δεις πράγματα και μέρη πέρα από τα τουριστικά, κάντο οδικώς!!

Δες πάλι τις πτήσεις, μίλα και με τον φίλο της Ρενατα και τα ξαναλέμε.
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
τώρα εγώ να προτείνω κάτι 'τολμηρό'...δεν ξέρω βέβαια πόσες μέρες διαθέτετε, αλλά...το έχετε σκεφτεί να κάνετε τη διαδρομή πλωτά????

Βλέπω, λοιπόν, πως ο Μεκόνγκ διατρέχει και τις δυο χώρες στο μήκος τους, ξεκινώντας από την επαρχία Γιουνάν για να εκβάλλει στη θάλασσα της Νότιας Κίνας.

Mekong Map, Mekong River Map, Map of Mekong

Luan Prabang - Vientiane - Pakse-Phnom Penh. Η συγκεκριμένη που σε ενδιαφέρει, από Phnom Penh σε Vientiane, κρατάει 9 μέρες/8 νύχτες, έχει μια αρκετά λογική τιμή (1650 USD), και μπόλικα και ενδιαφέροντα αξιοθέατα κατά μήκος της διαδρομής.

Phnom Penh & Pakse Upstream Mekong (Laos & Cambodia) 9 days / 8 nights

Υπάρχουν, όμως, και μικρότερης διάρκειας, τριήμερες και τετραήμερες, από Luan Prabang μέχρι Vientiane και πίσω (Mekong River Cruises ~ routes), που ίσως σε ενδιαφέρουν. Ρίξε μια ματιά (εμένα οι φωτό μου άνοιξαν άγρια την όρεξη...)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
rosa καλή η σκέψη σου αλλα υπάρχουν δύο handicup εδώ.
η τιμή ειναι πανάκριβη για τις μέρες και το είδος της εκδρομής...το σκηνικο που θα βλέπουν κατεβαίνοντας το ποτάμι είναι το ίδιο πανω κάτω...έκανα μιά ημερήσια στην myanmar και περίμενα πώς και πώς να κατέβω απο την μαούνα...
άν σκεφτείς οτι γυρνάς όλο το vietnam με όλες τις παροχές σύν καμπότζη για 21 μέρες με 1000 ευρώ ,μου φαίνεται αυτό παράλογα πανάκριβο..
όσον αφορα τα τύπου κρουαζιεροποταμόπλοια που έχουν εκεί..άστο είναι μιά άλλη πικρά ιστορία...
ας το δεί όμως ο φίλος vagantos και ποτε δεν ξέρεις ...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
rosa καλή η σκέψη σου αλλα υπάρχουν δύο handicup εδώ.
η τιμή ειναι πανάκριβη για τις μέρες και το είδος της εκδρομής...το σκηνικο που θα βλέπουν κατεβαίνοντας το ποτάμι είναι το ίδιο πανω κάτω...έκανα μιά ημερήσια στην myanmar και περίμενα πώς και πώς να κατέβω απο την μαούνα...
άν σκεφτείς οτι γυρνάς όλο το vietnam με όλες τις παροχές σύν καμπότζη για 21 μέρες με 1000 ευρώ ,μου φαίνεται αυτό παράλογα πανάκριβο..
όσον αφορα τα τύπου κρουαζιεροποταμόπλοια που έχουν εκεί..άστο είναι μιά άλλη πικρά ιστορία...
ας το δεί όμως ο φίλος vagantos και ποτε δεν ξέρεις ...
Πάσο...Για να το λες εσύ, σίγουρα ξέρεις καλύτερα...
(κρίμα, όμως, μου είχε φανεί ενδιαφέρουσα ιδέα...)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Λοιπόν...
Υπάρχει σύνδεση απευθειας μεταξύ Λαος - Καμπότζης μέσω της LAO AIRLINES Lao Airlines: Prepare your travel in Laos with Lao Airlines
Οπότε μάλλον λυνεται το θέμα, αφού:
Για την κρουαζιέρα ισχύουν και για μένα οσα είπε η Ρενα.
Μpiftex, θελω να δω οσο το δυνατον περισσότερη επαρχία, ιδιως από Λαος, αλλά σε μικροτερες διαδρομές ( δεκτες σχετικές προτάσεις)
Οι μερες είναι max 18-19, αν ειναι να κοψω καποιον προορισμό ισως κοψω την Πνομ Πενχ
Περιμένω και τις προτάσεις απ το φίλο της Ρένας και αποφασίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom