Αίγυπτος Ασσουάν: Εκεί που αρχίζει η Αφρική.

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
χαιρομαι παντα να διαβαζω για την αιγυπτο. πολυ περισσοτερο γαι την ανω αιγυπτο με τα μοναδικα χρωματα κ αρωματα....περιμενω κ εγω τη συνεχεια...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Όπου πήγαμε στην Αίγυπτο το ίδιο συμβαίνει. Όλοι είναι έξω μέχρι πάρα πάρα πολύ αργά. Αφού αστειευόμασταν με την αδελφή μου και λέγαμε ότι μάλλον κοιμούνται με βάρδιες στα κρεβάτια! Μισοί την ημέρα, μισοί τη νύχτα!

:D:D:D:D:D:D:D:D:clap::clap:



Να σημειώσω ότι κάποια κομμάτια της ιστορίας έχουν γραφτεί εν θερμώ δηλαδή όσο ήμασταν ακόμα στην Αίγυπτο οπότε περιέχουν σκέψεις και συναισθήματα που αν έγραφα σήμερα την ιστορία δεν θα περιέχονταν μέσα γιατί απλά τα θεωρώ ασήμαντα τώρα. Δεν θέλω όμως να τ' αφαιρέσω γιατί μου θυμίζουν γιατί μου θυμίζουν το ταξίδι μου όπως το έζησα. Επιπλέον, τα διαβάζω και γελάω!

και καλά κάνεις marydim !! :clap::clap:
Ισως αυτά να είναι και τα καλυτερα και για μας..... ζωντανές σκέψεις και συναισθήματα....

Εμείς πάντως είχαμε καταπληκτική θέα... προς το Old Cataract!:haha:

Αχ, αυτή η αγορά του Ασσουάν όλο χρώματα και μυρωδιές! Δύσκολα να διαγραφτεί από τη μνήμη του καθενός.
Καλή αρχή λοιπόν Marydim, για τη λατρεμένη μου Αιγυπτο:clap::clap:

Την επισκέφθηκα 05/1992 και 12/2007 πάλι. και τις 2 φορές τι τέλεια!!
Το kataract το θυμάμαι και γω στη πρώτη επίσκεψη μου. Απλά περάσαμε μέσα απ΄αυτό για να κατεβούμε να πάρουμε τις φελούκες για τη βόλτα στο Νείλο και στο νησί του Αγα Χαν.
Με είχε τρελλάνει η θέα του Νείλου εκεί το ηλιοβασίλεμα:cool:

Καλή συνέχεια λοιπόν!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το kataract το θυμάμαι και γω στη πρώτη επίσκεψη μου. Απλά περάσαμε μέσα απ΄αυτό για να κατεβούμε να πάρουμε τις φελούκες για τη βόλτα στο Νείλο και στο νησί του Αγα Χαν. Με είχε τρελλάνει η θέα του Νείλου εκεί το ηλιοβασίλεμα
Έχεις δίκιο malysa, ακόμα θυμάμαι, ύστερα από τόσα χρόνια (πάνω από 10), αυτό το ηλιοβασίλεμα! :clap: Παρακαλούσα να σταματήσει ο χρόνος και να μείνω για πάντα εκεί απολαμβάνοντας τη γαλήνη του Νείλου και τα χρώματα του ουρανού και παρακολουθώντας τις φελούκες να γλυστράνε στα "χάλκινα" νερά του ποταμού.:lol:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
..κι γω λάτρεψα αυτή τη πόλη!! έχεις δίκιο, μετά το χαος του Καίρου, το Ασσουάν φαίνεται παράδεισος!! Περιμένουμε τις συνέχειες...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
χαιρομαι παντα να διαβαζω για την αιγυπτο. πολυ περισσοτερο γαι την ανω αιγυπτο με τα μοναδικα χρωματα κ αρωματα....περιμενω κ εγω τη συνεχεια...
Όλο αυτό το διάστημα προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που με μάγεψε τόσο στη Νουβία. Δεν έχω καταφέρει να το βρω αλλά χαίρομαι που βρίσκω και άλλους ομοιοπαθείς με εμένα! I Love Aswan!:clap::clap::clap:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κι εγω δηλωνω γοητευμενη, marydim σε διαβαζουμε με μεγαλο ενδιαφερον
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλή αρχή λοιπόν Marydim, για τη λατρεμένη μου Αιγυπτο:clap::clap:

Την επισκέφθηκα 05/1992 και 12/2007 πάλι. και τις 2 φορές τι τέλεια!!
Το kataract το θυμάμαι και γω στη πρώτη επίσκεψη μου. Απλά περάσαμε μέσα απ΄αυτό για να κατεβούμε να πάρουμε τις φελούκες για τη βόλτα στο Νείλο και στο νησί του Αγα Χαν.
Με είχε τρελλάνει η θέα του Νείλου εκεί το ηλιοβασίλεμα:cool:

Καλή συνέχεια λοιπόν!!
Σ' ευχαριστώ malysa. Νομίζω ότι το καλύτερο πράγμα που μπορεί κάποιος να κάνει στην Αίγυπτο είναι να είναι σε μια φελούκα το ηλιοβασίλεμα και ν' αρμενίζει τα νερά του Νείλου!
Διάβαζα τις προηγούμενες ημέρες σ' ένα site αγγλικής εφημερίδας, που δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι ποιό είναι, να προτείνεται το Ασσουάν ως ιδανικός ρομαντικός προορισμός. Αν δεν είχα πάει στο Ασσουάν θα σήκωνα ερωτηματικά το φρύδι αλλά τώρα μπορώ να καταλάβω το δημοσιογράφο που υπογράφει το άρθρο!:clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχεις δίκιο malysa, ακόμα θυμάμαι, ύστερα από τόσα χρόνια (πάνω από 10), αυτό το ηλιοβασίλεμα! :clap: Παρακαλούσα να σταματήσει ο χρόνος και να μείνω για πάντα εκεί απολαμβάνοντας τη γαλήνη του Νείλου και τα χρώματα του ουρανού και παρακολουθώντας τις φελούκες να γλυστράνε στα "χάλκινα" νερά του ποταμού.:lol:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
..κι γω λάτρεψα αυτή τη πόλη!! έχεις δίκιο, μετά το χαος του Καίρου, το Ασσουάν φαίνεται παράδεισος!! Περιμένουμε τις συνέχειες...
Τώρα που είπες παράδεισος. Στο παραλίμνιο Ασουάν νιώθεις ότι είναι παράδεισος! Σε κάποιο τουριστικό οδηγό διάβαζα ότι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος εκεί είναι να κάτσει και να αγναντεύει τα νερά του Νείλου. Ε, δεν έχουν και άδικο!

Εύχομαι Καλοστέριωτος στα νέα σου καθήκοντα στο φόρουμ και πολύ πολύ υπομονή!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κι εγω δηλωνω γοητευμενη, marydim σε διαβαζουμε με μεγαλο ενδιαφερον
Σ' ευχαριστώ Lyda. Ελπίζω να καταφέρω να μεταφέρω έστω και σε μικρό βαθμό τη μοναδικότητα του Ασουάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom