Αστυπάλαια Δονούσα Αστυπάλαια - Δονούσα καλοκαίρι 2021

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Καλημέρα, σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι στα δύο νησιά το καλοκαίρι του 2021 (Θεού και covid19 επιτρεπόντων) στα μέσα Ιουλίου. Δεκτές όποιες πληροφορίες υπάρχουν!!

Λίγο ο κορωνοιός, αρκετά παραπάνω η συγκεκριμένη ιστορία, φέτος στράφηκα σε λιγότερο δημοφιλή νησιά κι ειλικρινά έμεινα με το στόμα ανοιχτό.

Πιο συγκεκριμένα, η Δονούσα είναι ένα νησί που πιστεύω θα μπορούσα να πηγαίνω κάθε καλοκαίρι για ένα τριήμερο. Έχει κάτι αυτό το νησί που δε μπορώ να το περιγράψω αλλά σε μαγεύει και σε μαγνητίζει. Η δε Αστυπάλαια έχει την ομορφότερη χώρα νησιού που έχω δει έως σήμερα, εξαιρουμένης της Σαντορίνης.

Καλημέρα, έχετε κάποιες πληροφορίες να μοιραστείτε μαζί μας για αυτά τα δύο νησιά; Σκεφτόμαστε να μείνουμε 5 μέρες στο καθένα. Θεωρείτε ότι είναι πολλές για Δονούσα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.927
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα, σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι στα δύο νησιά το καλοκαίρι του 2021 (Θεού και covid19 επιτρεπόντων) στα μέσα Ιουλίου. Δεκτές όποιες πληροφορίες υπάρχουν!!
Καλημέρα, πολύ ωραία επιλογή νησιών, τα οποία συνδυάζονται και άψογα μεταξύ τους καθώς απέχουν ούτε δυο ώρες με το τυπικό δρομολόγιο του blue star.
Είδα ότι έγραψες στην ιστορία μου (εκεί μπορείς να βρεις πληροφορίες και για την Αστυπάλαια αλλά και για τη Δονούσα), ωστόσο σου απαντώ εδώ μήπως και ψάχνεται και κάποιος άλλος για τον ίδιο συνδυασμό.

Σκεφτόμαστε να μείνουμε 5 μέρες στο καθένα. Θεωρείτε ότι είναι πολλές για Δονούσα;
Γούστα είναι αυτά και ανάλογα με την όρεξη που έχει να «ταλαιπωρηθεί» καθένας.
Προσωπικά θα έβαζα ακόμα ένα μικρό γειτονικό νησάκι (Σχοινούσα ή Ηρακλειά) και θα άφηνα τρεις ημέρες για τη Δονούσα.
Πανέμορφα νησιά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Εμένα μου φαίνονται κάπως πολλές 5 μέρες για Δονούσα και γενικά για μικρές Κυκλάδες. Υπάρχουν άνθρωποι που μένουν όμως τόσο και παραπάνω ανάλογα με το τι στυλ διακοπών προτιμάς.
Αν είσαι άνθρωπος που θες συνέχεια να αλλάζεις παραστάσεις θα βαρεθείς. Εμείς πήγαμε μόλις μια μέρα -με αμάξι όμως- και τα είδαμε όλα.

Ανεβήκαμε και στην ταβέρνα "η κόρη του Μιχάλη" στη Μερσύνη και φάγαμε με θέα πανοραμική, πήγαμε σε 2-3 παραλίες (αν και μπορείς να κολυμπήσεις ακόμα και στο Σταυρό στο λιμάνι), πήγαμε (όπου και φάγαμε όπως είπα) στον οικισμό-χωριουδάκι στην Μερσύνη και από εκεί στην Πηγή όπου λόγω των νερών και του πράσινου αξίζει μια επίσκεψη, στην Καλοταρίτισσα με τα υπέροχα διάφανα νερά, ξαναπήγαμε στο λιμάνι στο Σταυρό και καθίσαμε για καφέ και χαλάρωση, πήγαμε και στο φούρνο του νησιού και δοκιμάσαμε τις νοστιμιές του.
Αν θες χαλάρωση παραλία και ξάπλες κάθεσαι και μέρες. Αν είσαι άνθρωπος που θες νησιά με αξιοθέατα, κάστρα, διαφορετικά χωριά κλπ. θα βαρεθείς για τόσες μέρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.927
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμένα μου φαίνονται κάπως πολλές 5 μέρες για Δονούσα και γενικά για...
Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό .
Οι 5 μέρες στη Δονούσα μου φαίνονται αρκετές, εκτός αν ψάχνει κάποιος την απόλυτη χαλάρωση.
Γενικά πιστεύω ότι μια εβδομάδα είναι ο ιδανικός αριθμός για τις τρεις μικρές Κυκλάδες (Σχοινούσα, Ηρακλειά, Δονούσα) και ένα δεκαήμερο αν μπουν στη μέση και τα Κουφονήσια.
Αν και ο όρος «ιδανικός» είναι κάπως αδόκιμος, όλα είναι πολύ σχετικά για το καθένα...
 
Last edited:

EviPloum

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
έχοντας ταξιδέψει για λόγους δουλειάς στις Μικρές Κυκλάδες και συγκεκριμένα Δονούσα, Σχοινούσα, Ηρακλεία και Κουφονήσια. θα σου έλεγα οτι η Δονούσα ειναι πραγματικός έρωτας η απλότητα των ανθρώπων το απόλυτα νησιωτικό τοπίο ειναι κάτι που σε μαγεύει. Ωστόσο σε ότι αφορά τις ημέρες παραμονής σου θα σου πω οτι ειναι υπερ αρκετές εάν χρειάζεσαι χαλάρωση και απομόνωση αλλά σε κάθε περίπτωση αξίζει εάν εχεις χρόνο να δεις και στα υπόλοιπα γύρω νησιά!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Να πούμε κάτι και για το θέμα των μετακινήσεων στα μικρά νησιά. Αν οι οικισμοί είναι παραπάνω από ένας, κάνει μεγάλη διαφορά αν πας με αμάξι ή χωρίς. Στα Κουφονήσια πήγαμε χωρίς, στην Δονούσα με αμάξι. Οι αποστάσεις σαφώς και περπατιόνται αλλά το καλοκαίρι είναι φοβερά καυτός ο ήλιος και τα μεσημέρια η ζέστη αφόρητη.
Θυμάμαι στα Κουφονήσια μας πήγε δωρεάν ένα λεωφορειάκι ιδιωτικό ενός ντόπιου που είχε μαγαζί σε μία από τις παραλίες. Όταν βαρεθήκαμε και θέλαμε να φύγουμε(υπήρχαν δρομολόγια κτελ ανηρτημένα αλλά δεν βόλευαν)περπατήσαμε μέσα στον καυτό ήλιο χωρίς να έχει καθόλου σκιές στο δρόμο. Οπότε καπελάκι και γυαλιά ηλίου οπωσδήποτε.
Στη Δονούσα γνωρίσαμε έναν Ελβετό που ήταν σαν πατζάρι γιατί πήγαινε παντού με τα πόδια και μάλιστα μεσημέρι.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ισχύει ότι είναι δύσκολο να περπατάς μέσα στον καυτό ήλιο και τη ζέστη. Ωστόσο, όσον αφορά Κουφονήσια και Δονούσα που έχω πάει, υπάρχει και το καραβάκι που κάνει συχνά δρομολόγια και περνάει από όλες τις παραλίες και το λεωφορείο (Δονούσα σίγουρα, για Κουφονήσια δεν ξέρω) που έχει επίσης συχνά δρομολόγια και σε πηγαίνει μέχρι Καλοταρίτισσα. Πέρσυ πήγαμε Δονούσα για 4 μέρες. Και αν όλα πάνε καλά θα ξανά πάμε και φέτος.. την έχω αγαπήσει 🙂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.927
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εφόσον μιλάμε αποκλειστικά για Μικρές Κυκλάδες, θεωρώ εντελώς άσκοπα τα έξοδα ενός αυτοκινήτου. Με λίγη προσαρμογή στα προγράμματα και πολλή καλή θέληση, μια χαρά γίνονται όλα χωρίς την ύπαρξη μεταφορικού μέσου.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
έχοντας ταξιδέψει για λόγους δουλειάς στις Μικρές Κυκλάδες και συγκεκριμένα Δονούσα, Σχοινούσα, Ηρακλεία και Κουφονήσια. θα σου έλεγα οτι η Δονούσα ειναι πραγματικός έρωτας η απλότητα των ανθρώπων το απόλυτα νησιωτικό τοπίο ειναι κάτι που σε μαγεύει. Ωστόσο σε ότι αφορά τις ημέρες παραμονής σου θα σου πω οτι ειναι υπερ αρκετές εάν χρειάζεσαι χαλάρωση και απομόνωση αλλά σε κάθε περίπτωση αξίζει εάν εχεις χρόνο να δεις και στα υπόλοιπα γύρω νησιά!!!
Καλησπέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση. Τα άλλα νησιά μπορείς να τα επισκεφτείς αν μένεις Δονούσα ή αξίζει να αφιερώσεις κάποια διανυκτέρευση εκεί;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.927
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση. Τα άλλα νησιά μπορείς να τα επισκεφτείς αν μένεις Δονούσα ή αξίζει να αφιερώσεις κάποια διανυκτέρευση εκεί;
Η Δονούσα είναι το λίγο πιο μακρινό από τα υπόλοιπα τρία. Δε ξέρω αν βγαίνει για αυθημερόν εκδρομή, μπορεί σίγουρα με κάποιο συνδυασμό να βγαίνει, ωστόσο δε το συνιστώ σε καμία των περιπτώσεων. Αξίζει και με το παραπάνω η διανυκτέρευση στα άλλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom