Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Ασφάλεια Ταξιδιού - Φόβοι - Ανησυχίες -- Ερωτήσεις

saysmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους,

Σκοπεύω γύρω στο Πάσχα να κάνω ένα ταξίδι στην Κροατία (Dubrovnik) και Βοσνία (Mostar).
Σκοπεύω να ταξιδέψω μέσα από Αλβανία (Κλεισούρα - Pogradech - Tirana κτλ) και μετά μέσα από Μαυροβούνιο. Αθήνα-Καστοριά πρώτα (και διανυκτερευση εκεί) και μετά την επόμενη μέρα πρωί πρωί φεύγουμε από Καστοριά για Mostar χωρίς ενδιάμεση στάση (για διανυκτέρευση). Υπολογίζω κανα 10ωρο ταξίδι. Δεν θα είμαι μόνος, θα είμαστε 3 ή 4 άτομα στο αμάξι.

Κάποιοι φίλοι μου είπαν πως το ταξίδι μέσα από αλβανία είναι επικύνδυνο. Ανέφεραν φόβους ότι μπορεί "να μας επιτεθούνε", ειδικά λόγω του ότι το ταξίδι θα γίνει με καινούριο αυτοκίνητο (Ford Fiesta, Diesel 1.6) το οποίο, λένε, θα αποτελεί "πρόκληση". Μου είπαν επίσης ότι θα χρειαστώ χαρτιά από την ασφάλεια (??? δεν ξέρω τι εννοούν)

Όσοι από εσάς κάνατε πρόσφατα ταξίδι μέσα από αλβανία, ζητάω την άποψή σας για τους φόβους των φίλων μου. Υπάρχουν τέτοιοι φόβοι;; Απ' ότι διάβασα από ιστορίες άλλων το μόνο τους πρόβλημα ήταν τα χαμηλά όρια ταχύτητας, και η έλλειψη αυτοκινητοδρόμων.

Τι χρειάζεται να έχω για να κάνω αυτό το ταξίδι; Κάπου διάβασα για πράσινη κάρτα (ασφάλιση του αυτοκινήτου με δυνατότητα ταξιδιού στο εξωτερικό) και για "Διεθνές Δίπλωμα Οδήγησης" από ΕΛΠΑ. Αυτό το τελευταίο ισχύει;; Είναι 50 ευρώ για 1 χρόνο.

Επίσης, εκτός από διόδια, διαμονή και καύσιμα, ποια άλλα είναι τα πιθανά έξοδα του ταξιδιού; (συνοριακοί σταθμοί κτλ)

Η δική μου ανησυχία, όσον αφορά στο αυτοκίνητο, είναι μην παρουσιάσει πρόβλημα όντας καινούριο (1 μηνός αυτοκίνητο). Εγώ το βρίσκω ευκαιρία να το στρώσω σ' αυτό το ταξίδι.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο -- στην παρέχει ΔΩΡΕΑΝ η ασφαλιστική σου
Διεθνές δίπλωμα ΔΕΝ είναι απαραίτητο σε αυτές τις χώρες
Εγώ που έκανα αντίστοιχο ταξίδι πριν 2 χρόνια, σε έλεγχο της αστυνομίας μια χαρά δέχθηκαν το παλιό ελληνικό ροζ δίπλωμα
Σε αυτά τα κράτη έχουν συνηθίσει να βλέπουν πια αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού, κάθε χρόνο κατεβαίνουν ένα σωρό γερμανοί, αυστριακοί, ιταλοί κλπ οπότε τι πρόκληση, δεν πάτε και με Aston Martin

Απλά να προσέχετε στοιχειωδώς --- και στην Αλβανία και στα άλλα κράτη, πρόσεχε τα όρια ταχύτητας
Πουθενά δεν θα δώσεις επιπλέον χρήματα, σε κανέναν συνοριακό (μονο αν σε σταματησει αστυνομία για παράβαση, μπορεί να χρειαστεί δωράκι, οχι πάνω απο 10-15 euros)

Το Dubrovnik είναι υπέροχο
 

saysmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφουν...

Περιμένω κι άλλες απαντήσεις για πιο σφαιρική άποψη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Στην ασφαλιστική θα τους τονίσεις ότι θα περάσεις από Αλβανία γιατί συνήθως οι πράσινες κάρτες που χορηγούν δεν ισχύουν για Αλβανία.
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Πόσες αναλήθειες "ποτίζουν" τον ταξιδιώτη ρε γ@μώτο.Οι Αλβανοί δυστυχώς ή ευτυχώς είναι και
αυτοί λαός όπου οι περισσότεροι "φτιάχτηκαν" στη χώρα μας,αυτό θα το δείς στη συμπεριφορά τους
και στο ότι θα μιλάς Ελληνικά με τους περισσότερους.

Όσο για την κάρτα χορηγούν κανονικά Αλβανία,απλά παλιότερα είχαν ένα μύθο για εκτός ευρωπαικών χωρών ότι δεν σε ασφαλίζουν και αυτό σε ορισμένες χώρες μια εξ αυτών η χώρα που
θες να πας.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν είπα ότι δεν χορηγούν πράσινη κάρτα για Αλβανία. Είπα ότι πρέπει να το πεις από πριν. Αν πεις απλά ότι θέλεις πράσινη κάρτα για ταξίδι στο εξωτερικό, η Αλβανία είναι διαγραμμένη από τη λίστα των χωρών που ισχύει η κάρτα. Τουλάχιστον στην δική μου ασφαλιστική.
 

saysmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ευχαριστώ για την πληροφορία, Μαρία! Φαντάζομαι θα είναι χρησιμο τότε να αναφέρω όλες τις χώρες απ' όπου θα περάσω
 

alej

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπέρα,

να υποθέσω ότι και τώρα ισχύουν τα ίδια; Να μην ανυσηχώ με καινούργιο αυτοκίνητο στην Αλβανία; Από Θεσσαλονίκη στα Τίρανα θα πάω.
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η προτιμότερη διαδρομή, γιατί στα διάφορα navigators έχει 2-3.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Σπλιτ
Ταξίδι-Όνειρο
Όλον τον κόσμο...
Άθλος να περάσεις την Αλβανία οδικώς και δη με αυτοκίνητο!!Πάντως αναφορικά με τα ιστορικά και πολιτικά πλαίσια που δώσατε υπάρχουν (άποψη μου) αρκετές ανακρίβιες.....εδώ βέβαια δεν είμαστε για να κάνουμε ιστορικοπολιτικές συζητήσεις!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Άθλος να περάσεις την Αλβανία οδικώς και δη με αυτοκίνητο!!Πάντως αναφορικά με τα ιστορικά και πολιτικά πλαίσια που δώσατε υπάρχουν (άποψη μου) αρκετές ανακρίβιες.....εδώ βέβαια δεν είμαστε για να κάνουμε ιστορικοπολιτικές συζητήσεις!
Αλβανία είχαμε πάει οδικώς με ΚΤΕΛ.
Στο Κόσοβο πήγαμε μέσω FYROM.
Η ιστορία γράφεται με δυο χέρια και μεταφράζεται ανάλογα. Δε μου αρέσουν οι ταμπέλες όμως και εδώ πράγματι δε κάνουμε ιστορικοπολιτικές συζητήσεις. Ο καθένας μπορεί να κάνει την έρευνα του και να κρίνει. Ευχαριστώ για την κατανόηση!
 
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Σπλιτ
Ταξίδι-Όνειρο
Όλον τον κόσμο...
συγγνώμη εγώ άλλο κατάλαβα αλλά και με κτελ το ίδιο 'επικίνδυνο' είναι!Μάλιστα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom