Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Ασφάλεια Ταξιδιού - Φόβοι - Ανησυχίες -- Ερωτήσεις

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@Sassenach77
Συμφωνω αλλα δεν διευκρινιζονταν κι ολας! ισως ομως μου διεφυγε κατι!
Kαλή μου, θα σε προέτρεπα να ξαναδιαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το πρώτο κεφάλαιο, και να μη μπερδεύεις το Κόσοβο με την Αλβανία.


δεν μιλαω για την ποιοτητα της ασφαλτου αλλα για την ποιοτητα της οδηγησης.Οι περισσοτεροι κεντρικοι δρομοι της αλβανιας δεν ειναι ιδιαιτερα χαλια ειναι πανω κατω σαν την ελλαδα. Στο πως οδηγουν ειναι το προβλημα! σε 12 ωρες παραμονης μου στην αλβανια ( οι περισσοτερες μεσα σε λεωφορειο) ειδα 20 (κυριολεκτικα) τρακαρισματα!!! Και συν μια φοβερη (με διπλη σημασια) διενεξη μεταξυ οδηγων που απλα και χαλαρα τραβηξαν χειροφρενο σε κεντρικο δρομο λιγα χιλιομετρα εξω απο τα Τιρανα και αρχισαν να παιζουν ξυλο ανενοχλητοι μεχρι που μπηκαν στο ξυλο και αλλοι οδηγοι επειδη ειχε κλεισει ο δρομος! Σε πατανε στο πεζοδρομιο (απο προσωπικη εμπειρια),δεν τηρουν τα σηματα ουτε καν υπολογιζουν τα φαναρια.Κινδυνευεις δηλαδη ανετα να βρεθεις σε νοσοκομειο για πλακα! Ολα τα αλλα εκει ειναι ωραια και σχετικα 'ασφαλη'.
20 τρακαρίσματα σε 12 ώρες, είναι σα να λέμε ότι ανά μισή ώρα τράκαραν κάποια αυτοκίνητα. Ομολογουμένως είναι τεράστιος αριθμός και νομίζω πως εμείς που έχουμε πάει σε χώρες όπως η Ινδία, οι αραβικές ή ο Καύκασος, δεν είχαμε δει κάτι αντίστοιχο. Μήπως είσαι άτυχη εσύ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
20 τρακαρίσματα σε 12 ώρες, είναι σα να λέμε ότι ανά μισή ώρα τράκαραν κάποια αυτοκίνητα. Ομολογουμένως είναι τεράστιος αριθμός και νομίζω πως εμείς που έχουμε πάει σε χώρες όπως η Ινδία, οι αραβικές ή ο Καύκασος, δεν είχαμε δει κάτι αντίστοιχο. Μήπως είσαι άτυχη εσύ;
Mπορεί να είχαν ρέντα. Εγώ μια φορά πέτυχα τρεις φωνάρες στη Γουατεμάλα. Μετά απί τρία χρόνια όσες φορές κι αν πήγα δεν ξαναείδα καμία...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Mπορεί να είχαν ρέντα. Εγώ μια φορά πέτυχα τρεις φωνάρες στη Γουατεμάλα. Μετά απί τρία χρόνια όσες φορές κι αν πήγα δεν ξαναείδα καμία...
Ρε συ ασε την Γουατεμαλα που ειναι εκτος θεματος εδω και απαντησε στο δικο μου καυτο ερωτημα. Μπαχαμες ή Κοστα Ρικα;
 
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Σπλιτ
Ταξίδι-Όνειρο
Όλον τον κόσμο...
Δεν το λες και ατυχια αυτο! και οταν επεστρεφα παλι 4-5 τρακαρισματα σε 12 ωρες λεωφοριαδας δεν μπορεις να τα ξαναπεις ατυχια.Και δεν ειναι μονο αυτα,οπως προειπα αλλα και γενικα ο τροπος που οδηγουν ειναι επικιδνυνος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το λες και ατυχια αυτο! και οταν επεστρεφα παλι 4-5 τρακαρισματα σε 12 ωρες λεωφοριαδας δεν μπορεις να τα ξαναπεις ατυχια.Και δεν ειναι μονο αυτα,οπως προειπα αλλα και γενικα ο τροπος που οδηγουν ειναι επικιδνυνος
Θα ρχίσω να πιστεύω πως τα προκαλείς εσύ.

Τι φορούσες;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν το λες και ατυχια αυτο! και οταν επεστρεφα παλι 4-5 τρακαρισματα σε 12 ωρες λεωφοριαδας δεν μπορεις να τα ξαναπεις ατυχια.Και δεν ειναι μονο αυτα,οπως προειπα αλλα και γενικα ο τροπος που οδηγουν ειναι επικιδνυνος
Κατά τη διάρκεια της εκδρομής σας αυτά; Αλήθεια, πού πήγατε 7-ήμερη, τελικά;
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
σε 12 ωρες παραμονης μου στην αλβανια ( οι περισσοτερες μεσα σε λεωφορειο) ειδα 20 (κυριολεκτικα) τρακαρισματα!!! Και συν μια φοβερη (με διπλη σημασια) διενεξη μεταξυ οδηγων που απλα και χαλαρα τραβηξαν χειροφρενο σε κεντρικο δρομο λιγα χιλιομετρα εξω απο τα Τιρανα και αρχισαν να παιζουν ξυλο ανενοχλητοι μεχρι που μπηκαν στο ξυλο και αλλοι οδηγοι επειδη ειχε κλεισει ο δρομος! Σε πατανε στο πεζοδρομιο (απο προσωπικη εμπειρια),δεν τηρουν τα σηματα ουτε καν υπολογιζουν τα φαναρια.Κινδυνευεις δηλαδη ανετα να βρεθεις σε νοσοκομειο για πλακα! Ολα τα αλλα εκει ειναι ωραια και σχετικα 'ασφαλη'.
Δεν το λες και ατυχια αυτο! και οταν επεστρεφα παλι 4-5 τρακαρισματα σε 12 ωρες λεωφοριαδας δεν μπορεις να τα ξαναπεις ατυχια.Και δεν ειναι μονο αυτα,οπως προειπα αλλα και γενικα ο τροπος που οδηγουν ειναι επικιδνυνος
Σε 12 ώρες όλα αυτά; Μας λες δηλαδή ότι γλυτώσαμε από του χάρου τα δόντια όσοι το τολμήσαμε για πάνω από μια φορά; Και οι πιο τολμηροί, που περπάτησαν κι'όλας σε δρόμους και πεζοδρόμια, διπλά τυχεροί;;;;;
 
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Σπλιτ
Ταξίδι-Όνειρο
Όλον τον κόσμο...
@Yorgos μεσα στο λεωφορειο ημουν δε με εβλεπαν :p
@babaduma ναι κατα την διαρκεια της εκδρομης!Πηγαμε δαλματικες ακτες δηλαδη παραλιακα μαυροβουνιο,κροατια και βοσνιας-ερζεγοβινη οδικως μεσω Αλβανιας απο καταλαβατε.Οταν τελειωσουν με το καλο οι πανελληνιες θα γραψω την ιστορια :lol::lol::lol:
@Just Lori εγω προσωπικα θεωρησα οτι ημουν τυχερη οταν περνουσα απεντι στην πλατεια σκεντερμπεη και με χτυπησε ευτυχως ελαφρα ενα διερχομενο οχημα το οποιο δεν σταματησε καν να δει αν ειμαι καλα! Δεδομενου του πως ειδα να οδηγουν τωρα δεν σας εγραφα αν ο κυριουλης ετρεχε λιγο παραπανω!!!το φαναρακι εδειχνε πρασινο για τους πεζους αλλα δεν νομιζω να προσεξε καν!Αν εχετε παει και σας φανηκαν ολα νορμαλ στον τροπο που οδηγουν τοτε τι να πω μαλλον η μαυρη γατα που ειδαμε στα συνορα ισως εκανε καλα την δουλεια της ;ρ
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγω πάλι που οδήγησα με ενα παλιό Polo ολη την Αλβανία έμεινα και ένα βράδυ, χάλασε και το αυτοκίνητο (δυο φορές παρακαλώ....:confused: για να μάθω όλα τα συνεργεία της χώρας χα χα!!!) έχω να πω πως οδηγούν πολύ "εφετζιδικα" και επιθετικά αλλά αν είσαι απο Ελλάδα δεν θα πάθεις και σοκ!!!
Αλλά δεν πέτυχα κανένα τροχαίο, δεν με έκλεψε κανείς, δεν με πάτησε κανείς!!!!! Τώρα τύχη -ατυχία που ξέρω???:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@babaduma ναι κατα την διαρκεια της εκδρομης!Πηγαμε δαλματικες ακτες δηλαδη παραλιακα μαυροβουνιο,κροατια και βοσνιας-ερζεγοβινη οδικως μεσω Αλβανιας απο καταλαβατε.Οταν τελειωσουν με το καλο οι πανελληνιες θα γραψω την ιστορια :lol::lol::lol:
Ε πες το ντε πως ησαστε σε σχολικη εκδρομη. Κι εγω οταν ειχαμε παει πενθημερη στη Ροδο στην κοιλαδα με τις πεταλουδες εβλεπα εκατονταδες πεταλουδες. Αργοτερα εμαθα πως δεν υπηρχε ουτε μια!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εμεις το καλοκαίρι που κάναμε ένα οδικό κατά κει και ακόμη πιο πέρα ατύχημα είδαμε ένα.Αυτο που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι ότι το βράδυ ο φωτισμός είναι ελάχιστος κάναμε αμάν να δούμε φώτα.Κατα τα αλλά δεν υπάρχει καμία απολύτως οδική παιδεία αλλά αν οδηγείς προσεχτικά και αμυντικά ολα θα πάνε καλά!Οι δρόμοι σε κάποια σημεία είναι οκ σε κάποια αλλά ειδικά στην είσοδο και έξοδο από τα σύνορα της χώρας σαν κλασικός στενός επαρχιακός ελληνικός δρόμος με τις λακούβες τις στροφές και τους οδηγούς που πετάγονται και σταματούν όποτε θέλουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom