Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Αυγουστιατικο roadtrip σε Δαλματικες ακτες + Βαλκανια.

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπερα θα ηθελα βοηθεια για οσους εχουν κανει το εξης ταξιδι.

Το ταξιδι θα γινει με αμαξι ξεκινωντας απο Σερρες 4 ατομα με βασικες χωρες Αλβανια,Μαυροβουνιο,Βοσνια + Δαλματικες ακτες.
Διαρκεια περιπου 7-8 μερες, 4 ατομα.

- Υπαρχει υπερβολικη κινηση εκεινη την περιοδο στους δρομους τους ?
- Ειναι πηχτρα οπως τα δικα μας ελληνικα νησια εν μεσω 15αυγουστου ή πιο νορμαλ κατασταση (στην ουσια θελουμε να αποφυγουμε τον πανζουρισμο των νησιων γιαυτο επιλεξαμε αυτο το προορισμο)
- Προλαβαινουμε να γυρισουμε αυτες τις 4 χωρες και να κανουμε κανα μπανακι ή θα ειμαστε ολη μερα στο αμαξι ?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπερα θα ηθελα βοηθεια για οσους εχουν κανει το εξης ταξιδι.

Το ταξιδι θα γινει με αμαξι ξεκινωντας απο Σερρες 4 ατομα με βασικες χωρες Αλβανια,Μαυροβουνιο,Βοσνια + Δαλματικες ακτες.
Διαρκεια περιπου 7-8 μερες, 4 ατομα.

- Υπαρχει υπερβολικη κινηση εκεινη την περιοδο στους δρομους τους ?
- Ειναι πηχτρα οπως τα δικα μας ελληνικα νησια εν μεσω 15αυγουστου ή πιο νορμαλ κατασταση (στην ουσια θελουμε να αποφυγουμε τον πανζουρισμο των νησιων γιαυτο επιλεξαμε αυτο το προορισμο)
- Προλαβαινουμε να γυρισουμε αυτες τις 4 χωρες και να κανουμε κανα μπανακι ή θα ειμαστε ολη μερα στο αμαξι ?
Nαι εχει πολυ κινηση ιδιως στα συνορα αλλα κ στους δρομους γενικα. Και πολυ τουρισμο. Στη θεση σας, για να κανω διακοπες κι οχι αγωνα δρομου θα πηγαινα σε μια μονο χωρα. Πηγαμε το 2020 6 βραδια Μαυροβουνιο και το ευχαριστηθηκαμε, εχει τοσα μερη και πολεις που μπορειτε να εχετε σαν βαση και να γυρισετε. Να γυρισετε 4 χωρες σε 7 μερες Αυγουστο? Μονο θα οδηγειτε .....
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλησπερα θα ηθελα βοηθεια για οσους εχουν κανει το εξης ταξιδι.

Το ταξιδι θα γινει με αμαξι ξεκινωντας απο Σερρες 4 ατομα με βασικες χωρες Αλβανια,Μαυροβουνιο,Βοσνια + Δαλματικες ακτες.
Διαρκεια περιπου 7-8 μερες, 4 ατομα.

- Υπαρχει υπερβολικη κινηση εκεινη την περιοδο στους δρομους τους ?
- Ειναι πηχτρα οπως τα δικα μας ελληνικα νησια εν μεσω 15αυγουστου ή πιο νορμαλ κατασταση (στην ουσια θελουμε να αποφυγουμε τον πανζουρισμο των νησιων γιαυτο επιλεξαμε αυτο το προορισμο)
- Προλαβαινουμε να γυρισουμε αυτες τις 4 χωρες και να κανουμε κανα μπανακι ή θα ειμαστε ολη μερα στο αμαξι ?
Δεν θα στο πρότεινα, γιατί πέρσι αρχές Αυγούστου ειδικά στα σύνορα Κροατίας-Σλοβενίας είχε μέχρι 15 χλμ. ουρά. Ατέλειωτα αυτοκίνητα!!!!!
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Πολύ σωστά τα έγραψαν τα παιδιά από πάνω.

Είχα περάσει από δαλματικές ακτές Αύγουστο (πηγαίνοντας για Σεράγεβο) και ειλικρινά τους λυπήθηκα. Τόσο έντονη πολυκοσμία δεν έχω δει στην Ελλάδα. Ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

Να επικεντρωθείτε σε ένα δυο πράγματα γιατί οι 7 μέρες είναι λίγες.

Μπορείτε να πάτε (αφού ξεκινάτε και από Σέρρες) πολύ ωραία και εύκολα ταξίδια όπως στις μεσαιωνικές πόλεις της Ρουμανίας - για παράδειγμα. Και πολλά άλλα, αλλά θα πρέπει να πεις πρώτα που έχετε πάει για να σας προτείνουμε κάποια άλλα μέρη.

Έχω κάνει πολλά road trip και τα "μπανάκια" σπανίως δένουν με το υπόλοιπο ταξίδι. Εντάξει, μια βουτιά θα την κάνεις κάπου, αλλά να το βάλεις σαν προϋπόθεση και μάλιστα Αύγουστο, μάλλον προβλήματα θα σου δημιουργήσει, παρά θα σε ευχαριστήσει.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δεν θα στο πρότεινα, γιατί πέρσι αρχές Αυγούστου ειδικά στα σύνορα Κροατίας-Σλοβενίας είχε μέχρι 15 χλμ. ουρά. Ατέλειωτα αυτοκίνητα!!!!!
Από 1η-1-2023 η Κροατία έχει εισέλθει στη Ζώνη Σένγκεν. Χωρίς να το γνωρίζω, εκτιμώ ότι οι καθυστερήσεις οφείλονταν εκεί, λογικά πλέον δεν υπάρχουν συνοριακοί έλεγχοι.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από 1η-1-2023 η Κροατία έχει εισέλθει στη Ζώνη Σένγκεν. Χωρίς να το γνωρίζω, εκτιμώ ότι οι καθυστερήσεις οφείλονταν εκεί, λογικά πλέον δεν υπάρχουν συνοριακοί έλεγχοι.
Παντού έχει καθυστερήσεις. Είναι άπειρος ο κόσμος που κινείται μέσω αυτών των χωρών είτε ως roadtrip ή ως ενδιάμεσους σταθμούς καθοδόν για τη χώρα μας.

Ρίξτε μια ματιά στις πάμπολλες σελίδες στο νήμα δυτ. Βαλκάνια καθώς κ στις ιστορίες που έχουμε γράψει.
Είναι πολύ όμορφο ταξίδι αλλά προτιμότερο μία άλλη εποχή.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Κ εγω ειχα κανει ερευνα για αυτο το ταξιδι για καλοκαιρι και ηταν αποτρεπτικες ολες οι πληροφοριες. Τελικα πηγα το Πασχα και ηταν μια χαρα. Εφοσον μονο τον Αυγουστο μπορειτε να πατε θα σας προτεινα κ εγω να εχετε ως στοχο μεχρι το Μαυροβουνιο, οχι και Κροατια, και το βλεπετε στην πραξη πώς θα σας βγει, αν εχετε κλεισει διαμονες με δωρεαν ακυρωση μπορειτε να το προσαρμοσετε επι τοπου...
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Πωπω μου κοψατε τα φτερα ρε παιδια χαχαχα!

Εχω γυρισει τη μιση Ευρωπη με αμαξι απλα δεν ετυχε να φυγω ποτε εκτος καλοκαιρι και ειχα μια μικρη ελπιδα οτι θα γλυτωσω απο την πολυκοσμια/κινηση κλπ.

Θεωρειται πως αν επικεντρωθουμε σε Μαυροβουνιο/Βοσνια/Αλβανια (μεσα στις πρωτευουσες και γυρω εννοω) και 1-2 μπανακια ααααμα βολεψει ειναι βατο σεναριο για 7ημερες ?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Πωπω μου κοψατε τα φτερα ρε παιδια χαχαχα!

Εχω γυρισει τη μιση Ευρωπη με αμαξι απλα δεν ετυχε να φυγω ποτε εκτος καλοκαιρι και ειχα μια μικρη ελπιδα οτι θα γλυτωσω απο την πολυκοσμια/κινηση κλπ.

Θεωρειται πως αν επικεντρωθουμε σε Μαυροβουνιο/Βοσνια/Αλβανια (μεσα στις πρωτευουσες και γυρω εννοω) και 1-2 μπανακια ααααμα βολεψει ειναι βατο σεναριο για 7ημερες ?
Ποντγκόριτσα δεν βρίσκω το λόγο να πάτε καλοκαιριάτικο , είναι άχρωμη,άοσμη και άσχημη και η πιο κοντινή θάλασσα είναι 1ωρα+ απόσταση… Η Βοσνία δεν έχει θάλασσα
 
  • Like
Reactions: Gwo

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Πωπω μου κοψατε τα φτερα ρε παιδια χαχαχα!

Εχω γυρισει τη μιση Ευρωπη με αμαξι απλα δεν ετυχε να φυγω ποτε εκτος καλοκαιρι και ειχα μια μικρη ελπιδα οτι θα γλυτωσω απο την πολυκοσμια/κινηση κλπ.

Θεωρειται πως αν επικεντρωθουμε σε Μαυροβουνιο/Βοσνια/Αλβανια (μεσα στις πρωτευουσες και γυρω εννοω) και 1-2 μπανακια ααααμα βολεψει ειναι βατο σεναριο για 7ημερες ?
Εγω νομιζω ειναι καλα, και μπανακια θα κανετε και nightlife. Απο παραλιες Αλβανια στο Durres εχει μια μεγαλη, οχι ιδιαιτερα ομορφη κατα τη γνωμη μου. Το Μαυροβουνιο εχει πολλες ομορφες και γραφικες παραλιες, μικρες ομως, αλλα ειναι ωραια. Δειτε bar, sveti stefan, budva, kotor.... Αλλα και παλι, μην σας κοβονται τα φτερα, δειτε πώς θα παει...
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Εγω νομιζω ειναι καλα, και μπανακια θα κανετε και nightlife. Απο παραλιες Αλβανια στο Durres εχει μια μεγαλη, οχι ιδιαιτερα ομορφη κατα τη γνωμη μου. Το Μαυροβουνιο εχει πολλες ομορφες και γραφικες παραλιες, μικρες ομως, αλλα ειναι ωραια. Δειτε bar, sveti stefan, budva, kotor.... Αλλα και παλι, μην σας κοβονται τα φτερα, δειτε πώς θα παει...
Το εγραψα κ σε αλλο νημα.Οι θαλασσες δεν διαφωνω πως ειναι καλες,ο υπερτουρισμος τους ομως,η νοοτροπία των Βαλκανιων σε συνδιασμο με την παντελη απουσία λιμενικών ελέγχων λογω περιοδου υποθέτω,κανουν τα νερα τοσο βρώμικα π καλυτερα να κολυμπήσεις σε ποταμι.

Περυσι βούτηξα μετα απο ενα σερί Αλβανια Κοτορ,στα νερα του τελευταίου σούρουπο και οταν ειδα τα νερα την επομενη το πρωι,ευχόμουν να χα βουτήξει στον θερμαικο(εως τωρα δεν εχω βγαλει κανα τριτο ματι)

Αποψη μου,Αυγουστο και μπανιο σ αυτα τα μερη,το ξεχνας.Εκτος αν εισαι influencer και θελεις να δειξεις πως ζεις τη ζωη στα ορια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom