Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Η αγορά στο δημαρχείο ανοίγει μέσα Νοέμβρη (πχ το 2019 άνοιξε 13/11) και τότε στολίζεται και η πόλη..Ναι οι περισσότερες αγορές δεν θα έχουν ανοίξει, οπότε δεν είναι η φουλ τουριστική περίοδος, αλλά όχι ότι θα είναι και άδεια από τουρίστες η Βιέννη (προ κόβιντ τουλάχιστον, τώρα ποιος ξέρει..).
Επίσης να προσθέσω ότι το τρένο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο είναι το s7, προσοχή μην πέσετε στην παγίδα να πάρετε το cat το οποίο είναι πολύ πιο ακριβό.
Καλά, δεν είπα ότι θα είναι άδεια η Βιέννη το 1ο δεκαπενθήμερο του Νοέμβρη... Αλλά δεν χρειάζεται να κλείσει η κυρία εισιτήρια από τώρα.
Οι δε χριστουγεννιάτικες αγορές που δεν άνοιξαν καν το 2020 στην Ευρώπη, δε νομίζω το 2021 να ανοίξουν και τόσο νωρίς εν μέσω πανδημίας, εάν ανοίξουν βέβαια...
Ο φόβος της υπερμετάδοσης και του συνωστισμού δεν νομίζω να εξαφανιστεί ως δια μαγείας μέχρι τον Νοέμβριο του 2021.
Άρα, δεν νομίζω οι Βιενέζοι να σπεύσουν να ανοίξουν τις αγορές τους μέσα Νοέμβρη για να υποδεχτούν τους τουρίστες...
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλημερα σε ολους!!!ψαχνοντας ξενοδοχειο στην Βιεννη εχω μπλεξει τα παντα στο μυαλο μου γιατι βρισκω παρα πολλες περιοχες.που να κοιταξω????θελω να ειναι κοντα σε μετρο
-τραμ ουτως ωστε να δουμε οσο το δυνατον περισοοτερα αξιοθεατα,αλλα οχι πολυ μακρυα απο την πολη.ξερω μονο πως οτι ειναι στο ring ειναι απλησιαστο σε τιμες,αλλα απο εκει και περα σε ποιες περιοχες να κοιταξω???
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
καλημερα σε ολους!!!ψαχνοντας ξενοδοχειο στην Βιεννη εχω μπλεξει τα παντα στο μυαλο μου γιατι βρισκω παρα πολλες περιοχες.που να κοιταξω????θελω να ειναι κοντα σε μετρο
-τραμ ουτως ωστε να δουμε οσο το δυνατον περισοοτερα αξιοθεατα,αλλα οχι πολυ μακρυα απο την πολη.ξερω μονο πως οτι ειναι στο ring ειναι απλησιαστο σε τιμες,αλλα απο εκει και περα σε ποιες περιοχες να κοιταξω???
Μπορείς να κοιτάξεις νότια του Ring προς Belvedere ή κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό.
Γενικά σε ξενοδοχείο από το οποίο να υπάρχει απευθείας σύνδεση μετρό/τραμ με το "κέντρο".
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
καλημερα σε ολους!!!ψαχνοντας ξενοδοχειο στην Βιεννη εχω μπλεξει τα παντα στο μυαλο μου γιατι βρισκω παρα πολλες περιοχες.που να κοιταξω????θελω να ειναι κοντα σε μετρο
-τραμ ουτως ωστε να δουμε οσο το δυνατον περισοοτερα αξιοθεατα,αλλα οχι πολυ μακρυα απο την πολη.ξερω μονο πως οτι ειναι στο ring ειναι απλησιαστο σε τιμες,αλλα απο εκει και περα σε ποιες περιοχες να κοιταξω???
καλημερα! εγω ειχα κλεισει σε αυτο.. ηταν οικονομικο , ΑΛΛΑ το δωματιο ήταν μετριο . Ως προς την τοποθεσία του στο επισυνάπτω . είχε απεξω τράμ που πέρναγε πολύ συχνά , και σε 3 στασεις ήσουν κέντρο (και με τα ποδια βγαινει να το κανετε , καπου στα 2χλμ ηταν)
Hotel Pribitzer, Βιέννη, Αυστρία
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλημερα! εγω ειχα κλεισει σε αυτο.. ηταν οικονομικο , ΑΛΛΑ το δωματιο ήταν μετριο . Ως προς την τοποθεσία του στο επισυνάπτω . είχε απεξω τράμ που πέρναγε πολύ συχνά , και σε 3 στασεις ήσουν κέντρο (και με τα ποδια βγαινει να το κανετε , καπου στα 2χλμ ηταν)
Hotel Pribitzer, Βιέννη, Αυστρία
thanks!!!μ παντα προθυμος!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
thanks!!!μ παντα προθυμος!
με τρωει πολυ και εμενα το χερι να κλεισω ταξιδι, αλλά περιμένω μπας και κλείσω με το καλό γαμήλιο ταξίδι για το καλοκαίρι !! εχουμε και τον covid παναθεμα τον..
παντως με ενα check που εκανα για Νοέμβριο , θα βρείς οικονομικα ξενοδοχεία.
★★★★ Hotel Pension Baron am Schottentor, Βιέννη, Αυστρία
★★★★ Hotel Atlanta, Βιέννη, Αυστρία
★★★ Hotel Mozart, Βιέννη, Αυστρία
★★ Hotel Kolping Wien Zentral, Βιέννη, Αυστρία
(έχω έκπτωση σε ορισμένα στην booking λογω επιβραβευσης genius, οποτε εσενα ισως στα βγάλει λιγο ακριβότερα )
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
με τρωει πολυ και εμενα το χερι να κλεισω ταξιδι, αλλά περιμένω μπας και κλείσω με το καλό γαμήλιο ταξίδι για το καλοκαίρι !! εχουμε και τον covid παναθεμα τον..
παντως με ενα check που εκανα για Νοέμβριο , θα βρείς οικονομικα ξενοδοχεία.
★★★★ Hotel Pension Baron am Schottentor, Βιέννη, Αυστρία
★★★★ Hotel Atlanta, Βιέννη, Αυστρία
★★★ Hotel Mozart, Βιέννη, Αυστρία
★★ Hotel Kolping Wien Zentral, Βιέννη, Αυστρία
(έχω έκπτωση σε ορισμένα στην booking λογω επιβραβευσης genius, οποτε εσενα ισως στα βγάλει λιγο ακριβότερα )

με το καλο ο γαμος!!!!πρωτα ο θεος εγω θα το κοιταξω αυτο του χρονου!σου ευχομαι τα καλυτερα!!!θα τα κοιταξω και αυτα που μου εστειλες,να'σαι καλα!!
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
με τρωει πολυ και εμενα το χερι να κλεισω ταξιδι, αλλά περιμένω μπας και κλείσω με το καλό γαμήλιο ταξίδι για το καλοκαίρι !! εχουμε και τον covid παναθεμα τον..
παντως με ενα check που εκανα για Νοέμβριο , θα βρείς οικονομικα ξενοδοχεία.
★★★★ Hotel Pension Baron am Schottentor, Βιέννη, Αυστρία
★★★★ Hotel Atlanta, Βιέννη, Αυστρία
★★★ Hotel Mozart, Βιέννη, Αυστρία
★★ Hotel Kolping Wien Zentral, Βιέννη, Αυστρία
(έχω έκπτωση σε ορισμένα στην booking λογω επιβραβευσης genius, οποτε εσενα ισως στα βγάλει λιγο ακριβότερα )
@valia* Έχω μείνει και εγώ στο τελευταίο, έχει φοβερό πρωινό που θα σας κρατήσει για πολλές ώρες! Το δωμάτιο ήταν άνετο και είναι κοντά σε μετρό (Kettenbrückengasse) αλλά και σε δρόμους με καταστήματα και εστιατόρια (Mariahilf).
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Boutique Hotel Donauwalzer, Βιέννη, Αυστρία





βρηκα και αυτο.τι λετε?επισης λεει οτι απ'εξω εχει σταση τραμ.ειναι βολικα τα τραμ η' να κοιταζω μονο για σταση μετρο?

Για το ιστορικό κέντρο της Βιέννης είναι πολύ βολικό το τραμ. Το μέτρο τους είναι πολύ βαθιά και με απότομες κυλιόμενες σκάλες, σχεδόν εφιαλτικές!
Ο χρόνος να κατέβεις και να ανέβεις τις σκάλες του μετρό είναι πολύ πιο χρονοβόρος από ότι με το τραμ που σε ελάχιστο χρόνο φέρνεις βόλτα περιμετρικά τον δακτύλιο του ιστορικού κέντρου.
Το ξενοδοχείο που βρήκες είναι κοντά στο δημαρχείο. Δεν ξέρω εάν περνάει κοντά του βολική γραμμή τραμ.
Στην ίδια τιμή που ψάχνεις μου έβγαλε ένα ξενοδοχείο που είναι ακόμη πιο κοντά στο κέντρο. Ρίξε μια ματιά στο Hotel Korotan.
Εγώ έμεινα στην περιοχή Standpark ακριβως δίπλα στο κεντρικό σταθμό Mitte του τρένου S7 από το αεροδρόμιο. Ήταν πολύ βολικά στις συγκοινωνίες κατά την άφιξη και την αναχώρηση μου και κοντά σε στάση τραμ και με 7 € ταξί έφτανα στην πλατεία των μουσείων.
Δεν μπορώ να σου προτείνω όμως το ξενοδοχείο γιατί ήταν αρκετά ακριβό.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλά, δεν είπα ότι θα είναι άδεια η Βιέννη το 1ο δεκαπενθήμερο του Νοέμβρη... Αλλά δεν χρειάζεται να κλείσει η κυρία εισιτήρια από τώρα.
Οι δε χριστουγεννιάτικες αγορές που δεν άνοιξαν καν το 2020 στην Ευρώπη, δε νομίζω το 2021 να ανοίξουν και τόσο νωρίς εν μέσω πανδημίας, εάν ανοίξουν βέβαια...
Ο φόβος της υπερμετάδοσης και του συνωστισμού δεν νομίζω να εξαφανιστεί ως δια μαγείας μέχρι τον Νοέμβριο του 2021.
Άρα, δεν νομίζω οι Βιενέζοι να σπεύσουν να ανοίξουν τις αγορές τους μέσα Νοέμβρη για να υποδεχτούν τους τουρίστες...
Καλά εννοείται συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να κλείσει τίποτα απολύτως τώρα ;-)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
τα τραμ είναι πολύ βολικά στη Βιέννη (βέβαια το συγκεκριμένο ξενοδοχείο βλέπω ότι είναι και κοντά σε μετρό)
Boutique Hotel Donauwalzer, Βιέννη, Αυστρία
βρηκα και αυτο.τι λετε?επισης λεει οτι απ'εξω εχει σταση τραμ.ειναι βολικα τα τραμ η' να κοιταζω μονο για σταση μετρο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom