Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Για το ιστορικό κέντρο της Βιέννης είναι πολύ βολικό το τραμ. Το μέτρο τους είναι πολύ βαθιά και με απότομες κυλιόμενες σκάλες, σχεδόν εφιαλτικές!
Ο χρόνος να κατέβεις και να ανέβεις τις σκάλες του μετρό είναι πολύ πιο χρονοβόρος από ότι με το τραμ που σε ελάχιστο χρόνο φέρνεις βόλτα περιμετρικά τον δακτύλιο του ιστορικού κέντρου.
Το ξενοδοχείο που βρήκες είναι κοντά στο δημαρχείο. Δεν ξέρω εάν περνάει κοντά του βολική γραμμή τραμ.
Στην ίδια τιμή που ψάχνεις μου έβγαλε ένα ξενοδοχείο που είναι ακόμη πιο κοντά στο κέντρο. Ρίξε μια ματιά στο Hotel Korotan.
Εγώ έμεινα στην περιοχή Standpark ακριβως δίπλα στο κεντρικό σταθμό Mitte του τρένου S7 από το αεροδρόμιο. Ήταν πολύ βολικά στις συγκοινωνίες κατά την άφιξη και την αναχώρηση μου και κοντά σε στάση τραμ και με 7 € ταξί έφτανα στην πλατεία των μουσείων.
Δεν μπορώ να σου προτείνω όμως το ξενοδοχείο γιατί ήταν αρκετά ακριβό.
σ'ευχαριστω πολυ οπως και να εχει με βοηθαει να μαθω πως λειτουργουν οι συγκοινωνιες εκει
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
με το καλο ο γαμος!!!!πρωτα ο θεος εγω θα το κοιταξω αυτο του χρονου!σου ευχομαι τα καλυτερα!!!θα τα κοιταξω και αυτα που μου εστειλες,να'σαι καλα!!
Σε ευχαριστω !!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το άρθρο της @MaryM μπορείτε να το διαβάσετε στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το άρθρο της @MaryM μπορείτε να το διαβάσετε στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

Μπράβο Μαρια ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μου μετεφερες και χρησιμοποιώ για την ονειρική ατμόσφαιρα της Καλοκαιρινής Βιέννης
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Συγγνώμη, κάνω λάθος ότι πέρσι τέτοια εποχή η κάρτα Vienna PASS για τις 3 ημέρες κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ (και με μία έκπτωση που έκαναν πήγαινε περίπου στα 90), ενώ τώρα έχει εκτοξευτεί στα 139 ευρώ; :shock: :bash:
Buy your Vienna PASS online

Γενικά, έχει κάποιος χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα; Αξίζει τα πολλά χρήματα που κοστίζει; Δηλαδή αν κάποιος πάρει αυτή των 3 ημερών, προλαβαίνει να δει τόσα αξιοθέατα ώστε να κάνει απόσβεση και να έχει γλυτώσει χρήματα από το να είχε πληρώσει μεμονωμένα γι' αυτά;
 
Last edited:

jimkGR

Member
Μηνύματα
62
Likes
257
Συγγνώμη, κάνω λάθος ότι πέρσι τέτοια εποχή η κάρτα Vienna PASS για τις 3 ημέρες κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ (και με μία έκπτωση που έκαναν πήγαινε περίπου στα 90), ενώ τώρα έχει εκτοξευτεί στα 139 ευρώ; :shock: :bash:
Buy your Vienna PASS online

Γενικά, έχει κάποιος χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα; Αξίζει τα πολλά χρήματα που κοστίζει; Δηλαδή αν κάποιος πάρει αυτή των 3 ημερών, προλαβαίνει να δει τόσα αξιοθέατα ώστε να κάνει απόσβεση και να έχει γλυτώσει χρήματα από το να είχε πληρώσει μεμονωμένα γι' αυτά;
Γενικά είμαι της άποψης ότι τέτοιες κάρτες δεν αξίζουν τις περισσότερες φορές, γιατί ουσιαστικά σε "αναγκάζουν" να επισκεφτείς αξιοθέατα που δεν είχες στο πλάνο σου, και πηγαίνεις μόνο και μόνο και να "καλύψεις" τα λεφτά που πλήρωσες και για να λες ότι όντως η κάρτα σου γλύτωσε χρήματα.

Τώρα συγκεκριμένα για το Vienna Pass, και μένα όντως υπερβολικά ακριβό μου φαίνεται για 3 ημέρες, πόσα αξιοθέατα να χωρέσεις; Εκτός αν είσαι κάποιος φαν, γιατί να πας να δεις και τα 3 παλάτια; Και πες ότι θες να δεις και τα 3, και το Zoo, και το Αλμπερτίνα και τα άλογα, πάλι κερδισμένος δεν φαίνεται να βγαίνεις. Ίσως να αξίζει αν θες να πάρεις και τις 3 μέρες εκτός από τα αξιοθέατα να κάνεις βόλτες με το hop on/hop off bus (δεν θα κάνω αρνητικό σχόλιο περί αυτού σε περίπτωση που υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσει η φάση).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Συγγνώμη, κάνω λάθος ότι πέρσι τέτοια εποχή η κάρτα Vienna PASS για τις 3 ημέρες κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ (και με μία έκπτωση που έκαναν πήγαινε περίπου στα 90), ενώ τώρα έχει εκτοξευτεί στα 139 ευρώ; :shock: :bash:
Buy your Vienna PASS online

Γενικά, έχει κάποιος χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα; Αξίζει τα πολλά χρήματα που κοστίζει; Δηλαδή αν κάποιος πάρει αυτή των 3 ημερών, προλαβαίνει να δει τόσα αξιοθέατα ώστε να κάνει απόσβεση και να έχει γλυτώσει χρήματα από το να είχε πληρώσει μεμονωμένα γι' αυτά;
Η μεση τιμη για ενα μουσειο ειναι 16 ευρω. Αν βλεπεις ενα τη μερα, δεν αξιζει καθολου.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Συμφωνώ ότι τόσο ακριβή κάρτα σε αναγκάζει να τρέχεις σαν τρελός από αξιοθέατο σε αξιοθέατο και εν τέλει να μην βλέπεις τίποτα σε βάθος.
Όμως μια χρησιμότητα θα ήταν η άμεση είσοδος, χωρίς την πολύωρη αναμονή στις ουρές για εισιτήρια.
Ξέρει κανείς αν κάποια από τα βασικά αξιοθέατα (παλάτια και μουσεία) έχουν συνήθως όντως μεγάλη αναμονή για να μπεις;
 

nicolasg

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Τώρα γύρισα απο Βιέννη, δεν υπάρχει καμία αναμονή πουθενά..ολα άδεια, είτε πρόκειται για μουσεία είτε για διάσημα καφέ που συγκεντρώνουν κόσμο. Σε κάθε περίπτωση, εάν δεις μπροστά σου ουρά, αγοράζεις επιτόπου ονλαιν εισιτήρια και μπαίνεις άμεσα.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Τώρα γύρισα απο Βιέννη, δεν υπάρχει καμία αναμονή πουθενά..ολα άδεια, είτε πρόκειται για μουσεία είτε για διάσημα καφέ που συγκεντρώνουν κόσμο. Σε κάθε περίπτωση, εάν δεις μπροστά σου ουρά, αγοράζεις επιτόπου ονλαιν εισιτήρια και μπαίνεις άμεσα.
Βιέννη, Νεκρή Πόλη... :rolleyes:
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Και κάτι ακόμα. Τί παίζει με τα φιλοδωρήματα στην Αυστρία; Συμπεριλαμβάνονται στον λογαριασμό που σου φέρνουν (όπως νομίζω στην Τσεχία) ή αφήνεις εσύ κάτι επιπλέον;

Επίσης, ισχύει ότι τα γνωστά και ιστορικά καφέ της Βιέννης (Central κλπ) δέχονται μόνο μετρητά και ποτέ κάρτα, ακόμα και στις τρέχουσες συνθήκες της πανδημίας;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Και κάτι ακόμα. Τί παίζει με τα φιλοδωρήματα στην Αυστρία; Συμπεριλαμβάνονται στον λογαριασμό που σου φέρνουν (όπως νομίζω στην Τσεχία) ή αφήνεις εσύ κάτι επιπλέον;

Επίσης, ισχύει ότι τα γνωστά και ιστορικά καφέ της Βιέννης (Central κλπ) δέχονται μόνο μετρητά και ποτέ κάρτα, ακόμα και στις τρέχουσες συνθήκες της πανδημίας;
Στην Τσεχια ειναι γνωστοι κλεφτουρες προς τους τουριστες και βαζουν αυθαιρετα φιλοδωρημα. Μπορεις να αρνηθεις το 10-15% που χρεωνουν με το ετσι θελω και να αφησεις μετα οσο θελεις.

Οπουδηποτε αλλου αφηνεις εξτρα το φιλοδωρημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom