Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μονο που εσύ πήγες low season και λογικα δεν βρηκες ουρές.
Ο φίλος μίλησε για ταξιδι στο τέλος Νοεμβρίου, όταν η Βιέννη θα είναι στολισμένη και θα ανοίξουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές, εκτός απροόπτου... Επίσης, στο θερινό ανάκτορο λειτουργεί και μεγάλη χριστουγεννιάτικη αγορά και η προσέλευση των επισκεπτών θα είναι σίγουρα μεγαλυτερη απο τον Οκτώβρη 2020 που πήγες.
Επίσης, γίνονται και θεματικές εκδηλώσεις για παιδιά στο παιδικό μουσείο στο παλάτι, άρα δεν μπορεί να γίνονται συγκρίσεις με Σεπτέμβρη και Οκτώβρη.
Και εγώ που πήγα Ιούνη προ covid βρήκα κάτι ουρές δεκάδων μέτρων και προτίμησα να κάνω βόλτα πρώτα στους κήπους και να μπω στο παλάτι μετά τις 2.30 μ.μ. όταν δεν υπήρχε καθόλου κόσμος στα εκδοτήρια των εισιτηρίων. Όλα είναι θέμα συγκυριών...
Το να κλείσει το προηγούμενο βράδυ ηλεκτρονικά το εισιτήριο και αφου τσεκαρει τον καιρό ειναι μια ασφαλής επιλογή...
Ο φετινός Νοέμβρης σίγουρα δεν θα έχει σχέση με τον Οκτώβρη και τον Νοεμβρη του 2020...
Δεκτο εστω να το κλεισει οσο ειναι εκει ή λιγες μερες πριν παει οχι απο τωρα εννοουσα...αν και δεν εχω ελπιδες να αλλαξει κατι τοσο τραγικα και τα φετινα Χριστουγεννα,οσο αφορα τις christmas markets,μακαρι να βγω ψευτρα!
 

geoman28

Member
Μηνύματα
38
Likes
27
Ευχαριστω για τις απαντησεις !!
Λεω να κλεισω τα εισιτηρια ηλεκτρονικα οταν φτασω εκει !!
Να δω και καιρο.. οποτε πιστευω δεν θα εχω θεμα !!
 

Geran

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα. Σκοπεύω προς τα τέλη Νοέμβρη να επισκεφτώ και εγώ τη Βιέννη και επειδή είμαι στο ψάξιμο κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :)
- Κοιτάζω για διαμονή προς το Art Hotel Vienna (περιοχή Margareten) που είναι κοντά σε στάση μετρό αλλά μήπως θεωρείτε ότι είναι αρκετά μακριά από κέντρο και θα λιώσουμε στις μετεπιβιβάσεις? Σαν άλλη επιλογή κοιτάω το Garten- und Kunsthotel Gabriel City.
- Για μονοήμερη στο Hallstat πόσο κοστίζει το εισιτήριο και εάν συμφέρει να κλείσει κάποιος το εισιτήριο από κάποια σελίδα στο ίντερνετ? (πόσο ποιο νωρίς πρέπει να κλείσεις?) Είναι μπέρδεμα να φτάσει κανείς εκεί γιατί κάπου διάβασα ότι έχει μετεπιβίβαση και σε δεύτερο τραίνο?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Last edited by a moderator:

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
- Για μονοήμερη στο Hallstat πόσο κοστίζει το εισιτήριο και εάν συμφέρει να κλείσει κάποιος το εισιτήριο από κάποια σελίδα στο ίντερνετ? (πόσο ποιο νωρίς πρέπει να κλείσεις?) Είναι μπέρδεμα να φτάσει κανείς εκεί γιατί κάπου διάβασα ότι έχει μετεπιβίβαση και σε δεύτερο τραίνο?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Θα απαντήσω για το θέμα των μετακινήσεων με τραινο (και μονο τραινο):

Απλά εγκατέστησε στο κινητό σου την εφαρμογή της OBB (Scotty), έχει όλα όσα χρειάζεσαι για τον προγραμματισμό σου μέχρι το επίπεδο της τιμής των εισιτηρίων αλλά και την πλατφόρμα σε κάθε σταθμό (σε real time). Μου λύνει τα χέρια κάθε φορά που επισκέπτομαι τη συγκεκριμένη χώρα.
 
Last edited:

Dimitris_A

Member
Μηνύματα
26
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα - Πάρκα ΗΠΑ
θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πιστευτέ ότι αξίζει μια επίσκεψη το hofburg palace και το mozarthaus ;
θα είμαστε στην Βιέννη 4 γεμάτες μέρες , 5 εάν δεν κάνουμε κάποια μονοήμερη όπως σκεφτόμαστε , εκτός από τα Belvedere ,Albertina ,Kunsthistorisches Museum Wien και το Schonbrunn palace υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο/μουσείο που αξίζει μια επίσκεψη ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πιστευτέ ότι αξίζει μια επίσκεψη το hofburg palace και το mozarthaus ;
θα είμαστε στην Βιέννη 4 γεμάτες μέρες , 5 εάν δεν κάνουμε κάποια μονοήμερη όπως σκεφτόμαστε , εκτός από τα Belvedere ,Albertina ,Kunsthistorisches Museum Wien και το Schonbrunn palace υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο/μουσείο που αξίζει μια επίσκεψη ;
Αυτό ίσως..

Sigmund Freud Museum

Αλλά γούστα είναι αυτά....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πιστευτέ ότι αξίζει μια επίσκεψη το hofburg palace και το mozarthaus ;
θα είμαστε στην Βιέννη 4 γεμάτες μέρες , 5 εάν δεν κάνουμε κάποια μονοήμερη όπως σκεφτόμαστε , εκτός από τα Belvedere ,Albertina ,Kunsthistorisches Museum Wien και το Schonbrunn palace υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο/μουσείο που αξίζει μια επίσκεψη ;
Ακριβώς απέναντι από το Kunsthistorischen Museum υπάρχει το μουσείο Φυσικής Ιστορίας (Naturhistorische Museum). Τα δύο μουσεία έχουν ακριβώς την ίδια πρόσοψη.Πιστεύω ότι αξίζει μια επίσκεψη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Πειτε ιδεες για μονοημερη σχετικα κοντα σε Βιεννη και ψιλο οικονομικη...κοιταγα για Graz ή για Linz..αξιζει καμια τους;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Πειτε ιδεες για μονοημερη σχετικα κοντα σε Βιεννη και ψιλο οικονομικη...κοιταγα για Graz ή για Linz..αξιζει καμια τους;
Ειχα στο ματι το Graz τον Αυγουστο αλλα το ακυρωσα. Οικονομικο δεν θα το ελεγα, εβρισκα πιο ακριβο ξενοδοχειο απο τη Βιεννη. Δες και το Brno στην Τσεχια με flixbus.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ειχα στο ματι το Graz τον Αυγουστο αλλα το ακυρωσα. Οικονομικο δεν θα το ελεγα, εβρισκα πιο ακριβο ξενοδοχειο απο τη Βιεννη. Δες και το Brno στην Τσεχια με flixbus.
Η αληθεια ειναι οτι πιο φθηνα με τρενο μου βγαινει το Linz αν και μου χε γυαλισει το Graz..δε θα θελα να μπλεξω με αλλες χωρες,αν και θα εχουμε pcr μαζι μας καλυτερα να κινηθουμε εντος Αυστριας
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το Γκρατς είναι πανέμορφο. Η απόσταση από την Βιέννη δεν είναι μικρή (2,5 ώρες), αλλά η πόλη σίγουρα αξίζει και μάλιστα όχι μόνο για μια μερα. Εμείς είχαμε κλείσει τρένο με 9€ μετάβαση με ÖBB και γυρίσαμε με Flixbus στο αεροδρόμιο της Βιέννης. Στην ίδια απόσταση (2,5 ώρες) είναι και το Σάλτσμπουργκ με εισιτήρια από 14€ με τον Westbahn, αλλά η περιοχή έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος και είναι ένα ταξίδι από μόνη της.
Κλασικές επιλογές μονοήμερες από τη Βιέννη είναι η Μπρατισλάβα και η κοιλάδα του Δούναβη στο Wachau με Krems, Melk, Dürnstein.
 

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπέρα και απο μένα, έχω κλείσει με τη σύζυγό μου για Βιέννη από τις 28/10 (Φτάνω 9:30 Πέμπτη) έως 31/10(Κυριακή Αναχωρώ 18:00). Δυστυχώς δε μας έχουν μείνει άδειες αυτή τη χρονιά και κοιτάμε να δημιουργήσουμε εμείς κανένα τριήμερο.

Έχω κλείσει στο ξενοδοχείο Eurostars Embassy.
Μου φάνηκε αρκετά ακριβό..και καλά όταν έκλεισα είχε έκπτωση .. Τέσπα

Σκέφτομαι να περάσω τις μέρες μου ως εξής :
  • 28/10 : Να πάω στο Hofburg και στο μουσείο Αλμπερτίνα. Απ' ότι είδα υπάρχει Albertina και Albertina Modern αξίζει να πάω και στα δύο ? Θα θελα και στη σχολή ιππασίας αλλά η γυναίκα μου θεωρεί ότι βασανίζονται τα ζώα εκεί οπότε δε θα θέλει με τίποτα.
  • 29/10 : Να πάω στο παλάτι Schonbrun. Μου φαίνεται αχανές και ειδικά αν πας και στο ζωολογικό κήπο νομίζω θα φάω όλη τη μέρα.. Το βράδυ έχω κλείσει όπερα (ένα εργο που λεγεται Αντριάννα .. δεν έχω ιδέα τι είναι)
  • 30/10 : Να πάω στο καθολικό του Αγίου Στεφάνου. Μια βόλτα στο Στάντπαρκ και μετά λίγο άραγμα να έχουμε και μια μέρα χαλαρή.
  • 31/10 : Σκέφτομαι να ζητήσω απο το ξενοδοχείο να κρατήσουν τις βαλίτσες και να κάνω μια βόλτα μιας και από το checkout(12:00) μέχρι τις 18:00 είναι πολλές ώρες.
Δε ξέρω βέβαια αν θα το δεχτούν. Έχετε κάτι να μου προτείνετε να κάνω ?

Επίσης, θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες που έχω.
  1. Έχω διαβάσει ότι είναι προτιμότερο να αγοράσω την εβδομαδιαία κάρτα αντί για τη κάρτα των τριων ημερών. Αυτή η κάρτα ισχύει για όλα τα μέσα ? Δηλαδή λεωφορεία, τραμ , u-bahn και s-bahn? γιατί θέλω να πάω με το s7 από αεροδρόμιο...
  2. Σχετικά με covid τι απαιτείται να έχω μαζί ? Το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF το οποίο το βγάζω όσες μέρες θέλω πριν το ταξίδι ?
Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη..!!

Σας ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom